10. 1. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 1. 2007

Hlavní konstruktér

Slyšet z úst prezidenta -- a ještě k tomu v novoročním projevu -- že politická situace u nás "do jisté připomíná studenou občanskou válku", aniž on sám v té souvislosti prokáže alespoň "špetičičku" sebereflexe, není pouhým projevem všeobecně známé politické arogance pana Klause, ale především výrazem jeho trvalé neschopnosti sebekritiky, s níž se po celou dobu od listopadu 1989 pohybuje v našem -- a nejen v našem - politickém prostoru.

Při tom je nesporné, že hlavním konstruktérem studené občanské války je právě Václav Klaus, ve své funkci prezidenta ČR. Byl vždycky naprosto jednoznačně tvůrcem antikomunistické hysterie před každými volbami již od roku 1992. Před posledními volbami do sněmovny pak dokonce vytvořil atmosféru hystericky antisocialistickou, když ve "svém" domovském listě ještě dva dny před volebním hlasováním označil Paroubka, čelného to kandidáta za ČSSD, za hrozbu. Prezident Klaus tehdy nejenže prokázal že není nestranný, ale veřejně prezentoval, že je jednostranně stranický. Uvážíme-li, že se prezident takto zachoval těsně po zveřejnění Kubiceho pamfletu, v němž byl Paroubek bez důkazů osočen z několika trestných činů, nepřímo dokonce z pedofilie, pak Klaus bez přehánění dal zelenou k zahájení "občanské" války mezi politiky i ostatními politicky se angažujícími osobami.

Jestli měl Klaus před tehdejšími volbami vůbec nějakou prezidentskou morální povinnost, tak po zveřejnění Kubiceho zprávy měl okamžitě policistu vyzvat ať veřejnosti neprodleně předloží důkazy a pokud by tak neudělal, tak se měl Klaus za Paroubka celou vahou své funkce postavit. Nikdo jiný něco takového těsně před volebním hlasováním totiž již udělat nemohl. Klaus by tím prokázal že je skutečně nestranický a ne pyšně nadstranický, což dokazuje zatím po celou povolební dobu.

Klaus byl konstruktérem politické války nejen před volbami, ale také ihned po spočítání hlasů. Realizoval to dvěma hlavními tezemi. V prvé řadě svým objevem v oblasti matematiky, když do přísně kvantitativní vědy zavedl kvalitativní prvek svým vyjádřením, že ne každé sto je rovno jinému stu, v tomto případě poslaneckých mandátů. Dal tím jasně najevo, že své politické "soudruhy" považuje za ty rovnější mezi rovnými a své politické soupeře jednoznačně změnil v antagonistické nepřátele.

Atmosféru nenávisti za druhé neobyčejně posílil svým úvodním vyjádřením, že Paroubka nikdy nepověří sestavováním vlády. Jednoznačně tím sdělil Topolánkovi, celé ODS, ba i jejím partnerům, že se mohou chovat jak chtějí a přesto budou vždy jeho oblíbenci a tedy kandidáti na vládní posty. Z počátku se sice dalo spekulovat, že obě zásadní povolební vyjádření vyslovil Klaus Topolánkvi tak trochu záměrně, ba až naschvál, aby jej posiloval v jeho beznadějném konání, jež by mu v konečném účtování zlomilo vaz. Bylo přece, díky mediální indiskreci všeobecně známo, jak Klaus svého nástupce ve funkci předsedy strany bezprostředně po jeho zvolení ohodnotil. Jenže druhým jmenováním Topolánka za premiéra Klaus spíše prokázal, že nenapravitelnou tvrdohlavostí trpí spíše on sám.

V následném půl roce prokázal "pan prezident Václav Klaus" tolikrát voluntaristický přístup k naší Ústavě, že to ani nemá smysl rozebírat. Snad každý z odborníků, jakož i nespočet mediálně zdatných činovníků o tom již ztratilo nejméně pár vět. I když si myslím, že opravdoví odborníci dávno ví, že ÚSTAVA ČR je právním paskvilem a to ne proto, že byla napsána "horkou jehlou", jak je tento stav často omlouván, ale především proto, že byla vytvořena bez hlubší diskuse odborníků ústavního práva a především bez široké diskuse praktiků a veřejnosti. Současný prezident se pak v povolebním období nechoval svéhlavě v zájmu nápravy některých nedostatků Ústavy, ale, pokud jsem si to hodnotil, naprosto bez výjimky jen tak, že chtě či nechtě prohluboval jím nyní odsuzovanou občanskou válku v politickém prostoru.

V mých očích se tak stal hlavním konstruktérem současného klimatu mezi politiky a tedy prakticky dekonstruktérem demokratického režimu v naší zemi.

                 
Obsah vydání       10. 1. 2007
10. 1. 2007 Rozhovor: Briti veria vlastným mýtom Tomáš  Mrva
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich
10. 1. 2007 Diskuse o ropě a o atomové energii, aneb Zase jednou srovnávání jablek s hruškami Uwe  Ladwig
10. 1. 2007 Jeden příklad za všechny Ladislav  Žák
10. 1. 2007 Když svádí Bůh Petra  Hudcová
10. 1. 2007 Třeskutá Marcela  Zengrová
10. 1. 2007 Veřejné věšení na TV Nova Pavel  Kopřiva
10. 1. 2007 Přeběhlíci, nebo konstruktivní poslanci? Jiří  Faimon
10. 1. 2007 Nová vláda - fantazírování po jmenování Oldřich  Průša
10. 1. 2007 Hra na náhodu Oskar  Krejčí
10. 1. 2007 Blbec, ženská, nebo paroubkovec Jana  Dědečková
10. 1. 2007 Nová naděje OSN Oskar  Krejčí
10. 1. 2007 Hlavní konstruktér Stanislav A. Hošek
10. 1. 2007 Hloupí čeští sedláci Wenzel  Lischka
10. 1. 2007 Dvojí reakce na popravu Saddáma Husajna Jiří  Jírovec
10. 1. 2007 Eugen Korda definitivně opouští STV Štěpán  Kotrba
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty
8. 1. 2007 NOVA: "Těhotenství úzce spjato s Mirkem Topolánkem" Štěpán  Kotrba
9. 1. 2007 Rybičky Václava Moravce Bohumil  Kartous
9. 1. 2007 Současná Čína: Sebevědomá, rozporná a šovinistická Lukáš  Zádrapa
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Bylo správné otisknout fotografii oběšeného Saddáma Husajna?
9. 1. 2007 Práce politikova a bída české žurnalistiky Stanislav  Křeček
9. 1. 2007 Úvodník Jana Čulíka do nového roku a pseudodiskuse Josefa Brože Václav  Chyský
9. 1. 2007 To be or not to be law abiding? Martin  Ondreját
8. 1. 2007 Dokáže Čína překonat svou krizi?
8. 1. 2007 Začátek roku už je, ale americká vláda stále neřekla, jestli chce stavět raketovou základnu v Česku Štěpán  Kotrba
31. 12. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce