Demokratická nominace je pravděpodobná, republikánská zcela nejasná

Hillary R. Clintonová potvrdila kandidaturu na prezidentku USA

12. 4. 2015

V e-mailu donorům a dalším podporovatelům potvrdil John Podesta, hlavní manažer politické kampaně Hillary Rodham Clintonové, že manželka bývalého prezidenta Billa Clintona a předchozí ministryně zahraničí v Obamově vládě se bude ucházet o demokratickou nominaci na kandidaturu v dalších prezidentských volbách. Zprávu první přinesly NY Times.

Afroameričané v USA v nezáviděníhodné situaci

12. 4. 2015

"Ne, synu. Nebudeme ti dnes vysvětlovat, jak přicházejí děti na svět. Chceme, aby ses vrátil domů živý. My víme, že jsi ještě dítě, ale někteří lidé tě považují za dospělého. Za dospělého člověka, který je nebezpečný a vinný z něčeho, i když si nic špatného neudělal. Takže, jestliže tě z nějakého důvodu zastaví policista, udělej všechno, co ti řekne. Jestliže nerozumíš, co říká, nepřibližuj ze k němu, aby ses ho zeptal. Nevyndavej z kapsy svůj mobil ve snaze nám zatelefonovat. I když na tebe bude řvát a vytáhne na tebe pistoli, neutíkej. Jen zvedni ruce nad hlavu. Samozřejmě, není to správné, ale nemáme možnost luxusu, abychom se mohli chovat správně. Chceme, abys přišel domů živý."

Sever BBC zveřejnil pět nejčastěji se šířících zpráv a obrazů na Twitteru poté, co policista v Jižní Karolině zastřelil Afroameričana Waltera Scotta. Toto je jedna z nich. Zdroj: ZDE

Americká policie zabila loni víc černochů, než kolik jich bylo usmrceno při útocích z 11. září 2001

12. 4. 2015 / Daniel Veselý

Zabití Afroameričana Waltera Scotta bělošským policistou Michaelem Slagerem, který jej zezadu usmrtil osmi ranami z pistole, v Severní Karolíně znovu ve Státech rozproudilo mírně dohasínající debatu o policejním násilí a teroru, nikoliv však, jak se ostatně dalo čekat, v našich sdělovacích prostředcích. Není divu, když dnes vycházejí tak nesoudně oslavné texty na osvícenou americkou demokracii a společnost, jako je příkladně tento z pera Jiřího Peňáse ZDE. Svatý obrázek musí zůstat neposkvrněn zvláště nyní, kdy se rozdělený český národ obrazně přimyká ke dvěma mocenským dubiskům.

Věříte Babišovi, nebo Kalouskovi? Já věřím oběma...

11. 4. 2015 / Bohumil Kartous

Jen sporadicky věřím tomu, co říká Miroslav Kalousek. Stejně tak je pro mě neobvyklé věřit slovům Andreje Babiše. Zdá se tedy být takřka vyloučeno, abych dal za pravdu oběma naráz, pokud jsou navíc ve sporu. Tento vzácný okamžik však nastal, když se oba politici navzájem obvinili ze střetu zájmů, neoprávněného obohacování a dalších morálních, politických i soudně stíhatelných zločinů. Pevně doufám, že budou ve své otevřenosti pokračovat. Nadto věřím, že si i ostatní političtí reprezentanti vezmou příklad, odhodí falešnou kultivovanost, kterou stejně většinou neumějí dostatečně důvěryhodně předstírat, a naplno nám, voličům, objasní podstatné markanty současného politického dění. Není lepšího prostředku jak přesvědčit veřejnost, že zastupitelský politický systém ve společnosti, kde zastupitelé postrádají elementární důvěru, postrádá smysl.

Bosenskosrbská vládní strana chce nezávislost na Bosně a Hercegovině

11. 4. 2015

Tajemník srbského Svazu nezávislých sociálních demokratů Nebojsa Radmanović oznámil, že strana 25. dubna na sjezdu schválí prohlášení o "svobodě a nezávislosti" Republiky srbské. To je podle něj konečným cílem lidí žijících v této správní jednotce. Bosenské úřady reagovaly prohlášením, že secesionistická politika by mohla vést k zániku Republiky srbské, nikoliv Bosny a Hercegoviny. Negativně reagovaly USA a EU.

Jak Rusko nahrazuje fyzickou válku válkou psychologickou

10. 4. 2015

Nejjednodušeji se dalo Margo Gontarové řešit problém mrtvých dětí. Byly na všech jejích počítačových obrazovkách - na zpravodajských serverech a na sociálních médiích pod palcovými titulky, které tvrdily, že děti byly zavražděny ukrajinskými fašistickými gangy, vycvičenými Severoatlantickým společenstvím. Bylo to začátkem roku 2014, Krym zrovna okupovali vojáci, kteří se zdáli být ruští, ale neměli ruské výložky a Vladimír Putin světu řekl s úsměškem, že to Rusové vůbec nejsou.

O válkách v "psychosféře"

11. 4. 2015 / Karel Dolejší

Peter Pomerantsev publikoval v Guardianu rozsáhlý esej věnovaný probíhající ruské propagandistické a psychologické válce ZDE, shrnutí v češtině ZDE. To je přesně ten typ aktivit, který se nyní primárně týká českého prostoru - a opatření jako znovuzavedení povinných odvodů do armády ZDE v žádném ohledu nepředstavují adekvátní reakci na podobné hrozby. Naopak, mohou dokonce spadat do rámce předem zamýšlené "reflexivní kontroly" chování protistrany.

Severské země rozšíří tváří v tvář ruské agresi vzájemnou vojenskou spolupráci

10. 4. 2015

Společná deklarace Norska, Švédska, Dánska, Finska a Islandu charakterizuje chování Ruska jako "největší výzvu evropské bezpečnosti"

Severské země přislíbily vzájemnou vojenskou spolupráci tváří v tvář zvýšené ruské agresi, kterou charakterizovaly jako "největší výzvu evropské bezpečnosti".

Ministři obrany Norska, Švédska, Dánska a Finska a ministr zahraničí Islandu podepsali společnou deklaraci, která vyšla v norském deníku Aftenposten. V deklaraci se praví, že blok "musí být připraven čelit možným krizím a incidentům".

Marine Le Penová vyzvala svého otce, aby odešel z politiky

10. 4. 2015

Ve Francii probíhá psychodrama v rodině Le Penových. V pátek apelovala v televizi Marine Le Penov, nynější šéfka ultrapravicové strany Front National na svého šestaosmdesátiletého otce, zakladatele strany, Jeana-Marie Le Pena, aby odešel z politiky, poté, co bagatelizoval holocaust a oslavoval francouzský kolaborantský vichystický režim z druhé světové války. Její otec, který je čestným prezidentem strany, však odejít z politiky odmítl.

Válka s Íránem by mohla zabít tisíce amerických vojáků

10. 4. 2015

V příspěvku pro Washington Post 13. března zahraničněpolitický analytik Joshua Muravchik sdělil Americe, že jedinou realistickou volbou jak zabránit Íránu v získání jaderných zbraní by bylo bombardovat Írán. 26. března bývalý velvyslanec při OSN John Bolton zopakoval tento argument pro New York Times pod přímočarým titulkem "Abychom zastavili Írán, bombardujme, bombardujme Írán", píše bývalý zpravodajský důstojník Michael Cummings.

Roztěkaný pohled na jeden námět sto roků vzad (Einstein)?

10. 4. 2015 / Miloš Dokulil

Rok 1905 byl mnohem později pokřtěn, a tehdy ještě latinsky, aby to bylo skutečně noblesní, jako „annus mirabilis“ Alberta Einsteina. (Překlad: „podivuhodný rok“.) Těch pět statí, které ve zvláštním přetlaku onoho roku Einstein napsal a publikoval, předznamenávalo až příliš naléhavě teprve příští čas světové fyziky. (V 21. století je zřejmě zbytečné ty články zde vypočítávat.

Cílek u hnědého brodu, aneb O sebenaplňujících se očekáváních

10. 4. 2015

Vědec a publicista Václav Cílek se v jinak v řadě ohledů pozoruhodném článku „Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika“ jal brodit řeku u poněkud nahnědlého brodu. Ani jeho v pravdě renesanční záběr jej neuchránil před vodou, která je hlubší a prudší než mohl nebohý přírodovědec snad tušit a na nepřehledném dně předsudků a stereotypů uklouzl. Snad je to problém přírodovědců angažovaných ve společenskovědních disciplínách, píše čtenář, který se podepsal jako Mikuláš Hudlický. Některé Cílkovy premisy stojí na samotném pomezí politické korektnosti. O to cennější je upozornit na úskalí Cílkových vývodů v této polemice a zejm. s argumenty, které by se jiní báli veřejně formulovat, ale o to silněji žijí neveřejným životem. Problém Cílkova rozboru není chyba v analýze, ale spíše nezodpovědnost závěrů, které z ní vyvozuje. To už ale není věda, ale politika a to politika strašení, politika neporozumění a uzavřenosti, politika nezodpovědná, protože neposkytuje žádné východisko. Není nic špatného na tom se připravovat na černé scénáře, je ale nezodpovědné strašit v citlivých společenských tématech způsobem, který problém do velké míry sám vytváří.

Úsměvná, radostná a potřebná výstava českých karikaturistů

10. 4. 2015 / Milan Dubský

K 25.jubileu založení České unie karikaturistů uspořádalo její vedení zdařilou výstavu prací svých členů. Je k vidění na Novoměstské radnici v Praze 2. Potrvá do 26.dubna 2015. Unie karikaturistů je vrcholnou organizací tvůrců kresleného humoru, satiry a parodie. Sdružuje ve svých řadách zkušené, veřejně známé matadory tohoto kumštu, ale i mladší umělce tohoto žánru. Toho času ji tvoří kolem 80 členů. A po pravdě řečeno nejsme vůbec chudou zemí a národem co se týká srovnání se světem.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Situace na Literární akademii

10. 4. 2015

Tisková zpráva

Národní reprezentace studentů se tvrdě postavila za akademická práva na Literární akademii, kde již několik týdnů trvá stávková pohotovost.

Tu vyhlásili studující na základě nelegálního odvolání rektora, za kterým stojí jednatel akademie MUDr. Doležal.

V reakci na tuto skutečnost položili své funkce všichni prorektoři, tudíž škola nemá své akademické vedení.

Údiv byl znát ve tvářích všech studentských delegátů z celé České republiky, kteří se dnes zúčastnili zasedání Studentské komory Rady vysokých škol, ve chvíli kdy zástupci Literární akademie představili situaci, ve které poslední týdny studují. Jednou z nich byla Jana Fleglová, členka akademického senátu Literární akademie a zástupkyně stávkové výboru.

Obrazem: Jak lidé zahlcují planetu

9. 4. 2015

Jak upozornit lidi na populační explozi? Jedna skupina si myslí, že nejlepší cestou je ukázat lidi, píše se v úvodu fotoreportáže deníku Guardian, zaměřené na stále narůstající lidskou populaci a důsledky, které to má pro život na Zemi. Strhující fotografie ukazují například neuvěřitelnou rozlehlost Mexico City z ptačí perspektivy, hořící ropnou skvrnu, průmyslovou "výrobu' dobytka, surfaře proplouvajícího vodním válcem plným odpadků a další záběry na jevy spojené s přelidněním planety, globálně narůstajícím konzumem vymykajícím se kontrole a působením člověka na své okolí.

Obamův rekordní prodej zbraní na Blízký východ vyostřuje tamní konflikty

9. 4. 2015 / Daniel Veselý

Zatímco Saúdská Arábie už dva týdny vede koalici arabských států bombardující Jemen, objevily se informace o tom, že Obamova vláda stojí za rekordním prodejem zbraní na Blízký východ ZDE. Seznamu importérů amerických zbraní vévodí Saúdská Arábie, a to se zakázkami ve výši 46 miliard dolarů (jde o stíhací letouny, bitevní helikoptéry Apač, bomby, palné zbraně atd.), nehledě na skutečnost, že jde o jeden z nejrepresivnějších režimů na světě. Podle Williama Hartunga z Center for International Policy, který se zabývá činností amerických zbrojařských korporací, Obamova administrativa schválila větší prodej zbraní než jakákoliv předchozí vláda od konce 2. světové války.

Saúdská Arábie se rekordně vyzbrojuje, neboť je obklíčena klientskými útvary nepřátelského Íránu a její ropné oblasti jsou obývány šíitskou menšinou

Saúdové čelí tomu, co vnímají jako selhání systému regionální bezpečnosti sponzorovaného USA

9. 4. 2015 / Karel Dolejší

Pokud rozumíte, co znamená vojenská rovnováha v nějakém regionu a co znamená revizionistická mocnost, nemůžete se ani vteřinu divit, že Saúdská Arábie, ale i další sunnitské státy v oblasti Perského zálivu, již několik let kvůli Íránu rekordně nakupují výzbroj, přesně řečeno jsou jejími největšími světovými kupci. Nepořizují ostatně zbraně ani zdaleka jen v USA, dlouhodobě si udržují politiku promyšlené nezávislosti na jediném dodavateli. Například saúdské strategické rakety pocházejí z Číny.

Přijde znovu na přetřes budování základny v ČR?

Stratfor: Ruská nervozita z americko - íránské dohody

9. 4. 2015

Dohoda na dalším vývoji íránského jaderného programu, které se podařilo dosáhnout před pár dny na diplomatickém jednání v Lausanne, uvolňuje USA ruce ve snaze zaměřit svou pozornost na sféru ruského vlivu v oblastech bývalého Sovětského Svazu. Jedním z projektů, které by mohly být znovu oživeny, je síť základen ve středoevropských zemích, vyplývá z analýzy globálně politického serveru Stratfor.

Chameneí: "Většina toho, co říkají Američané o dohodě z Lausanne, odporuje tomu, co bylo dohodnuto"

Írán "nepodepíše dohodu o jaderném programu", pokud nedojde k okamžitému zrušení mezinárodních sankcí

9. 4. 2015

Íránský nejvyšší duchovní vůdce Mohammad Alí Chameneí, který bude mít poslední slovo při schvalování případné dohody o jaderném programu, dnes prohlásil, že Írán nepodepíše žádnou dohodu o jaderném programu, pokud nedojde k okamžitému zrušení mezinárodních sankcí. Zopakoval tak stanovisko, které předtím přednesl umírněný prezident Rúhání. Zároveň Chameneí řekl, že většina toho, co Bílý dům o dohodě tvrdí, údajně odporuje tomu, co bylo dohodnuto.

Rusko věří, že po zrušení embarga OSN prodá Íránu špičkové zbraně v ceně až 13 miliard dolarů

9. 4. 2015

Plná vojensko-technická spolupráce mezi Moskvou a Teheránem bude obnovena, pokud OSN po dosažení dohody o jaderném programu podle předpokladů zruší také embargo na Írán. V takovém případě ruský vojenský expert Igor Koročenko očekává prodej ruských zbraní za deblokované prostředky v hodnotě až 13 miliard dolarů. To odpovídá loňskému celoročnímu obratu celého odvětví ruského obranného průmyslu.

Obamova dohoda s Íránem "se rozpadá"

9. 4. 2015

KD│ Írán začne čerpat hexafluorid uranu do vysokorychlostních centrifug IR-8 poslední generace, jakmile vstoupí v platnost dohoda se světovými mocnostmi. Medžlis o tom včera na uzavřeném zasedání informoval ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, uvedla agentura FARS.

Erotická fantazie

Nepodmíněný základní příjem

9. 4. 2015

Nabízím k publikaci svůj esej Nepodmíněný základní příjem (erotická fantazie). je to vize toho, jak by mohl vypadat jeden den člověka po zavedení takového příjmu. Za sebe říkám, že to není všelék, ale pomyslná brána k řešení problémů současného hroutícího se systém, píše Bohumil Macháček.

Politici bez životní zkušenosti nemohou získat empatii

Proč je v politice důležitá „škola života“?

9. 4. 2015 / Milan Mundier

Jedním z největších neduhů naší politiky je skutečnost, že v ní na vysokých postech působí lidé, kteří jsou sice „papírově“ vzdělaní, ale neabsolvovali to, čemu se běžně říká škola života. Tento trend u nás přetrvává již řadu let a je s podivem, že někteří voliči k jeho udržení ochotně přispívají (viz třeba volby na brněnskou radnici).

Lék na rakovinu selhal, účinkuje ale na Alzheimerovu chorobu

9. 4. 2015 / Boris Cvek

Lék Saracitinib byl designován tak, aby zasáhl tzv. src kinázy, které jsou zapojeny v šíření rakoviny v těle. Výsledky klinických testů však nebyly přesvědčivé a saracitinib by zůstal nevyužit v šuplíku, nebýt překvapivého objevu týmu z Yale University, podle něhož by mohl pomoci v léčbě Alzheimerovy nemoci.

Neučme studenty řešit problémy, ale úkoly

Píšem, píšem písaničku, napíšem ich šestnásť, ....

9. 4. 2015

Tak sme recitovali v detstve riekanku pri písaní paličiek, ktorých nakoniec bolo vždy šestnásť. V škole sme písali sloh, ktorý mal už pevnú štruktúru: úvod, jadro a záver.  V deviatej triede triedna učiteľka ohodnotila naše písmo ako škrabopis a zaviedla opäť hodinu krasopisu. Na písacom stroji som sa učil písať sám. Spisovateľom sa ale nestal," píše v reakci na debatu o kvalitě diplomových prací a na to, že české studenty neučí školy psát Vladimír Choluj z Národohospodářské fakulty Ekonomické univerzity v Bratislavě a pokračuje: "Na 24 rokov ma zaujal výskum a dodnešných 23 rokov pôsobím na univerzite. Teraz sa dozvedám, že českých študentov nikto neučí písať. Písať, teda rozmýšľať."

Kdo je odpovědný za negativní obraz Polska ve světě?

8. 4. 2015 / Tomasz Oryński

Vždycky, když jedu skotským městem Helensburgh, vidím na hranicích města nápisy "Vítejte v Helensburghu - rodišti Johna Logieho Bairda, vynálezce televize". Uvažuji nad tím, čímpak to asi je, že svět sleduje anglo-americkou interpretaci událostí. Ano, Británie kdysi vládla polovině světa a britská verze historie se tam všude vyučovala ve školách, ale to přece nemůže být jediný důvod. Takže zatímco se Britové vytahují ohledně toho, že byli průkopníky skoro ve všem, nikdo si nic nepamatuje o průkopnících z naší části světa?

Co vám dragouni neřekli, aneb Polooficiálně

8. 4. 2015 / Karel Dolejší

Jedna z relativně čerstvě odtajněných studií Rand Corporation ZDE přinesla velmi zajímavé informace. Nikoliv snad že by člověk měl systematicky sledovat produkci tohoto thinktanku; spíše z toho důvodu, že s jakýmsi postskriptem ke kauze "dragouni" ukazuje, do jaké míry Češi žijí mimo realitu - a dokonce si na tom velmi zakládají.

Ruské veto nahrává sporům

8. 4. 2015

V otázce Sýrie a nyní Jemenu Rusko plně využívá svého práva veta v Radě bezpečnosti OSN, píše libanonský Daily Star. Je to privilegium, za nějž lidé na Blízkém východě platí krví.

Světová banka přivítala vznik nové čínské rozvojové banky jako nástroj boje proti chudobě

8. 4. 2015

Světová banka plánuje spolupracovat s čínskou Asijskou bankou pro investice do infrastruktury (AIIB) v boji proti chudobě a při financování infrastrukturních projektů, konstatoval předseda Světové banky Jim Yong Kim.

Spojené státy jsou znepokojeny, že ve světě sílí diplomatický vliv Číny, a tak naléhají na různé země světa, aby se nepřipojovaly k bance AIIB a varují, že pravděpodobně banka nebude dostatečně zaručovat kvalitu životního prostředí a bezpečnost lidí.

Ruští hackeři "pronikli do Bílého domu"

8. 4. 2015

Ruští hackeři jsou zřejmě původci kyberútoku na ministerstvo zahraničí, k němuž došlo v posledních měsících. Odsud pronikli až do Bílého domu a do citlivých částí jeho počítačového systému. Informují o tom představitelé seznámení s průběhem vyšetřování.

Pentagon na "zadržování Ruska" ušetří

8. 4. 2015

2. února Bílý dům oznámil svůj rozpočet na rok 2016. Pokud ho Kongres schválí, administrativa vydá bezpečnostním agenturám takřka bilion dolarů. Program "European Reassurance Initiative" (ERI) má však obdržet takřka 800 milionů dolarů. V letošním roce to bylo 985 milionů. Pentagon doufá, že se mu podaří v menším rozpočtu přelít peníze ze stavebních aktivit a skladování a místo toho vynaložit víc na výcvik.

Írán vyslal do Adenského zálivu dvě válečné lodě

8. 4. 2015

Írán dnes vyslal do Adenského zálivu dvě válečné lodě, informovala státní média. To znamená vojenskou přítomnost u pobřeží Jemenu, kde hlavní íránský regionální rival Saúdská Arábie s americkou logistickou, zpravodajskou podporou a dodávkami amerických zbraní ZDE vede tažení proti povstalcům z kmene Húsiů podporovaným Íránem.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák