4. 7. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 7. 2008

Fronty před cizineckou policií jako odvrácená strana otevřené náruče

"Česká republika imigraci potřebuje a ze strany cizinců je o příchod do ní zájem", píše imigrační aktivista Milan Daniel v článku "Imigrační politika státu není věcí Cizinecké policie" v reakci na výron morálního rozhořčení Jana Čulíka . Hezké klišé, takové harmonizující.... Je ale tento výrok pravdivý?

Imigrační politika není jen hejno moralistických proklamací bývalých emigrantů, vděčných západní Evropě za ekonomický azyl po opuštění politicky nepřijatelného Československa. Imigrační politika dnes účinně reguluje cenu práce v dělnických profesích a tvoří onen bič na příliš sociálním systémem rozmazlené Čechy bez práce. A to je dnes její jediná funkce - umožnit snížení potřeby pracovníků v dělnických profesích a umožnit podnikatelům rozvoj při zachování dostatečného množství hladových nezaměstnaných "před bránou".

Problém, který nezněl a který je přitom klíčový, je fakt, že téměř nikdo z těch cizinců, kteří jsou takto opruzováni, zde není příliš vítán a MV neví, jak jinak jim zde pobyt příliš nezpříjemňovat a zůstat v mezích oficiální multikulturní politiky otevřených dveří. Protože jinak by jich bylo pětinásobně víc, o což opravdu, ale opravdu nikdo nestojí... Jde o to neverbalizovat nechuť státu k ekonomické imigraci z východu a jihu příliš. Jde o to, udržet sociální smír a nezvětšovat počet dlouhodobě nezaměstnaných z řad vlastního obyvatelstva, neumožnit imigrantům nárokový pobyt zde a neměnit zásadní sociální a etnickou skladbu obyvatelstva. Pravicová vláda Mirka Topolánka a Ivana Langra nechce a neumí zadržovat a překrucovat politiku Evropské unie jinak, než takto, aniž by změna byla z Bruselu viditelná a Česko sankcionovatelné...

Berte to jako nutné zlo při na východ i jih "humanitárně" otevřených hranicích v deklaracích Evropské unie.

Chápu, že to Marii Lipoldovou či Jana Čulíka, případně mnohé z lidí, stojících dva dni a dvě noci ve frontě "spravedlivě rozhořčí", ale fakta jsou taková a obávám se, že není chuť je měnit.

Mediálně vyprovokovaná popularizační vlna tohoto problému přispěje k jedinému: k posílení xenofobního prvku v české společnosti, k sociální nesnášenlivosti a k masovému potlesku všech Čechů, ohrožených na jedné straně snižujícími se mzdovými nároky gastarbeitrů až na úroveň, při které se dá žít pouze na hranici bídy, na druhé straně k sociálně necitlivému redukování podpor v nezaměstnanosti pro dlouhodobě nezaměstané české občany. Explozi nevraživosti k již v Česku existujícím cizincům pod hesly "Čechy Čechům", "Berou nám naši práci" a dalšími ultrapravicovými fašizujícími, ale pro Čechy populistickými výroky pak můžeme čekat vzápětí.

Existuje rozpor mezi oficiálně deklarovanou politikou evropské otevřenosti a nutnou praxí, aby tady nedošlo k explozi xenofobie. Česko není a nikdy nebude připraveno na milionovou armádu hladových z východu a jihu. Není připraveno na veterány z Afghánistánu a Čečny, není připraveno na partyzány z Balkánu, není připraveno na albánskou mafii. Není připraveno se stát cílovou stanicí této válkami rozdmýchané imigrace. Nebude si vědět rady s rumunskými Romy, válícími se, žebrajícími, chlastajícími a rvoucími se u Hlavního nádraží - za situace kdy kterýkoliv občan Rumunska může volně cestovat po EU, stejně jako kterýkoliv český bezdomovec se může vydat stopem do slunného Španělska a konfrontovat svůj sociální status s madridským sociálním systémem... Zadržovací psychologickou taktikou je extendovaná byrokracie v získávání víz. Proč by měl stát zřizovat víc přepážek, když víc lidí z východu a jihu nechce, přitom jim není schopen zabránit v příchodu ani v žádostech o víza, neb přijíždějí na turistická a mění si je zde na pracovní??? A jakmile to nestihnou včas, je důvod je vyhostit...Policejní systém, který by žadatele blokoval na hranicích, by byl dražší a méně účinný.

Ona nyní zmiňovaná vědkyně Valerie z Ukrajiny či redakční kolega Fabiano Golgo z Brazílie jsou fakt nejspíš řídké výjimky, potvrzující pravidlo ukrajinských kopáčů, ruských pasáků a prodavaček buřtů, bulharských kurev, čečenských vyhazovačů, rumunských vexláků , vietnamských obchodníků a čínských kuchařů. Jen v Praze je jich celkem na sto tisíc.... Díky tomu neseženou desítky tisíc méně kvalifikovaných a sociálním vyloučením ohrožených občanů - Čechů práci vůbec nebo jen velmi obtížně. Zbývá černá práce, nedosažitelné zelené karty a latentně nahnědlé zákony. Imigrace vnímaná optikou "bezpečnosti" státu a jeho občanů. Občanství a zněj plynoucí výhody není nárok, ale výsada. Mimo jiné rozhodovat právě i o tom, kdo a za jakých podmínek toto právo dostane též. Cílem buzeračních restrikcí je zamezit trvalému usazení cizinců a snadné získání občanství s jeho sociálně nárokovými dávkami, zamezit změnám etnické skladby obyvatelstva státu - což se týká zejména dětí či vnuků přistěhovalců. Proto přetrvávají rozdíly a diskriminace v oblasti zdravotního pojištění i lékařského ošetření, stejně jako diskriminace v oblasti sňatkové a dalších oblastech soukromého práva.

Prostě a jednoduše: nikdo tento problém řešit nebude, stejně jako Británie neřešila buzeraci Romů na Heathrow. K pochopitelné radosti všech Britů a nepochopitelném rozhořčení některých lidskoprávních aktivistů, a novinářů včetně Jana Čulíka.

Post scriptum:Chci předejít hloupým komentářům moralistů na svou osobu: Je jedno, co si myslím já osobně. Tento text je informativní, nikoliv komentující moji pozici vůči oprávněnosti systému regulace imigrace. Vysvětluje chování policie a vnitra PRAVICOVÉ vlády ODS, KDU-ČSL a přihlouplých Zelených, která je xenofobní, homofobní a trenduje k fašismu.

                 
Obsah vydání       4. 7. 2008
5. 7. 2008 Lidská společnost není k žití? Jan  Čulík
6. 7. 2008 Jakubiskova Bathory: Typický "euroentertainment" Jan  Čulík
6. 7. 2008 Pronikání do složitostí registračního systému Jan  Čulík
5. 7. 2008 Agresivní politika hotelu Thermal je zaměřena proti ženám
5. 7. 2008 Stručný pozdrav z Karlových Varů Jan  Čulík
4. 7. 2008 Jsou za odporem české veřejnosti proti radaru v Brdech ruské a arabské peníze? Jakub  Rolčík
4. 7. 2008 Polsko odmítlo nabídku USA na raketovou základnu
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům
4. 7. 2008 Imigrační politika státu není věcí Cizinecké policie Milan  Daniel
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
5. 7. 2008 Tato xenofobie není přijatelná - ale dělejte si, co chcete, ovšem otevřeně Jan  Čulík
4. 7. 2008 Fronty před cizineckou policií jako odvrácená strana otevřené náruče Štěpán  Kotrba
4. 7. 2008 Biopaliva jsou prvotní příčinou potravinové krize
4. 7. 2008 Privatizace spravedlnosti pozastavena Ladislav  Žák
4. 7. 2008 Litva opět odmítla jednání s USA o instalaci radarového systému
4. 7. 2008 ve vesnici zapalují ohně Petra  Placáková
4. 7. 2008 Němci si připomněli 125. výročí narození Franze Kafky Richard  Seemann
4. 7. 2008 Čtěte Ferdinanda Peroutku - je to opravdu dobré Otto  Drexler
4. 7. 2008 Mimořádné vysílání ČT24 v úterý 8. 7. 2008 - Zaostřeno na radar
4. 7. 2008 Nad přízrakem rakoviny "svítá"? Miloš  Dokulil
4. 7. 2008 Obchod ve zdravotnictví a autentická solidarita Tomáš  Munzi
4. 7. 2008 Nejde o konflikt mezi falešnou a skutečnou solidaritou, ale o konflikt mezi lékařskou etikou a neoliberální ekonomickou ideologií Vladimír  Línek
4. 7. 2008 Jak je to s tou "falešnou solidaritou?"
4. 7. 2008 Reformovat zdravotnictví lze i jinak! Jaké jsou alternativy? Jiří  Patermann
3. 7. 2008 Další fundamentalista, který chce české zdravotnictví zničit Petr  Wagner
4. 7. 2008 Londýnský primátor Boris Johnson uprostřed kontroverze
4. 7. 2008 Demokracie ve školství, neboli Kvalita není jen nutná, mělo by ji také být možné prosadit Uwe  Ladwig
4. 7. 2008 Další vzestup cen zemního plynu na obzoru?
4. 7. 2008 Týdeník Reflex se stal proradarovou značkou
3. 7. 2008 Liška: Za poslední ročník mateřské školky povinně plaťte, aneb jak zezelenat zděšením Anna  Čurdová
3. 7. 2008 Waterboarding JE mučení
3. 7. 2008 "Korektne": Spôsobujú ropnú krízu slovenskí dôchodcovia? Sylvia  Rychlá
3. 7. 2008 Ingrid Betancourt je na svobodě Simone  Radačičová
2. 7. 2008 "Objektivita je vymyšlenost"
2. 7. 2008 Národ Gátorů: Jak vypadá americký model "univerzity-firmy" Greg  Evans
2. 7. 2008 Rakety na poslední chvíli
4. 7. 2008 "Nepodepisujte smlouvu!" vyzývají dopisem občané Peacelandu ministryni
3. 7. 2008 Polsko a USA "budou jednat o raketové obraně"
3. 7. 2008 Polsko konstatovalo, že obdrželo poslední americkou nabídku k raketové obraně, ale že rozhodnutí neuspěchá
2. 7. 2008 Čeští politici tíhnou ke způsobu vlády palácové byrokracie orientálních absolutistických říší doby bronzové Ivan  Větvička
4. 7. 2008 Teorie informačního pole (část 1) Michal  Rusek
4. 7. 2008 Mravenec zmohl víc než slon Fidel Castro Ruz
4. 7. 2008 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. -- 30. června 2008
6. 6. 2008 Hospodaření OSBL za květen 2008