5. 12. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 12. 2005

A přece se točí, bubínek veverčí

Ideální představitel totalitní moci má být patřičně necitelný, cynický a ochotný podřídit všechny prostředky cíli. Stačí pozorovat dnešní Hřímaly hnojící společenská pole paličkovicí nachovou. Totalitních trubců neubývá ani v proklamované demokracii. Morální erupce a oběti veřejného hněvu na celém světě přehlušují ignoranty sociálních rozdílů. Zatvrzelé neuznávání sociálních kategorií je prozatím utopie, hudba budoucnosti, diskuse do mondénních lázní na kolonády, pro kavárenské rajdy a drbny.

Vydatný pramen pravičáctví je promořen jedovatými zplodinami minulosti; nejeden šiřitel novodobých pravidel promenoval v šiku levicovém a jeho duše vandrovala od bouřlivých vášní k vyšumělé rezignaci, od morální kocoviny k lásce odpouštějící většiny.

Nauka zdolávání nepřítele obsahuje heslo: jak naložit s falešnými svědky a padělanými dokumenty v rukou darebáků, držících se u moci a obracející spravedlnost naruby. Chvála hanby podporována mediálními polnicemi ohlušuje vyhledávanou pravdu. Stačí listovat v denním tisku, nejen českém, prohledávat internetové stránky -- a zachovat si přitom chladnou hlavu, proměnit se v cynického svědka při slovních soubojích nekonečně nudných politických nedouků, vzájemně se napadajících z neznalosti světového politika ostrými slovy. Galejníci vyhledávající příkladně politické senzace druhu: cestování za peníze daňových poplatníků, zneužívání finančních prostředků ve prospěch rodinných příslušníků, opilecké dýchánky, politické hrátky a směšné piglování taťků s milenkami.

A k tomu v prima kuchyni může semtam předvést nešikovná poslankyně vaření blivajzu a klidně tvrdit, že slušný člověk na hostech nešetří. Kdo uvěří, je ztracen. Zlo má i podobu panny -- dokud ovšem panna neotevře svou namyšlenou a podivně ujetou chlebárnu.

Klika mocných mele panty a nejeden vybraný čelí poodezření, že má svého Le papillon pro potřeby nejen politické, ale i ryze osobní. V politické branži, minulost nevyjímaje, zrodil se nadbytek pletichářů, podomních obchodníků, lidiček pyšných, urážlivých, ješitných, nakažených prospěchářstvím, nactiutrhačů, boblikovských lidojedů a bohorovných moulů -- a přece sotva si někdo všimne, že už není morální zpustlík mezi živými. Ještě včera vykřikoval o potřebnosti krvavého diktátora, pak světová veřejnost grázla a vraha odsoudila a jedeme dál močálem černým podél bílých skal, kde nezatleskal zelený mužík sedící na vrbě, ale kde svědci opět přinášejí důkazy o nelidských podmínkách ve věznicích rozesetých v našem ráji zvaném svět.

Hospodský nádeník po čtvrtém a sedmi hafánkách zahlaholil: a přece se točí lidi nelidi, bude se točit stále rychleji a rychleji až nás odstředí a zmizíme v černých dírách!

Točí se to točí, jako na kolotoči. Hrůzovlády ještě odevšad nezmizely, političtí lidojedi utvořili neproniknutelné palisády, mnou si nenechavé ruce a říkají nepokrytě: jakákoli kniha nebo jiné umělecké dílo nemůže ovlivnit morálku!

Smečky pejsáčků nevěří na prodlevu, konat se musí ihned. Je třeba rychle vymýšlet nestydaté otázky, dávat za úplaty a sliby lživá dobrozdání, podávat padělané důkazy, vynucovat svědectví, zavírat oči při křivých přísahách a věřit, že platí stále: Habent sua fata libelli -- knihy mají své osudy.

Zmatení nepřítele se musí provádět čistými řezy ostře nabroušenou břitvou a nedbat na předsudky, zapomenout na kongregace pro nauku víry.

Lépe je nevědět, netrápit se zbytečnou četbou o násilí páchaném na bratru, byť v daleké cizině. Postít se prozření a vyvarovat všech náznaků duchovních pochodů, státi se přisluhovačem zlolidí a dávat přednost potrubní poště před nebezpečnou a nepraktickou holubí; podlých nepřátel neubývá. Šiky zasažené sociálním a politickým transem procházejí zeměmi světa a údajné doličné listiny probouzí jinotajná a nakousnutá sdělení.

