27. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 1. 2006

Proč se pořád postoj českých médií tak odlišuje od světového tisku?

Český tisk drasticky zkreslil volební vítězství Hamasu v Palestině

Je intelektuální úroveň českého národu tak chabá, že si nezaslouží nic jiného než schematické výkřiky?

Stále. Stále v zajetí. Tři ze čtyř hlavních českých deníků stále vězí v zajetí bulváru. Palestinské parlamentní volby vyhrálo radikální islamistické hnutí Hamás. Hamás sice nepodniká žádné sebevražedné atentáty v poslední době, avšak choval se jako teroristická organizace minimálně posledních patnáct let. Odpověď na to, co si počít s Hamásem, přenechme odborníkům.

Po shlédnutí titulních stran českých deníků, se však do mysli vkrádá jiná otázka: Co si počít s českými novinami? Těm totiž k vysvětlení vítězství Hamásu stačil jediný symbol: k nebi zdvižená zbraň...

Mladá Fronta Dnes, Lidové noviny i Právo svorně zvolily jako ilustraci hlavní zprávy dne fotografii příznivců Hamásu slavících vítězství se zbraní v ruce (jedinou výjimku tvořily Hospodářské noviny).

Sloupek
Sylvie Richterová


Vybírala si neomylně
nejošklivější jablíčka
z trhovcova koše
a to byl hřích
Krása důkaz lásky
láska krásy

ze sbírky Čas věčnost, Torst, Praha 2003 vybral Štefan Švec

28. 1. 2006

Vysoký činitel organizace Hamas odmítl požadavky, aby jeho organizace odmítla násilí, jinak dojde ke škrtům hospodářské pomoci pro Palestinskou správu.

Ismail Haniya, který stál v čele volební kandidátky organizace Hamas, zdůraznil, že se Hamas nepodrobí "vydírání" zahraničních dárců.

Prezident Bush varoval, že je možné, že Spojené státy po volebním vítězství Hamasu neposkytnou Palestincům plánovanou letošní pomoc ve výši 400 milionů dolarů. Amerika podle Bushe pomoc poskytne pouze potud, pokud Hamas odmítne násilí a přestane požadovat likvidaci Izraele. Washington nyní zkoumá veškeré dotace, které Palestincům poskytují OSN anebo nevládní organizace.

K tomu: Hybášková: S Hamasem je třeba jednat ZDE

28. 1. 2006

Palestinský prezident Mahmud Abbas bude příští týden jednat s představiteli organizace Hamas v Gaze o podmínkách sdílení vlády tak, aby to bylo přijatelné pro západní státy a aby se neutralizovala hrozba, že Západ zruší dosavadní roční hospodářskou pomoc Palestincům ve výši 1 miliardy dolarů.

28. 1. 2006

Hamás zvítězil v palestinských volbách. Pro mezinárodní politiku je to šok, pro Hamás patrně taky. Izrael ani USA nechtějí jednat s vládou sestavenou teroristickou organizací, což se jeví být pochopitelné a správné. Mám takový pocit, že jim to zvláště čeští komentátoři budou sborově schvalovat.

27. 1. 2006

Jak společnosti rozhodují o svém přežití či zániku, ptá se Jared Diamond v podtitulu své knihy Kolaps (Collapse, Viking 2005, německy Kollaps, S. Fischer 2005). Proč vyhynuli Mayové či grónští Vikingové, zatímco společnost na Nové Guineji existuje nepřetržitě 46 000 let? Jaké naděje na přežití máme my?

27. 1. 2006

Nedávno jsem psal v deníku Metro i v tomto listě, že jednou z nejdůležitějších součástí studia je naučit se vyjadřovat se - ústně i písemně. K tomu je zapotřebí pořád psát.

Nejenže tato kultura v českých školách neexistuje, ale i proti tomu minimálnímu množství písemných prací, které se na českých školách píší, je nyní obrana - student nemusí obtěžovat svůj mozek, nemusí se snažit o individuální písemné vyjádření, stačí, když si seminárku koupí. Vznikl pro to komerční server Studenti sobě! Zde je stručný "rozhovor" se zakladatelem tohoto serveru. Nad hodnotovým systémem tohoto člověka zůstává rozum stát. (Na stránky nás upozornil Filip Rožánek.)

