4. 12. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 12. 2008

Volby v AV ČR na přelomu 2008-9

Akademie věd se největšímu zájmu veřejnosti těšívá v době před ostrým začátkem českých prezidentských voleb, neb se už stalo tradicí, že v zahřívacím kole se politické klany při hledání kandidátů pátravě zahledí i do jejích řad. Většinou u toho zůstane - politici si nakonec stejně uvědomí, že chtějí někoho, s kým už měli dlouhodobější živé kontakty a je pro ně čitelný a předvídatelný. Tomu může ještě tak vyhovět národohospodář či politolog, ale málo už přírodovědec. Jako jistou historickou raritu je nicméně možné zaznamenat, že v roce 1935 přírodovědec - botanik, profesor UK a pozdější akademik Bohumil Němec (1873-1966) - kandidoval proti Edvardu Benešovi; před volbou se však kandidatury nakonec vzdal. O tom, jak se od té doby posunul význam vědy, paradoxně svědčí existence dnešních ideologických bariér k řadě jejích výsledků, které samy o sobě mohou učinit některého kandidáta pro část politického spektra a priori nepřijatelným. Pro zelené jsou to např. geneticky modifikované potraviny, a třeba pro presidenta Bushe a ortodoxní republikány využívání kmenových buněk, naše ODS má zase popírače skleníkového efektu, evergreenem pro odpírače je jaderná energetika. Až tak pestrá polarizace a rezistence vůči vědeckým výsledkům v minulosti nebývala, ale na druhou stranu to relativizuje některé dřívější excesy církevní a světské moci, počínaje třeba kauzou Giordana Bruna.

Podstatně menšímu zájmu veřejnosti se naopak těší volby uvnitř Akademie samé. Ty přichází jednou za čtyři roky a volí se v nich předseda a Akademická rada jako nejvyšší akademický orgán mezi zasedáními Akademického sněmu (ke kterým normálně dochází dvakrát do roka). Akademický předseda na období 2009-2013 bude vybírán na zasedání Akademického sněmu 16. prosince 2008.

Dosavadní praxe byla ta, že jak předseda tak i celá Akademická rada byli voleni na jarním zasedání. Formálně ale předsedu Akademie nyní podle novelizovaného zákona o AV ČR jmenuje (i odvolává) prezident na základě návrhu Akademického sněmu projednaného vládou. Ježto u tohoto formálního jmenovacího procesu nejsou zákonem zavedeny žádné lhůty, rozhodl se Akademický sněm volit předsedu (resp. tedy připravit návrh pro předložení prezidentu republiky pro jmenování) už na podzimním zasedání, a na jarním pak zvolit Akademickou radu. To s sebou nese i ten aspekt, že neúspěšní kandidáti na předsedu pak mohou popřípadě kandidovat do Akademické rady, což v dřívějším uspořádání bylo sice také možné, ale poněkud nemotorné. Čtyřleté funkční období stávajícího předsedy prof. Václava Pačesa, který se rozhodl podruhé již nekandidovat, skončí 24. března 2009, na což by pak měl plynule navázat předseda zvolený a jmenovaný pro období 2009-13.

Poněkud překvapivě jsou letos na funkci předsedy jen dva kandidáti, a oba z oblasti věd o živé přírodě a chemických věd. Naopak z oblasti věd o neživé přírodě nekandiduje nakonec nikdo. Společenské vědy se podržely dlouhodobější tradice a taktéž nenominovaly žádného uchazeče (vzhledem k zatím poměrně mizivým šancím, že by mohl být přírodovědnými bloky nějak výrazněji podpořen). Letos tedy kandiduje ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR prof. Eva Syková, a jeden z nynějších místopředsedů Akademie Prof. Jiří Drahoš, v minulosti ředitel Ústavu chemických procesů AV ČR. Šance obou kandidátů jsou vyrovnané a volby zřejmě skončí jen těsným rozdílem.

Volby jsou tajné a členové Akademického sněmu asi z větší části reflektují zájmy svých vědních oborů. Pro Prof. Sykovou tak přirozeně budou hlasovat členové z oblasti věd o živé přírodě, a bližší bude i zástupcům společenských věd. Pro Prof. Drahoše pak nepochybně budou členové z chemických ústavů, a blízký též bude zástupcům pracovišť z oblasti neživé přírody. Vedle kmenových zaměstnanců Akademie jsou v Akademickém sněmu též v menším počtu zástupci vysokých škol, státních orgánů, a dokonce i podnikatelských kruhů. U těchto přespolních lze spíše očekávat, že se budou rozhodovat hlavně podle svých představ o ideálním předsedovi/předsedkyni Akademie, a je to patrně tato skupina, která může sehrát roli jazýčku na vahách. O výsledku akademických voleb tak zjevně opět rozhodne Zikmundův zákon (Miroslav Zikmund z dvojice H+Z): Život je přesný součet náhod. Dosti těsně ostatně skončily i akademické volby v roce 2005. Tehdy vítězný prof. Pačes získal 114 hlasů a jeho soupeř Ing. Nekvasil 91 hlasů. Protože Akademický sněm má lehce přes 250 členů, podstatným faktorem ve volbách může nakonec být i prostá nepřítomnost některých z nich.

Nový předseda a nová Akademická rada by už měli fungovat ve stabilizovaném prostředí, ve kterém nebude z žádné části publika rušivě a únavně otevírána otázka užitečnosti a potřebnosti Akademie. Jistou turbulenci by ale mohlo přinést, pokud be se měl znovu objevit návrh na vytvoření Ministerstva pro vědu a vysoké školy. Akademie by mohla během tohoto nového čtyřletého období už finalizovat své úsilí o přiznání konkretizovaného podílu na doktorských studijních programech (dříve aspiranturách) a výchově vědeckých pracovníků. Asi nejsnazší způsob by byl zřídit vlastní graduační akademickou školu (tedy akreditovanou graduační univerzitu). Akademii se už také podařilo v zásadě resistiuovat titul doktora věd, předtím dost zbytečně pohřbený, byť jeho postavení by ještě bylo lépe nějak ukotvit v zákoně. Ze strany Akademie by měla též být otevřena diskuze o funkčnosti stávajícího grantového systému, ve kterém bohužel pod povrchem stále podstatnou (pokud dokonce ne vzestupnou) roli hrají osobní konexe. Stávající grantový systém zatím ale na etické otázky vpodstatě rezignoval - kdo narazí na nepravosti, nemá se ani kam obrátit pro nezávislé a seriózní prošetření. Bohužel, i zde platí, že v Česku se poctivost zatím nevyplácí. Podstatnou změnou by mohl být vznik druhé státní grantové agentury (Technologická agentura ČR) v příštím roce, a naopak utlumení Akademické grantové agentury. Přežívají i další etické problémy, jak třeba ukazuje reiterovaná petice o akademických rehabilitacích za léta devadesátá: ZDE

Akademická volební kampaň ovšem v principu umožňuje nejen diskusi o kandidátech, ale i o akademických problémech. Více však lze ale očekávat asi až od nového Akademického sněmu, který je pak konstituován s ročním odstupem po akademických volbách. Tento nový Akademický sněm by nakonec mohl i otevřít otázku, zda by předsedu Akademie v budoucnu neměli volit všichni tvůrčí pracovníci, a ne jen členové Akademického sněmu. Tedy analogii otázky, kdo má volit prezidenta republiky, která se už také recykluje po dvě desetiletí.

                 
Obsah vydání       4. 12. 2008
4. 12. 2008 Jak Británie mučila Obamova dědečka
4. 12. 2008 Britské úrokové míry byly sníženy na nejnižší úroveň v historii
4. 12. 2008 Britský premiér: Vláda pomůže lidem, kteří přišli o zaměstnání
4. 12. 2008 USA: Pákistán zaútočí jadernými či biologickými zbraněmi do 5 let
4. 12. 2008 Je český vicepremiér Vondra americkým agentem? Jan  Tamáš
4. 12. 2008 Čekání na katastrofu? Petr  Litoš
4. 12. 2008 Boj proti krizi: omezíme zdroje pro zdravotní péči! Jan  Mertl
4. 12. 2008 Krize v krizi, neboli Automobilka není banka a vánoční dárek není investice Uwe  Ladwig
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS
3. 12. 2008 Čas oběti Ladislav  Žák
4. 12. 2008 Stratfor: Strategické motivace útoků v Bombaji
4. 12. 2008 Bombaj: Kde je dalších čtrnáct teroristů vycvičených v Pákistánu?
4. 12. 2008 Tváře moci v zrcadle antikomunistické bídy Nikola  Čech
4. 12. 2008 Volby v AV ČR na přelomu 2008-9 Zdeněk  Slanina
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Věc: zdůvodnění návrhu na odvolání Dr. Džamily Stehlíkové z místa ministryně Ivan  Veselý
3. 12. 2008 Český armádní expert: Každý deštník je svým způsobem děravý...
4. 12. 2008 Proč jsou lidé v ČR nespokojeni?
3. 12. 2008 Literatura není politika Lukáš  Borovička
3. 12. 2008 "O krvi antikomunistů"
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty
3. 12. 2008 Galeje ve jménu demokracie... Jaromír  Habr
3. 12. 2008 Naše Čezko Petr  Pospíchal
3. 12. 2008 Pražské gorily ve světě - navzdory nepřízni Rady ČRo
3. 12. 2008 Topolánkovo předkongresové vysvětlení finanční krize poslancům Mirek  Topolánek
3. 12. 2008 Rodit, či nerodit? Toť otázka! Miloš  Dokulil
3. 12. 2008 "Miluj radara svého jako sebe samého" Karel  Dolejší
3. 12. 2008 Smysl adventu a tvář Coca-Coly Tomáš  Koloc
3. 12. 2008 Chceme je posílit? Pak je zakažme! Patrick  Ungermann
2. 12. 2008 My russkije, aneb tři otázky pro objasnění Jan  Keller
4. 12. 2008 Hospodaření OSBL za listopad 2008