Terorizování nepohodlných a odlišně uvažujících lidí každou vteřinou pokračuje a uzurpátoři neváhají trestat člověka za pomoci zfanatizovaných přisluhovačů těsnou kobkou, kam se odsouzenec sotva vejde, pouštět do něho elektrický proud, topit ho v kádích, pálit plameny svářeček, řezat skalpely, bít po hlavě a těle do omdlení, usekávat mu údy.

Kolik lidí stále ještě kvílí a chřadne v nelidských podmínkách za mlčenlivého nebo vlažného protestu světové veřejnosti, která přece musí ztropit skandál a netvrdit, že je to daleko a nemůžeme se vměšovat do cizích záležitostí. Hořké pilulky se nerady polykají. Nestačí ale jen mávnout rukou a říkat bez ostychu a vážným hlasem: nu co, vidíte, a přesto přese všechno se točí a točit bude dál.

Odstředivá síla nás žene k pohodlnému žití, k čemu se vměšovat do zavedených pravidel vládnutí od doby napravování hlav nepříteli pomocí krutostí všeho myslitelného druhu. Pár bláznů vyjde do ulic a hlasitě dává najevo varovné signály, že je třeba okamžitě podpořit zapomenuté a opuštěné, trpící a mučené -- jenže, budeme se raději vrtat do souseda u stolu v hospodě, v parlamentu, v senátu, na ministerstvu, ve spolcích a organizacích.

Vždycky se zdálo být každé zlo daleko, aby nás náhle zasáhlo obří silou. Mlčení není jen souhlas, ale neomalenost nemající nic společného s člověkem. Prosincové dny se blíží -- otevřít mysl a srdce ponižovaným, trpícím a potřebným, není výraz slabosti, ale naopak velké vnitřní síly. Odkaz odporného veverčího bubínku varuje.

                 
Obsah vydání       5. 12. 2005
5. 12. 2005 Topolánkovo kolečko Boris  Cvek
5. 12. 2005 Rudé alibi Michal  Vimmer
5. 12. 2005 Ricová doporučí EU, aby "nezkoumala tajná vězení CIA"
5. 12. 2005 Jediné, co ti mohu dát Štěpán  Kotrba
5. 12. 2005 Filadelfie zavádí bezdrátový internet pro celé město
5. 12. 2005 Neznalost zákona neomlouvá
5. 12. 2005 "Primátor Zedník mluví jako dlaždič"
7. 12. 2005
5. 12. 2005 Že prý si kolega incident vymyslel Milan  Bureš
9. 12. 2005
5. 12. 2005 Další krok k fašizaci společnosti
5. 12. 2005 Co s junk food pro mozek? Jiří  Drašnar
2. 12. 2005 Naše poklady: VyVolení, Rychlé šípy, major Zeman a céčka Jan  Stern
5. 12. 2005 Přestěhoval jsem se Petr  Fiala
5. 12. 2005 Tvorba HDP Josef  Vít
5. 12. 2005 Zápisky od života odtrženého spisovatele Alex  Koenigsmark
5. 12. 2005 Konečně jasno, ale přesto si nerozumíme Michael  Kroh
5. 12. 2005 Mezi Kajínkem a Hučínem Zdeněk  Jemelík
5. 12. 2005 Osmdesát čtyři směrem k jedné nule Karel  Moudrý
3. 12. 2005 WTO: hra na jistotu Ludmila  Štěrbová
5. 12. 2005 A přece se točí, bubínek veverčí Václav  Dušek
5. 12. 2005 Fenomén sociálního státu Jiří  Stehlík
5. 12. 2005 Už nám asi otrnulo Stanislav A. Hošek
2. 12. 2005 Soukromé bezpečnostní firmy střílejí v Iráku na kohokoliv
2. 12. 2005 Daně a souboj Rasmussenů zleva i zprava Egon T. Lánský
30. 11. 2005 Chvála materialismu Martin  Škabraha
30. 11. 2005 Kundera je mrtev, ať žije Reality show! Skutečně? Jan  Čulík
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
22. 11. 2003 Adresy redakce
4. 11. 2005 Hospodaření OSBL za říjen 2005