10. 6. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 6. 2004

K softwarovým patentům

Komunita okolo svobodného software si celkem zvykla dodržovat zajímavé pravidlo - než se zeptáš, prohlédni si archiv dotazů a FAQ (často kladené dotazy). Je považováno za slušné a ohleduplné, pokusit se nejprve najít odpověď sám. Řekl bych, že pan Hanke svůj článek ZDE vybavil dostatečným množstvím odkazů, které odpovídají na otázky z obou reakcí v BL. Proto k těm reakcím jen krátce.

Pan Hošek ZDE si odpovídá na otázku, co lidi vede k vývoji free software velmi jednoduše:

"Samozřejmě jsem si dokázal odpovědět (ale nejsem si tím nijak jistý, opravte mě, pokud se mýlím), že to může být buď osobní ambice vyniknout (narozdíl od tisíců bezejmenných vývojářů softwarových firem), ale pak musí mít takový člověk ještě příjem, který by ho živil, nebo snaha předvést své schopnosti v očekávání, že už se nějaká renomovaná firma s nabídkou dobře placeného místa přihlásí sama. Odpověď na tuto otázku může být zajímavá, ale z hlediska diskutované problematiky asi nebude příliš důležitá."

Trochu mě překvapilo, že jej - jako bývalého konstruktéra - nic jiného nenapadlo. Nemyslím, že tohle jsou většinové důvody. Podle mých zkušeností jsou přednosti free softwaru (např. stabilita, rychlost, funkčnost, kompatibilita, apod.) důsledkem takové motivace vývojářů, která pana Hoška už nenapadla. Musím ale přiznat, že jeho argumentace je konzistentní a podle mého vychází z (ekonomického) redukcionismu. Je to sice představa populární a rozšířená, nicméně psychologií odmítnutá, protože v praxi je k ničemu, nedává žádná východiska. Jen líbivě "vysvětluje" chování lidí a "zdůvodňuje", že se s tím nic nedá dělat. Výsledky psychoterapie, stejně jako úspěch free software ale dokazují, že to tak není a že se dá dělat překvapivě mnoho (a to je některým lidem nepříjemné:). (K "otřesným" zkušenostem pana Šolera s operačním systémem GNU/Linux - celkem souhlasím. Pro mě to byl takový otřes, že se od té doby většinovému "operačnímu systému" mswin vyhýbám jak čert kříži. Pokud se to daří, jsem v pohodě :-)))

V podobném duchu pan Hošek chápe význam a důsledky ochrany duševního vlastnictví:

"Naproti tomu zastánci ochrany duševního vlastnictví vycházejí z principu motivace. Pokud podnik nebo jedinec nemůže dostatečně těžit z výsledků svého výzkumu či aktivity, na jejímž konci je určité duševní bohatství, nemá z ekonomického pohledu žádnou motivaci takové aktivity provozovat. Dočasně je tak možné, že zrušením ochrany duševního vlastnictví může dojít k zvýšení blahobytu lidstva (třeba levné léky pro chudé země), v dlouhodobém horizontu však bude výsledek patrně opačný."

Především nejde o zrušení ochrany duševního vlastnictví. Je dostatečně zajištěna autorskými právy a ta nikdo nezpochybňuje. Pokud by pan Hošek pozorně četl odkazy, žasnul by, co všechno už je patentováno (viz např. European Software Patent Horror Gallery). Bohužel, lze patentovat i triviální algoritmy a postupy, které se užívají už řadu let. Autorství je sporné a tak jde o to, kdo si nechá patentovat dřív to, co nevymyslel. Až budou muset všichni autoři programů, které např. zobrazují text na obrazovce platit patentové poplatky, to bude teprve krása. S podnikatelskou etikou a dojemnou péčí o to, aby firmy mohly "dostatečně těžit z výsledků svého výzkumu či aktivity" to ale nemá nic společného.

Je zde na štěstí okolnost, která výmluvně napovídá, o co ve skutečnosti jde. Softwarové patenty se totiž dají snadno kontrolovat ve free softwaru, kde jsou (z definice) k dispozici zdrojové texty. U komerčních produktů (šířených v binární formě) je to prakticky nemožné. Disassemblování je nelegální a tudíž nepoužitelný důkaz. Jiný způsob dokazování je ale prakticky vyloučený. Takže - skutečně se jedná výhradně o free software a jeho vývojáře. Těm má být zabráněno v práci způsobem, který je z mého pohledu dost nevybíravý (a tedy nepřijatelný). Zřejmě proto, že free software je (otřesně:-) špatný a skvělým komerčním produktům nemůže v žádném případě konkurovat :-)))

Pokud uživatelé osobních počítačů dopustili softwarový monopol jedné firmy, je pravděpodobné, že dopustí i europatenty. Jsem přesvědčen, že tak pošetilé chování spotřebitelů se ekonomicky vysvětlit nedá. Musel bych připustit, že většina postrádá schopnost předvídat ekonomickou ztrátu v blízké budoucnosti a je schopna, stejně jako ostatní živočichové, počítat jen s okamžitou ekonomickou situací (vida, zas ten redukcionismus:-). Možná, že si mnozí namlouvají, že to tak skutečně je a snaží se toho využít ke svému osobnímu zisku. Příčina je podle mého mínění ale jinde. Pokud člověk vezme v úvahu, jak funguje lidská duše, může to vysvětlit docela rozumně a přirozeně. Při tom vůbec není nutné ignorovat to, čím se my, lidé, lišíme od ostatních živočichů...

                 
Obsah vydání       10. 6. 2004
9. 6. 2004 Další záporná mezinárodní zpráva o lidských právech v České republice
9. 6. 2004 Třetí zpráva o České republice
9. 6. 2004 "Vladimír Pecha vyskočil z okna"
10. 6. 2004 Již čtvrtá mezinárodní zpráva, která ostře kritizuje porušování lidských práv v České republice Jan  Čulík
10. 6. 2004 Prezident Chirac odmítl Bushův návrh
10. 6. 2004 To je trs!
10. 6. 2004 Bushův plán pro Blízký východ přijat s rozpaky
10. 6. 2004 V nových členských zemích se očekává cynismus, neúčast a euroskepse
10. 6. 2004 V nových členských zemích EU zmizela euforie
10. 6. 2004 Co vědí lidé o eurovolbách?
10. 6. 2004 Co vědí britští studenti o České republice? Neil  Bermel
10. 6. 2004 Ať si chudí lidé kouří...
5. 6. 2004 Hospodaření OSBL za květen 2004
10. 6. 2004 ČT: Veřejné projekce televizních přenosů z ME ve fotbale 2004 jen se souhlasem ČT a za prachy!
10. 6. 2004 BSKyB bude po jednorázové platbě nabízet 200 televizních okruhů zadarmo
10. 6. 2004 K softwarovým patentům Vojtěch  Polák
10. 6. 2004 Média a stín Jan  Stern
9. 6. 2004 Česká republika poskytla Registru konvenčních zbraní OSN nekvalitní zprávu
9. 6. 2004 Děsivé dědictví Reaganových let
9. 6. 2004 Drogy hýbou světem Jiří  Šimůnek
9. 6. 2004 Skončilo americké nakladatelství, které vydávalo překlady českých knih Robert  Wechsler
9. 6. 2004 Násilí v médiích je odrazem násilí ve společnosti Štěpán  Kotrba
8. 6. 2004 Politická abstinence Britských listů
9. 6. 2004 V pozoru Antonín Jaroslav Liehm
9. 6. 2004 Robert Capa: Tváře dějin Jindřich  Zíka
8. 6. 2004 Emil Hakl: Autentické svědectví o světě Jan  Čulík
8. 6. 2004 Blízká setkání Emil  Hakl
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
10. 6. 2004 K softwarovým patentům Vojtěch  Polák
7. 6. 2004 Počítačové programy mají právo na copyrightovou ochranu Jiří  Šoler
7. 6. 2004 Je patentování softwaru skutečně zhoubné? Jan  Hošek
23. 5. 2004 Konflikt kvôli softvérovým patentom   
11. 5. 2004 Skandál kolem patentového zákona v Evropské unii?   
27. 9. 2003 Evropský parlament: Malá zpráva o velkém dosahu   
26. 8. 2003 Protest proti zavedení softwarových patentů v EU   
14. 3. 2002 O posilování patentových zákonů usilují korporace, které vznikly bez nich