Reakce světa na zveřejnění amerických diplomatických depeší na serveru Wikileaks

29. 11. 2010

Lze shrnout takto:

  • Íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád tvrdí, že Amerika své diplomatické depeše zveřejnila záměrně.
  • Čelní američtí politikové na WikiLeaks zuřivě útočí. Americký republikánský senátor Peter King, předseda bezpečnostního výboru americké Sněmovny reprezentantů, konstatoval, že WikiLeaks by měly být považovány za teroristickou organizaci. Senátor Joseph Lieberman, předseda bezpečnostního výboru Senátu, tvrdí, že prozrazení diplomatických depeší ohrožuje životy.
  • Nový velvyslanec Washingtonu v Pákistánu Cameron Munter se v novinovém článku za prozrazené depeše víceméně omluvil. "Samozřejmě i pevné přátelství má své krize."
  • OSN důrazně upozornila Spojené státy, že OSN má být nedotknutelná, poté, co ze zveřejněných diplomatických depeší vyplynulo, že americkým diplomatům bylo přikázáno, aby špehovali vedoucí představitele OSN.
  • Austrálie zahájila vyšetřování WikiLeaks, Čína nařídila čínským médiím, aby o zveřejnění amerických diplomatických depeší neinformovala a Británie tvrdí, že prozrazené diplomatické depeše ohrozily bezpečnost státu.
  • Íránská média ignorují zjištění, že několik států na Blízkém východě, včetně Saúdské Arábie, chtělo na Írán zaútočit.
  • Silvio Berlusconi se smál, když byl o prozrazení amerických depeší informován.

    Podrobnosti v angličtině ZDE

Americké diplomatické depeše:

Úkolem médií není chránit mocné před ztrapněním

29. 11. 2010

Pokud jsou tyto dokumenty senzační, je to jen v tom, že odhalují zkorumpovanost a prolhanost lidí u moci a propast mezi tím, co tvrdí, a tím, co dělají.
Pokud američtí špioni porušují předpisy OSN tím, že se snaží získat DNA a biometrické údaje generálního tajemníka OSN, ten člověk má plné právo se to dozvědět.
Washington reaguje jako zraněný medvěd, jeho instinkty jsou imperiální, ale jeho úsilí prosadit svou moc nenese výsledky.

Je ospravedlnitelné, aby média zveřejnila vpodstatě veškeré tajné diplomatické komunikace určitého státu? ptá se v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins a pokračuje:

Server Wikileaks poskytl západním médiích statisíce amerických diplomatických depeší

Američtí diplomaté provádějí systematickou špionáž proti nepřátelským i spojeneckým zemím

28. 11. 2010

Dnes zpřístupněné depeše dokazují, že Spojené státy používají svých velvyslanectví jakou součásti globální špionážní sítě. Diplomaté mají za úkol nejen získávat informace od lidí, s nimiž se setkají, ale také osobní podrobnosti, například čísla častých cestujících letadly, čísla úvěrových karet a dokonce DNA.

Podle "směrnic o výzvědném úsilí zaměřeném na osoby", které byly vydány jménem Hilary Clintonové a její předchůdkyně Condoleezy Riceové, mají američtí diplomaté shromažďovat informace o vojenských prostorách, o kódech zbraní, podrobnosti o vozidlech čelných politických představitelů, dále skeny rohovek osob, otisky prstů a DNA.

Spojené státy byly v neděli večer uvrženy do globální diplomatické krize. Světovým médiím zprostředkoval server Wikileaks více než 250 000 tajných amerických diplomatických dokumentů. Nejčerstvější z nich jsou datovány únor 2010.

Z dokumentů mj. vyplývá, že arabští vedoucí politikové naléhali soukromě na Spojené státy, aby zaútočily vojensky proti Íránu.

Američtí diplomaté měli za úkol provádět špionáž proti vedení OSN.

Z dokumentů také vyplývá podstatná změna vztahů mezi Čínou a Severní Koreji, rostoucí nestabilita Pákistánu a podrobnosti tajného amerického úsilí porazit al Kajdu v Jemenu.

V diplomatických depeších jsou dále tyto podrobnosti:

- Washigton a Londýn má vážné obavy, že pákistánský jaderný program není bezpečný

- Mezi ruskou vládou a organizovaným zločinem jsou vazby

- Depeše zdrcujícím způsobem kritizují britské vojenské operace v Afghánistánu

- Depeše obsahují tvrzení, že se příslušník britské královské rodiny choval nevhodným způsobem

Wikileaks: Dvě depeše týkající se České republiky

29. 11. 2010 / Jan Čulík

Nestojí, myslím, za doslovný překlad. První z nich ZDE, kterou odeslala náměstkyně americké ministryně zahraničí Tauscherová, je datována 17. 9. 2009, a je adresována skoro celému světu, ČR je jen jedním z mnoha adresátů. Depeše vysvětluje, že se prezident Obama rozhodl změnit projekt raketové obrany. V důsledku technického pokroku už nebude zapotřebí radaru v Brdech.

Druhá depeše ZDE byla odeslána z amerického velvyslanectví v Praze, je datována 2.10. 2009, a je zprávou o tom, že čeští činitelé ujišťují Spojené státy, že se chtějí intenzivně podílet na "strategické spolupráci s USA", ať má jakoukoliv formu. Doprdelismus v depeši projevují politický ředitel MZV ČR Ivo Šrámek a politický ředitel MZV ČR Ivan Pocuch. Šrámek podle depeše informoval, že MZV ČR vypracovává spolu s Američany dokument s názvem "Mimo revizi strategické obrany: Cesta vpřed k strategické spolupráci". Atd.

Celkem mají Wikileaks k dispozici 1360 depeší týkajících se České republiky.

Hostina tajemství

29. 11. 2010

Je to historikův sen. A diplomatova noční můra. Během nadcházejících čtrnácti dnů zažijete vy, čtenáři Guardianu hostinu o mnoha chodech z historie současnosti, píše Timothy Garton Ash.

Většina tohoto obrovského množství materiálu je politické zpravodajství střední a vysoké úrovně z celého světa, plus instrukce z Washingtonu. Je důležité si uvědomit, že nemáme k dispozici nejutajovanější depeše.

Není divu, že americké ministerstvo zahraničí zuří. Avšak, podle toho, co jsem viděl, se mají profesionální členové americké diplomatické služby za máloco stydět.

Příjemný estetický zážitek

29. 11. 2010 / Ladislav Žák

Myslím, že činnost WikiLeaks nám přináší jedno velice podstatné poučení. Ukazuje nám totiž, jak je to skutečně s ochranou našich údajů, které svěřujeme jakýmkoliv způsobem komukoliv. Stručně řečeno, pokud existuje dostatečně silný zájem, padnou jakákoliv institucionálně garantovaná důvěrnost a tajemství.

Jak říká staré přísloví: "jak můžeš po někom požadovat, aby zachoval Tvá tajemství, když jsi je nezachoval sám..."

Dnes nás ovšem všemožné instituce nutí k transparentnosti, sdělování důvěrných údajů a na letištích nás svlékají do naha. Jinak nás označí za teroristy nebo nám nedají úvěr či prověrku. Je to jenom otázka času a nějakého zájmu, kdy se uvidíme na internetu... Přeji všem příjemný estetický zážitek!

Špička nože, špička destrukce

29. 11. 2010 / Milan Daniel

Agresivita, ať už slovní nebo fyzická, je do značné míry projevem sociální frustrace. V souvislosti s útokem opilého šestnáctiletého rapera, který v Ostravě napadl v sobotu večer tři děti, jsem se prohrábl hnojem tzv. diskusí na několika informačních serverech. Až do sobotního poledne, kdy policie uvolnila první informace o pachatelích, převládal názor, že jimi byli "určitě" Cikáni. Autoři byli při svých výronech čerstvě uspokojeni starostou Nového Bydžova, jistým Loudou, který ony Cikány hodil do jednoho pytle.

EU poskytne Irsku půjčku 67,5 miliardy eur

29. 11. 2010

Země Evropské unie v neděli odsouhlasily půjčku Irsku ve výši 67,5 miliardy eur, která má pomoci zvládnout náklady masivní bankovní krize, a současně navrhly nová pravidla pro budoucí mimořádné situace vyžadující zásah ve prospěch společné měny.

ANALÝZA ČMKOS

Vývoj míry inflace v roce 2010 a její prognóza na rok 2011

29. 11. 2010 / Martin Fassmann, Tomáš Pavelka

aktualizované znění z– 4. listopadu 2010, které bylo součástí materiálů 1. sněmu ČMKOS

Celkovou ekonomickou situaci České republiky v příštím roce, a tedy i míru inflace, ovlivňují také kroky České národní banky. V reakci na zhoršující se ekonomickou situaci Česká národní banka uvolňovala svou měnovou politiku. Základní úrokové sazby klesly na svá historická minima (viz. tabulka č. 3). Podle prognózy České národní banky by se míra inflace měla na konci letošního roku dostat mírně nad úroveň inflačního cíle (2 %). V příštím roce by se pak měla míra inflace nacházet těsně pod inflačním cílem.

Tak trochu jiná televize - bohužel ne česká...

29. 11. 2010 / Lucie Bottaro

Před pár dny jsem shlédla pořad, který ač politicko-společensko-ekonomický, ve mně nevyvolal zhnusení nebo apatii, ale naopak nadšení. Lze si to vůbec představit? Pořad takovéhoto formátu a v jeho závěru jste dojati, hluboce zasaženi, cítíte bezmoc a hrdost zároveň? Je to možné, jmenuje se Vieni via con me a bohužel pro nás je to pořad italský a ne český.

"Zabte je všechny..."

29. 11. 2010 / Jan Šťastný

Po přečtení článku Miloslava Štěrby jsem shlédl čvrteční (25.11.) Hydepark s vojenským analytikem Martinem Kollerem. Až do cca 30. minuty jsem byl celkem mile překvapen fundovaností, přehledem i většinou hodnocení pana Kollera, o to větší překvapení však představoval zbytek pořadu a moment, kdy se od diváků objevily dotazy na témata týkající se zahraniční politiky České republiky. Z otázky ohledně dodávek českých zbraní do problematických regionů ještě host vybruslil poukazem na předlistopadovou orientaci ČSSR a svou nekompetentnost hodnotit tuto problematiku v rámci posledních pěti let. Z jeho odpovědi na otázku české vojenské přítomnosti v Afghánistánu šel už ale mráz po zádech. Důvod této přítomnosti totiž spatřuje v preventivním boji proti teroristům na jejich vlastním území předtím, než-li tito fanatici udeří u nás a budou zabíjet české občany.

Filosofie jednoho biologa

29. 11. 2010 / Michal Rubáš

Stále častěji se potvrzuje, že liberální ekonomové mají zvláštní schopnost vysoce hodnotit a obdivovat hospodářskou politiku vždy právě té země, která se v daném okamžiku nachází těsně před krachem. Vyzdvihování americké ekonomiky služeb (rozuměj nízkých mezd) anebo daňových tygrů Lotyšska a Irska jsou jen některé příklady z poslední doby. Mám podezření, že se dnes mnoho lidí stává socialisty jenom z toho důvodu, aby je nikdy nepochválil žádný liberál. To přináší smůlu.

Není čas na uspávanky

29. 11. 2010 / John Michael Greer

Jedna z věcí, která právě teď činí naše nesnáze pro tolik lidí tak obtížnými, je fakt, že jakékoliv dostupné řešení pro budoucnost zahrnuje jistotu masivního zbídačení.

KD│ V tomto okamžiku jsme vyčerpali hlavní techniky potravinářského zahradničení, jedné ze tří hlavních ingrediencí v kypícím kotli zeleného kouzelnictví. Tyto hlavní techniky jsou samozřejmě sotva jedinými věcmi, které lze do kotle s užitkem přidat, ale nemám v úmyslu zacházet do detailů ostatních možností.

Reforma bez konce

29. 11. 2010 / Pavel Pečínka

Ponechat deváté třídy základních škol, v nichž "kvalitněji" žáci dozrají, nebo je zrušit, a tak "uspořit"? Udržet systém "víceletých gymnázií", který na druhém stupni ze základek odčerpá talentovanější dorost? Jak zastavit zánik dělnických oborů, když chce na "učňácích" studovat už jen málokdo? Kterak nastavit státní maturity, aby v nich nevyhořela třetina žáků? Co provést se soukromými středními školami? Ty podle původního očekávání neprodukují kvalitněji vzdělané absolventy (tak jako na Západě, ale i to by nebylo přece v pořádku, ne?), ale naopak v nich funguje systém -- když rodiče platí, ať kantor nedělá potíže.

Severní Korea přišla v důsledku amerického bombardování v 50.letech minulého století téměř o 30% obyvatelstva, tvrdí Chossudovsky

29. 11. 2010 / Daniel Veselý

Zatímco se v konfliktní zóně u hranic obou Korejí odehrávají spojenecké manévry Spojených států a Jižní Koreje, Severní Korea údajně uvedla do pohotovosti své raketové baterie a Čína volá po obnovení šestistranných jednání včetně ukončení severokorejského jaderného programu. Kanadský novinář a ekonom Michel Chossudovsky mezitím publikoval text, v němž píše o americkém generálovi Curtisovi Lemayemovi, který v roce 1995 poskytl listu The New Yorker interview, kde k průběhu korejské války uvedl, že "během tří let nebo tak nějak jsme v Severní Koreji vyvraždili 20% populace." Chossudovsky dále v textu tvrdí, že Spojené státy hledají záminku pro rozpoutání války se Severní Koreou, avšak konkrétní informace pro své tvrzení v článku neuvádí.

Válka je obchod

29. 11. 2010 / Boris Valníček

Robert Gates, ministr obrany USA, se nedávno zabýval armádním rozpočtem. Ten činí v současné době 4,5 % hrubého domácího produktu USA..Gates klade otázku, je-li to v současné situaci státu únosné, a je-li revize nákladů na mise a výzbroj nutná. Není možný rozvoj nové technologie bez ohledu na cenu, a jako příklady uvádí 20 milionů dolarů na houfnice, 2 miliardy na bombardovací letadla a 3-6 miliard na torpédoborce.

Proč násilné studentské demonstrace fungují daleko líp než nenásilné

28. 11. 2010

Bohatství státu se mění, někdy je stát bohatší, jindy chudší, máme dobré časy a špatné časy. Cennější ingrediencí, ingrediencí, která je životně důležitá, je politická vůle. Pokud existuje politická vůle pro pokrokové reformy, opravdoví státníci instinktivně najdou způsob, jak jich docílit. Právě proto britský premiér Clement Attllee založil těsně po druhé světové válce v Británii sociální stát, přestože země snad nikdy nebyla chudší.

Pravda je, že pouliční násilí studentů má daleko větší dopad než sebevětší množství pedantské argumentace, píše známý britský televizní komentátor a komik David Mitchell. Když začali při demonstracích 10. listopadu studenti rozbíjet okna, mnoho lidí se nad tím pohoršovalo, ale zatímco se 50 000 lidí účastnilo pokojné demonstrace, do médií se dostalo jen to násilí páchané absolutní menšinou aktivistů. Přesně! Bez toho násilí by se demonstrace na titulní stránky novin vůbec nedostala.

Studentské "nepokoje" jsou pro britskou vládní koalici ztrapňující, protože i nejotročtější stoupenci nynější britské vlády v tisku si nemohou odpustit o těch strkanicích napsat, jako by to bylo předzvěstí revoluce. Pár krátkých roztřesených televizních záběrů vandalismu a vznikne celostátní dojem, že britská vláda už nedokáže vládnout. Fotografie rozbitého okna je politicky tisíckrát nebezpečnější než nějaký teenager s nemoudrým účesem, který si v televizi stěžuje, že mu vláda sebrala sociální stipendium.

Předseda britského Svazu studentstva se omluvil za své "bezpáteřné váhání"

28. 11. 2010

Aaron Porter, předseda britského Národního svazu studentstva, se v neděli na University College v Londýně omluvil za svou "bezpáteřnost", že nepodpořil okupaci univerzitních budov po celé zemi. Porter uvedl: "Příliš dlouho je Národní svaz studentstva možná příliš opatrný a příliš bezpáteřný co se týče podpory pro studentský aktivismus. Je možné, že jsem se v posledních dnech příliš dlouho taky tak choval. Chci se za své váhání v posledních dnech omluvit."

Politikové versus spekulanti:

EU se v Bruselu snaží zamezit rozkladu eura

28. 11. 2010

Ministři financí Evropské unie jednají v Bruselu o podrobnostech záchranného balíku pro Irsko ve výši více než 85 miliard euro. V sobotu demonstrovalo v Dublinu více než 100 000 občanů proti novým drastickým finančním škrtům.

Ministři financí EU se snaží mj. zachránit euro před další "nákazou". I jiné evropské země jsou totiž při současné nejistotě finančních trhů potenciálně možnou obětí finančních spekulantů. Je s podivem, že se dopouští, že je stabilita ekonomik západoevropských zemí tak silně závislá na subjektivních náladách finančních spekulantů; vždycky to nakonec odnesou nikoliv bankéři, ale obyčejní lidé, míní Jan Čulík.

Pozorovatelé nyní varují, že rozpadne-li se euro, rozpadne se i Evropská unie; znamenalo by to v konečném důsledku rozpad evropského kontinentu na hašteřící se a války mezi sebou vedoucí národy, jako v minulosti. Nepříliš pozitivní vyhlídky.

Chudé země: Nevykašlete se na nás!

28. 11. 2010

Ministři z více než 190 zemí se scházejí v neděli v mexickém městě Cancúnu k diskusi o tom, jak minimalizovat dopad globálního oteplování. Jde o mnoho, očekávání je ale minimální, píše týdeník Independent on Sunday.

Nikdo nepřipravuje potřebné razantní snížení emisí skleníkových plynů, jehož je zapotřebí, aby globální oteplování nepřekročilo 2 stupně Celsia a nezničilo tak velké části planety Země.

Fabiano Golgo: Proč mi MAFRA nedokáže, že nemám pravdu?

28. 11. 2010

Rád se nechám usvědčit z nepravdy. Ať MAFRA ukáže že LN nejsou ztrátové, že to, co jsem napsal, není pravda. Dementovat jenom to, že LN končí, a dodat, že se bude vyvíjet, neodpovídá na všechny body v mém článku. Takže, pokud se mýlím, co se týče konce LN, asi mám pravdu ve zbytku článku... Nedementovali, tak souhlasili. Ale ZCENZUROVÁN byl CELÝ článek .

Rozhodně radši než to, že se dnes propadám do jakési mlčenlivé bažiny, složené z falešné solidarity pár desítek kapříků v zatuchlém českém mediálním rybníku.

Není to tak dlouho, co se zvedla vlna novinářského odporu proti zákonu na právo na odpověď.

Celý článek: ZDE

K tomu také: "Golgo: Lidovky jsou ve ztrátě, brzy skončí. Mafra: Golgo lže" PARLAMENTNÍ LISTY

Observer: "Internetoví radikálové: hrdinové webu mění svět"

28. 11. 2010

O Vánocích 1990 dokončil v laboratoři v Cernu v Ženevě Tim Berners-Lee nástroje k vytvoření celosvětové internetové sítě. Tento čin, píše v neděli týdeník Observer, vytvořil agendu k dalekosáhlé proměně politické sféry, ve všech ekonomikách, v sociální interakci, dokonce i pokud jde o koncept naší vlastní totožnosti. A mělo to tak obrovský dopad z jediného důvodu - Berners-Lee dal k dispozici tuto technologii všem zadarmo. Vznik internetu je srovnatelný s Gutebergovým vynálezem knihtisku.

Více než 100 000 Irů demonstrovalo proti škrtům a proti "idiotské vládě"

27. 11. 2010

Více než 100 000 Irů demonstrovalo v sobotu v Dublinu proti novému čtyřletému plánu drastických škrtů a vysokých daní, který zavádí irská vláda. Protesty zorganizovaly irské odbory. V pátek poklesla irská vládní většina na pouhé dva poslance, poté, co vládní strana byla poražena v doplňovacích volbách.

Irští občané se bouří proti novým vládním škrtům a proti balíku Evropské unie v hodnotě 85 miliard euro na záchranu Irska, který má irská vláda schválit tento víkend. Irský odborový svaz ICTU varoval před demonstrací v prohlášení, že pokud bude tento plán schválen, "způsobí Irsku nenapravitelné škody a promění tuto zemi v sociální a ekonomickou poušť."

Jak pohlížejí irští občané na svou současnou vládu shrnula titulní strana irského deníku Irish Daily Star, který publikoval portrét irské vlády s velkým titulkem, který lze do češtiny přeložit víceméně výrazem "ZASRANÍ IDIOTI K NIČEMU".

BOJ MEZI TRHY A POLITIKY:

Španělský premiér varuje spekulanty, že jeho zemi nepřivedou k bankrotu

27. 11. 2010

Během minulého týden se pozornost finančních spekulantů v rámci krize zadluženosti v eurozóně přesunula na Španělsko a Portugalsko. Náklady těchto zemí na spravování jejich státního dluhu v důsledku akcí spekulantů ostře vzrostly.

Válka mezi finančními spekulanty a politiky v eurozóně se zostřuje. Vyplývá to z prohlášení španělského premiéra Josého Luise Rodrígueze Zapatera, který ostře odmítl, že by bylo pro Španělsko zapotřebí jakéhokoliv záchranného balíku, a varoval investory, že přijdou o své peníze, pokud se budou snažit Španělsko finančně zničit.

"Rád bych varoval ty investory, kteří prodávají Španělsko, že se jim to nepodaří a budou tak jednat proti svým vlastním finančním zájmům," řekl Zapatero.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čeští politikové: sto let za opicemi

Proč nemohou být v české politice i ženy?

27. 11. 2010

V uplynulých týdnech jste mohli ve vysílání ČT zaznamenat krátký spot občanského sdružení Fórum 50 %, který odlehčenou formou upozorňuje na nevyrovnané zastoupení žen a mužů v komunální politice. Pro představu, spot si pohrává s očividným nepoměrem mezi tím, jak jsou ženy zastoupeny v populaci (více než 50 %), a tím, jak jsou zastoupeny v zastupitelstvech velkých měst (méně než 20 %).

Varianty dalšího vývoje ekonomické krize

26. 11. 2010 / Karel Dolejší

Odmyslíme-li od snah prezentovat současnou ekonomickou krizi výlučně jako řetězec jednotlivých skandálů, spiknutí finančníků s politiky, jako různé rychlokvašené adaptace klasických marxistických prognóz či aplikace doktrín apokalyptických kultů, zbude nakonec naprosto nezodpovězená otázka, co se vlastně děje a hlavně bude dít. Zde předkládám ve stručnosti jeden scénář dalšího vývoje založený na pracích autorů, kteří čerpali ze systémové teorie, systémové ekologie a komparativní historie. Nejde o proroctví, a tak scénář rozhodně nepopisuje zaručenou jedinou variantu toho, "co se stane a musí stát" v nejbližších měsících, ale spíše, jaké jsou zásadní vývojové trendy v měřítku let a desetiletí, pokud se věci oproti okamžiku, kdy text vzniká, zcela zásadním a dosud nepředvídatelným způsobem nezmění. Poněkud lépe orientovaní čtenáři snadno odhalí, že největší vliv zde vyvinuly práce Johna Michaela Greera, Josepha Taintera a Immanuela Wallersteina.

Irsko zkolabovalo v důsledku drastických škrtů, ne kvůli rozhazovačnosti

26. 11. 2010 / Adam Votruba

Kdo si dnes pamatuje, o čem psaly noviny před pěti lety? Obvykle na to nevzpomínáme, ale já bych rád jedno téma z oné doby připomněl.

Dne 21. března 2005 se objevil na portálu euroekonom.cz článek vychvalující tzv. "pobaltské tygry", tedy tři postsovětské republiky, které si vzaly příklad z Irska a provedly razantní ekonomické reformy. Šlo o podobné reformy, jaké provedla v Irsku strana Fianna Fáil a které přivedly tuto zemi na cestu ekonomického zázraku:

"Tato strana nastartovala v celé zemi tvrdé hospodářské reformy, jejichž hlavním cílem bylo zbavit Irsko hrozby finančního kolapsu. Plošně se proto snižovaly daně, omezoval se vliv odborů na chod hospodářství, zaváděla se úsporná opatření vedoucí k vynulování schodků státního rozpočtu [...] Takto provedené kroky následně nasměrovaly Irsko na cestu, na jejímž konci stál o 15 let později 'keltský tygr` s přívlastkem jedné z nejvyspělejších zemí v celé Evropě." (zdroj: ZDE)

Možná v tom jedeme tak trochu všichni...

26. 11. 2010 / Ladislav Žák

Je hezké sledovat, jak se zhoršující se společenskou situací sílí diskuse nad jejími příčinami, viníky a možnými východisky. Celé to připomíná některé fáze z řetězce budování socialismu známé jako organizační nadšení, realizační vystřízlivění, hledání viníků, potrestání nevinných a vyznamenání nezúčastněných. Diskutuje se zprava, zleva, odborně i laicky, ale pořád to tak nějak nedává smysl. Jedni vzývají thatcherismus a reaganomiku, další slzí nad Keynesem nebo Friedmanem, jiní budí Marxe i Adama Smithe, úplně jiní hovoří o "banksterech" a smetení spekulantů a ještě jiní vzývají lidi práce, další myslí na revoluci a vidí hořet Zimní paláce a Bastily, přesto, že v uvedených nemovitostech se v rámci společenských změn, jichž se staly symboly, pohříchu ve srovnání s legendami nepohnula ani myš.

Proč mlčí ČSSD?

Budou doktoři trojským koněm záchrany středních vrstev nebo šťastným losem finální privatizace zdravotnictví?

26. 11. 2010 / Michal Vimmer

Pokorný ministr Heger navštívil svého mladého šéfa s poníženou suplikou, a ten ho za pár minut vyhodil. ZDE. Nesmlouvavý postoj premiéra Nečase nepřekvapí: Celý odpovědný národ dobře ví, že se musí šetřit, jen doktorům to jaksi nedošlo. Docent Heger je tu od toho, aby jim to vysvětlil, no a jestli to nedokáže, najde se do budovy na Palackého náměstí nějaké nové koště. Vždycky to tak dopadlo. Zarážející je ale dosavadní pštrosí politika soc. dem. Na co čeká česká "strana pracujících a zaměstnanců"? Proč jednoznačně nepodpoří požadavky vzdorujících lékařů?

O aktuální krizi na Korejském poloostrově

26. 11. 2010 / Daniel Veselý

Severokorejský režim se opět ocitl v titulcích zpráv. V tomto roce už jde o druhou závažnou krizi na Korejském poloostrově, již měla tato diktatura vyvolat.

