3. 1. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 1. 2007

Nový rok nezačal pro Rakousko šťastně

Bujaré oslavy příchodu Nového roku 2007 v Rakousku byly přerušeny zvláštní zpravodajskou televizní relací, že o Silvestru zemřela ve věku 65 let na protržení aorty přední politička lidové strany, spolková ministryně vnitra Liese Prokopová rozená Sykorová. Místo novoročních přání zazněly kondolence předních politiků všech parlamentních stran, kteří jednomyslně vysoce hodnotili pozitivní přínos zesnulé pro vzájemné porozumění v rakouské společnosti. Prokopovou, která byla nebývale populární před vstupem do politiky jako světová rekordmanka v pětiboji a nositelka stříbrné olympijské medaile v Mexiku v roce 1968, nyní nahradí spolkový kancléř v demisi Wolfgang Schüssel. Její osobnost vyzdvihl ve svém novoročním projevu i spolkový prezident Heinz Fischer, který znovu opakoval, že očekává jmenování nové spolkové vlády jedenáctého tohoto měsíce: "Rakouské obyvatelstvo právem očekává, že jednání o ustavení vlády povede nyní ke konkrétním výsledkům".

Znovu přitom upozornil na své stanovisko, že na základě výsledků parlamentních voleb z 1. října minulého roku by měla být vytvořena stabilní většina v parlamentě, která je možná pouze za předpokladu spolupráce dvou největších politických stran, tedy sociálních demokratů a lidovců. Z jejich dosavadních jednání, která by měla být ukončena příští pondělí, vyvodil, že program velké koalice by měl obsahovat především boj proti nezaměstnanosti a chudobě. Rovněž nové myšlenky a projekty k problematice školství, vzdělání, vědy a výzkumu, jakož i vytvoření šance pro uskutečnění dlouze diskutovaných reforem v oblasti ústavy a správního uspořádání země. Fischer upozornil, že bezpochyby je ještě mnoho, co je třeba v zemi uskutečnit, přesto je nutno se zaměřit i na styky se zahraničím. Důležité pro sílu Rakouska je proto mít dobré a důvěryhodné styky se svými sousedy a provádět prozíravou proevropskou politiku.

Předseda lidové strany Schüssel v interview pro rakouskou tiskovou agenturu prohlásil, že je zatím spokojen s průběhem jednání o velké koalici a je připraven s novou vládou spolupracovat. Pokud vzájemná jednání budou pokračovat pozitivně i nadále, pak se mu zdá, že by mohlo dojít k dohodě. Vyhnul se však personálnímu obsazení vlády včetně své osoby a pouze poznamenal, že je nutno dojít k rovnováze, což by se mělo odrazit v obsazení stejného počtu ministerstev oběma stranami. Korutanský zemský hejtman Jörg Haider vyzval spolkového prezidenta, aby vyzkoušel ještě jiné většinové varianty, protože "koalice nese v sobě zárodek smrti".

V rozhovoru s listem "Der Standard" prohlásil, že si nedovede představit, že by sociální demokraté kapitulovali na všech frontách, když na předvolebních plakátech stálo "Pane Schüssele, vy jste lhal". Nyní by se stali sami lháři, kteří by zradili své voliče, kterým slibovali zrušení školních poplatků, odmítnutí nákupu Eurofighterů a školskou reformu. Haider nabídl přitom dvě možnosti za účasti svého Společenství pro budoucnost Rakouska BZÖ - buď trojkoalici s lidovci a zelenými, nebo sociálními demokraty a zelenými. Šéf Svobodných Heinz-Christian Strache v rozhovoru se stejným listem nevyloučil, že by BZÖ mohla vstoupit do lidové strany, protože vlastně vznikla z jejího popudu s cílem podporovat její politiku. Vyloučil informace, že by jednal o vládní účasti s jinými stranami, i když se sešel s předsedy sociálně demokratické a lidové strany.

Z jeho pohledu jde o "demokratickou normalizaci" a Svobodní své cíle budou sledovat z opozice. Odmítl přitom, že je nepřítelem přistěhovalců, naopak je rád, že do Rakouska přišli a že zde žijí. Odmítá však, aby jejich podíl přesahoval pět procent obyvatelstva, protože to by mohlo vyvolat sociální a kulturní konflikty.

Rakouské sdělovací prostředky i v souvislosti s potížemi při vytváření nové české vlády věnovaly v závěrečné dny minulého roku po dlouhé době značnou pozornost svému severnímu sousedu. Josef Kirchengast v komentáři "Praha zdraví Vídeň" zdůrazňuje, že Češi a Rakušané si toho nemohou moc vyčítat, protože jsou si tak podobní. Ukazuje to i oboustranné sestavování vlád, kdy postoj domácího na Hradčanech připomíná Fischerova předchůdce Thomase Klestila v roce 1999, kdy se vzpíral jmenovat vládu.

Poukazují přitom na odpor Václava Klause jmenovat Karla Schwarzenberga ministrem zahraničních věcí, protože bydlí převážně ve Vídni. Rakouská tisková kancelář APA vydala v této souvislosti snímek, na kterém spolkový prezident Heinz Fischer vyznamenává Schwarzenberga Velkým stříbrným čestným odznakem. List "Die Presse" otiskuje stanoviska Klause a Schwazenberga k jeho jmenování šéfem zahraniční politiky a zdůrazňuje, že přes podpis trojkoaliční smlouvy zůstává otevřená otázka, kdy Klaus bude jmenovat novou vládu. Upozorňuje, že Schwarzenberg obdržel podporu od "politické ikony země", bývalého prezidenta Václava Havla.

Vládní noviny "Wiener Zeitung" přinesly rozhovor s Schwarzenbergem, ve kterém na dotaz, proč si prezident Klaus myslí, že by nehájil české zájmy vzhledem k svým silným vztahům k Rakousku, odpověděl, že jeho postoje se opírají o matoucí informaci, že je držitelem rakouského pasu. Dále pak proto, že by si přál velkou koalici mezi občanskými a sociálními demokraty místo nyní plánované trojkoalice.

Pochopitelně jeho vztahy k Rakousku jsou velmi silné, protože Vídeň patří mezi místa, kde se cítí doma. To by však jeho práci jako ministra zahraničí nenarušovalo, protože vztah k Rakousku je jedna a povinnost českého státního občana a politika je věc druhá. K problematice Temelína Schwarzenberg zaujal stanovisko, že jde o gigantickou investici, a tudíž i důležitou národní otázku. Z rakouské strany není stále jasné, o jaké konkrétní námitky vůbec jde, a proto je nutno vést diskusi na věcných základech. Pokud jde o tzv. Benešovy dekrety, Schwarzenberg poznamenal, že nejsou součástí ústavy, ale nelze předpokládat, že by se zpětně zrušily.Dějiny nelze vrátit zpět o šedesát let, kdy dekrety byly dítětem doby, které předcházel Protektorát. Není přitom sporu, že se staly strašné věci, o kterých by se mělo diskutovat.

Bez zajímavosti ke konci roku není ani zveřejnění negativního stanoviska k blokádám rakousko-českých hranic odpůrci Temelína, otištěného v "Oberösterreichischen Nachrichten". Upozorňuje, že jde o činnost "vysoce subvencovaných dam a pánů tzv. aktivistů", kterým vůbec nejde o Temelín, ale o zabránění pozitivně se vyvíjejících přeshraničních aktivit v kulturní, osobní a hospodářské oblasti. "My, obyvatelé v bavorsko-hornorakouském a českém hraničním prostoru, se cítíme aktivitami této organizace víc ohrožováni než podporováni. Jestli tito lidé vážně věří, že svými neustálými provokacemi vůči našemu sousedu zvyšují naši bezpečnost, mělo by se vážně přehodnotit jejich subvencování."

                 
Obsah vydání       3. 1. 2007
3. 1. 2007 Americký generál: "My bychom popravili Saddáma Husajna jinak"
3. 1. 2007 Všem občanům drahé divadlo Filip  Rožánek
3. 1. 2007 Flexibilněji a dynamičtěji do roboty Martin  Šaffek
3. 1. 2007 Mírové sbory OSN "znásilňují v Súdánu děti"
3. 1. 2007 Šílená dopravní politika britské vlády vyhání cestující z vlaků do letadel a zhoršuje globální oteplování
3. 1. 2007 Strana Baas zvolila Saddámova nástupce
3. 1. 2007 Novoroční zamyšlení Egon T. Lánský
3. 1. 2007 V ráji žab Milan  Exner
2. 1. 2007 Proces se Saddámem nebyl spravedlivý
3. 1. 2007 Do nového roku Jan  Čulík
3. 1. 2007 Jediná cesta, jak "zachránit ČR"?
3. 1. 2007 Témata, o nichž se v roce 2007 zřejmě nebude psát
3. 1. 2007 Americká firma Halliburton naučila Írán jak obohacovat uran
3. 1. 2007 Američtí vyšetřovatelé umučili k smrti vězně v Afghánistánu a v Iráku
3. 1. 2007 Světové oceány ve vrcholném nebezpečí
3. 1. 2007 Nový rok nezačal pro Rakousko šťastně Richard  Seemann
3. 1. 2007 Velká politika, velké peníze Oskar  Krejčí
3. 1. 2007 Novoroční projev kancléřky Merklové, aneb Jak se z ničeho dělá téma Uwe  Ladwig
2. 1. 2007 Irák bude vyšetřovat, kdo nafilmoval Saddámovu popravu
2. 1. 2007 Když už chcete někoho zabít, zabijte ho důstojně! Jan  Paul
31. 12. 2006 Tak jsme Saddáma umlčeli
30. 12. 2006 Saddám Husajn: diktátor, kterého vytvořila a pak zničila Amerika
8. 1. 2007 Milan  Kozelka
31. 12. 2006 Amatérské video z mobilu ukazuje, že se se Saddámem přítomní hádali a uráželi ho
31. 12. 2006 Spravedlnost vynucená vítězem
1. 1. 2007 Trest smrti jako pornografie
31. 12. 2006 Stráže se Saddámovi posmívaly a nenechaly ho spát
2. 1. 2007 Léky za zlomek jejich ceny?
3. 1. 2007 Štětina, KSČM, Rusko a Gruzie
3. 1. 2007 Neuvěřitelná hloupost arabských šajchů
3. 1. 2007 Znáti samu podstatu Boží jest znáti Jeho Jméno... Štěpán  Kotrba
3. 1. 2007 K polemice Štěpána Kotrby se Saddámovým nekrologem Tomáš  Koloc
1. 1. 2007 Utajená symbologie: vražda tyrana v předvečer 10. tevetu Štěpán  Kotrba
2. 1. 2007 Buďme zdravě sebevědomí Václav  Klaus
2. 1. 2007 O studené občanské válce v dnešní ČR
2. 1. 2007 Povolební krize a ústava II. Zdeněk  Jemelík
2. 1. 2007 Svět v roce 2007 "zaznamená dosud nejteplejší rok, dopad El Niña se sloučí s globálním oteplováním"
3. 1. 2007 Ropný zlom či vrchol? Aneb zdroje jsou a budou Michal  Brož
2. 1. 2007 Peak Oil aneb výběr ze zpráv Rádia Jerevan Jan  Hošek
1. 1. 2007 Občanům EU, cestujícím do USA, smějí Spojené státy kontrolovat emaily a transakce na úvěrových kartách
31. 12. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce