21. 9. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Panamský kanál, kde velké námořní lodě proplouvají tropickým pralesem
21. 9. 2006

TAK TROCHU JINÝ CESTOPIS

Poučení z Panamy aneb jak jsem se naučil mít rád vojenskou základnu USA

Pro všechny vůdce, kteří se nenechají zviklat názory lůzy, ulice a davů....

Co nám ukazuje historie nejslavnější stavby v Panamě? Je až překvapivě aktuální v současné situaci ČR a Polska. Panamský kanál spojující Atlantik a Pacifik je lidský projekt složitostí jistě srovnatelný s Čínskou zdí nebo lety do vesmíru. Taky za něj mnoho lidí zaplatilo životem. Ke konci 19. století ho začali stavět Francouzi na základě svých zkušeností se Suezem, ale tehdy ještě Příroda vybavená zbraněmi hromadného ničení (komáry přenášejícími malárii a žlutou zimnici) zvítězila.

V roce 1903 se Panama osamostatnila od Kolumbie a ve stejném měsíci rozestavěný kanál a území 10 mil kolem pronajala na sto let USA. Jistě nepřekvapí, že USA před tím pomáhala Panamě se osamostatnit. Nicméně Kanál byl na začátku 1. světové války otevřen a to i díky francouzským zkušenostem "jak ne" (nestavět kanál jako již výše zmíněný Suez, tj. na úrovni moří, ale vytvořit jezero a na něj lodi zvedat a na druhé straně zase nechat klesnout). V té době mohli místní do Zóny chodit, jak je vidět ze starých fotografií. Přituhovat začalo až po 2. světové válce, kdy už Panama přestávala být čistě "banánovou republikou".

Panamský kanál, kde velké námořní lodě proplouvají tropickým pralesem - foto Jana Kubíková a autor

Potom už místní do Zóny prakticky nesměli, jenom minimum zaměstnanců bylo místních. Hlavní město Panamá, které leží u pacifického ústí kanálu, by se dalo v té době přirovnat k rozdělenému Berlinu, kdy část města byla pro místní nepřístupná.

Pohled z kopce Ancor na moderní centrum hlavního města Panamá. Před rokem 2000 část základny USA.


USA ze Zóny vytvořily velkou vojenskou základnu, byla zde např. známá School of the Americas (dnes Western Hemisphere Institute for Security Cooperation), kde studovali vojáci ze zemí Latinské Ameriky ("zlé" jazyky ji také nazývají "Školou teroristů"). Na konci 70. let byla podepsána Smlouva o neutralitě, která určila, že Kanál a Zóna budou vráceny Panamě o něco dříve, na konci roku 1999. Pod podmínkou, že Kanál bude neutrální - otevřený všem - a dobře spravován. V opačném případě májí USA (a to i dnes) právo vojenské intervence po celém území Panamy.

Neutrální samozřejmě znamená, že USA mají jisté výhody - jejich válečné lodě nemusejí čekat ve frontě. Nicméně dodejmě, že později se dohodlo, že i válečné lodě sousedních zemí - Kolumbie a Kostariky - budou mít jisté výhody. Sice musejí čekat ve frontě, ale zase za průjezd Kanálem neplatí. Perličkou je, že Kostarika žádné vojenské lodě nemá, neboť stejně jako Panama nemá ani armádu (což překvapivě nikomu z místních moc nevadí).

Nicméně v 80. letech se k moci v Panamě dostal další z řady diktátorů, kteří vládli v Panamě - generál Noriega. Agent CIA, vycvičený USA, který ale také donášel Kubě. Také narkotrafikant ve velkém a člověk, který si myslel, že USA už tolik nepotřebuje. Těžko říci, co z toho bylo hlavní příčinou (a zda to byla všechno pravda), ale v době, kdy se v Československu zvonilo klíči, provedly vojenské jednotky USA ze Zóny útok na hlavní město Panamu.

Plavební komory Miraflores, první na pacifické straně. Tady se lodě zvedají/klesají o přibližně 9 metrů (záleží na přílivu/odlivu).

Každý takový útok je třeba vhodně pojmenovat, tenhle se jmenoval "Spravedlivý důvod" (Just Case). Zemřelo při něm "spravedlivě" asi 4000 (dle místních) nebo 500 (dle údajů armády USA) lidí. Že si USA poté dosadili vlastního prezidenta, je jen logické. Nicméně útok skončil jako v Hollywoodském filmu - gen. Noriega se schoval na velvyslanectví Vatikánu, USA před dům postavily velké repráky a pouštěly z nich rock. Asi špatný, protože pan Noriega se za pár dní, na začátku roku 1990, vzdal.

Nicméně to už je konec roku 1999, poledne na Silvestra, a místní s panamskými vlajkami berou útokem dosud nepřístupná místa. Na kopci nad Panamou (odkud je mimochodem pěkný výhled na město i první plavební komory) vlaje vlajka Panamy.

A nyní se dostáváme k bodu, proč je dobré mít na území své země základnu USA. Vojska USA po sobě zanechaly plno užitečných věcí. Na prvním místě samotný Kanál, který nyní vydělává půl miliardy dolarů ročně (nyní již Panamě vydělal více, než za celou dobu "pronájmu"), nepočítaje v to fakt, že zaměstnává desítky tisíc lidí. Dále třeba komplex tří ostrovů spojených náspem s pevninou. Dříve výletní místo pro vojáky, nyní výletní místo i pro místní. Jeden přístav, nejedno městečko (ze Školy Amerik je nyní pětihvězdičkový komplex pro turisty), 2 golfová hřiště, železniční trať, která vede podél Kanálu a plno dalšího. Což se jistě hodí.

I z tohoto krátkého historického shrnutí a závěrečného neúplného výčtu toho, co USA na místě zanechaly, lze snadno vidět, jak taková základna USA může přinést hostitelské zemi mnoho dobrého. Teď jen zbývá žít ve víře, že taková raketová základna či "radar" budou v době, kdy vojska USA z ČR či Polska odejdou (odejdou?), podobně užitečné. A je to.

Další fotografie ZDE

                 
Obsah vydání       21. 9. 2006
21. 9. 2006 Mučení v Guantánamo
21. 9. 2006 Stát Kalifornie žaluje automobilky, že přispívají ke globálnímu oteplování
21. 9. 2006 Africký žadatel o azyl spáchal sebevraždu, aby jeho syn nemusel zpět do Angoly
21. 9. 2006 První britský voják stanul před soudem za týrání Iráčanů
21. 9. 2006 Oběť mučení byla deportována na základě chybných výzvědných informací
21. 9. 2006 Michael  Marčák
21. 9. 2006 Když se pravda dávkuje po malých dávkách, někdy se lépe stravuje Jaroslav  Ungerman
21. 9. 2006 Plodný statuofil Viki  Shock
21. 9. 2006 Poučení z Panamy aneb jak jsem se naučil mít rád vojenskou základnu USA Michal  Škop
21. 9. 2006 Všechno je stejné, všechno je jinak Uwe  Ladwig
21. 9. 2006 Proč taky se zdá, že jde o "střet civilizací"? Miloš  Dokulil
20. 9. 2006 Čípak je ten rozpočet a proč je takový "nasoleně nemastný"? Miloš  Dokulil
21. 9. 2006 Koruna Česká vyškrtla svého kandidáta - strážníka Tobiáše
21. 9. 2006 Jak bude využita ostravská Karolina? Vít  Hinčica
20. 9. 2006 Britská Královská vědecká společnost požaduje, aby Exxon přestal financovat popírače globálního oteplování
20. 9. 2006 Zpochybňování vědeckého konsensu o hrozbě globálního oteplování systematicky financují firmy Phillip Moris a Exxon
20. 9. 2006 "Vědecký konsenzus" o hrozbě globálního oteplování je fikce Ivan  Brezina
20. 9. 2006 Mýty a axiomatizace společenské a politické reality Petr  Sak
20. 9. 2006 Největší bohatství Ladislav  Žák
20. 9. 2006 "Soukromý" Rusnok opět ve veřejných financích aneb žluťácká koalice Vladislav  Černík
20. 9. 2006 Linka Washington -- Bagdád -- Kábul Daniel  Veselý
20. 9. 2006 Polský poker o základnu Štěpán  Steiger
20. 9. 2006 Švédsko po volbách Vojtěch  Tělupil
19. 9. 2006 Co říci o českém školství Eduard  Zeman
20. 9. 2006 Úskalí lékové politiky Jan  Mertl
20. 9. 2006 U snědeného krámu Michael  Kroh
20. 9. 2006 Soudcovský stát přede dveřmi aneb přeslechnuté varování prezidenta? Stanislav  Křeček
20. 9. 2006 Výzkumníci Factum Invenio se nic nenaučili Josef  Baxa
4. 9. 2006 Hospodaření OSBL za srpen 2006