(Ne)pravděpodobná historie jednoho osočení

Jak média destabilizují českou společnost

22. 10. 2009 / Jaroslav Bašta

Na počátku příštího roku budu slavit dvě významná osobní výročí - bude tomu už čtyřicet let od doby, kdy mě poprvé trestně stíhali (a zavřeli) a kdy o mně poprvé psaly noviny. Bylo to Rudé právo a nijak mě nešetřilo. Nějak to osudově poznamenalo vzájemné vztahy mezi mnou a médii, protože bych za těch čtyřicet let na prstech jedné ruky spočítal články, které by se o mně zmínily pozitivně. Jediné, co se měnilo v čase, byli novináři (teď o mně píše již čtvrtá generace) a pak to, co mi měli za zlé. Prošel jsem proměnou z traviče a paliče v pravicového oportunistu a antisocialistického živla, ze ztroskotance a samozvance v socialistu a levičáka a vím já v co ještě. Posledních deset let jsem sám sebe utěšoval tím, že bych na to měl být pyšný, neb to dokazuje, že jsem pořád stejný, novinařinu stále dělají vyhraněné typy lidí, jediné, co se mění, je vládnoucí nebo módní ideologie a také ty (s prominutím) svině, co si čas od času nějaký ten kyblíček špíny objednají. Ale ani tato celoživotní příprava mi nepomohla snášet poslední aféru tak stoicky jako většinu těch předchozích.

Vyhrožování "pana Bukovského"

22. 10. 2009 / Martin Řezníček

◄ Policisté lustrující Martina Řezníčka před izraelskou ambasádou v Praze ►

Jmenuji se Martin Řezníček a bydlím v Praze.

Mj. jsem Čech a jsem muslim -- ale k věci.

Dne 9/10/09 jsem se zúčastnil NAHLÁŠENÉ a POVOLENÉ demonstrace před izraelskou ambasádou.

V domnění, že jsem svobodný občan, jsem natáčel demonstraci a izraelskou ambasádu. Zhruba po 10 minutách natáčení ke mně přišli dva uniformovaní policisté s jedním tajným a vyzvali mě, abych předložil občanský průkaz. Dotázal jsem se na důvod mé lustrace a jeden policajt mi odpověděl, že důvodem je mé natáčení "chráněného objektu". Tím zřejmě mysleli izraelskou ambasádu.

Po kontrole oba policajti odešli i s mužem v civilu. Příběh lustrace před izraelskou ambasádou má pokračování:

Ve čtvrtek 14. 10. 2009 mi zatelefonoval jakýsi pan "Bukovský" (ČÍSLO TELEFONU PANA BUKOVSKÉHO JE [...]) a představil se jako zaměstnanec ministerstva vnitra ze sekce Integrace cizinců. Říkal mi, že ví o tom, že se angažuji pro integraci muslimů do společnosti apod. - a že by si rád se mnou popovídal u kafe, jestli bych se s ním nechtěl sejít.

Ne základnám připravuje Joeovi Bidenovi demonstraci

22. 10. 2009

tisková zpráva

Sraz k připravovanému happeningu je v pátek 23.10.09 v 10,00 hodin na nám. Jana Palacha

u petičních stánků Iniciativy Ne základnám. Nedá se předpokládat, že média přinesou jedinou zprávu, že byl viceprezident informován o skutečnosti, občané ČR ve své zemi nechtějí nic, co by je ohrožovalo na životech. Jakékoliv omlouvání je nesmyslné a může být určeno jen hrstce politiků, kteří jsou přesvědčeni, že oni vládnou a podle nich bude všechno skákat. Voliči občané je po tři roky upozorňují, respektujte nás, jinak v politice končíte. Nechceme také dát prostor médiím k tvrzení, v ČR je absolutní klid, všichni souhlasí s tím, co hrstka politiků prosazuje.

Páteční happening je doplněn dnešní akcí " viditelný vzkaz pro viceprezidenta " , kdy sraz aktivistů je dnes v 17,00 hodin u parku, kde začíná komplex budov VŠ v Dejvicích, metro Dejvická.

za Iniciativu Ne základnám

Mluvčí: Jana Glivická a Jan Májíček

Goldman Sachs: Veřejnost se musí naučit přijímat "nerovnost prémií" vyplácených pro bankéře

22. 10. 2009

Jeden z čelných bankéřů v londýnské City se ve středu vyjádřil, že nerovnost, vznikající v důsledku astronomických platů bankéřů, je cena, kterou společnost musí zaplatit za větší prosperitu.

Lord Griffiths, náměstek předsedy správní rady finanční instituce Goldman Sachs International a bývalý poradce Margaret Thatcherové zdůraznil, že by se banky neměly stydět odměňovat své zaměstnance. V Británii však sílí hněv veřejnosti nad tím, že banky oznamují, že necelý rok poté, co je zachránila vláda obrovskými finančními částkami z kapes daňových poplatníků, chtějí znovu svým zaměstnancům vyplácet astronomické prémie.

Britské Centre for Economics and Business Research odhaduje, že banky vyplatí svým zaměstnancům letos prémie ve výši 6 miliard liber (168 miliard Kč).

Britská pošta stávkuje

22. 10. 2009

Ve čtvrtek 22. října začíná dvoudenní národní stávka zaměstnanců Royal Mail, oznámil odborový svaz CWU (Communication Workers Union).

Této akci předcházely během roku místní stávky a četné diskuse mezi vedením Royal Mail a CWU o platových a podmínkách a probíhající "modernizaci".

Pro vnější pozorovatele celá sága vypadá jako zuřivé přetahování na místě. Unie obviňuje vedení z nekompetence a nekonstruktivního jednání, vedení bagatelizuje požadavky unie. Běžný občan chápe, že pošťáci jsou přetížení, rozčiluje jej pozdě doručená pošta a dochází trpělivost v době kdy nezaměstnanost trhá desetileté rekordy. Nejvíc se ale stávky obávají podnikatelé a podniky.

Independent: Britská pošta zjevně nese vinu za naši rozbitou společnost

22. 10. 2009

"Poštovní odbory nesmějí bránit modernizaci," tvrdí Peter Mandelson. Aha, takže Mandelson má ten skrzaskrz moderní titul "Lord", protože se nebojí modernizovat. A nikdo by nemohl obvinit jeho pracoviště, Sněmovnu lordů, že brání modernizaci. Všichni členové Sněmovny lordů stojí na špičce nové technologie. Využívají nejnovějšího výzkumu při výrobě plášťů z hermelínu. Přezaměstnanost není ve Sněmovně lordů absolutně žádným problémem, protože všichni jednotliví lordi jsou naprosto nezbytní a vyzařují mladickou dědičnou energii ve prospěch Británie, píše v deníku Independent Mark Steel.

Britské listy potřebují 100 000 Kč na nové servery

21. 10. 2009

Bohužel se musíme opět obrátit na čtenáře s prosbou o finanční pomoc. Na konec své životnosti dospěl dosavadní server Britských listů - uvědomte si, že časopis má denně obrovský provoz. Technický správce Britských listů promptně a operativně - bez jediného výpadku - zařídil v minulých dnech bezchybný přechod na dva nové servery (intel xeon verze 12x 146GB 15k SAS disky).

Jejich celková pořizovací cena byla 100 000 Kč. Tuto částku nám krátkodobě zapůjčil z vlastní kapsy. Dluh musíme uhradit a žádáme proto čtenáře, kteří Britským listům normálně finančně nepřispívají, aby nám tentokrát finančně pomohli a umožnili našemu deníku další provoz. Je to na vás.

Britským listům přispívá pravidelně finančně méně než 1 procento čtenářů. Kdyby přispěla cca desetina každodenních čtenářů částkou 50 Kč, stačilo by to. Nemáme naprosto žádné finanční rezervy a hardware je nutno každých několik let obnovovat.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Děkujeme.

Redakce

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hague hájil před Clintonovou spojenectví britských konzervativců s východoevropskými extremisty

22. 10. 2009

William Hague, stínový ministr zahraničí britské Konzervativní strany, hájil ve středu na schůzce s Hillary Clintonovou, americkou ministryní zahraničí, spojenectví britských konzervativců s ultrapravicovými východoevropskými stranami. Členem téhož poslaneckého klubu v Evropské unii je i ODS.

Hague se snažil Clintonovou uklidnit ohledně partnerů Konzervativní strany, jejichž někteří členové se účastnili vzpomínkových obřadů pro Waffen-SS v Lotyšsku a zpochybnili nutnost omlouvat se za protižidovské pogromy v Polsku.

Polsko přijme nový americký systém protiraketové obrany

21. 10. 2009

Polský premiér Donald Tusk sdělil americkému viceprezidentu Joeu Bidenovi během jeho návštěvy ve Varšavě, že Polsko je "připraveno podílet se na novém projektu".

Polsko přijme malou americkou základnu vybavenou raketami krátkého doletu. Nahradí to daleko větší systém, který prosazoval bývalý americký prezident George W. Bush.

Biden tvrdil, že nový systém je lepší než jeho stará verze a bude prý znamenat "lepší bezpečnost pro Polsko".

Dokáže Google sežrat televizi?

22. 10. 2009

Do minulého týdne svět usuzoval, že ne. Ale znepokojující zpráva od firmy Arbor Networks a ještě pozoruhodnější oznámení z britské televizní stanice Channel Four by mohlo toto všechno změnit.

Prvním z dvou hlavních důvodů skepse bylo vědomí, že televizní společnosti si nepřejí být sežrány a zdálo se, že si úspěšně dokáží uhájit svou identitu. U vědomí hrozby, že diváci v milionech přecházejí k YouTube, kterou vlastní Google, vytvořily americké televizní společnosti síť Hulu - internetový přehrávač televizních pořadů, silně podporovaný reklamami, který vlastní.

Česká republika potápí klimatickou dohodu

22. 10. 2009

tisková zpráva Greenpeace ČR

Česká republika společně s dalšími novými členskými zeměmi EU zablokovala na úterním jednání ministrů financí dohodu o financování opatření k ochraně klimatu v nejchudších zemích. Kvůli postoji států střední a východní Evropy se nepodařilo udělat ani první krok k odstranění hlavní překážky, která stojí v cestě klimatické dohodě.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Černožluté štěstí a strach před privatizací, neboli Jak sociálnědemokratická je paní Merkelová?

22. 10. 2009 / Uwe Ladwig

V těchto dnech jednají němečtí politikové mimo jiné o financování ošetřování nemocných a starých lidí. Najednou vzpomínají někteří lidé se strachem na Angelu Merkelovou z roku 2003. Otázkou je, zda černožluté štěstí voličů a politiků stran CDU, CSU a FDP skončí privatizací dosud státních a podle principu solidaridy společně financovaných sociálních služeb a tím zvýšenými náklady pro lidi s nízkými výdělky. O tom a o záhadné změně názorů nejvýznamnější německé političky něco v téhle poznámce...

Bílý dům je znepokojen vazbami britských konzervativců na východoevropské extremisty. Členem tohoto klubu je i ODS.

21. 10. 2009

Stínový britský ministr zahraničí William Hague se má ve středu setkat ve Washingtonu s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Americká vláda je totiž znepokojena evropskou politikou britské Konzervativní strany a rozhořčením židů nad aliancí britských konzervativců s poslaneckým klubem ultrapravicových stran ve východní Evropě s údajnými vazbami na antisemitismus a neonacismus. Členem tohoto poslaneckého klubu je i Topolánkova ODS.

Transatlantismus na ódéesácký způsob

21. 10. 2009 / Karel Dolejší

Občanská demokratická strana se na plánech postavit radar v Brdech, které usilovně hájila proti Číňanům, Rusům, Němcům, opozici, většině vlastního národa a nakonec i proti americkému prezidentovi, snažila profilovat coby síla, která odhodlaně hájí příslušnost České republiky k atlantické civilizaci. Je tedy velice zvláštní nyní sledovat, jak se tato strana v kýženém euroatlantickém prostoru ocitá ve stále větší izolaci, když jí z privilegovaných vztahů přes Velkou louži nezůstalo téměř nic, zatímco v Evropě samé jediný slušný spojenec, britská Konzervativní strana, čelí rostoucímu tlaku Američanů, aby změnil euroskeptický kurs a zpřetrhal vazby s východoevropskými radikálními pravičáky. USA se zjevně rozhodly, že je pro ně zajímavější Británie jako součást EU než coby izolovaná ostrovní země pěstující především nadstandartní kontakty s někdejší zaoceánskou kolonií. Pokud britští konzervativci vyslyší volání Bílého domu a začnou se vymaňovat z problematické europarlamentní frakce Evropští konzervativci a reformisté (stojící napravo od středopravicové Evropské lidové strany), ODS zůstane na evropské úrovni ve společnosti tvořené z významné části východoevropskými xenofoby, antisemity a neonacisty. Tak tedy v praxi vypadá transatlantismus ODS - je možná "neochvějný a zásadový", nicméně zabarvuje se tak trochu dohněda...

Extremismus ODS

21. 10. 2009 / Jiří Drašnar

Karel Dolejší to vyjádřil naprosto přesně. Politická strategie ODS se začíná vyhraňovat podobným způsobem jako strategie extremistického křídla Republikánské strany v USA (a samozřejmě mnoha jiných podobných stran v ostatních zemích). Co všechny tyto politické organizace spojuje, je barvitá populistická rétorika cizopasící na úzkostech, strachu a předsudcích části voličů obávajících se, většinou oprávněně, o svoji existenci a budoucnost.

Druhá věc, která je spojuje, je historicky prokazatelný fakt, který zmíněné části populace téměř vždy unikne, a to že rétorika vždy zůstane pouze rétorikou.

Vondra: "Ve frakci extremistů bude mít ODS v Evropském parlamentu vliv"

21. 10. 2009

Děkuji za dnešní článek pana Dolejšího o transatlantismu ODS. Překvapuje mne, že se v ČR nevede debata o členství ODS v europarlamentní frakci Evropští konzervativci a reformisté. K tomu, co k tomuto členství ODS vede, se vyjádřil p. Vondra na letošní výroční konferenci Česko-německého diskusního fóra 17.10. v Heidelberku (o fóru jste 20.10. uveřejnili článek p. Prokeše): prý je to možnost, jak si uchovat v Evropském parlamentu vliv.

Kdyby ODS byla součástí Evropské lidové strany, byla by jen kapkou v moři, v oné frakci ale bude silným hráčem, který konečně bude moci prosazovat svůj pohled na věc. Ovšem za jakou cenu?

Děsí mne nesoudnost a pragmatičnost tohoto kandidáta na příštího českého eurokomisaře a nejde mi dohromady s jeho aktivitou v předrevolučním disentu, píše Petra Vojnovičová.

Lidové noviny se dál snaží špinit Milana Kunderu

21. 10. 2009 / Jan Čulík

Přišly dnes s tvrzením, že policejní zápis o údajné návštěvě studenta Milana Kundery na policii, kde měl udat "diverzanta" Dvořáčka, "není zfalšovaný". Dokazuje to prý skutečnost, že příslušný protokol citoval ve svém projevu r. 1952 náměstek ministra národní bezpečnosti Jerman.

Potíž je, že to samozřejmě nedokazuje nic. Původní spor vůbec nebyl o to, zda je papír z r. 1950 podvržený a zda vznikl později, ale o to, zda je dokazatelné, že na služebnu policie opravdu šel udávat student Kundera - kolegové studenti z jeho doby svědčili o tom, že Kunderovo jméno mohlo být do zprávy uvedeno jen proto, že byl studentským vedoucím koleje. Policejní záznam nemá ani číslo Kunderovy občanky, ani jeho podpis.

To, že případ byl citován v Jermanově projevu, dokazuje jen to, že příslušný pochybný papír ze služebny policie existoval už r.1952. Víc ne. Jaký má smysl zveřejňovat další nedovařené informace? Je to jen další pokus diskreditovat autora insinuacemi, které se nezakládají na ověřených faktech.

O morálce zvířat

22. 10. 2009 / Michal Kuklík

Úvaha nad článkem "Mají zvířata morálku?"

Dělení pozorovaných jevů na hmotné a nehmotné (duchové) je nešťastné a hloupé. Otáčení se rumpálu studny je něco. Rej elektronů je něco jiného -- a nesmíme si to spolu poplést. Jsou otáčenírej nehmotné? Čím by byly bez rumpáluelektronů?

Bojový letoun F-16 Fighting Falcon.

Místo radaru: Americký Temelín a bojová letadla?

20. 10. 2009 / Karel Dolejší

Podle dnešní zprávy serveru iDnes přiveze americký viceprezident Joe Biden ve čtvrtek kromě obecného povídání o protiraketové obraně (podle téhož zdroje prý totiž žádnou konkrétní nabídku ohledně PRO Praze nepředloží) také návrh, aby se americká společnost Westinghouse podílela na dostavbě Temelína. Kromě toho má údajně také hovořit o možnosti nákupu amerických letounů F-15 nebo F-16 pro české letectvo.

Zdroje iDnes prý tvrdí, že během jednodenní návštěvy před Bidenovou cestou do Polska a Rumunska se má jednat mj. o plynovodu Nabucco a řadě dalších oblastí. Nejkontroverznější jsou ovšem tři výše zmíněné: Protiraketová obrana, Temelín a možný nákup víceúčelových bojových letounů americké výroby.

NOVEMBER '89

Víťazstvom farebnej revolúcie sa na Slovensku začala tretia vlna rozkrádania

20. 10. 2009 / Peter Nedoroščík

Zopár združení žijúcich zväčša z peňazí daňových poplatníkov Spojených štátov amerických, niekoľko zlodejov a notorických klamárov v politických tričkách rôznych strán a médiá s vekovým priemerom redaktorov chabých dvadsať rokov. Táto neveľká skupina ľudí približne o mesiac vyhlási samu seba za Slovensko – nebude to ani prvý ani posledný raz, a spustí oslavy nežnej revolúcie.

Budú padať veľké slová – pravda a sloboda na chvíľu nahradia v rebríčku honosnosti stabilnú dvojicu majetok a úspech. A možno príde aj na štrnganie kľúčmi.

Elinor Ostromová: Jak studovat složité sociálně ekologické systémy

20. 10. 2009

Hlavní otázka, kterou Ostromová klade ve svém červencovém eseji, zní: Za jakých podmínek ti, kdo používají určitý zdroj, také investují čas a energii, aby zabránili "tragédii obecní pastviny"?... "Pokud zdrojový systém regeneruje pomalu, zatímco populace rapidně roste, jako v případě Velikonočního ostrova, uživatelé nemusejí rozeznat, jaká je únosná kapacita využívání zdroje, nedokážou se zorganizovat a zdroj zničí."

KD│ Často používaný jednorozměrný přístup k politice zaměřené na dosažení udržitelnosti sociálněekologických systémů je třeba doplnit o diagnostický nástroj, který by vědcům z mnoha oborů pomohl lépe vymezit otázky a přemýšlet o jednotlivých proměnných, tvrdí politická ekonomka a nositelka Nobelovy ceny Elinor Ostromová. "Vědci měli sklon vyvíjet jednoduché teoretické modely k analýze jednotlivých aspektů problémů se zdroji a k předepisování univerzálních řešení," napsala Ostromová v článku pro červencové vydání časopisu Science.

Biotechnologický projekt nabídne náhradní díly pro lidské tělo

20. 10. 2009

Očekávejte nejen, že lidé budou žít velmi dlouho, ale že také budou zcela fit, konstatovali v pondělí vědci při zahájení výzkumné iniciativy, jejímž cílem je poskytnout lidem nové náhradní díly pro jejich tělo, aby mohli být stejně tak aktivní v druhé polovině století svého života jako v první.

Více než polovina dětí, které se nyní rodí v bohatých zemích světa, se dožije 100 let. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného v britském lékařském časopise Lancet. Avšak jak se lidem začnou rozpadávat klouby, ucpávat tepny a vypadávat zuby, vyhlídka na stáří nemusí být vždy šťastná.

Jak zajistit, aby byli mocní i nadále pod kontrolou médií

20. 10. 2009

Novinářská práce, jejímž cílem je pohnat k odpovědnosti mocné a vlivné osoby byla dosud životně důležitou součástí amerického demokratického života, zejména v těch případech, kdy deníky vydělávaly dostatečné množství peněz a kdy jejich majitelé byli dostatečně společensky uvědomělí, aby financovali velký počet novinářů. Tento druh novinářské práce je nyní ohrožen, stejně jako ekonomická základna tisku, založená na výdělcích z reklamy píší Leonard Downie a Michael Schudson v deníku Guardian v článku, který původně vyšel v americkém deníku Washington Post.

Proč se mi velmi líbí televize Al Jazeera

19. 10. 2009

Dokázala by americká televize Fox News informovat o světových událostech tak, jak to dělá Al Jazeera, ale z jiné, z americké nacionalistické perspektivy? Nikoliv, protože to, co činí Fox TV tak nesmírně provinční, je právě její absolutní nezájem o cokoliv, co se děje mimo Spojené státy, pokud se to přímo a zjevně netýká ohrožení americké moci. K čemu jsou televizi Fox News vzbouřenci od řeky Nigeru nebo indičtí zemědělci, vyhánění ze svých pozemků? A tak nám zbývá jen plíživá despocie televize Al Jazeera, a plíživá despocie to je, protože na světě dnes neexistuje žádná jiná seriozní zpravodajská televizní stanice.

Anglická verze katarské zpravodajské televizní stanice Al Jazeera je praktickým důkazem, že není pravda, že zahraniční zpravodajství je na prahu své smrti. Kdyby bylo vysílání Al Jazeery volně k dispozici ve Spojených státech, kdyby bylo všude v nabídce kabelových televizí, bylo by velmi úspěšné, píše v měsíčníku The Atlantic Robert Kaplan z Centra pro novou americkou bezpečnost ve Washingtonu. Protože přesně to, co vysílá Al Jazeera, si přejí mezinárodně orientované americké elity: vizuálně atraktivní, hloubkovou analýzu z desítek zemí světa.

Během pouhých několika dní letos v květnu, kdy jsem televizi Al Jazeera sledoval, dostalo se mi pronikavých portrétů eritrejského a etiopského angažmá v somálské válce, boje vzbouřenců od řeky Niger proti nigerijské vládě na na ropu bohatém jihu země, povodní v Bangladéši, ekonomických problémů v Jihoafrické republice, nebezpečí rozšiřování pouště v severním Súdánu, ekologické devastace u Aralského moře, sikhského násilí v Indii po útoku na kostel v Rakousku, zahraničních islámských bojovníků na jižních Filipínách, mikrofinancování programů v Keni, zfalšovaných voleb v Jižní Osetii, demonstrací na podporu lidských práv v Guatemale a mnoho dalšího.

Poznámky k divoké realitě

20. 10. 2009 / Pavel Urban

Karel Hušner doporučuje, abychom se inspirovali Čínou a na naši tržní ekonomiku naopak naroubovali prvky netržních metod řízení. Jde-li skutečně jen o tohle, a nikoli třeba o kvalitu roubů, pak je to přání dávno splněné. Na téhle pláňce se vyřádily už generace sadařů. Skutečně volný trh jsme měli v této zemi za Františka Josefa (s pořádným přimhouřením očí například v oblasti dopravní infrastruktury). Rozhodně ne za Václava Klause, který byl tvrdým a nekompromisním liberálem všude tam, kde to moc nebolelo.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2009

8. 10. 2009

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V září 2009 přispělo celkem 188 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 32 108.45 Kč, příjem z reklamy byl 15 900.00 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2009 částku 12 330.29 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a