Porušuje firma Koblížek svou úžerou zákony?
15. 2. 2010 / Jan Rovenský
smetanou mísený,
na másle smažený,
na okně chlazený.
Dědovi jsem utekl,
babičce jsem utekl,
zajíčkovi jsem utekl,
vlkovi jsem utekl,
medvědovi jsem utekl,
a tobě, kliente,
teprve uteču!"
Podle reklamního letáku pan Kuklík podle všeho Koblížkovu "nabídku" finačních půjček spočítal dobře, ale skutečnost je, zdá se, ještě drsnější. Stačí pohlédnout na ZDE. Hned v prvním článku se tu píše, upozorňuje Jan Rovenský:
"Zákazník tímto prohlašuje, že byl Koblížkem seznámen s výší roční procentní sazby nákladů (dále jen "RPSN") půjčky poskytnuté zákazníkovi Koblížkem na základě této smlouvy. Tato RPSN činí: RPSN půjčky, kterou zákazník splácí: 6 měsíců: 460,9 % 12 měsíců: 206,8 %"
Pro srovnání: třeba Poštovní spořitelna nabízí (nijak zvlášť výhodný) neúčelový osobní úvěr na 12 měsíců s RPSN 19,56 %.
Veškeré spory jsou podle uvedených obchodních podmínek Koblížku (čl. 15) rozhodovány rozhodcem. Jinými slovy: jakákoliv soudní ochrana klientů firmy v rovině občanského práva je efektivně eliminována: soud bude jejich případné žaloby proti věřiteli (třeba pro zjevný rozpor smlouvy s dobrými mravy) odmítat s tím, že k rozhodnutí věci je příslušný rozhodce.
K tomu není moc co dodat. Snad jen znění § 218 platného trestního zákona (platného od počátku letošního roku):
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch,
b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo
c) způsobí-li takovým činem jinému stav těžké nouze.
(3) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu."
Pozn. JČ: Upozorňuji, že v některých státech USA je zákonně určena nejvyšší možná míra úroků, a málokdy bývá nad 10 procent. Koblížkových 300 procent by tedy bylo trestným činem. A to nejen v některých státech USA.
VytisknoutObsah vydání | Úterý 16.2. 2010
-
15.2. 2010 / EU Řecku: Vysvětlete, jak došlo k zatajení dluhu16.2. 2010 / Uwe LadwigO podivném případu ohrožování neplatičů daní, aneb O novém důvodu proč nedbat na bankovní tajemství16.2. 2010 / Jakápak plíživá likvidace důchodového systému?15.2. 2010 / Tendr státních lesů obchází zákaz pronájmů15.2. 2010 / Komunisty je dnes v české společnosti přijatelné bít15.2. 2010 / Koukolík o mocenské posedlosti12.2. 2010 / Norman Finkelstein bude v Praze2.2. 2010 / Hospodaření OSBL za leden 2010