7. 5. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 5. 2007

Fenomén Topolánek

Způsob, jakým se projevuje ministerský předseda Mirek Topolánek, stojí za rozbor. Spolu s Topolánkem se dostává do české politiky fenomén, který slouží jako barometr pro posuzování stavu společnosti. Topolánek není nahodilost, ani přírodní úkaz, který by se vymykal okolí. Topolánek byl českým prostředím dlouho očekáván a domácí politika se postupně otvírala právě jeho stylu.

Premiér, který při vstupu do místnosti postupně vrazí hned do několika osob, aniž by je uznal hodny omluvy, je transparentním a upřímným představitelem moci, která nepředstírá úctu k občanovi. Z toho pohledu si Topolánek zaslouží obdiv, neboť není pokrytec. Každý politik, bez ohledu na politický systém, touží po vládnutí, do kterého mu nikdo nemluví, tedy v podstatě po neomezené moci.

Demokracie ovšem velmi často generuje pokrytce. Tedy politiky, kteří alespoň na veřejnosti předstírají úctu k občanovi jako nositeli svrchované moci, k zákonům jako vítaným mantinelům a nešetří chválou nad nezávislostí médií. Být politikem v demokratické společnosti znamená navenek vyznávat úctu k institucím, které v hloubi duše nenávidí. Být demokratickým politikem představuje nutnost hlídat se na každém kroku a předstírat pokoru. Demokratické systémy jsou tedy zvyklé na osoby, které si vytvořily zábrany, díky kterým se nechovají přirozeně. Mirek Topolánek tyto zábrany odhodil a chová se přirozeně. Jeho soukromé problémy, propírané médii, urychlily proces odhazování masek. Po několika pokusech citovat klasiky stanul současný premiér před národem nahý. Tady mě máte. Jsem takový, jaký jsem a vy si zvykněte, protože v mých očích nic neznamenáte!

Taková filozofie by byla sympatická u politika, který je osobností. U Mirka Topolánka je to v podstatě zoufalství. Domnívá se, že veřejnost o něm ví už tolik, že nemá cenu předstírat. Topolánek není uhlazený a důstojný jako Klaus, ani duchaplný a vzdělaný jako Zeman. Hledá tedy jinou cestu, a našel ji. Topolánek je Topolánek a myslete si o něm každý, co chcete.

Byl by ale Topolánek ve funkci ministerského předsedy možný v každém prostředí? Určitě ne. Topolánek je prozatím velkým českým tajemstvím, neboť v zahraničí se ještě neprojevil. České prostředí je velice tolerantní, což je dobře, pokud se jedná o soukromí lidí. Hůře však, jde-li o verbální projev politiků a vystupování. Pouštět si ústa na špacír a plácat nesmysly v nebezpečných historických souvislostech je odpustitelné u prosťáčka, ne však u politika! Politika má svá pravidla a české prostředí, zvyklé na ledasco, nedělá dobře, pokud toleruje tento druh upřímnosti. Mohlo by se stát, že společnost dospěje v tomto typu tolerance do extrému a ztratí i nejzákladnější civilizační zábrany.

O tom, že by byla zastupitelská demokracie skutečnou vládou lidu, si dělá iluze málokdo. Stačí se jen letmo porozhlédnout po zastupitelských sborech, aby člověk ztratil iluze o skromnosti a pokoře jím volených zástupců a o jejich úctě k občanovi. Nicméně arogance moci určitou uzdu potřebuje. Pokud si ji politik nedokáže nasadit sám, měla by zasáhnout média a veřejnost. Kritizovat fenomén Mirka Topolánka není výzvou k pokrytectví, ani chválou precizně secvičených prezentací, jakých jsme svědky například ve Francii před prezidentskými volbami a v jejich průběhu.

O pokrytectví a teatrálnosti těchto vystoupení netřeba pochybovat. Politika je více či méně pokrytecká, nicméně neměla by být alespoň arogantní a primitivní. Síla demokracie spočívá v tom, že vytváří překážky a klade na politiky obrovské nároky, aby je byli schopni zdolávat. Upustit od kladení překážek a dovolit politikům, aby vás příště třeba shodili se schodů, znamená, že vás jednoho krásného dne přejede auto jejich ochranky, nebo že vás na policejní služebně při výslechu svléknou do naha a nechají dělat dřepy. Ale to se už vlastně stalo, nebo ne?

                 
Obsah vydání       7. 5. 2007
8. 5. 2007 Topolánek: VŠUDE UMÍRAJÍ LIDÉ. Někteří ve válkách, někteří při autonehodách, někteří jen tak. Jan  Neoral
8. 5. 2007 Czech Prime Minister Topolánek: People die everywhere. Some of them die in the wars, others during car crashes, some just die Jan  Neoral
8. 5. 2007 XBR radar v Brdech zřejmě nebude jediný Stanislav  Kaucký
8. 5. 2007 Jak zavléci Česko do samého středu Hvězdných válek Štěpán  Kotrba
8. 5. 2007 Bush zase udělal faux pas před anglickou královnou
8. 5. 2007 Rozpačité oslavy Michal  Mašín
8. 5. 2003 Osvobození ČSR
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
7. 5. 2007 Premiér v brdském ringu Pavel  Čámský
8. 5. 2007 Další obce řekly NE výstavbě radaru
7. 5. 2007 Hodnota právnického titulu Vlasty Parkanové je nulová Bohumil  Kartous
7. 5. 2007 Americký raketový deštník v Evropě: Logika, nebo jen provokace?
7. 5. 2007 Nechoď, Vašku, s pány na led
7. 5. 2007 Ohlédnutí za bezvýsledným jednáním Petr  Pešek
7. 5. 2007 Sarkozyho velký úkol Boris  Cvek
7. 5. 2007 Mezinárodní konference proti militarizaci Evropy Štěpán  Kotrba, Jan  Berousek
6. 5. 2007 Prague Declaration
7. 5. 2007 Most Jan  Skácel
6. 5. 2007 Sarkozy vyhrál francouzské prezidentské volby
7. 5. 2007 Sarkozy ve Francii i v EU Michal  Petřík
7. 5. 2007 Fenomén Topolánek Ivo  Šebestík
7. 5. 2007 Slepá spravedlnost ministra nespravedlnosti Zdeněk  Jemelík
7. 5. 2007 Berme tělesnou výchovu vážně Alois  Michálek
7. 5. 2007 Jelcinův odkaz: Naprostý rozvrat Ruska Daniel  Veselý
7. 5. 2007 Radary včasné výstrahy Stanislav  Kaucký
7. 5. 2007 Zelení: O limitech těžby již rozhodla referenda v dotčených obcích
7. 5. 2007 Prznění mrtvol Radek  Mikula
7. 5. 2007 Proč mladí nechtějí volit sociální demokracii Adam  Rykala
7. 5. 2007 Žurnalista ve službě, o níž odborníci málokdy mluví, aneb Komu zpravodaj nemá poskytovat zprávy? Uwe  Ladwig
6. 5. 2007 Dělníci na vinici, aneb co za to? Zdeněk  Bárta
6. 5. 2007 Sněmovna pustila dál referendum o radaru Andrea  Cerqueirová
6. 5. 2007 Incident s politikou Egona Lánského na Světě knihy
5. 5. 2007 Vědci OSN: Není moc času
22. 11. 2003 Adresy redakce
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007