7. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 9. 2007

Rakouský Der Standard: Proč kritika USA na Norberta Darabose vyzněla naprázdno

Bernard Mangott, Martin Senn, přeložil Richard Seemann

Obava politického a vojenského vedení Ruska nepřichází náhodou a také z historického pohledu nabývá na věrohodnosti. Výklad, že americké plány o protiraketové obraně jsou "provokací", se ne v poslední řadě odvozují od zkušeností Moskvy s americkou zbrojní (kontrolní) politikou v posledních deseti letech. Sklon USA k unilaterální hegemonální aroganci potrhal sítě zbrojní kontroly a odzbrojovacích dohod.

Vyplísnění bylo zřejmé jak od USA tak od Česka. To, že zřízení raketového obranného komplexu ve východní Evropě ocenil Darabos jako "provokační akt", urazilo jejich city. Neprávem, protože postoj USA se rovná skutečně provokaci -- jako hrozba vojensko-technické nukleární síle Ruska, jako akt, který se dotýká ruské velmocenské citlivosti, která tím dodatečně zatíží i euroatlantické vztahy k Moskvě.

Především plánované zřízení vysoce účinného radaru v Česku umožňuje Spojeným státům kontrolovat veškeré pozemní interkontinentální rakety (ICBM) Ruska, které při nukleární eskalaci by byly zaměřeny na americké východní pobřeží. Kdyby tento vysoce účinný radar v Česku byl propojen se sítí radarů mořské základny nedaleko Aleut (Aljaška), mohly by být zachyceny ruské ICBMs rakety zaměřené i na západní pobřeží. Tato schopnost radarové technologie budí obavy Moskvy, protože nukleárně strategický arzenál Ruska tradičně závisí na pozemních ICBM. Jinak řečeno : Umístění Rusku blízkých raketových základen umožňuje USA strategicky důležitý a stále precizní kontrolní pohled na ruské teritorium.

To by bylo možno využít při (nepravděpodobném) případu nukleární eskalace mezi Ruskem a USA, ale především pro průzkumné účely USA. Radar zajistí cenné informace o parametrech ruské raketové a hlavicové technologie při jejich zkouškách.

Pokud jde o umístění záchytných raket v Polsku, je nutno nejprve konstatovat, že plánovaný počet (deset) jeho pravděpodobným zvýšením a kvalitativním rozvojem podstatně přispěje k starostem Ruska. Skutečné ohrožení pro ruskou nukleární sílu leží v tom, že na základě zjištění dráhy letu a rychlosti je možno ruské interkontinentální rakety v Polsku umístěnými raketami zachytit. Tomu napomůže i předpokládaný další technologický vývoj obranných raketových komponentů namířených proti Rusku.

V plánu jsou obranné rakety, které jsou schopné současně zachytit i několik jaderných hlavic (multiple kill vehicle - MKV - pozn. šok). Írán, proti jehož nukleárním raketám mají základny bránit, není schopen v dohledu vytvořit mnohahlavicové ICBM rakety. Čínské ICBM jsou sice více hlavicemi vybaveny, ale pro možné cíle v USA nejsou v Evropě umístěné základny schopny je na tuto vzdálenost zachytit. Konec konců brizantní by bylo využití obranných raketových komplexů na torpédoborcích třídy Argus, které by byly podstatně efektivnější obranou před íránskými raketami, aniž by ohrožovaly ruský strategický arzenál.

Obava politického a vojenského vedení Ruska nepřichází náhodou a také z historického pohledu nabývá na věrohodnosti. Výklad, že americké plány o protiraketové obraně jsou "provokací", se ne v poslední řadě odvozují od zkušeností Moskvy s americkou zbrojní (kontrolní) politikou v posledních deseti letech. Sklon USA k unilaterální hegemonální aroganci potrhal sítě zbrojní kontroly a odzbrojovacích dohod. Odklon od obranné raketové dohody (ABM) z roku 1972 a prohlášení USA, že po roce 2012, kdy vyprší termíny současných odzbrojovacích dohod, nebude o podobných dohodách vyjednávat, znamenají pro Rusko bezpečnostní riziko -- především proto, že počet ruských balistických střel a jejich základen do roku 2015 podstatně klesne.

Umístění obraných raket a radarových základen ve východní Evropě musí pro vedení Ruska současně vyvolat nejen vojensko-strategické ohrožení, ale další akt pokoření vlastního obrazu země, a proto to chápe jako strukturální provokaci. Shrnutí : Ministr obrany Darabos se možná provinil proti diplomatickým "uzancím", ale v samotné věci má plnou pravdu.

Bernard Mangott vyučuje politické vědy na innsbrucké univerzitě. Martin Senn je spolupracovníkem International Security Research Group (ISRG).

Vyšlo v deníku DER STANDARD 28.8.2007 - Streit um Raketenschild: Wer provoziert wen? ZDE

další informace ZDE

MDA - multiple kill vehicle ZDE

                 
Obsah vydání       7. 9. 2007
7. 9. 2007 RRTV k Tykadlu o radaru: Dětský pořad může stranit Jan  Škorvánek
8. 9. 2007 Důsledky špatně formulované stížnosti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 Vláda se chystá podplatit obce - Brdy budou jako ze škatulky Jan  Keller
8. 9. 2007 Rakouský Der Standard: Proč kritika USA na Norberta Darabose vyzněla naprázdno
7. 9. 2007 Dánský Ungdomshuset - strašák nové studené války? Martina  Augustinová
7. 9. 2007 Bruselské otáčavé dvere Milan  Šebo
7. 9. 2007 Dekoj aneb blahoslavení diletanti Štěpán  Kotrba
6. 9. 2007 Dvě technické poznámky k radaru: pražská sídliště a satelitní televizní vysílání
6. 9. 2007 Radar v Brdech? PR kšeft pro bývalou ministrovu firmu Štěpán  Kotrba
6. 9. 2007 O přítomnosti cizích vojsk snad rozhoduje Parlament?!?
7. 9. 2007 Britské listy jako deník grafomanů
7. 9. 2007 Karikatura levice a pravicový účel Ladislav  Žák
7. 9. 2007 Česká politika je neprůhledná Boris  Cvek
7. 9. 2007 Parkanová občanům: nenabízíme vám spolurozhodování Luděk  Toman
7. 9. 2007 V radarovém opojení
7. 9. 2007 Praha a Hamburk spojení v boji proti darebáckým státům a neznámým teroristům, aneb Když si fantazie nestačí představit kreativitu lotrů Uwe  Ladwig
7. 9. 2007 Výklady demokracie: Proč Češi nemohou vybudovat demokracii Wenzel  Lischka
7. 9. 2007 S plchy v zádech Václav  Dušek
7. 9. 2007 Platy manažerů Josef  Vít
7. 9. 2007 Motivací kritiky velkých platů je závist
7. 9. 2007 Pohádka o bytovém družstvu, Prasátkách, Černé ovci a Vlku a o pohádkovém dědečkovi Křečkovi
7. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
7. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Nešíření jaderných zbraní aneb odpočívej v pokoji Immanuel  Wallerstein
6. 9. 2007 Grazie, Luciano... Boris  Cvek
6. 9. 2007 MFD: "Žádný tisk v srpnu 1968 neprotestoval proti ruské okupaci!" František  Řezáč
7. 9. 2007 Dvojice DAMIL se už potká jinde Milan  Kohout
6. 9. 2007 MAKS 2007 - Symbol ruských ambicí Jiří  Csermelyi
5. 9. 2007 ČSSD, volba prezidenta a bytová družstva? Všechno dohromady? Stanislav  Křeček
6. 9. 2007 Protiraketový systém je kamufláž Karol  Dučák jr.
6. 9. 2007 Havel vysílá na stále stejné frekvenci. Frekvenci trapnosti Luděk  Toman
6. 9. 2007 Sen o moderní levici Michael  Kroh