STARÁ DOBRÁ ANGLIE:

"Vadí-li vám řev deportovaného muže, sedněte si dopředu"

1. 11. 2010

Dva cestující, kteří se pokusili zastat se násilím deportovaného muže v letadle z londýnského Heathrow pracovníky soukromé deportovací firmy byli donuceni letadlo opustit a stali se terčem nepřípustného zájmu ozbrojené policie.

Svědkové, oba studenti, hovoří o tom, že muž řval, když ho tři strážci ze soukromé bezpečnostní firmy 4GS násilím drželi na sedadle v letadle.

"Muž měl na rukou pouta, jasně trpěl bolestí a strážci ho násilím drželi na místě," konstatoval Matt Taylor, 29, student na School of Oriental and African Studies v Londýně.

Řeči o zdravotnictví

1. 11. 2010 / Petr Wagner

Tato neděle byla v televizích "zdravotnická". Václav Moravec se nedozvěděl od svých hostů nic. Jen řeči buď prázdné, nebo lživé. Například tu o lécích a genericích. Tam, kde jsou k dispozici, je cenová hladina velmi rychle srovnána -- například statiny na léčbu vyšších hladin cholesterolu. V řadě oblastí - například biologická léčba, kde jde o drahé léky na vážná onemocnění - generika neexistují. Pojišťovny mají velice účinný nástroj na regulaci preskripce. Ta musí být ve výši roku 2008. Pokud není, zařízení platí z překročení 40% ceny. U velkých nemocnic jsou to miliony. Ty sice jsou za léky placené ze zdravotního pojištění, ale pojišťovna si je kromě od pojištěnců nechá částečně zaplatit i od nemocnic. Takže dvakrát! Copak na to právníci?

Hrdinství naší doby

1. 11. 2010 / Sandra Wain

Je to milé občas slyšet, že někdo dostane od nějakého prezidenta nebo starosty zlaté hodinky za hrdinství. Setkáváme se s ním na každém kroku, ale pro všední starosti jej nevidíme. Hrdinství ovšem také nevnímáme z toho důvodu, že neznáme, jaké jsou jeho podmínky. Jinak bychom dnes mohli zlaté hodinky rozdávat na každém kroku.

PODOBNOST S ČR ČISTĚ NÁHODNÁ?

Protesty fungují. Důkaz!

31. 10. 2010

Nikdy nevíte, jaký neočekávaný dopad budou vaše protesty mít - ale nebyla by Británie lepším místem k životu, kdybyste nahradili svůj bezmocný hněv skutečným protestem? Ano, můžete zůstat v pasivitě a nechat se dál okrádat bankéři a korporacemi a jejich politickými pomahači. Ale je to rozmazlenost myslet si, že "já nemůžu nic dělat". Každý může jednat na svou sebeobranu. Jak to vyjádřila Margaret Mead, velká bojovnice za demokracii: "Nikdy nepochybujte, že malá skupinka myslících lidí dokáže změnit svět. Nic jiného nikdy svět nezměnilo."

Británií se šíří hněv, píše Johann Hari v deníku Independent. Každým dalším dnem je jasnější, že lidé této země byli kolosálně podvedeni. Bankéři, kteří způsobili krach ekonomiky, jsou bohatší a tlustší než kdy předtím, a zbohatli z našich peněz. Premiér, který nám před volbami slíbil, že "drasticky se škrtat nebude", právě realizoval nejhorší škrty od dvacátých let a odsoudil další milion lidí k nezaměstnanosti. Ano, hněv lidí jde ruku v ruce s jejich bezmocností.

Pravidla obrany

1. 11. 2010 / Karel Dolejší

Selhání francouzských protestů proti penzijní reformě - dosud patrně nejmasovějších evropských protestů proti úsporným opatřením, jichž se podle některých odhadů zúčastnilo až 3,5 milionu lidí - je pro "protiškrtové" iniciativy na celém kontinentě smutnou zprávou. Snad i proto, že francouzská vláda je přece jen něco jiného než Vodafone a francouzský parlament navzdory protestům kontroverzní návrh reformy schválil, se lidé přestali účastnit demonstrací a řada radikálních odborářů se vrací do práce. V kostce lze říci, že protesty ukázaly dvě věci: Odbory dokážou zmobilizovat mnohem více lidí, než se původně myslelo - a ve výsledku to je k ničemu.

