Co znamenají volební výsledky v ČR?
12. 10. 2014 / Jan Čulík
Přijde mi, že čeští voliči tentokrát hlasovali obzvlášť racionálně. Dali, zdá se mi, tentokrát velmi výrazně kandidátům najevo, že budou hlasovat podle výsledků jejich práce. Ideologickou a reklamní manipulaci veskrze odmítli.
Dále sílí nespokojenost s (bývalými) establishmentovými stranami, především na takzvané pravici, což se prokazuje propadem hlasů ve volbách do obecních zastupitelstev u ODS a TOP 09, ale do určité míry i u ČSSD, což dokazuje pokles počtu jejích zastupitelů. Je to varováním, že tam, kde se v ČSSD bude projevovat nekompetentnost a korupce, ji voliči potrestají stejně jako zdiskreditované "pravicové" strany. V sobotu jsem hovořil s kýmsi z menšího středočeského města, kdo konstatoval, že nemůže hlasovat pro tamějšího kandidáta ČSSD do Senátu, protože je to místně známý mafián. A skutečně: kandidát prohrál na celé čáře.
Velmi významné a povzbuzující je posílení počtu vítězných nezávislých kandidátů. Mám pocit, že v Česku nejvíce funguje právě demokracie na místní úrovni a voliči právem odměňují místní aktivisty, které dobře znají a o nichž vědí, že pro obec odvedou dobrou práci.
Odměňují také vzbouřence a recesisty, jak se to ukázalo při úspěchu Hnutí Brno. Brněnský představitel ČSSD Onderka dojel zřejmě na to, že se s Hnutím Brno arogantně a mocensky hádal, ukazuje se, že voliči nemají rádi mocenskou pýchu. Vědí, že v demokracii mohou odvolit každého. V Praze přestalo fungovat magické simulakrum Karla Schwarzenberga a zdiskreditovaní politikové jako Miloslav Kalousek či Martin Bursík, kteří založili svou kampaň na ideologických výkřicích, prokázali, že to už také nefunguje. Voliči odmění racionalitu, pokornou práci a pragmatismus.
V tomto ohledu je pozoruhodné, že raketovému posílení hnutí Ano vůbec nebránila diskreditační obvinění, že prý byl šéf hnutí Andrej Babiš u Stb. Zdá se, že ideologická diskreditace oponentů už opravdu nefunguje. Podpora oligarchova hnutí Ano je sporná především kvůli střetu zájmů: Babiš vystupuje nyní jako politik, zároveň je mocným podnikatelem i vlivným majitelem důležitých médií. Jenže voličům ani toto zřejmě nevadí: Oceňují Babišův pragmatismus a jeho zjevnou jinakost, ve srovnání s někdejšími stranami ODS a TOP 09. ANO se zřejmě stává nosnou alternativou pro pravicové voliče v Česku, kteří by nikdy nehlasovali pro ČSSD či KSČM. Zajímavé je, že těmto voličům už nevadí, že Babiš byl údajně u STB, oceňují jeho nynější praxi i jeho podnikatelské schopnosti, o nichž doufají, že je uplatní ve státní správě. Velký růst popularity hnutí ANO je tedy zřejmě součinnosti deziluze z bývalých pravicových establishmentových stran a zároveň stále ještě platného působení Babišova hnutí jako antiestablishmentové alternativy. V tom pro Babiše spočívá nebezpečí, protože je otázkou, jak dlouho na sebe dokáže vázat hlasy nespokojených a kdy se hnutí ANO promění z antiestablishmentového protestu v establishmentovou stranu. Zatím ANO zjevně dál intenzivně působí jako antiestablishmentová strana, protože se mu podařilo sebrat vítr z plachet KSČM.
V letošních komunálních a senátních volbách však voliči zjevně nehlasovali proti současné vládě, které je zjevně ve srovnání s otřesnými excesy předchozí vlády Nečasovy pro většinu voličů stále ještě úlevou. Velmi zajímavá je v této souvislosti silná podpora i pro KDU-ČSL, především na venkově. Je to proto, že si tam představitelé KDU-ČSL vedou dobře, anebo se prostě KDU-ČSL stala útočištěm pro ty místní voliče, kteří nechtějí hlasovat pro levicové strany ani pro oligarchu Babiše, a tak jim zbývá jediná, mírně pravicová, centristická alternativa, totiž KDU-ČSL? Vítězství ČSSD v prvním kole v senátních volbách může být způsobeno tím, jak se vyjádřil Babiš, že voliči hlasují pro ty, kdo už v Senátu jednou sedí, na základě jejich zkušenosti. Na druhé straně je také určitým potvrzením přijatelnosti ČSSD, aspoň v Senátu - zde je zajímavé, že senátní odpadlíci od ČSSD se neprosadili.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 10.10. 2014
-
11.10. 2014 / 1. kolo senátních voleb vyhrála ČSSD, komunální volby vyhráli nezávislí kandidáti a ANO12.10. 2014 / Teroristy vyrábějí mafiáni, ne muslimové12.10. 2014 / Podle nového průzkumu veřejného mínění by UKIP získal 128 poslanců a vládla by Labouristická strana12.10. 2014 / Podpořte europetici zdola proti dohodám TTIP, CETA11.10. 2014 / Rasistická reklama Martina Bursíka a TOP 0910.10. 2014 / Obchodní dohoda TTIP umožní americkým firmám vysoudit na evropských vládách miliardy dolarů10.10. 2014 / Hongkong: Rozhovory s úřady ztroskotaly, demonstranti se připravují na dlouhodobé protesty10.10. 2014 / V Rusku uprostřed bouře Putin odchází do samoty10.10. 2014 / Filipíny dodají Rusku krokodýlí maso10.10. 2014 / V Praze proběhne demonstrace na podporu Kurdů v Sýrii9.10. 2014 / Invalidu panu Posoldovi přiznal stát sociální pomoc 800 Kč měsíčně, pečovatelka ho stojí 12 0009.10. 2014 / Proč ve Vídni neumravňují cyklisty?9.10. 2014 / Jak nebezpečná je ebola?9.10. 2014 / Středozemní moře jako moře smrti9.10. 2014 / Karel DolejšíObamův postup vůči "Islámskému státu" už kritizuje i James Carter. Až začne útok na Bagdád, přidají se další9.10. 2014 / O útlaku novinářů v Rusku9.10. 2014 / Vývoj cen ruské ropy Ural v letošním roce8.10. 2014 / Naše budoucnost -- generace skoliotických dětí8.10. 2014 / Human Rights Watch: Násilná mizení na Krymu8.10. 2014 / Participativní rozpočet pronikl mezi volební témata9.10. 2014 / Hospodaření OSBL za září 2014