7. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 9. 2007

Motivací kritiky velkých platů je závist

Reakce na článek Josefa Víta Platy manažerů"

Překvapila mě vaše publikace článků o platech manažerů a ředitelů firem - čiší z nich závist, píše Ondřej Palkovský. Není přece nic špatného, pokud člověk vydělává hodně peněz, pokud je vydělává poctivě.*)

Autorům těchto článků patrně nedošlo, že důsledkem snížení platu manažerů není zvýšení platu zaměstnanců, ale zvýšení zisku akcionářů. Snížit zisky akcionářů pak může pouze větší konkurence nebo menší poptávka po zboží firmy. Správní rada a zprostředkovaně ředitelé firem jsou voleny akcionáři. Jak se přesvědčila například Carlton Fiorina u firmy HP, pokud mají akcionáři pocit, že ředitel firmy nedělá dobře svoji práci, není problém ho vyhodit. Co je neetického na tom, pokud se akcionáři rozhodnou darovat svému řediteli astronomický plat ze svého zisku? Je snad něco špatného na darování peněz, i pokud si to obdarovávaný "nezasloužil"?

Panu Vítovi bych doporučil, aby se informoval o důvodech pádu Enronu a Worldcomu před tím, než o nich začne psát. Ač tato situace ukazuje na velké problémy akciového trhu a každý potenciální investor (spekulant?) by si měl z této situace vzít ponaučení, tento účetní podvod nebyl případem vyvádění aktiv z podniku na vlastní účty- tunelování. Byl ukázkou toho, jak se na (mimochodem silně regulovaném) trhu může vyskytnout uskupení, kde všichni informovaní lidé (zaměstnanci, manažeři, akcionáři, auditoři, banky) mají silnou motivaci zakrývat skutečný stav podniku doufaje, že ti neinformovaní (potenciální investoři) si od nich koupí akcie na potěmkinovu vesnici a stanou se členem klubu.

Většina firem se potýká se špatným managementem a je ochotna zaplatit dobrým managerům velké peníze - je jich málo a pokud je vlastníci firmy potřebují, musí je zaplatit více než konkurence. Kolik to bude, to záleží na domluvě mezi ředitelem a akcionáři. Jen je potřeba, aby si akcionáři uvědomili, že zatímco dobrý ředitel stojí zpravidla hodně peněz, i dobře placený ředitel může firmu přivést k bankrotu.

*)Pozn. JČ: Pan Palkovský má pravdu, že v oblasti "nejvyšších manažerů" vládne tržní princip a talentovaní manažeři bývají přetahováni prostřednictvím nevyšších platů. Někdy. Potíž je, jak argumentují autoři citovaných britských článků "Nemají ředitelé firem stud?" Druhá oznamovala, že "Prémie makléřů dosahují rekordních hodnot", že např. u platů manažerů, tisíckrát vyšších než je průměrný plat ve firmě, bývá tento důvod uváděn spíš jako výmluva.

Potíž je - a je to dobře zdokumentováno - že astronomické platy si často vyplácení i ředitelé podniků, které mají velké finanční potíže anebo se blíží bankrotu.

Osobně považuju za skandální, když podnik ještě nevydělává, získá větší finanční investici na rozvoj, a od samého začátku si ředitel začne vyplácet velký plat. Jsem přesvědčen, že by to měl začít dělat teprve, až začne jeho firma vydělávat astronomické zisky. Nosný se mi zdá argument kritiků o tom, že astronomické platy manažerů vedou k odcizení řadových zaměstnanců. Těžko se bude zaměstnanec loajálně identifikovat se svou firmou, bude-li mít povědomí, že má její ředitel tisíckrát větší plat než on, a je tedy údajně jakýmsi "polobohem". V civilizovaných společnostech se hodně dá na sociální konsensus: pokud si většina národa myslí, že tisícinásobné platy oproti průměru jsou neférové, nemá-li dojít k odcizení zaměstnanců, které poškodí efektivitu podniku, mělo by se to respektovat. Rozumný manažer to respektovat bude.

Poznamenává Petr Wagner: Platy manžerů si neutrhují akcionáři ze zisku. Ty jsou nákladem firmy a naopak snižují daňový základ. Všude na světě. Za mnoha konstelací navýšení nákladů ve skutečnosti může zisk akcionářů zvyšovat. Zejména pokud akcionáři jsou schopni peníze z firmy čerpat i jiným způsobem. Viz případ televize NOVA a proplácené letenky atd. V naší konstelaci jde ovšem především o platy manažerů státních podniků a to je přece jenom trochu rozdíl.

                 
Obsah vydání       7. 9. 2007
7. 9. 2007 RRTV k Tykadlu o radaru: Dětský pořad může stranit Jan  Škorvánek
8. 9. 2007 Důsledky špatně formulované stížnosti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 Vláda se chystá podplatit obce - Brdy budou jako ze škatulky Jan  Keller
8. 9. 2007 Rakouský Der Standard: Proč kritika USA na Norberta Darabose vyzněla naprázdno
7. 9. 2007 Dánský Ungdomshuset - strašák nové studené války? Martina  Augustinová
7. 9. 2007 Bruselské otáčavé dvere Milan  Šebo
7. 9. 2007 Dekoj aneb blahoslavení diletanti Štěpán  Kotrba
6. 9. 2007 Dvě technické poznámky k radaru: pražská sídliště a satelitní televizní vysílání
6. 9. 2007 Radar v Brdech? PR kšeft pro bývalou ministrovu firmu Štěpán  Kotrba
6. 9. 2007 O přítomnosti cizích vojsk snad rozhoduje Parlament?!?
7. 9. 2007 Britské listy jako deník grafomanů
7. 9. 2007 Karikatura levice a pravicový účel Ladislav  Žák
7. 9. 2007 Česká politika je neprůhledná Boris  Cvek
7. 9. 2007 Parkanová občanům: nenabízíme vám spolurozhodování Luděk  Toman
7. 9. 2007 V radarovém opojení
7. 9. 2007 Praha a Hamburk spojení v boji proti darebáckým státům a neznámým teroristům, aneb Když si fantazie nestačí představit kreativitu lotrů Uwe  Ladwig
7. 9. 2007 Výklady demokracie: Proč Češi nemohou vybudovat demokracii Wenzel  Lischka
7. 9. 2007 S plchy v zádech Václav  Dušek
7. 9. 2007 Platy manažerů Josef  Vít
7. 9. 2007 Motivací kritiky velkých platů je závist
7. 9. 2007 Pohádka o bytovém družstvu, Prasátkách, Černé ovci a Vlku a o pohádkovém dědečkovi Křečkovi
7. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
7. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Nešíření jaderných zbraní aneb odpočívej v pokoji Immanuel  Wallerstein
6. 9. 2007 Grazie, Luciano... Boris  Cvek
6. 9. 2007 MFD: "Žádný tisk v srpnu 1968 neprotestoval proti ruské okupaci!" František  Řezáč
7. 9. 2007 Dvojice DAMIL se už potká jinde Milan  Kohout
6. 9. 2007 MAKS 2007 - Symbol ruských ambicí Jiří  Csermelyi
5. 9. 2007 ČSSD, volba prezidenta a bytová družstva? Všechno dohromady? Stanislav  Křeček
6. 9. 2007 Protiraketový systém je kamufláž Karol  Dučák jr.
6. 9. 2007 Havel vysílá na stále stejné frekvenci. Frekvenci trapnosti Luděk  Toman
6. 9. 2007 Sen o moderní levici Michael  Kroh