Francouzi si uhájili nejvíc

1. 11. 2010

Jedním z důvodů, proč má Francie snad nejrozvinutější sociální stát v Evropě, je to, že si ho Francouzi dokáží tak zuřivě bránit. Samozřejmě, ne úplně každý protest je úspěšný - ale pro francouzskou vládu je daleko, daleko obtížnější ošulit francouzské obyvatelstvo právě proto, že to obyvatelstvo protestuje, napsal nám komentátor britského deníku Independent Johann Hari na námitku, že současné protesty ve Francii proti "důchodové reformě" nic nezmohly.

Historie svépomocí

1. 11. 2010 / Přemysl Janýr

Tomáš Krystlík, Zamlčené dějiny 2, Alfa Nakladatelství, Praha 2010, ISBN 978-80-87197-29-5

Po dvacetiletí akademické svobody se občané konečně se svými dějinami seznamují prostřednictvím televizního zpravodajství o forenzních šetřeních a pomáhají policii odhalovat další a další zločiny a masové hroby. Historici mlčky přihlížejí, snad náhle zaskočeni obavou z možného postihu za neoznámení trestného činu podle § 168 tr. z., protože o nich dávno vědí. V roce 1947 je vyšetřovala parlamentní komise, ale její nálezy nebyly určené širší veřejnosti.

Měnová válka? Samozřejmě!

1. 11. 2010 / Immanuel Wallerstein

Měny jsou velmi osobitý ekonomický problém. Představují totiž v ryzí podobě onen vztah, v němž jeden získá pouze tehdy, když druhý prohraje. Pokud revalvace nebo devalvace konkrétní měny něco vynese, musí ostatní nutně utrpět ztrátu. Všichni nemohou najednou devalvovat. Je to logicky nemožné a proto politicky irelevantní.

Odchod z univerzity: Ulehčení, že už bez nich

30. 10. 2010 / Jan Čulík

Ve čtvrtek 28. října se konalo na univerzitě v Glasgow rozloučení pro tři profesory, kteří odcházejí do důchodu. Byla to velmi deprimující akce, neboť všichni tři vyjadřovali velkou nespokojenost s tím, co se s univerzitou po zavedení univerzitního školného stalo, a zároveň ulehčení nad tím, že s institucí, která se proměnila v polovojensky řízený komerční podnik, jemuž jde jedině o peníze, už nebudou mít nic společného.

Včera jsem přišel do zaměstnání a na dveřích jednoho odcházejícího profesora francouzštiny na témže patře v budově, kde pracuji, jsem nalezl plakátek, který jsem vám vyfotografoval.

Text na plakátku zní:

"Když odcházel naposledy, obrátil se a poslal svým zaměstnavatelům emocionální, konečné gesto na rozloučenou."

OVM o zdravotnictví:

Nelze šetřit na péči a přitom kupovat stále dražší přístroje

1. 11. 2010 / Boris Cvek

S potěšením jsem sledoval dnešní debatu o zdravotnictví v Otázkách VM, a to tím spíše, že se jí účastnili pan Rath a pan Schneider a chovali se oba poměrně kultivovaně (až na výjimky, kdy David Rath obhajoval středoevropskou titulománii jen proto, aby mohl Schneidera ponižovat oslovením "pane bakaláři"). Schneider podle mého názoru mluvil příliš rozvlekle a ideologicky, byť se s ním v zásadě asi nedalo nesouhlasit: větší podíl generik na trhu (na to apeluje sama Evropská komise slovy komisařky N. Kroesové v prohlášení z 8. července 2009 "Antimonopolní politika: nedostatky ve farmaceutickém odvětví vyžadují další opatření" IP/09/1098) a také větší kontrola státu nad fungováním zdravotních pojišťoven.

České Švýcarsko. A co takhle Švýcarské Česko?

1. 11. 2010 / Jiří Baťa

Zaujal mne článek paní Jarmily Kubátové, pojednávající o u nás dosud málo známém pojmu "přímá demokracie". Protože se touto tématikou sám dlouhodobě zabývám, musím vyjádřit velké uspokojení nad tím, jakým způsobem byl článek o PD napsán. Není to nějaké fantasmagorické plácání o nějaké fiktivní vizi, ale je doložen relevantními fakty na příkladu Švýcarska (Švýcarské konfederace), kde tento systém již nemalou dobu existuje. Ale co hlavně, ke spokojenosti občanů Švýcarska jako státu -- a to přesto, jak jsem předznamenal, jde o konfederaci a možno říci, že i mnohonárodní společnost, skládající se z obyvatel Itálie, Francie, Německa, v menší míře i jiných národností a v několika jazycích mluvících "švýcarských" občanů.

Tolik barvy neunese nikdo

1. 11. 2010 / Vojtěch Žítek

ani strom.
Obdivujem se jim,
zářícím rozpadům.

Jaký odstín má rozklad mysli,
jaký asi, rozklad společnosti
- - - jen tuším.

Ale páchne po benzínu
a froté barone Krügu
zvyšte produkci ostnatých drátů,
těch - - - se žiletkami.
Normy a Alberti ať maj se čím odholit
až složí je taxíci
-co jen jedním směrem vozí-
k hotelu V Hnědé šanci

Dvorního radu nesnesitelně
-doktora Sigelia totiž-
málo mocní
nesnesitelně pálí,
v konzervě.

Dilma Rousseff byla po Lulovi zvolena novou prezidentkou Brazílie

1. 11. 2010 / Fabiano Golgo

40. prezidentem Brazílie je žena: Dilma Rousseff. Je to dcera bulharského přistěhovalce, která opustila pohodlí svého života ve vyšších středních vrstvách a dala se do boje proti vojenské diktatuře (1964-1985). Uvěznila ji policie a během tří let strávených ve vězení v letech 1970-73 byla nepřetržitě po dobu 22 dní mučena. (Během jednadvacet let trvající diktatury bylo usmrceno více než 358 aktivistů a 138 jich zmizelo.) Ozbrojená vojenská skupina, které Rousseffová velela, prováděla únosy známých amerických a německých velvyslanců, které vyměňovala za politické vězně.

Proč právě konzervativec bojuje proti omezením dotací na soukromé činže

1. 11. 2010

V pondělí 12.10. přinesly Britské listy zajímavý článek Radovana Baroše Rebelie středních vrstev. Píše se v něm o profesorovi Borisi Groysovi z Karlsruhe, který si položil otázku s velkou teoretickou závažností, píše čtenář Josef Ladra: "Existuje pro zámožné třídy, vyjma dnes již poněkud anachronické snahy odvrátit komunistickou revoluci, ještě nějaký jiný důvod, aby sociální stát nadále udržovaly při životě?" Na tuto zdánlivě nesmyslnou otázku Boris Groys překvapivě odpovídá kladně. "Tento důvod nepochybně existuje, protože je to právě sociální stát, jemuž dnešní zámožné třídy vděčí za své bohatství."

Účelem bomb z Jemenu bylo zlikvidovat za letu nákladní letadla

31. 10. 2010

Cílem sofistikovaných bomb v balíčcích odeslaných z Jemenu bylo vyhodit za letu nákladní letadla, která je dopravovala, do povětří, potvrdila britská vláda. Výbušný mechanismus byl umístěn v kazetách pro počítačové tiskárny. Balíčky byly nalezeny ve dvou letadlech směřujících do Chicaga. Jak informovala televize Al Džazíra, byly objeveny, protože na ně upozornila saúdsko-arabská výzvědná služba.

Nový americký přístup k rusko-gruzínskému konfliktu

30. 10. 2010 / Karel Dolejší

Předchozí americké administrativy podřazovaly politiku vůči Gruzii evropským a euroatlantickým zájmům a považovaly zemi za strategické aktivum pro transport energetických surovin na Západ. Proto se snažily integrovat ji do západních struktur, včetně struktur vojenských. Zdá se, že Obamova administrativa tento přístup postupně reviduje a politiku vůči Gruzii začíná formovat v rámci širší ruské politiky. Nasvědčuje tomu nedávno zveřejněná studie Samuela Charapa a Coryho Welta z thinktanku Center for American Progress nazvaná A New Approach to the Russia-Georgia Conflict, která klade důraz především na dvoustranné americko-ruské vztahy a otázky energetické bezpečnosti Evropy v zásadě vynechává.

Churchillův Gulag

29. 10. 2010

Richard Toye, Churchill's Empire, Macmillan, 25 liber.

Winston Churchill je právem připomínán za to, že vedl Británii v její nejlepší hodině - jenže co když ji také vedl v hodině nejostudnější? Co když kromě toho, že burcoval národ, aby zachránil svět před nacismem, bojoval za krutý bílý supremacismus a síť vlastních koncentračních táborů? Tato ožehavá otázka proniká stránkami nové knihy Richarda Toye Churchill's Empire (Churchillovo impérium), a dokonce prosákuje i do Oválné pracovny Bílého domu, napsal Johann Hari v listu The Independent.

(Původně stručné shrnutí článku bylo doplněno dne 30. 10. dalšími závažnými informacemi, pozn. JČ)

Debata o Churchillovi a zmatky v historickém povědomí

30. 10. 2010 / Rudolf Převrátil

Rád čtu články Borise Cveka. Sice v nich skoro vždy něco vyvolá můj nesouhlas, ale nacházím v nich také hodně svěžích pohledů a myšlenek. Tentokrát však Cvek ve své replice na článek o Churchillovi sáhl hodně vedle. Souhlasím samozřejmě s jeho výchozím požadavkem, abychom Churchilla nehodnotili ahistoricky, pouze z pohledu dnešní doby. Přál bych si dokonce, aby se takový přístup uplatňoval i v jiných případech, například u moderních českých dějin obecně a zejména u období po roce 1945. Zatím je u nás módě spíš opačný přístup, jak ukazují např. výkony ústavu, který údajně vědeckými metodami zkoumá tzv. totalitní režimy. Ale to už je jiný příběh, kterým se dál v tomto textu zabývat nebudu.

Svět zřejmě nezvládne epidemii nové superbakterie, odolné téměř všem antibiotikům

29. 10. 2010

Je to bakterie, která postihuje pacienty, léčené v nemocnicích na indickém subkontinentu. Je odolná vůči téměř všem antibiotikům. I když zpočátku byla identifikována jen u pacientů, léčených v nemocnici, reportéři z Channel Four News zjistil, že je zřejmě v Indii už široce rozšířena na veřejnosti.

V Británii se zatím vyskytlo 64 případů této superbakterie a 5 lidí na ni zemřelo. Od doby, kdy byla superbakterie poprvé identifikována r. 2007, už pronikla do 16 zemí světa, včetně České republiky.

Přítel a přítelkyně ?

29. 10. 2010 / Monika Málová

Taky se vám zvedá adrenalin při zaslechnutí slova přítel, přítelkyně ve významu značně rozdílném, než jsme byli jako česky mluvící a uvažující národ zvyklí? Současný význam mající na mysli nikoliv ryzí přátelství prostupující staletími - zaznamenaná ve spoustě knih - je v podstatě značně degradující.

Jak kazit práci reklamním manažerům?

29. 10. 2010 / Ivo Šebestík

Reklama je mámivá a šalebná činnost založena na předpokladu, že většina lidí na určité situace reaguje v podstatě stejně nebo podobně. Reklamní manažeři takříkajíc vidí člověku do duše a útočí na jeho vnímání tak, aby se dotyčný zachoval přesně, jak se od něho očekává.

Ať se tvá ztracená vláda věcí tvých se k tobě, lide, navrátí...!

29. 10. 2010

pokračování cyklu reportáží o fungování českého systému zprostředkování práce státem jako soupisu zážitků a zkušeností s praxí úřadů práce, započatém článkem "Politika podpory zaměstnanosti a sociální síť podle Nečase, Kalouska, Drábka, Schwarzenberga and comp." a "Šikana praktikovaná státem prostřednictvím Kocourkova na úřadech práce"

Autorka dospěla mimo jiné i díky ohlasu čtenářů Britských listů k rozhodnutí iniciovat změnu stávajícího nefunkčního a kontraproduktivního systému a zaslala na Ministerstvo práce a sociálních věcí stížnost na praxi úřadů práce v oblasti politiky zaměstnanosti a na nehospodárné nakládání s finančními prostředky MPSV ČR a Evropského Sociálního fondu v ČR. Stížnost poukazuje na evidentní nutnost změn systému tak, aby zohledňoval aktuální stav a vývoj na trhu práce a skutečně naplňoval cíle a účely vynakládání finančních prostředků ESF v ČR a MPSV ČR proklamované na webových stránkách těchto institucí.

Churchilla nelze hodnotit ahistoricky

29. 10. 2010 / Boris Cvek

Myslím, že je ahistorické hodnotit Churchilla jen z pohledu dnešní doby. Tak třeba Voltaire obchodoval s otroky a lze při znalosti mentality 18. století snadno pochopit, že byl zároveň velkým bojovníkem za lidská práva a osvobození člověka od tyranie králů a církví. Historie je plná paradoxů.