(V rozsáhlém zpravodajství, které k této záležitosti přinesla společnost BBC, vysílala mj. rozhovor i s jedním jihokorejským akademickým odborníkem, který zdůraznil, že severokorejský režim dávno nemá s komunismem nic společného, je to extremně nacionalistická a militaristická diktatura, která bude trvale vyvolávat konflikty, protože potřebuje stále naléhavěji odvádět pozornost od vnitřních problémů. Interní severokorejská propaganda například tvrdí, že se Severní Korea stane ekonomicky bohatou zemí do r. 2012 - to není realizovatelné, tak bude nucen režim odvádět pozornost jinam. Za situaci v Severní Koreji je odpovědná podle tohoto pozorovatele Čína a mezinárodní mocnosti by na ni měly naléhat, aby nechala Severní Koreu ekonomicky, a tedy i mocensky padnout, pozn. red.)

Alespoň podle informací "mezinárodního společenství" a korporátních sdělovacích prostředků, v nichž je Severní Korea vždy líčena jako archetypální zlo, jež třeba vymýtit. A to i přes skutečnost, že Jižní Korea připustila, že úterní útok Pchjongjangu na jihokorejský ostrov Jongpchjong, při němž zahynuli dva mariňáci, byl vyvolán jihokorejskou dělostřeleckou palbou. Seoul ale dále uvádí, že k dělostřelecké palbě došlo v rámci námořních manévrů u hranic se severním sousedem.

Existuje v ČR svoboda projevu?

26. 11. 2010 / Jan Čulík

Dobrý den, pane Golgo,

obrátil se na nás právní zástupce mediální skupiny MAFRA s tvrzením, že Váš blog ze dne 18. 11. 2010 (Skončí Lidové noviny?) porušuje zákon zveřejněním nepravdivých informací.

Tentýž zákon nám jako provozovateli stránek, kde byl Váš text publikován, ukládá zjistit, zda se výše uvedená stížnost zakládá na pravdě.

Žádáme Vás proto, abyste nejpozději do 48 hodin doložil pravdivost svých tvrzení. Pokud tak neučiníte, jsme povinni Váš text ze svých stránek odstranit.

S pozdravem

Libor Stejskal, editor blogů, aktualne.cz

K tomu: Fabiano Golgo, Otázky pro podnik MAFRA

Fabiano Golgo, Svoboda projevu po česku

Fabiano Golgo, brazilský novinář žijící dlouhodobě v České republice, prý zaznamenal svědectví ze dvou nezávislých zdrojů, která se údajně týkají interních poměrů ve společnosti MAFRA a možné budoucnosti deníku Lidové noviny.

BRITÁNIE:

Šéf londýnské policie varuje, že nastala nová éra občanských nepokojů

26. 11. 2010

Sir Paul Stephenson, nejvlivnější britský policejní šéf varoval ve čtvrtek, že vznikla "nová éra občanských nepokojů". Sílí totiž celostátní kampaň proti ztrojnásobnění univerzitního školného.

Stevenson, šéf londýnské Metropolitní policie, tvrdil, že dvě obrovské studentské demonstrace za posledních čtrnáct dní byly charakterizovány "dosud bezprecedentní mírou násilí" a vyjádřil názor, že "situace se změnila".

BRITÁNIE:

Středeční studentské protesty vyvolaly kontroverzi ohledně chování policie

26. 11. 2010

Studentští aktivisté kritizují, že demonstranti byli ve středu protizákonně zadržováni v londýnských ulicích. V Británii se ozývají sílící hlasy, aby policie přestala používat kontroverzní metody jak neutralizovat demonstranty, tzv. "kettling" uzavírání demonstrantů na ulicích do "konvice", tj. držení demonstrantů v uzavřeném koridoru policie po mnoho hodin.

Tisíce demonstrantů, některým z nichž bylo teprve 12 let, byly zadržovány kordony policie v londýnských ulicích při teplotách, blížících se nule, po mnoho hodin.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2010

7. 11. 2010

V řijnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 225 osob celkovou částkou 31 708.45 Kč. Příjem z reklamy byl 5000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.10. 2010 částku 121 491.74 Kč

. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2113,85 euro. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.