Česká republika potápí klimatickou dohodu

22. 10. 2009

tisková zpráva Greenpeace ČR

Česká republika společně s dalšími novými členskými zeměmi EU zablokovala na úterním jednání ministrů financí dohodu o financování opatření k ochraně klimatu v nejchudších zemích. Kvůli postoji států střední a východní Evropy se nepodařilo udělat ani první krok k odstranění hlavní překážky, která stojí v cestě klimatické dohodě.

Na dnešním setkání Rady ministrů životního prostředí EU byla domluvena společná pozice pro klimatickou konferenci OSN v Kodani. Stále však chybí zásadní část -- kolik a jak budou členské státy schopny přispět rozvojovým zemím na přizpůsobení se změnám klimatu a na rozvoj, který nebude závislý na fosilním uhlíku. O tématice tak budou rozhodovat hlavy států nadcházejícího Summitu EU na konci října. Do setkání v Kodani přitom zbývá již jen 46 dní.

Ekologické a rozvojové organizace kritizují evropské státníky za nedostatek odhodlání v boji se změnami klimatu.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:

"Úspěch kodaňské konference závisí na dohodě mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi. Chudé země logicky podmiňují vlastní omezování emisí ekonomickou podporou ze strany bohatých. Rozvinuté státy, jejichž vysoké emise klimatickou změnu i její dopady na chudé způsobily, nemohou tento požadavek ignorovat. Chce-li Evropská unie klimatickou dohodu, musí najít prostředky na financování opatření ve třetím světě."

Jan Rovenský z Greenpeace ČR řekl:

"Zjevně nestačí, že Česká republika má sedmé nejvyšší světové emise oxidu uhličitého na hlavu a náš prezident vede soukromou mezinárodní křížovou výpravu proti jejich snižování. Teď nám navíc ministr Janota vystavil vstupenku do neformální koalice přátel uhlí vedené Polskem, která se snaží zabránit vzniku nové kvalitní dohody o ochraně klimatu. Do kodaňské konference zbývá měsíc a půl, v sázce je budoucnost stovek miliónů lidí a čeští občané nemají o tom, co v této oblasti provádí jejich vláda, ani potuchy."

Jan Doležal z Pražského institutu pro globální politiku -- Glopolis doplnil:

"Nové členské státy EU ze střední a východní Evropy se obrací zády k obyvatelům v rozvojových zemích, jejichž vlády nemají dostatek prostředků na adaptační opatření vůči neodvratným změnám podnebí a na omezování růstu vlastních emisí skleníkových plynů. Zástupci bohaté části světa tak v rámci EU neváhají hrát roli chudého příbuzného a odmítají přijmout zodpovědnost za řešení globálních problémů."

K tématu Kodaňské konference pořádají nevládní organizace pro novináře ve čtvrtek 22. října od 10 hodin neformální pozdní snídani v Café Therapy, Školská 30, Praha 1.

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 22.10. 2009