10. 1. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 1. 2007

NOVÉ VLÁDĚ

Blbec, ženská, nebo paroubkovec

Od červnových voleb připomíná česká politická scéna vtip o vyprávění partyzána úporně bojujícího se svými druhy o most s fašisty. "Celé odpoledne trvaly kruté boje, chvíli jsme drželi most my, chvíli fašisté... Když už se šeřilo a naše naděje získat most se měnily téměř v jistotu............. přišel hajný a sukovicí nás vyhnal z lesa."

Stále ještě spíše s pobavením, než se znechucením, sledují občané sedmiměsíční hrátky politických elit. Do jisté míry je to tím, že starosti jak ušetřit a přitom se i zahřát při stále se zvyšující ceně elektrické energie, prozatím převažují nad tím, zda vláda, která má mimochodem většinový podíl ve firmě, jejíž management si vyplácí milionové odměny, má nebo nemá důvěru.

Nedej však Bože, aby současná lhostejnost k jejich politickým tanečkům přerostla ve znechucení a veřejnost se rozhodla přijmout roli hajného. Osmičkový letopočet a dvacetiletá perioda, s níž si český lid pravidelně s euforií odbývá své několikadenní občanské uvědomění, se nezadržitelně blíží a jednotliví hráči by neměli zbytečně dráždit spícího "lva".

Politici, pravděpodobně vlivem dlouhotrvající politické krize, totiž viditelně ztrácejí trpělivost a zábrany. Vystupují stále arogantněji a jeden jako druhý se stále více začínají podobat Jiřímu Paroubkovi. Petr Tluchoř prostřednictvím obrazovky docela klidně vzkáže voličům ODS, že nejsou-li spokojení se složením poslední vlády, tak proto, že chtějí Paroubka, Mirek Topolánek napadá prostřednictvím médií své stranické kolegy a prezidenta místo toho, aby prostřednictvím médií veřejnosti velmi trpělivě vysvětlil proč sestavil vládu v tomto složení, Martin Bursík arogantně a s potupným smíchem odbude otázku reportéra na jeho názor k výhradám některých představitelů ODS jediným slovem " Dojednáno!"...

Vážení pánové, nikoli složení nové vlády, ale vaše chování se v posledních dnech stalo poněkud hůře stravitelné. Máte jistě právo rozhodovat tak jak jste učinili, ale máte také povinnost informovat občany a voliče o důvodech, které vás k tomuto poněkud šokujícímu rozhodnutí vedly. Pod tíhou vašich argumentů, nikoli urážek, bych nakonec jistě dospěla ke zjištění, že Karel Schwarzenberg nebyl instalován do vlády díky pořekadlu že "kozel je nejlepším zahradníkem", ale že jsou nějaké předpoklady o nichž veřejnost dosud neví a které jednoznačně dokazují, že bude lepším ministrem zahraničí než Alexandr Vondra. Vaši skvělou argumentací měly být rozptýleny moje obavy, že právě Dana Kuchtová, která údajně byla za své občanské aktivity placená penězi Hornorakouské iniciativy, má ten nejlepší předpoklad hájit v nové vládě zájmy českých občanů.

Od vás, milí politici, jsem měla slyšet slova ujištění, že Miroslav Kalousek, který v minulosti zvedl ruku pro zvyšování daňové zátěže, bil se jako lev za minimální daň živnostníkům, za registrační pokladny, či klidně odsouhlasil příšerné deficity veřejných rozpočtů zatímco v poslanecké lavici skládal posměšné veršovanky na jejich výši, bude tím nejlepším ministrem financí, který bude všechny tyto nesmyslné lapkovské zákony nyní rušit.

Měli jste mě argumenty přesvědčit, že režisérka Třeštíková bude mít stejné pochopení pro památky a církve jako např. pro gaye nebo lesby. Místo těchto argumentů, jste mi ochotně přes média řekli, že nechápu-li vaše skvělé koaliční ujednání, tak jsem blbec, ženská, nebo paroubkovec.

Ačkoli je moje kritika příkrá, rozhodně však nenabádá k tomu, aby si kdokoli z vás osvojil tak odporně servilní image, jako má "mistr kompromisů" dvojdomek Petr Pithart, který neváhá své voliče odměnit i slzou dojetí. To opravdu raději i jednu pěstí. Ránu umím vrátit, plakat s vámi bych opravdu nesvedla.

Autorka je členka ODS, bývalá členka Rady ČT v období tzv. televizní krize. Dnes podnikatelka a šéfredaktorka serveru Virtually

Článek převzat ze serveru Virtually se souhlasem autorky

                 
Obsah vydání       10. 1. 2007
10. 1. 2007 Rozhovor: Briti veria vlastným mýtom Tomáš  Mrva
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich
10. 1. 2007 Diskuse o ropě a o atomové energii, aneb Zase jednou srovnávání jablek s hruškami Uwe  Ladwig
10. 1. 2007 Jeden příklad za všechny Ladislav  Žák
10. 1. 2007 Když svádí Bůh Petra  Hudcová
10. 1. 2007 Třeskutá Marcela  Zengrová
10. 1. 2007 Veřejné věšení na TV Nova Pavel  Kopřiva
10. 1. 2007 Přeběhlíci, nebo konstruktivní poslanci? Jiří  Faimon
10. 1. 2007 Nová vláda - fantazírování po jmenování Oldřich  Průša
10. 1. 2007 Hra na náhodu Oskar  Krejčí
10. 1. 2007 Blbec, ženská, nebo paroubkovec Jana  Dědečková
10. 1. 2007 Nová naděje OSN Oskar  Krejčí
10. 1. 2007 Hlavní konstruktér Stanislav A. Hošek
10. 1. 2007 Hloupí čeští sedláci Wenzel  Lischka
10. 1. 2007 Dvojí reakce na popravu Saddáma Husajna Jiří  Jírovec
10. 1. 2007 Eugen Korda definitivně opouští STV Štěpán  Kotrba
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty
8. 1. 2007 NOVA: "Těhotenství úzce spjato s Mirkem Topolánkem" Štěpán  Kotrba
9. 1. 2007 Rybičky Václava Moravce Bohumil  Kartous
9. 1. 2007 Současná Čína: Sebevědomá, rozporná a šovinistická Lukáš  Zádrapa
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Bylo správné otisknout fotografii oběšeného Saddáma Husajna?
9. 1. 2007 Práce politikova a bída české žurnalistiky Stanislav  Křeček
9. 1. 2007 Úvodník Jana Čulíka do nového roku a pseudodiskuse Josefa Brože Václav  Chyský
9. 1. 2007 To be or not to be law abiding? Martin  Ondreját
8. 1. 2007 Dokáže Čína překonat svou krizi?
8. 1. 2007 Začátek roku už je, ale americká vláda stále neřekla, jestli chce stavět raketovou základnu v Česku Štěpán  Kotrba
31. 12. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce