Šalda o Česku
26. 1. 2011 / F. X. Šalda
Kdyby žil dnes F.X. Šalda, jistě by neponechal bez povšimnutí dění politické a jeho odraz v tisku, či, jak dnes říkáme, v médiích. V roce 1930 komentoval Šalda ve svém Zápisníku tzv. Dvořákovu aféru. MUDr. Arnošt Dvořák, dramatik a vojenský lékař byl obviněn, že uznal jako lékař neschopnými vojenské služby 4 brance, a to neoprávněně. Obhajován u soudu JUDr. Kamilem Reslerem, byl při procesu osvobozen. Šalda k tomu pod nadpisem "Demokracie a úcta k osobě občanově", píše František Řezáč:
... A sotva dozněla tahle 'aféra', je tu již nová.Tato demokracie, zdá se, nemůže bez nich žít, jako nemohl žít starý Řím bez několika rozsápaných gladiátorů týdně. Aspoň každého čtvrt roku mravní mrtvolu nějakého veřejného úředníka, nějaké veřejné osoby, miláčkové! Bez ní mě nechoďte na oči! Jde tentokrát o šéfa poštovního úřadu v Mariánských Lázních. Všude na světe na poštách, v bankách nebo v jiných úřadech, kde procházejí rukama úředníků a zřízenců peníze, dochází někdy k malversacím; to se rozumí samo sebou, nikdo se nad tím nepozastavuje a věci se vyřizují nejprve disciplinárním řízením s podezřelými a pak po případě na soudě veřejném.
Ale v Čechách - to je jiné. Zde je z toho okamžitě politicum. Nebude brzy kýchnutí, aby z toho nebylo politicum. Neboť ten podezřelý nebo obviňovaný náleží přirozeně k nějaké politické straně. Vmísí se do toho žurnalistika, rozdělená na dva tábory, pro a contra, která rozčiluje a kalí vodu mistrným způsobem (to jediné dovede), obviňuje bez důkazů, a ovšem nezodpovědně a beztrestně, nebo podobným způsobem obhajuje; a než se naděješ, je z toho dokonalý brajgl, v němž si házejí na hlavu hrubosti dvě zcela blízké 'socialistické' strany (dnes 'pravicové', pozn. F.Ř.) a vrčí na sebe tak urputně, jako by se nechtěly již nikdy sejít u společného vládně politického korýtka...
A když jsou žurnalisté napomenuti nebo okřiknuti, aby nekazili odborné vyšetřování a naplano narozčilovali, seberou se a jsou k ministerstvu se žádostí, aby jim nebylo kaženo řemeslo prý tak odpovědné a veřejnosti nezištně sloužící a aby bylo šetřeno vysokého mravního statku, jemuž se říká svoboda tisku..."
K tomu není co dodat. Snad jen to, že v současných "aférách" a jejich mediálním vyznění není až tak moc nového pod českým sluncem.
VytisknoutObsah vydání | Středa 26.1. 2011
-
24.1. 2011 / Termovizní měření - spolehlivá analýza úniků tepla20.1. 2011 / Politics of Language: Approaches to Nations, Communities and Cultures in Contemporary Central Europe26.1. 2011 / Zahraniční vysílání BBC vyhodí 650 novinářů26.1. 2011 / O špičkách ledovců a limitech hluku26.1. 2011 / Fórum s mottem : Je čas přejít od slov k činům!26.1. 2011 / Petice "SOS zdravotnictví"26.1. 2011 / Podpora svobody sdílení informací po internetu by měla končit tam, kde začíná omezování práv autora digitálního díla25.1. 2011 / Kosovského premiéra Hashima Thaciho identifikují dokumenty NATO jako "vlivného aktéra organizovaného zločinu"25.1. 2011 / Míchejte a nepřestávejte!25.1. 2011 / Diskuse: Reformy a my - jaké máme šance?7.1. 2011 / Hospodaření OSBL za prosinec 2010