15. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 1. 2008

Levice na rozcestí -- socialisté na konci cesty

V diskuzi k článku pana Michaela Hausera "Bludný kruh české levice" bych měl pár poznámek. První námitku bych měl rovnou k názvu "levice". Co je vlastně levice? "V současnosti by se tak dalo označit rostoucí hnutí odporu proti neoliberalismu, protože neoliberalismus je útokem na důstojnost člověka, protože neoliberalismus je útokem na demokracii a protože neoliberalismus je útokem na sociální spravedlnost a sociální stát". Tak definoval levici Oskar La Fontaine, předseda spolkového poslaneckého klubu LEVICE ve svém projevu na XI. mezinárodní konferenci Rosy Luxemburgové v Berlíně.

Není třeba vysvětlovat, jaké jsou levicové názory a cíle. Pan Hauser píše, že levice nemá ani přesvědčivou teorii ani věrohodnou politickou sílu. Nemá prý nic. Ale levicové hnutí má velkou a slavnou minulost. Ale skutečně jí chybí moderní ideologie a strategie. Někdo by mohl říci, že je tady marxistická teorie. Jenže ta je dvě stě let stará a bohužel za celou dobu se nenašel nikdo, kdo by v ní pokračoval, kdo by do ní aplikoval vývoj společnosti. V době vlády komunistů byly dokonce podobné snahy ocejchovány jako revisionismus a jejich nositelé posíláni do vězení.

Levicové -- socialistické, dělnické strany začaly vznikat na konci devatenáctého století. Od začátku to neměly lehké. Měly proti sobě silného nepřítele. Tím nepřítelem byl a je kapitalismus. Kapitalisté se nikdy nesmíří s existencí levicových stran a dělají proto všechno možné, aby je zničili. V současnosti se u nás za levicovou stranu považuje sociální demokracie. Bohužel - politici sociální demokracie již od prvních voleb na počátku dvacátých let minulého století zradili ideály svých voličů a kolaborují s kapitálem. Tato zrada byla i příčinou zrodu komunistických stran po první světové válce. Naši socialisté jsou před volbami levicoví a po volbách provádí pravicovou politiku. Zrada socialistů má i další nepříjemné následky. Zklamaní voliči na protest nejdou k volbám. Potom 15% voličů při 50% účasti všech voličů dá dohromady 30% pro ODS.

Levicové hnutí je roztříštěné a jednotlivé frakce bojují mezi sebou. Musím souhlasit s panem Hauserem, že levici chybí věrohodná politická síla. Podtrhuji slovo věrohodná, protože v tom tkví jádro pudla. V politice je takovou silou politická strana. Jenže sociální demokracie u nás je modrý pták natřený na oranžovo. Jeho pravá -- ta modrá -- barva vystupuje na povrch. Naši sociální demokraté pokračují ve své politice kolaborace s kapitálem. Jediný rozdíl mezi socialisty a modrými ptáky je v rychlosti provádění reforem. Byli to socialisté, kteří u nás začali se snižováním daní.

Přesto pro kapitalisty zůstávají nepřítelem. V tomto politickém boji proti socialistům stojí protivníci s neomezenými prostředky, kteří v ochotě sloužit mocným je neváhají použít, aby dosáhli svého. V boji o světovládu se kapitál neštítí žádných prostředků -- sami jsme to viděli před posledními volbami, jak slouhové kapitálu pošpinili levicové politiky. Neváhali je označit za pedofily spolčené s organizovaným zločinem. Samozřejmě se nic nedokázalo, ale účelu bylo dosaženo. Před příštími volbami vyrukují s další špínou a zase se najdou lidé, kteří jim uvěří.

Aby nějaká politická strana zvítězila, musí mít správnou ideologii -- myšlenky, za kterými stojí jít. Sociální demokraté opravdu nemají žádnou strategii. V kapitalismu nemají lidem co nabídnout. Dokonce ani práci nebo byt. Přitom stačí málo -- stačí dělat opak toho, co dělají liberálové. A heslo si mohou vzít od německé Levice : "Nechceme deregulaci, nýbrž chceme regulaci. Nechceme privatizaci, nýbrž chceme rozšíření veřejného sektoru. A nechceme jen demokratizaci, nýbrž ve své zemi chceme rozšíření sociální demokracie" (Oskar La Fontaine).

Bohužel, obávám se, že ani to nestačí. Pravice má totiž osvědčenou skvělou ideologii. Ve Spojených státech funguje už 200 let. Teorii "každý může být milionářem". A lidé jim na to skáčí. Takoví lidé se cítí být předbohatí. Každý chce být bohatý a mít se dobře. Přitom zapomínají, že většina musí dělat, aby se pár jedinců mělo dobře. Ale oni doufají, že oni to nebudou a když tak krátce. Lidé, kteří volí pravici, nikdy nepochopí, že lidé jsou nezrušitelně rozděleni na chudé a bohaté. Že jen peníze dělají peníze. A že výjimky jsou vzácné. Že na všechny se nedostane. Tito lidé vyměňují sen o bohatství za smutnou realitu. Až procitnou -- pokud vůbec -- bude pozdě. Tohle je hlavní důvod proč u nás (ale i jinde) vládne asociální pravice.

Naštěstí politika ODS je tak asociální, že preference socialistů zase rostou a asi vyhrají příští volby. Bude to záležitost těch, co nebudou volit. Ti, co nevolí, jsou zklamaní potencionální voliči levice. Pokud počet nevoličů vzroste, může opět zvítězit ODS. Ale kapitalisté nemusejí mít strach. Zatím jsem neslyšel jediné slovo, co udělají se zákony, které zavedli modří ptáci. Vypadá to tak, že po drobných kosmetických úpravách nechají všechno při starém. Zrada dokonána jest. Až potom teprve lidé pochopí, že ani socialisté jim nepomohou, takoví flustrovaní jedinci mohou být živnou půdou pro všelijaké ideologie.

To všechno jsou důvody pro úpadek levice. K tomu, aby u nás vznikla nová levicová strana jako v Německu Die Linke, ještě nenazrál čas. Socialisté se ještě budou muset -- slovy Jana Wericha -- historicky znemožnit. Současní socialisté, lavírující zleva doprava a zpět, nemají budoucnost.

                 
Obsah vydání       15. 1. 2008
15. 1. 2008 Coyle: Překážky pro plánované budování systémů protiraketové obrany v Evropě Philip E. Coyle III.
14. 1. 2008 Coyle: The Obstacles to the Proposed U.S. Missile Defense Systems in Europe Philip E. Coyle III.
15. 1. 2008 Radiožurnál: pohled zaujatého člověka Boris  Cvek
15. 1. 2008 Lidové noviny: Účelová lež ministrova redaktora také poškozuje ženy Anna  Čurdová
15. 1. 2008 Kdo je kdo, se pozná nejvíc na chodníku Zdeněk  Bárta
15. 1. 2008 "Revoluce v mobilech" jako patologie mysli Jan  Paul
15. 1. 2008 "Revoluce v mobilech" může být virální guerillovou reklamou, nebo reálnou aplikací - vyberte si Štěpán  Kotrba
15. 1. 2008 Zamrzlá evoluce - Je to jinak, pane Darwine
15. 1. 2008 Volba prezidenta se blíží! Miloš  Dokulil
15. 1. 2008 Rozdíl mezi pevninskou Čínou a ČLR Petr  Fiala
15. 1. 2008 Uklízení chodníku a lidská slušnost František  Řezáč
15. 1. 2008 Neonacisté Plzní neprojdou, budou tam totiž lidé Aleš  Hess
14. 1. 2008 Schwarzenberg: "Česko nepodporuje americký vojenský útok na Írán !" Karel  Schwarzenberg
15. 1. 2008 ■ ■ ■ Ladislav  Puršl
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
15. 1. 2008 Konec ohlupování v nedohlednu
15. 1. 2008 Velice potřebný banán
15. 1. 2008 Aktuální zjištění z Bali: člověk moudrý je evidentně nejhloupější živočich na planetě Zemi Beno  Trávníček
15. 1. 2008 Parlamentní výbor v Zimbabwe chce peníze pro ženské ministerstvo Irena  Ryšánková
15. 1. 2008 Úklid chodníku a politické zájmy
15. 1. 2008 O úklidu sněhu a o Habsburkově pohřbu Jiří  Šimůnek
14. 1. 2008 Úklid sněhu v akci Z aneb když v tomto státě všechno patří někomu, tak ať se stará vlastník Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Máš barák? Tak koukej vstávat v pět a uklidit nám to Irena  Ryšánková
15. 1. 2008 Levice na rozcestí -- socialisté na konci cesty Josef  Vít
15. 1. 2008 Air Car: Nechám se mile překvapit
15. 1. 2008 Cyklojízda Jana Bouchala
15. 1. 2008 Co bude dál?
14. 1. 2008 Britská policie hodlá experimentovat s kontroverzním americkým získáváním důkazů proti sexuálním násilníkům
14. 1. 2008 Jan Rybář z MFD ví pozitivně, že ve vězení v táboře Guantánamo k porušování lidských práv nedochází Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
14. 1. 2008 Poslanec japonské Demokratické strany v parlamentě označil 11. září za podvod Jan  Zeman
14. 1. 2008 Spojené státy varovaly americké občany, aby se neúčastnili v Belgii demonstrace proti Guantánamu Andrew  Stroehlein
14. 1. 2008 Průvodce šarí'ou - povinnosti člověka vůči člověku Jan  Potměšil
14. 1. 2008 Privedie nás permanentná "nežná" revolúcia až k fašizmu? Peter  Vittek
14. 1. 2008 Nečasova falešná reforma penzí Ivo  Bubeník
12. 1. 2008 "Seminář k zapojení českého průmyslu, vědy a výzkumu do budování systémů protiraketové obrany"
12. 1. 2008 Budoucnost levice - na okraj další z nevěcných polemik Karel  Dolejší
12. 1. 2008 Jak Václav Klaus bagatelizoval význam internetu
9. 1. 2008
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou