9. 2. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 2. 2007

Svět mírových válek

Dětská hra Polívka se vaří, maso na talíři, přijde na to, sežere to, připomíná zahraniční diplomacii. Jak blízko jsou slasti a strasti? Tuční ničemové povykují, povykovali, a povykovat budou. Neuspokojila mě ani slova nového pana senátora, když pohovořil v televizi a krom jiného pravil, a to vážně: jo, v hospodě se toho namluví, tam se snadno rozhoduje, ale když má pak člověk informace, hned je to všechno těžší.

Pravda, zdá se, že jsme s nepohnuli z místa, dříve také měli informace jen vyvolení a zvolení. Dnes podle pana senátora jsme na tom vlastně stejně. Neměnné je bezpečné. Nebo nebezpečné?

Nikomu nevěř, neboj se a nepros!

Mylné obecné mínění se má a musí pečlivě zkoumat. Je dobré patřit mezi obecný lid, nemusíme se bát špatných rozhodnutí -- udělají je za nás vyvolenci. Kdo nás zachytí až se zřítíme?

Nafouknout i drobný incident vyžaduje stálou pohotovost pomazaných hlav. Muži ztrácejí zbytky předností, neumí mlčet, hubu nezavřou a řada z nich je horších proslulých pavlačových drben.

Líná huba holé neštěstí, koluje rada mezi lidem. Máme vojevůdce držící se starého příkazu -- netlačit se dopředu, ale pozorovat cvrkot z povzdálí. Krvelační režiséři dějin se nemusejí ohlížet na "poddané". Otroctví v nových podobách posilují nástroje moci, včetně proklamované ušmudlané demokracie.

Ukřižujte každého snílka, v jeho třicátém roce! Neboť dožije-li se většího stáří, stane se ze snílka darebák; že by zlatá slova Goethova platila i v dnešní době. Tichý srandista Charlie, smíchu Boží král, by mohl točit jeden film za druhým a dosáhl by úspěchu, protože současné filmové příběhy klopýtají na hranici omezenosti; klopýtají mimo jiné proto, že světová poptávka po sdělených pravdách uvadá. Pravda zkolabovala.

Penězovody vedou nezřídka rovnou do tlamy zbrojních obrů, ovládajících technické parametry a techniky nepochopitelné laikům -- a žel, těžko pochopitelné i politikům. Politik je a bude hlásnou troubou vynuceného pokroku. Svět mírových válek prožívá vzestup. Žádný nezbrojí proto, aby kohosi napadl, ale jen proto, aby se bránil, a někdy jaksi preventivně, útočil mírově.

S obránci civilizace je dobré vytapetovat bilbordy. Odbojní červi překážejí. Nemohou sice zastavit poháněče mlýnku na maso, ale vysmívají se nedorostlým zodpovědným špičkám národním a celosvětovým, že chodí na chůdách, aby si připadaly důležitěji před kmány v dolních patrech mraveniště.

Plavit se v dravém proudu života je důstojnější, než se kolébat v zátočině bahnitého klidu, otálení, kupení majetečku. Oloupit, skoncovat s obtížemi ekonomického růstu, hltat polopravdy, urvat kus chutného masa, vyhnout se morálním výkyvům, zvýšit chtivost, vybřednout ze sociálních luhů a hájů, číst politický a ekonomický brak, nebát se chlípnosti, lakoty, vypudit soucit, pohrdat slabšími, vířit ovzduší nedůvěry! Zvrácené choutky a ledové povahy slaví úspěch. Mocní ti mohou zaplatit let do nebe, ale zpáteční letenku nečekej!

Kočkování v lavicích OSN a jiných bohulibých institucí má málo společného s nebezpečím světového klidu. Prostřeme kouzelný ubrousek a rozbalíme mír -- no, to budou mít zbrojaři radost, to nás budou klepat po plecích a děkovat, že jsme se narodili. Stigmata mystiků dokáží zodpovědní vypálit lučavkou královskou dokonale.

Hutné a nechutné eintopfy mediální vybuzují sytost. Licoměrní nadutci nám sdělují palčivost pravdy a kupují si přízeň davu. Prameny zloby tryskají na neznámých místech. Mírové zaklínání nepomáhá. Netečnost posilují seriálové kaviáry. Nemáš lpět na drobnostech, člobordo, pak dojdeš štěstí. Zpěčovat se mocným je k ničemu.

Vznešená demokracie pokusně vypouští balónky štěstí -- ovšem v bezvětří. Přesto není nemožné potkat počestného politika. Kde? Na výletě k neexistujícímu pramenu jediné pravdy.

Mírotvorci varují, zbrojaři zbrojí, oběti umírají, umělci protestují, lidé jsou frustrovaní -- a u kormidla schopní ochránci světových mírových válek. Barabášů přibylo! Křížů ubylo. Matička země pohltí denně stovky ba tisíce mrtvých. Slzy nestačí vsáknout do země a nabubřelí žoldáci rabují, bijí, zabíjejí -- teroristická komanda jsou výstřelkem minulého i našeho tisíciletí. Politická hra nedokonalých politických pudlíků může být směšná jen do chvíle, než zjistíme, že mírová válka vstupuje do našich hraničních hvozdů.

Naše proslulá a stálá váhavost působila působí směšně. My jsme spojenci a nejsme spojenci. My podepíšeme smlouvy a potom se je snažíme obcházet, pokřikujeme hesla o přátelství, ale nejásáme, kontrolujeme se -- co kdyby bylo potřeba hmátnout po výhybce? Vyhovět nám není lehké. Pohráváme si s myšlenkou, že náš význam je podporován všemi bez rozdílu. Hlavně si nezadat nenávratně. Musíme myslet a na zadní kolečka. A držet dobře placené posty a procházky skvělými cestami úspěšných mameluků.

Rozhodnutí míváme v rukávu, ale většinou již zatuchlá a pramálo platná. A ke všemu, lidé, nemáme ty správné informace, takže můžeme jen plkat v hospodě a čekat, co pan chytrý senátor pustí za významný pšouk na veřejnost.

Už působí až nemravně, jak zdůrazňují naše špičky, že válka je daleko -- co je to dneska daleko? A proč o teroristických taktikách a praktikách vymýšlíme báchorky?!

Hra na slepou bábu skončí. Budeme muset rozhodnout, co chceme nebo nechceme. Jak cosi nejde víme, ale platíme ty, aby věděli, jak to má jít a půjde. Ovšem, nemáme ty informace, takže jednoduchost našich úvah musíme nechat na senátorských špičkách. A hlavně nespěchat, někteří senátorští a parlamentní borci zasedli do lavic a budou se teprve učit. Jak dlouho? Podle talentu. A jak rozpoznat talent? Panebože, vy máte starosti! Proč nepijete jedno pivo za druhým, necpete se utopencema a nekušujete. Bavte se o babách a o fotbalu, celebritách a počasí! Politické rozvahy a řešení nechte už konečně nám. Flikovaného a drátovaného bylo dost! Tichá dolina panáčkujících silnějším je přesto líbezná. Chodí tam zasmušilé bytosti a namísto zlatých řetízků na krku vlečou mlýnské kameny.

Svět mírových válek je úžasný. Jak dlouho?

                 
Obsah vydání       9. 2. 2007
10. 2. 2007 Odvahu odmítnout mnichovanství a říci základně NE Jan  Kavan
9. 2. 2007 Guardian: Proč Češi a Poláci spoléhají na Ameriku
9. 2. 2007 Vědci dokážou změřit lidské úmysly
9. 2. 2007 Otec Tomáš  Koloc
9. 2. 2007 Radar v Nepolisích: Jak jsem si jel prohlédnout fotbalový míč Štěpán  Kotrba
11. 2. 2007 Slova, slova, slova aneb nerozlučný projev vůle Zdeněk  Bárta
9. 2. 2007 Petr Mach se mýlí Ladislav  Metelka
9. 2. 2007 Výkonný ředitel CEP Petr Mach v Lidových novinách: Projev vysokoškolsky vzdělaného ignoranta Jakub  Rolčík
9. 2. 2007 Sporné praktiky exekutorské komory k zamezení diskuse o pochybeních exekutorů v době přípravy novely právní úpravy
9. 2. 2007 Odbory v ČT: Janeček i Rada ČT o Lambertovi věděla
9. 2. 2007 Milicionář Lambert Jiří  Janeček
9. 2. 2007 Rada ČT: Nevyzývejte nás k rezignacím
9. 2. 2007 Kdo si koupil Českou televizi? Josef  Šmída
9. 2. 2007 Brutální a dlouho beztrestný domácí odsouzen za šikanu nájemníků
9. 2. 2007 Názor dne - včerejšího
9. 2. 2007 Pro raketovou základnu, nebo proti ní? Václav  Žák
9. 2. 2007 Byli byste na základě současných informací pro stavbu americké radarové základny v České republice?
9. 2. 2007 Čert nepatří do pekla, ale do televize Štěpán  Kotrba
9. 2. 2007 ČeRT - dosavadní průběh diskuse o možné spojení České televize, rozhlasu a tiskové kanceláře
9. 2. 2007 Válka není valčík a není to budování kašen nebo škol, aneb Co s německým ministrem obrany, když nemluví pravdu? Uwe  Ladwig
9. 2. 2007 Golf Michal  Šanda
8. 2. 2007 USA poslaly do Iráku 12 miliard dolarů. Nechaly je zmizet beze stopy
9. 2. 2007 Proč to před lidmi utajovat?
9. 2. 2007 Veřejný prostor v krabičce cigaret Lukáš  Posolda
9. 2. 2007 Václav Havel: Naši spojenci po nás už skutečně méně chtít nemohou Michal  Rusek
10. 2. 2007 Omluva Martin  Škabraha
9. 2. 2007 Falešní proroci nové levice - případ Monbiot Michal  Brož
9. 2. 2007 Svět mírových válek Václav  Dušek
9. 2. 2007 Uhnul byste před rozzuřeným býkem? Karel  Dolejší
8. 2. 2007 Co se stane, když v Anglii napadne sníh Alena  Damijo
8. 2. 2007 Prohlášení generálního ředitele ČT
8. 2. 2007 Invazi na Kubu Kennedy ve skutečnosti zdědil Michal  Brož
8. 2. 2007 Raketová základna musí mít stoprocentní účinnost, jinak je nanic Zdeněk  Wognar
8. 2. 2007 Zákonitý výskyt "melčáků" v ČSSD Stanislav A. Hošek
8. 2. 2007 Maturity pro barbary Ondřej  Hausenblas
8. 2. 2007 Ohmynews: Korejské Britské listy?* Max  Park
8. 2. 2007 Ohmynews: Korean Britské Listy?* Max  Park
7. 2. 2007 Světem se šíří nesmyslný konspirační virus o událostech z 11. září
7. 2. 2007 Peníze jsou relativně podružné Petr  Wagner
7. 2. 2007 "Naše práce je poskytovat inspiraci a výbušniny kubánskému lidu," říká Amerikou najatý vrah Štěpán  Kotrba
6. 2. 2007 Pomoc před vyděrači, nabízející neinformovaným chudým "rychlý úvěr"
31. 12. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce