20. 9. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 9. 2006

Madona v katedrále sv. Víta

V devadesátých letech koncertovala Madona v posteli, její příští turné se bude odehrávat v kostele. A ne v ledajakém. Série koncertních vystoupení bude neočekávaně následovat ihned po ukončení veleúspěšného pódiového projektu Confession Tour. Ještě překvapivější je ale důvod, proč se tato zasloužilá umělkyně vydá na cestu kolem světa hned dvakrát po sobě. Velmi otevřeně se totiž mluví o tom, že Madonu a její spolupracovníky přivedla na tuto myšlenku jedna majetková změna v jedné malé a z hlediska velikosti trhu nepříliš zajímavé zemi uprostřed Evropy.

Madona se nedávno představila divákům vůbec poprvé také v Praze. A právě během jejího pobytu v Česku se podařilo domluvit další koncert. Ten by měl být dokonce úplně prvním z nového turné, které údajně ponese název Expensive Prayer.

Po neúspěšném pokusu uspořádat koncert Madony na Karlově mostě, který zatrhla ruka pražského primátora Béma, spojí nakonec popová ikona své vystoupení s jinou národní památkou -- s katedrálou svatého Víta. Ještě před nedávnem by to asi nebylo možné, ale nový vlastník katedrály má na možnosti jejího využití zcela odlišný názor.

Katolická církev, která nyní katedrálu spravuje, nechala u renomované poradenské firmy vyhodnotit ekonomický potenciál katedrály. Analýza potvrdila domněnku kardinála Vlka, že ekonomický význam katedrály je dlouhodobě zanedbáván. Prvním krokem nového vlastníka bylo unikátní zavedení vstupného do chrámu Páně, což má být teprve začátek obchodního využití jednoho ze symbolů české státnosti. Kalendář akcí, ke kterým má být katedrála pronajímána, už je údajně z velké části zaplněn a volné termíny se už nacházejí pouze v neatraktivních pozdě nočních a ranních hodinách. Vedle koncertů se mají v katedrále provozovat také módní přehlídky, stranické konference i firemní oslavy. Největší kuriozitou je asi valná hromada sdružení Gay iniciativa.

Kam budou směřovat získané finance, prý není zatím úplně jasné a bude prý hodně záležet na "potřebách Božích", jak řekl jeho nejbližší spolupracovník pro distrikt Čechy a Morava kardinál Vlk.

Podmínky pro spolupráci mezi českou katolickou církví a Madonou však prý nejsou pouze finanční. Madona musela -- vedle podílu ze zisku -- také slíbit podporu papeži Benediktu XVI. v jeho akademickém boji proti kondomům a islámu. "Obojí je mi úplně fuk", prohlásila Madona v souvislosti s tím, že záležitost kondomů už jde nějakou dobu mimo ni a že konvertovat k islámu stejně nikdy nechtěla.

Zpěvačka zmítaná hormonálními změnami, které jsou pro její věk typické, prodělávala v posledních letech těžkou osobnostní krizi. Vše se dobře podařilo utajit, ale zpěvačka údajně začala hledat nové způsoby vyjádření. Už turné Confession, které se nedávno prohnalo Prahou, se nese v duchu koketování s religiózními náměty. I přes velký úspěch u diváků se ale Madona nedočkala očekávané katarze.

Když totiž kardinál Vlk otevřeně kritizoval to, že se zpěvačka nechává během "takového lehkého šou" ukřižovat a "znesvěcuje tak křesťanský náboženský symbol", poněkud to nahlodalo skutečné náboženské obrácení zpěvačky s problémy středního věku. Její představa o nalezení cesty ke Kristu se velmi zkomplikovala.

Prohlášení kardinála Vlka se ale neshodovala s jeho skutečným názorem na Madonino vystoupení. Jak potvrdil nejmenovaný člen České biskupské konference, kardinál je tajným fanouškem popové zpěvačky. Dokonce si prý podle stejného zdroje její nahrávky pouští jako inspiraci pro své hluboké náboženské meditace.

Prohlášení kardinála Vlka však mělo nakonec velmi pozitivní dopad na prodejnost nahrávek Madony v Česku, což zpěvačce kompenzovalo ublížení na duchovním životě. To nakonec přivedlo současné obchodní partnery dohromady.

Nic konkrétního o koncertu zatím nebylo prozrazeno, z katolických kruhů ale prosákla zajímavá informace, že kardinál si nechá od osobního návrháře zpěvačky Jean Paul Gaultiera zhotovit roucho moderního střihu. Kardinál se má totiž stát jednou z hlavních postav nového Madonina turné a má ji během vystoupení pokřtít.

Očekává se, že vstupenky na koncert budou vyprodány během prvních pár minut, a to i přes pravděpodobný fakt, že vstupné překoná všechny dosavadní rekordy. Jak uvedl jeden ze členů realizačního štábu Madony, budou to "proklatě nekřesťanský prachy".

                 
Obsah vydání       20. 9. 2006
20. 9. 2006 Zpochybňování vědeckého konsensu o hrozbě globálního oteplování systematicky financují firmy Phillip Moris a Exxon
20. 9. 2006 Britská Královská vědecká společnost požaduje, aby Exxon přestal financovat popírače globálního oteplování
20. 9. 2006 "Vědecký konsenzus" o hrozbě globálního oteplování je fikce Ivan  Brezina
20. 9. 2006 "Snaha zmírnit globální oteplování je ztráta času a peněz"
20. 9. 2006 Polský poker o základnu Štěpán  Steiger
20. 9. 2006 Čípak je ten rozpočet a proč je takový "nasoleně nemastný"? Miloš  Dokulil
20. 9. 2006 iDnes: Armáda nakoupila nový radar za 1,5 miliardy Štěpán  Kotrba
20. 9. 2006 Irácká nezávislost soudu v americké režii
20. 9. 2006 Linka Washington -- Bagdád -- Kábul Daniel  Veselý
20. 9. 2006 Venkov Martin  Reiner
20. 9. 2006 "Soukromý" Rusnok opět ve veřejných financích aneb žluťácká koalice Vladislav  Černík
20. 9. 2006 U snědeného krámu Michael  Kroh
20. 9. 2006 Největší bohatství Ladislav  Žák
20. 9. 2006 Úskalí lékové politiky Jan  Mertl
20. 9. 2006 Slovenský problém Josef  Vít
20. 9. 2006 Výzkumníci Factum Invenio se nic nenaučili Josef  Baxa
20. 9. 2006 Mýty a axiomatizace společenské a politické reality Petr  Sak
19. 9. 2006 Co říci o českém školství Eduard  Zeman
20. 9. 2006 Švédsko po volbách Vojtěch  Tělupil
20. 9. 2006 Katolická korespondence
20. 9. 2006 Madona v katedrále sv. Víta Bohumil  Kartous
20. 9. 2006 Co věřit věřícím? Uwe  Ladwig
20. 9. 2006 Koupíme rakety země vzduch Pavel  Pečínka
20. 9. 2006 Pro Angelu Merkelovou zemské volby dopadly špatně Richard  Seemann
20. 9. 2006 Soudcovský stát přede dveřmi aneb přeslechnuté varování prezidenta? Stanislav  Křeček
19. 9. 2006 Zasloužil si papež tu bouři nevole? Miloš  Dokulil
19. 9. 2006 Návrat Diových blesků - laserové zbraně se dočkaly bojového nasazení Štěpán  Kotrba
19. 9. 2006 Smrtící sklizeň: Libanonská pole jsou plna izraelských kazetových bomb
18. 9. 2006 Američané posílali své lidi do Iráku podle loajality, ne na základě znalostí
18. 9. 2006 Open Society Fund korumpuje novináře, zavádí "nové principy do praxe policie" a ještě se tím chlubí Štěpán  Kotrba
22. 11. 2003 Adresy redakce
4. 9. 2006 Hospodaření OSBL za srpen 2006