7. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 9. 2007

Pohádka o bytovém družstvu, Prasátkách, Černé ovci a Vlku a o pohádkovém dědečkovi Křečkovi

Reakce na příspěvek Stanislava Křečka: "ČSSD, volba prezidenta a bytová družstva? Všechno dohromady?"

Tato pohádka je určena především panu Křečkovi a poslancům ČSSD, kterých jsem byl v posledních volbách voličem a zatím hodlám být i nadále. Pan Křeček ve svých příspěvcích argumentuje racionálně a věcně na podporu návrhu poslanců ODS pro nárok družstevníka na výplatu tržní ceny svého bytu ze strany družstva (nevím jak pan Křeček, ale já v posledních letech mívám zvýšenou ostražitost vůči všemu, co vychází z dílničky této v posouvání hranic demokracie a podnikání směrem k Balkánu velmi kreativní strany).

Skutečně existují družstevní molochy ovládající sídliště a všechny duše v nich žijící. Přesto bych rád utrousil poznámku, že i členové těchto velkých družstev prodávají své byty (přesněji převádějí dekrety na ně) za tržní ceny, respektive za ceny zhruba o 100 až 200 tisíc menší než za jaké obdobný byt prodávají vlastníci bytů, ovšem ti zase musí platit daň z prodeje, o kterou jsou družstevníci ušetřeni, takže vše vychází šul nul. Ale o tom pohádka nebude, píše čtenář Dušan Horniak:

Pohádka je o tom, že pan Křeček bere v patrnost jen velká, finančně zajištěná družstva, nikoliv družstva malá, mnohdy družstva jednoho domu, jednoho čísla s několika bytovými jednotkami. Většinou se jedná o nedávno privatizované státní byty, povětšinou o domy menších rozměrů než osmi poschoďové panelové domy, tedy s menším počtem bytových jednotek, na druhou stranu lze mezi nimi najít domy s výbornou adresou ve středu města, domy cihlové, funkcionalistické, prostě tržně lukrativní. Jsem přesvědčen, že právě silné lobbistické skupině obchodující s nemovitostmi - tedy lidem napojeným na ODS -- jde přesně o tyto domy.

Pohádka začíná, za předpokladu, že zmíněný návrh ODS i za přispění pohádkového dědečka Křečka byl schválen jako zákon a začal platit. Byl jednou jeden dům, šlo o krásný cihlový dům ve středu města -- obecní. Bytových jednotek v něm bylo málo, ale byty to byly krásné a velké. Jejím obyvatelům říkejme v naší pohádce Prasátka. Jejich družstvo nedávno vzniklo za účelem privatizace tohoto obecního domu, neboť město uznalo, že Prasátka se o dům postarají lépe než ono samo. Opraví fasády, rozvody a dokonce i před domem nebude už takový nepořádek. Prasátka se právě finančně vyčerpala -- vybrala úspory, vzala si hypotéku, aby mohla provést odkup domu -- potažmo bytů od města. Město jim část peněz vrátí, samozřejmě pouze na opravy domu. No a pohádka dál pokračuje a doufal bych, že pro odborníka typu pana Křečka spíš čekanou než nečekanou zápletkou. Kolem začne brousit Vlk - realitní makléř, spekulant.

Má zálusk. Má zálusk na takový hezký dům. A protože oproti všemu, co učí přírodopisci, se i mezi prasátky najde Černá ovce, mohlo by se jí říkat i Kůň -- Trójský kůň, má vrátka do domu otevřena. Černá ovce dostane peníze na odkup bytu od pana Vlka (ten si ji samozřejmě zaváže patřičnou smlouvou - to aby mu ze lstivého plánu neunikla). Jakmile vznikne družstvo, Černá ovce prohlásí, že je přeci ovce a s Prasátky nechce mít nic společného, a že chce z družstva pryč. "Zaplaťte mi na ruku tržní cenu, mám na to právo! Zákon, ODS s vlky, dokonce i ten hodný pohádkový dědeček pan Křeček to říkají jasně. Jenže družstvo na to nemá, ber kde ber. A jak se v této zemi jedná s dlužníky? No přeci velmi efektivně a velmi rychle. No a prasátka přeci budou dlužit vysokou částku (dejme tomu, co kdyby si vlk takových ovcí v malém družstvu získal víc, taková hromadná žádost na vyplacení, takových 10 miliónů to už položilo i onačejší šíbry).

Exekuce přijde na družstvo prasátek co nevidět. A světe div se v dražbě získá ten hezký dům pan Vlk. A z prasátek se mávnutím čarovného proutku stanou nájemníci. Nevím, jestli se o ně hodný dědeček pan Křeček postará, zvlášť když jistý pan, který tak rád mává s nájemníky i s bankovkami -- Čunek se jmenuje, prosadí svůj návrh na rychlou expedici nájemníků z bytů.

Tolik pohádka se špatným koncem. Spíš je to černá můra, proto bylo by ideální, kdyby si všechny strany vzaly ponaučení.

Vlci a různé jiné potvůrky a havěť, ať už přestanou koukat přes plot, jak co kde utrhnout, vytunelovat, jak koho přečůrat, jak kam vrazit nohu a začnou skutečně podnikat s vlastními invenčními kreativními nápady, to tato země potřebuje jako sůl. Dědeček Křeček, ať pro velká družstva nezapomíná na ty malá, Černé ovce, ať si uvědomí, že jsou spíš ti koni, ale nejen trojští navíc i ti hloupí, no a Prasátka, Prasátka ty ať jdou v příštích volbách volit, kohokoliv kdo to s Vlky nemyslí dobře.

                 
Obsah vydání       7. 9. 2007
7. 9. 2007 RRTV k Tykadlu o radaru: Dětský pořad může stranit Jan  Škorvánek
8. 9. 2007 Důsledky špatně formulované stížnosti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 Vláda se chystá podplatit obce - Brdy budou jako ze škatulky Jan  Keller
8. 9. 2007 Rakouský Der Standard: Proč kritika USA na Norberta Darabose vyzněla naprázdno
7. 9. 2007 Dánský Ungdomshuset - strašák nové studené války? Martina  Augustinová
7. 9. 2007 Bruselské otáčavé dvere Milan  Šebo
7. 9. 2007 Dekoj aneb blahoslavení diletanti Štěpán  Kotrba
6. 9. 2007 Dvě technické poznámky k radaru: pražská sídliště a satelitní televizní vysílání
6. 9. 2007 Radar v Brdech? PR kšeft pro bývalou ministrovu firmu Štěpán  Kotrba
6. 9. 2007 O přítomnosti cizích vojsk snad rozhoduje Parlament?!?
7. 9. 2007 Britské listy jako deník grafomanů
7. 9. 2007 Karikatura levice a pravicový účel Ladislav  Žák
7. 9. 2007 Česká politika je neprůhledná Boris  Cvek
7. 9. 2007 Parkanová občanům: nenabízíme vám spolurozhodování Luděk  Toman
7. 9. 2007 V radarovém opojení
7. 9. 2007 Praha a Hamburk spojení v boji proti darebáckým státům a neznámým teroristům, aneb Když si fantazie nestačí představit kreativitu lotrů Uwe  Ladwig
7. 9. 2007 Výklady demokracie: Proč Češi nemohou vybudovat demokracii Wenzel  Lischka
7. 9. 2007 S plchy v zádech Václav  Dušek
7. 9. 2007 Platy manažerů Josef  Vít
7. 9. 2007 Motivací kritiky velkých platů je závist
7. 9. 2007 Pohádka o bytovém družstvu, Prasátkách, Černé ovci a Vlku a o pohádkovém dědečkovi Křečkovi
7. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
7. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Nešíření jaderných zbraní aneb odpočívej v pokoji Immanuel  Wallerstein
6. 9. 2007 Grazie, Luciano... Boris  Cvek
6. 9. 2007 MFD: "Žádný tisk v srpnu 1968 neprotestoval proti ruské okupaci!" František  Řezáč
7. 9. 2007 Dvojice DAMIL se už potká jinde Milan  Kohout
6. 9. 2007 MAKS 2007 - Symbol ruských ambicí Jiří  Csermelyi
5. 9. 2007 ČSSD, volba prezidenta a bytová družstva? Všechno dohromady? Stanislav  Křeček
6. 9. 2007 Protiraketový systém je kamufláž Karol  Dučák jr.
6. 9. 2007 Havel vysílá na stále stejné frekvenci. Frekvenci trapnosti Luděk  Toman
6. 9. 2007 Sen o moderní levici Michael  Kroh