Pirquineros dolují na vlastní pěst

1. 11. 2010 / Miloš Kaláb

Všech 33 chilských horníků bylo šťastně zachráněno z hloubky 700 m a nyní čelí jiným problémům na povrchu Země. Podle kanadského týdeníku Macleans ti horníci věděli, že se firma vynasnaží zachránit je. Společnost, pro kterou pracovali, má těžkou mechanizaci a záchranné zařízení. Důl měl větrací šachty a úkryt pro případ důlní nehody. Navíc byli v pasti samí dospělí muži a nikoliv děti.

Daňové souboje EU

1. 11. 2010 / Bohumír Tichánek

Internetové Novinky ve zprávě Michala Mocka píšou:

Nečas se také pochlubil, že "to byla právě ČR, kdo se nejdůrazněji postavil" proti návrhu na harmonizaci daní v EU, se kterým přišlo Finsko. "Tento návrh nebyl přijat," dodal spokojeně. Finové chtěli harmonizovat celou daňovou oblast, volali po zelených daních a žádali také ukončení "škodlivé daňové konkurence".

O tom "vykořisťování" v kapitalistickém Česku

1. 11. 2010 / Vladislav Černík

Pokud hovoří premiér Nečas o tom, že soukromý sektor je ten, který jediný vytváří pracovní místo, tak má prakticky pravdu. On totiž soukromý vlastník nejen že rozhoduje o pracovních místech ve svém podniku, ale řadou různých "pák" tlačí na veřejný sektor, a tak z pozadí "rozhoduje" i tam. Jak asi si soukromý sektor, při své přerostlé dominanci, počíná, je snadné tušit.

Strategické případové studie zřejmě nikomu nechybějí

1. 11. 2010 / Ivan Sommer

Opomíjení analýz dopadu přijímané legislativy na obyvatelstvo bylo dokonce  posvěceno Ústavním soudem v nálezu o slučitelnosti poplatků ve zdravotnictví s Ústavou. Snad jediný dopad, který současnou vládu zajímá v zájmu zachování její moci, je tzv. požadavek na konstruktivní vyslovení nedůvěry vládě, což znamená, že vláda nepadne po vyslovení nedůvěry, jestliže opozice nemá připravenu vládu novou.

Úplatek v přímém přenosu

1. 11. 2010 / Petr Jánský

Že se u nás uplácí a korupce kvete je všeobecně známo. Mezinárodně máme 53. korupční příčku. Ale jak se říká "co oči nevidí, to srdce nebolí". Tentokráte oči uviděly a srdce zabolelo. Kamera natočila místostarostku Brno-sever Zdeňku Tůmovou, jak ladně otevírá kabelku, někdo jí do ní vhodí sto tisíc a ona ladně kabelku zavře. Samozřejmost, s jakou to učinila, dává tušit, že úplatek nebrala poprvé.

An English version of this article is in CLICK HERE

28. říjen -- den vzniku samostatného československého státu

1. 11. 2010 / Petr Jánský

Bouřlivý byl rok 1918. Končila 1. světová válka a vůbec nebylo jasné, jaké bude poválečné uspořádání. 18. října ve zvláštním vydání vídeňských úředních novin zveřejnil císař Karel I. manifest: "V souladu s vůlí národů má být Rakousko přetvořeno ve spolkový stát, v němž každý národ vytvoří vlastní státní útvar. Tato přeměna, která se nikterak nedotýká integrity zemí posvátné uherské koruny, má zaručit každému národnímu státu jeho samostatnost."

Volání kmene

1. 11. 2010 / Pavel Pečínka

Dvaadvacet a pětadvacet let za zapálení domu s následkem zmrzačení dítěte, je to moc či málo? Podobnou otázku jak u vítkovských nazipyromanů si možná teď budou klást někteří v souvislosti s hajlujícím "slávistou" Ondřejem Makalou. Jsou čtyři roky pro otrlého fotbalového kraválistu za zmlácení čtrnáctiletého kvůli tomu, že je "neslávista", moc či málo? Diskuse o výši trestů v obou, částečně souvisejících případech, je ale reakcí pět minut po dvanácté.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2010

2. 10. 2010

V srpnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 211 osob celkovou částkou 39 937.45 Kč. Příjem z reklamy byl 7000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.9 2010 částku 199 925.47 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2101,20 euro. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.