Suverenita a kuriózní inovace "jeden furt"!
18. 1. 2010 / Miloš Dokulil
Opravdu nic ve zlém. Ani zájem někoho ironizovat v tom není. Ne že by museli hlasatelé či hlasatelky znát cizí jazyky. Jenže když už s nějakým cizím jazykem motyka spustí, pak ten, kdo mluví v rozhlase nebo v televizi, měl by se podívat, jak to slovo vyslovovat! Teď naposled (už se to ale lepší!) zvukově prezentovaná média nejednou měla pro název těžce postiženého města v Karibiku Port-au-Prince pokřivenou výslovnost.
Je zajímavé, že se prakticky nikdy nikdo pořádně nepodívá, když narazí na málo frekventovaný výraz, jak jej vyslovovat. A pak se až příliš často ujme špatná výslovnost, kterou zvyk podepře a následně už není v silách nikoho takové hříchy vykořenit. U již zmíněného jména bolí poslední slovo s nosovkou. Nemá jí být nosové "a", ale "e". Kupodivu v současnosti by nejednou stačilo nahlédnout do internetové encyklopedie. Stojí tam: "Port-au-Prince (španělsky Puerto Príncipe, haitsky Pòtoprens)." To "haitské" se blíží francouzštině docela slušně. -- Horší ovšem nesporně je, jak pomoc postiženým tam zatím vázne.
Nemá asi smysl moc rozvádět výslovnost v médiích. Je to ovšem přinejmenším nedostatek žádoucí profesionality, i když se to přehlíží jako "detail". Zrovna před týdnem (6. ledna) -- dokonce v rozhlasovém "Anglickém roce"! -- zazněla zase z úst hlasatelky výslovnost "Roubrt" pro chtěně anglicky hlášeného Roberta... O výslovnosti cizích jmen a názvů u sportovních redaktorů raději pomlčet. (Kupodivu někdy se správná výslovnost v různých oborových sférách zázrakem ujme hned.)
Stačí někdy z jakoby kompetentních úst slyšet výraz, a stává se pak normou. Jen na okraj jiný příklad: Německé "Helm" je česky "přílba". Ale už i naše solidní noviny píšou jen o "helmách", i v titulcích článků, jako kdyby už neexistoval český výraz. (Asi nevědí, že "helma" je z němčiny? Ve škole se asi neprobíralo, že pozdější nositel Nobelovy ceny Jaroslav Seifert napsal také mj. básnickou sbírku "Přílba hlíny", nikoli "Helma hlíny"?) VytisknoutObsah vydání | Pondělí 18.1. 2010
-
18.1. 2010 / Jan ČulíkBez sociálního kapitálu, tedy bez důvěry, vstřícnosti a slušnosti mezi lidmi, společnost nemůže prosperovat18.1. 2010 / Jan PaulMonitor Jana Paula: Skutečně morální lidé se musí uskrovnit, chtějí-li pečovat o své rodiče17.1. 2010 / V Kyjevě vítězí Janukovyč17.1. 2010 / Independent: Spojené státy v případě Haiti selhávají18.1. 2010 / Poetika procesu s Dělnickou stranou18.1. 2010 / Jan ČulíkVoltaire: S vašimi názory nesouhlasím, ale do smrti budu hájit vaše právo je říkat18.1. 2010 / Založeno Sdružení nezaměstnaných občanů18.1. 2010 / Nukleární reset v mezinárodní bezpečnosti15.1. 2010 / Když Čína vládne světu IV.9.1. 2010 / Hospodaření OSBL za prosinec 2009