Kromě toho, že se student, který si seminární práci zakoupí, nic nenaučí, jde samozřejmě o neuvěřitelný podvod - když místo toho, abyste seminárku sám napsal, ji někde "odkoupíte". Není to samozřejmě problém jen český: v dnešní internetové době mohou studenti najít seminární práce na nejrůznější témata i v angličtině. Naštěstí v oboru, v němž vyučuji na University of Glasgow, totiž středoevropská studia, se tento problém se příliš často nevyskytuje - na středoevropská témata totiž anglicky skoro nikdo nic nenapsal.

Přesto však všichni naši studenti nyní při odevzdávání seminární práci podepisují Prohlášení o původnosti seminárky, v němž stvrzují, že je práce jejich vlastním dílem a že všechny informace či formulace, které nejsou z jejich vlastní hlavy, jsou v práci důsledně zdrojovány. Studenti svým prohlášením stvrzují, že si jsou vědomi, že plagiátorství je vážný přečin - vyhazuje se za něj z university.

Jistě i české vysoké školy budou nuceny, tváří v tvář zrůdnostem, jako je server Studenti sobě, zavést stejně drastická opatření. Podstata studia je totiž naprosto podvrácena, pokud si práci, kterou má student vypracovat vlastní úsilím, ke kultivaci své mysli, někde odkoupí...

27. 1. 2006

Kde vládnou účetnické mozky, chybí politická předvídavost

Novinařina stojí na dvou nohou - na zpravodajství a na publicistice. Obě mají vytrénované v Britském rozhlasu veřejné služby - snu všech redaktorů- profíků. Česká sekce BBC od 23. 12. 2005 po šedesáti šesti letech s publicistikou definitivně skončila. Stratégové a ekonomičtí účetní jí típli knot. Amen!

Do konce ledna nám Čechům jako poleno naordinovali odvykací kůru- jedenatřicet dnů šestiminutových zpráv zhruba v každou denní lichou hodinu, volajících jako o pomoc, v halasu anglicky mluvících spíkrů.

Lukáš Kohout
27. 1. 2006

JE SPRAVEDLNOST SLEPÁ, HLOUPÁ, NEBO ZKORUMPOVANÁ?

Vyučený číšník, posléze falešný asistent Hany Marvanové, zastupitele Hvížďaly, Jana Kavana a zprostředkovatel extrémě levných cest do zahraničí politiků zleva i zprava, Lukáš Kohout, jednou chystá knihu o volebních kampaních politických stran pro dceřinou společnost německého koncernu Bertelsmann AG, pod názvem "Létající Čestmír Jana Kavana". Podle Blesku se ovšem má jmenovat "Létající Čestmír Poslanecké sněmovny".

27. 1. 2006

Čtvrteční parlamentní diskuse o neziskových nemocnicích se nesla ve stejném duchu, jako nedávná diskuse o lécích a jejich cenách na Britských listech.

27. 1. 2006

Z ministerstva zdravotnictví

Na dotaz ohledně ceny léků, který vznesla jedna nedávno operovaná čtenářka Britských listů, konečně, po dlouhé době odpovědělo české ministerstvo zdravotnictví: "Pacientka se nemá čeho bát," konstatuje Vítězslav Klíma z tiskového oddělení MZ ČR. Vyzkoušeli jsme, jak dlouho trvá ministerstvu reagovat. Trvalo to dlouho, 22 dní, a museli jsme článek publikovat v Britských listech opakovaně po celou dobu, avšak odpověď nakonec přece jen přišla, a to v zákonné lhůtě. Zde je celý text:

K tomu: Jan Čulík, "Mlčení ministrů" ZDE

27. 1. 2006

Dopis do Lidových novin

Lidé tvoří dějiny a pak je nějak interpretují. Každý podle svého názoru, či dokonce podle svého podílu na nich. A tak i náš poměrně nedávný převrat od socialismu ke kapitalismu interpretují někteří jako jediné správné budování světlých zítřků, a jiní jako zbabranost, která se změnila v loupež století. Co se to opravdu počátkem devadesátých let dělo, je ovšem samozřejmě daleko složitější -- jako každé dějiny. Teprve právě interpretace ony lidské děje zjednodušují a nálepkují. A hlavně: obviňují a vyviňují ty, či ony, jak se to komu hodí. Interpretace dějin je samozřejmě o to problematičtější, o jak starší události se jedná.

27. 1. 2006

Hamas je zkratka pro výraz Harakat al-Muqawamah al-Islamiyyah (Islámské hnutí odporu). Je to palestinská organizace, bojující proti okupaci palestinských území. Má těsné styky s Muslimským bratrstvem. Citujeme z encyklopedie Wikipedia a z internetových stránek televize Al Džazíra.

27. 1. 2006

Jsme v naprosto neznámých vodách. Palestinské politice dosud vždycky dominovala jediná strana, Fatah. Rozhodnutí, kdo se stane novým premiérem z organizace Hamas, ukáže, jak zamýšlí tato organizace využít svého vítězství, píše Richard Beeston v deníku Times. Nový premiér bude muset vyjednávat s Mezinárodním měnovým fondem, s Evropskou unií - to jsou největší finanční dárci pro Palestinskou správu - a s Amerikou.

27. 1. 2006

Úspěch organizace Hamas je také velkým plusem, míní diplomatický editor listu Guardian Ewen MacAskill: Tato organizace, nejnásilnější ze všech palestinských frakcí, se před deseti lety absolutně nezajímala o poliitku. To, že se rozhodla účastnit se tento týden palestinských voleb, je pozoruhodnou změnou v jejím postoji: ortodoxní, násilná organizace se postojem "přesunuje" směrem k politice. Správa, v jejímž čele stála organizace Hamas, by pravděpodobně tuto politizaci urychlila.

26. 1. 2006

čtvrtek 18.30: Militantní organizace Hamas vyhrála na celé čáře ve středečních palestinských volbách. Podle předběžných výsledků získala organizace Hamas 76 křesel, dosavadní vládní strana Fatah získala 43 křesel v parlamentě, který má 132 křesel. Znamená to, že Hamas bude mít v parlamentě většinu. Účast ve volbách byla 77 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

26. 1. 2006

Palestinský premiér i vláda ve čtvrtek odstoupili vzhledem k tomu, že organizace Hamas zřejmě dramatickým způsobem zvítězila v palestinských volbách.

Výsledky voleb mají být známy až večer, ale vysoký činitel organizace Fatah, která dosud dominovala palestinské politice, uznal, že jeho strana ztratila parlamentní většinu.

27. 1. 2006

Prohlášení korutanského zemského hejtmana Jörga Haidera na shromáždění svého "Hnutí za budoucnost Rakouska" BZÖ, že "v pravdě říkám vám: Před 2000 lety jeden zmrtvýchvstalý odsunul náhrobní kámen, dnes se nachází jeden zemský hejtman, který odsunul místní tabule", odsoudily církevní kruhy.

klauzura Denisy Hriciscové  - VŠUP
27. 1. 2006

Monitor Jana Paula

A vtom jsem ji spatřil. Fotografii téměř panensky čistou, subtilní dívku s copánky, v bílých prostých šatech, se zvednutou hlavou, vzhlížející vzhůru k nebi, s údivem ve tváři, jež prozrazoval zázrak, překvapení, objevení tajemství...nenápadná klauzurní práce Denisy Hriciscové z VŠUP mě přibila k zemi.

27. 1. 2006

Název článku ''Jak Čína spotřebovává svět'' se mi nezdá vhodný k popsání problému. Dle mého názoru by článek měl být nazván ''Západní hospodářský model je neproveditelný pro Zemi jako celek'', anebo dokonce i životu nebezpečný pro Zemi jako celek.

27. 1. 2006
Kvůli nesmyslné podpoře obnovitelných zdrojů energie zaplatí každý obyvatel ČR za elektřinu 800 Kč ročně navíc.

Britské listy zveřejnily shrnutí článku Lestera Browna, bývalého prezidenta amerického ekologického sdružení Worldwatch institute. Nechci polemizovat s jeho alarmistickým názorem, že svět už už zkolabuje. Lester Brown totiž s podobnými tvrzeními přichází tak často, a tak často to nevychází, že už ho prostě nelze brat vážně . Zarazily mě ale Brownovy následující výroky, týkající se větrných elektráren: "V Evropě už uspokojuje elektrická energie vyráběná větrem potřeby asi 40 milionů lidí. European Wind Energy Association odhaduje, že do roku 2020 bude polovina Evropanů - asi 195 milionů lidí - dostávat svou elektrickou energii pro domácnost z větrných elektráren. Větrná energie roste z mnoha důvodů: je jí dostatek, je levná, nevyčerpatelná, lze ji lehce distribuovat, je ekologicky čistá a prospívá životnímu prostředí."

Nejde o nic jiného, než o informačně bezcenný souhrn ideologických frází.

27. 1. 2006

Úspěchy levice u řadového voliče jsou dány iluzí lepšího světa, který zaplatí (převážně) někdo jiný.

Děkuji Martinu Krohovi za ocenění mého vtipu. Můj bonmot o dobrovolném žebrákovi ovšem pouze domýšlel logiku komentáře Josefa Víta k ekonomickému závodu "...kdyby platilo, že ti poslední budou zastřeleni, tak dost lidí by na ně počkalo. To jsou ti, co mají sociální cítění." Kdyby se sociálně cítící měli vracet, aby pomohli těm vzadu, bylo by to něco jiného. To ale Josef Vít nenapsal. Sám uvádí, že se kapitalistických závodů neúčastní nikoli z důvodů solidárních, ale proto, že má o svém životním stylu jinou představu.

27. 1. 2006
tisková zpráva České biskupské konference

Nakladatelství Libreria Editrice Vaticana zveřejnilo odpověď na obvinění publikovaná na stránkách italského deníku La Stampa ohledně poplatků za publikaci papežských textů.

Prohlášení připomíná, že poplatky za autorská práva nejsou ničím novým ani tajným. Od roku 1978 se vztahují na díla Karla Wojtyły a loňská nóta státního sekretáře kardinála Angela Sodana je rozšířila také na publikace Josepha Ratzingera. Všichni vydavatelé o tom byli informováni na podzim během knižního veletrhu ve Frankfurtu. Zpráva byla zveřejněna rovněž ve sdělovacích prostředcích.

V prohlášení ze dne 23.1.2006 se nakladatelství Libreria Editrice Vaticana vyjadřuje také k falešnému obvinění, že požadovalo 15 tisíc euro za zveřejnění třiceti řádků papežské homilie. Jak uvedlo nakladatelství, ve skutečnosti šlo o vydání 124 stránkové knížky, jejíž cena dosahovala téměř 10 euro.

Text tiskové zprávy zaslal čtenář Jan Macek.

27. 1. 2006

Moje dva články Daně, solidarita a individuální práva a Boj novodobých Jánošíků , kterými jsem na Britských listech rozpoutal vyhrocenou polemiku na téma individuálních práv, funkce státu, daní, atd. vyvolaly poměrně bouřlivou odezvu, která většinou směřovala přímo do mé mailové schránky. Kromě několika pochvalných a souhlasných mailů mi přišlo i hodně nesouhlasných. Některé z nich se rozvinuly v zajímavou mailovou diskuzi, která je přímo studnicí různých námětů k zamyšlení a inspirací k napsání dalšího článku. Tentokrát se pokusím být poněkud stručnější.

27. 1. 2006
tisková zpráva Ústavu pro informace ve vzdělávání

Ústav pro informace ve vzdělávání spustil v pondělí 23. ledna na adrese www.edu.cz pilotní provoz Školského vzdělávacího a informačního portálu EDU.CZ. V následujících měsících budou na portál průběžně nasazovány další funkce, zvláště v komunikační části. Plný provoz je plánovaný od září. Během podzimu začne příprava vzdělávací části portálu.

27. 1. 2006

Pánové Mašín a Novotný otevírají skutečně asi zajímavé, ale také velmi kontroverzní téma. Vzhledem k tomu, že jde rovněž i o téma velmi odborné, pokusil bych se doplnit několik údajů. I když se o to pokusím, není vyloučeno, že kromě faktů bude přimícháno i několik mých názorů.

Předně IQ je koncept. Nikoliv biologický fakt.

27. 1. 2006

Nerozumím přesně argumentu pana Mašína o nebezpečí genové manipulace, které by, jestli správně chápu, mohlo vést k dalšímu oddělování bohatých od chudých, a to by bylo špané, píše Petr Novotný:

Vezměme následující teze. (Jde o fakta kontroverzní, ale podle současného stavu znalostí asi pravdivá.)

26. 1. 2006

Douglas Barber (35), bývalý armádní záložní voják, měl po celé dva roky po návratu z Iráku problémy. Po celou dobu bojoval z traumaty z Iráku. Obrátil se na lékařskou pomoc a poradenství. Minulý týden ve svém domově v americkém státě Alabama spáchal sebevraždu.

Napsal pár e-mailů kamarádům a pak změnil zprávu na svém telefonním záznamníku: "Hledáte-li Douga, víte, odcházím z tohoto světa. Počkám na vás na druhé straně." Pak zatelefonoval policii, vyšel před svůj dům a - po krátké rozmluvě s policisty - se zastřelil do hlavy. Byl okamžitě prohlášen mrtvým."

26. 1. 2006

Na závěr své stati "Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých" vyzval Jan Bím, aby se přihlásili výdělečně činní a současně neegoističtí levicoví filosofové -- amatéři i profesionálové. Pokud doufal v opak, zklamu jej. Patřím k těm, kteří normálně (tedy slušně) vydělávají (dokonce jsem v některém z předchozích článků přiznal, že bych na rovné dani něco málo vydělal) a ve filosofii jsem býval po určitý čas i profesionál. Panu Bímovi musím ovšem dát za pravdu v tom, že vydělávám proto, že jsem přestal být filosofem -- profesionálem a vrátil se k původní profesi ekonoma.

26. 1. 2006

Čína nyní spotřebovává více zdrojů této planety než Spojené státy. Lester Brown v deníku Guardian uvažoval o tom, jaké to může mít následky, pokud populace Číny začne spotřebovávat svět americkou rychlostí...:

Vždycky se poukazovalo na to, že přestože Spojené státy mají jen pět procent obyvatel Zeměkoule, spotřebovávají třicet procent jejích zdrojů. To už není pravda.

26. 1. 2006

Minulý týden učinil Evropský parlament první krok k obnovení procesu schvalování Evropské ústavy. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku po tom neštěkl ani pes. Snad že nikdo nemá žádný názor? Nebo všichni čekají, až zase něco řekne prezident Václav Klaus? Je to škoda, protože český občan by možná měl vědět už dnes, že také jeho názor bude v příštích dnech, týdnech a letech součástí diskuse, kterou Evropský parlament navrhuje.

26. 1. 2006

Naděje, které ministerstvo práce spojovalo se svým imigračním projektem, se splnily jen z malé části. Od projektu "Aktivní výběr zahraničních kvalifikovaných pracovníků", který byl spuštěn na konci července 2003, se očekávalo, že odstartuje proces, na jehož konci bude takový příliv přistěhovalců, který bude v zajímavé míře saturovat potřebu českého pracovního trhu. Jeho trumfem měla být nabídka získání trvalého pobytu v ČR za čtvrtinu zákonem stanovené doby pro účastníka a jeho rodinu. MPSV jej zkoušelo opatrně: na počátku se jej mohly zúčastnit jen tři z migračního hlediska nedůležité země -- Bulharsko, Chorvatsko a Kazachstán.

26. 1. 2006

Největší světový vyhledávač Google se rozhodl spojit se s největším světovým cenzorem, Čínou. Ve spolupráci s ní bude poskytovat - zcenzurované - služby 110 milionům čínských uživatelů internetu.

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2006 České noviny: milujeme zbraně Jan  Klusáček
28. 1. 2006 Vítězství Hamásu může být prospěšné Bohumil  Kartous
26. 1. 2006 "Klienti" versus Ministerstvo práce: pět set ku jedné Milan  Daniel
26. 1. 2006 Google se spojí s čínskými cenzory   
24. 1. 2006 Proč Tchaj-wan není Japonsko Petr  Fiala
23. 1. 2006 Čierne humory Irena  Zítková
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
20. 1. 2006 Obránci lidských práv nemohou spoléhat na pomoc západních vlád Karel  Dolejší
20. 1. 2006 O české šlechtě mezi včerejškem a zítřkem Josef  Tomeš

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2006 Google se spojí s čínskými cenzory   
24. 1. 2006 Wikipedia.de byla soudně zlikvidována Hynek  Hanke
23. 1. 2006 Ještě k trestnému činu pomluvy Stanislav  Penc
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek

Rasismus RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2006 Hřích Sylvie  Richterová
25. 1. 2006 Večer Ivan  Slavík
24. 1. 2006 * * * Martin  Švanda
20. 1. 2006 Pojem čistý Naděžda  Plíšková
19. 1. 2006 Temná noci! Jasná noci! Karel Hynek Mácha
16. 1. 2006 Starala sa mati má   
13. 1. 2006 Vysoká smrková vazba Bogdan  Trojak
12. 1. 2006 Výčitka Štěpán  Kotrba
11. 1. 2006 Potmě Viktor  Dyk
10. 1. 2006 Velký Adam Petr  Hruška

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2006 Američtí vojáci z Iráku páchají sebevraždu   
23. 1. 2006 Dolary paní Osthoffové Tomáš  Krček
20. 1. 2006 V iráckých volbách zvítězila šíitská aliance   
19. 1. 2006 Oficiální americký úřad vykreslil děsivý obraz "nezvládnutelného" Iráku   
18. 1. 2006 Pamatujete na Afghánistán? Nyní jsou tam obyvatelé terorizováni sebevražednými atentátníky   
17. 1. 2006 Povede americká invaze k rozpadu Iráku?   
14. 1. 2006 Americký útok proti "Zawahirimu" vyvolal protesty   
14. 1. 2006 Bush odmítl námitky Merkelové ohledně Guantánama   
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
11. 1. 2006 Americká vojska střílela na iráckého novináře, oceněného čelnou mezinárodní cenou   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2006 České noviny: milujeme zbraně Jan  Klusáček
28. 1. 2006 Organizace Hamas odmítla "vydírání" od poskytovatelů pomoci   
28. 1. 2006 Vítězství Hamásu může být prospěšné Bohumil  Kartous
27. 1. 2006 Hamas se musí rozhodnout, zda bude schopna přijmout moc   
27. 1. 2006 Co je organizace Hamas?   
26. 1. 2006 Palestinská vláda odstoupila   
26. 1. 2006 Potvrzeno: Organizace Hamas zvítězila v palestinských volbách   
23. 1. 2006 Dost bylo střetu civilizací! Jakub  Wolf
20. 1. 2006 Jak vznikla velká válka roku 2007 - a jak jí bylo možno zabránit   
10. 1. 2006 John Simpson: Šaronova politika by stejně nevedla k příměří   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček

Globalizace RSS 2.0      Historie >
7. 1. 2006 Nesmíme se orientovat jen na požitkářství a přepych Zdeněk  Bárta
30. 12. 2005 Ekonomiku ovládajú naše presvedčenia Jaro  Dunaj
29. 12. 2005 Světová ekonomika a globální problémy lidstva Stanislav  Heczko
5. 9. 2005 Osm rozvojových cílů tisíciletí   
3. 8. 2005 K možným souvislostem současné teroristické vlny Petr  Kužvart
11. 6. 2005 Skupina G7 odpustí rozvojovým zemím dluhy ve výši 55 miliard dolarů, avšak rozvojové země potřebují volný trh   
25. 3. 2005 Škromach: Nejsme ODS s lidskou tváří Zdeněk  Škromach
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
18. 1. 2005 Kdo nese zodpovědnost za vznik islámu? Karel  Sýkora
3. 12. 2004 Kdyby byl svět vesnicí o 1000 lidech