14. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 1. 2008

Máš barák? Tak koukej vstávat v pět a uklidit nám to

V Česku jsou majitelé drobných realit, které nejsou na samotách, posledními otroky. Je jim pod hrozbou sankcí přikázáno pracovat zadarmo. Na cizím.

Za zimních rán nemusím ani pootevřít oko, abych věděla, že napadl sníh. Slyším totiž škrábání lopat z celého okolí. A pokud by se mi čirou náhodou chtělo vykouknout z okna, viděla bych našeho pana domácího, jinak ctihodného vysokoškolského profesora a bývalého ředitele ústavu Akademie věd, jak převlečen za kuliho ve svých více jak sedmdesáti letech odhazuje desítky kilogramů jiskřivé sněhové nadílky změněné na zledovatělou břečku, škrábe chodník, rozpraskaný, záplatovaný - zanedbaný po čtvrt století místní radnicí a posypává. Mechanizace? Lopata, sekáč. Kýbl. V maloobchodě draze koupená sůl.

Kolem něj procházejí lidé, zpruzení, že nejdou po čistém asfaltu. Když uklidí chodník, teprve pak se může oddat vědě. A vyčistit cizí (obecní) chodník, který se jednou za deset let někdo znova a znova zaplátuje bochanci neuválcované štěrkoasfaltové drti, to je věru umění. Na domovníka v dvougenerační vile vědci v důchodu a jeho manželce peníze nezbývají. Stejně jako na řidiče limuzíny, zahradníka, kuchařku a pokojskou... První republika už je dávno pryč, i když funkcionalistický dům pamatuje mnoho z československé historie. Ještěže domácí nemá problémy s páteří či revmatismem. Ještěže mu není osmdesát. A ještěže nemá chodník okolo tří rohů zahrady tak, jako vilka na konci ulice. Nedávno jsem se pokoušela odhadnout, jak dlouhá je nejdelší část chodníků bez záplat. Asi pět metrů - k nejbližšímu sloupu veřejného osvětlení. Sníh si své oběti nevybírá...

Naše čtvrť sestává se z rodinných domků, dvougeneračních vilek a činžovních vil. Je to čtvrť stará a usazená, zbohatlíci se tady tak nějak nevyskytují. Domy většinou patří původním majitelům, diplomatům nebo majitelům, kteří své domy zrestituovali. Většinou žádní milionáři. Jedinou sociální výjimkou je novopečený manžel Karel Gott. Majitele domů bez rozdílu velikosti peněženky, ovšem dle velikosti chodníku obec každou zimu trestá za to, že si jejich předkové pořídili nemovitost, o kterou se starají a ještě mnohdy zajišťují bydlení jiným lidem. Uklízet sice dle zákona nemusí, nicméně jsou odpovědní za zlomené nohy, vykloubené kotníky dle odpovědnosti ze zákona, který pamatuje ještě šedý mor a rudé radnice. Majitel domu je stresován a sankcionován. Bez chuti současné obce zaměstnat nezaměstnané v obecní neziskové společnosti, zajišťující shrabání trávníků a prořezání keřů, úklid chodníků od sněhu a posyp solí, odvoz šrotu. Za minimální, ale dostačující poplatky od majitelů - formou jakési asignované komunální daně z nemovitosti.

Správce - domovníky mají v celé naší čtvrti domy tři. Dva využívá francouzská ambasáda a jeden patří Karlu Gottovi. Škoda, že francouzští diplomaté toho správce mají. Příběhy o tom, jak diplomaté museli vstávat v pět ráno, aby uklidili Praze 5 a jejímu starostovi chodník, by určitě byla prima historkou na diplomatických recepcích.

Hůř jsou na tom ti majitelé dom(k)ů, kteří prostě už fyzicky nejsou schopni mrazivé ranní rozcvičky na obecním chodníku před svým domem. Chodníku, který jim nepatří, i když si jej mohou každou zimu zadarmo uklidit. Ale chraň bože, aby si na něj dali ceduli ,,Při sněhu a náledí cesta uzavřena", kterou se vyviňuje obec ze své zodpovědnosti na řadě míst. To by na něj obec vyběhla!

Otázka zní: Proč by majitel přilehlého domu měl být odpovědný za to, že si někdo zlomí nohu na obecním chodníku? Odpověď: protože je to pro obecní radní a starosty pohodlné. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) nyní navrhl změnu zákona o pozemních komunikacích 13/1997 Sb. tak, aby se o chodníky staral její majitel. Tedy obec. Obce vrčí. Bude to pro ně znamenat práci a náklady. Nemuselo by.

Proč se ale novela nelíbí opozici? Vždyť není problém spojit oba dva zájmy velmi harmonicky. Pokud ale každý člověk platí za popelnici ve svém trvalém bydlišti, možná by bylo dobrým řešením o něco málo tento poplatek zvýšit a za něj uhradit čištění chodníku. Třeba i té samé firmě, která odváží odpadky a které by přibyla práce. nebo jiné firmě. Možná by se tím dala naplnit i vize bývalého ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD), který chtěl dávky nezaměstnaným stupňovat podle ochoty pracovat - například pro obec. Tak proč této myšlenky nevyužít?

Nekvalifikovaní či dlouhodobě nezaměstnaní nebo možná i bezdomovci by měli drobná sezónní zaměstnání. Jeden dispečer, jeden účetní, jeden skladník a zároveň vedoucí. Drobná mechanizace koupená obcí místo jiných zbytečných nákladů - třebas dekorativního vánočního osvětlení. Po sněhu v noci by přišli zaměstnaní nezaměstnaní v šest ráno před obecní úřad, nafasovali by mechanizaci či lopaty a písek a vyrazili by do ulic. Víte kolik sněhu odklidí za hodinu jedna motorová sekačka předělaná na pluh nebo kartáč? Pro osamělého důchodce v rodinném domku nerentabilní a drahá. Pro celou ulici a najatého pracovníka ideální. Za dvě hodiny by úklidové čety úředník zkontroloval a vyplatil. Třeba na ruku.

Takto registrovaným nezaměstnaným pracujícím pro klidný spánek občanů obce by to třeba mohla radnice přičíst k vypláceným dávkám. A jako bonus přidat prémii v podobě doporučení příštímu zaměstnavateli.

                 
Obsah vydání       14. 1. 2008
14. 1. 2008 Schwarzenberg: "Česko nepodporuje americký vojenský útok na Írán !" Karel  Schwarzenberg
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
14. 1. 2008 Spojené státy varovaly americké občany, aby se neúčastnili v Belgii demonstrace proti Guantánamu Andrew  Stroehlein
14. 1. 2008 Jan Rybář z MFD ví pozitivně, že ve vězení v táboře Guantánamo k porušování lidských práv nedochází Jan  Čulík
14. 1. 2008 Máš barák? Tak koukej vstávat v pět a uklidit nám to Irena  Ryšánková
14. 1. 2008 Úklid chodníků
14. 1. 2008 Úklid sněhu v akci Z aneb když v tomto státě všechno patří někomu, tak ať se stará vlastník Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Britská policie hodlá experimentovat s kontroverzním americkým získáváním důkazů proti sexuálním násilníkům
14. 1. 2008 Privedie nás permanentná "nežná" revolúcia až k fašizmu? Peter  Vittek
14. 1. 2008 Michael  Marčák
12. 1. 2008 Budoucnost levice - na okraj další z nevěcných polemik Karel  Dolejší
14. 1. 2008 Poslanec japonské Demokratické strany v parlamentě označil 11. září za podvod Jan  Zeman
14. 1. 2008 Smutná neděle Milan  Děžinský
12. 1. 2008 "Seminář k zapojení českého průmyslu, vědy a výzkumu do budování systémů protiraketové obrany"
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
13. 1. 2008 Lidové noviny porušily zákon - Schwarzenberg není kníže, ale občan Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Zbytkové Srbsko
12. 1. 2008 Jak Václav Klaus bagatelizoval význam internetu
12. 1. 2008 To, že občané nemají přístup k mediální minulosti, je výhodou Václava Klause
14. 1. 2008 Průvodce šarí'ou - povinnosti člověka vůči člověku Jan  Potměšil
13. 1. 2008 Právo přineslo čerstvou zprávu starou jeden měsíc
14. 1. 2008 Uctění památky Jana Palacha
14. 1. 2008 Myšlenka dne (nejen včerejšího)
14. 1. 2008 Nečasova falešná reforma penzí Ivo  Bubeník
14. 1. 2008 Totalitní nevědomost Štěpán  Drahokoupil
13. 1. 2008 Volání Číny Petr  Fiala
14. 1. 2008 "Ghetto" Joshua Sobola - vymetání "hnoje ze stáje" Richard  Seemann
12. 1. 2008 Negace negace aneb koho budou poslanci volit, když se Jan Šinágl vrhl do podpory Švejnara
14. 1. 2008 Projekt Air Car může fungovat
14. 1. 2008 Skutečně je 9 MJ energie pro mobilitu málo? Jak kde a pro koho Michal  Brož
30. 11. 2007 Jací jsme
11. 1. 2008 Bludný kruh české levice Michael  Hauser
9. 1. 2008
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007

Úklid chodníků RSS 2.0      Historie >
14. 1. 2008 Máš barák? Tak koukej vstávat v pět a uklidit nám to Irena  Ryšánková
14. 1. 2008 Úklid chodníků   
14. 1. 2008 Úklid sněhu v akci Z aneb když v tomto státě všechno patří někomu, tak ať se stará vlastník Štěpán  Kotrba