Obamův rekordní prodej zbraní na Blízký východ vyostřuje tamní konflikty
9. 4. 2015 / Daniel Veselý
Zatímco Saúdská Arábie už dva týdny vede koalici arabských států bombardující Jemen, objevily se informace o tom, že Obamova vláda stojí za rekordním prodejem zbraní na Blízký východ ZDE. Seznamu importérů amerických zbraní vévodí Saúdská Arábie, a to se zakázkami ve výši 46 miliard dolarů (jde o stíhací letouny, bitevní helikoptéry Apač, bomby, palné zbraně atd.), nehledě na skutečnost, že jde o jeden z nejrepresivnějších režimů na světě. Podle Williama Hartunga z Center for International Policy, který se zabývá činností amerických zbrojařských korporací, Obamova administrativa schválila větší prodej zbraní než jakákoliv předchozí vláda od konce 2. světové války.
Přestože Obamův kabinet zpočátku pouze „logisticky a zpravodajsky“ koordinoval letecké útoky Saúdské Arábie a jejích arabských spojenců na Jemen, kam dopadají bomby na povstalecké pozice šíitských rebelů Hútiů, nyní pro tuto koalici, jež však nemá mandát Rady bezpečnosti OSN, urychluje dodávky zbraní, především bomb a další munice, jako jsou přesně naváděné typy střel, jak informuje agentura Reuters ZDE a server McClatchy ZDE.
Intenzivní letecká kampaň a předchozí násilnosti podle OSN dosud vyhnaly asi 100 tisíc lidí z domovů a o život přišly stovky osob, včetně nejméně 74 dětí ZDE. Rijád mezitím požádal Pákistán, aby mu poskytl potřebné množství vojáků, neboť zvažuje i pozemní operace v Jemenu.
Jak už bylo výše uvedeno, vzdušná invaze Saúdů a spol. postrádá autorizaci Rady bezpečnosti OSN. Z tohoto hlediska proto lze hovořit o nelegální invazi; nejedná se o nějaký druh hybridní války, nýbrž o regulérní vpád leteckých sil na území jiného státu, o což požádal Hútii svržený jemenský prezident Hadi. Tomu Obamova administrativa ještě v době, kdy zastával prezidentský úřad, poskytla zbraně a vojenský materiál v hodnotě 500 milionů dolarů. Jedná se o průzkumné letouny, bitevní helikoptéry, obrněná vozidla, útočné pušky a obrovské množství munice, které teď i podle nedávného vyjádření Pentagonu ZDE mohou padnout do rukou oficiálních nepřátel Bílého domu v Jemenu: tamní odnože al-Káidy (AQAP) i vzbouřených Hútiů, což by stávající násilnosti mohlo nebezpečně vyhrotit.
Obamova administrativa zkraje dubna odmrazila zbývající část vojenské pomoci pro egyptskou juntu, obsahující mimo jiné 12 stíhacích letounů F-16 a 20 střel Harpoon ZDE (celkově se jedná o zbraně za 1,3 miliardy dolarů ročně), která však masově porušuje lidská práva a u které není vyloučeno, že by se za tučnou úplatu mohla účastnit letecké kampaně proti Jemenu po boku Saúdů a jejich spojenců.
Hartung, co se rekordního prodeje zbraní v režii Obamova kabinetu týče, na základě rozsáhlého výzkumu zjistil, že stávající prezident během prvních pěti let v úřadu schválil prodej většího počtu zbraní za rekordní sumy než jeho předchůdce v úřadu George W. Bush za celá dvě volební období, a to o 30 miliard dolarů ZDE.
„Velké množství amerických zbraní, jimiž disponovala irácká armáda, padlo do rukou džihádistů z Islámského státu, totéž platí pro Američany vyzbrojené rebely v Sýrii,“ vysvětluje Hartung. Ten rovněž konstatuje, že na rekordních zásilkách zbraní do rukou blízkovýchodních diktátorů a autokratů (60 procent veškerého amerického zbrojního vývozu), ale i do jiných oblastí, například do asijsko-pacifického regionu v rámci politiky „zadržování Číny“, vydělají nejvíce americké zbrojařské koncerny, zejména Lockheed Martin.
Vytisknout