27. 9. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 9. 2004

Přikloní se Kanada k americké raketové obraně kontinentu?

Kanadská vláda se bude muset rozhodnout, zdali se zúčastní na vývoji americké raketové obrany severní Ameriky. Znamenalo by to tučné vojenské zakázky pro kanadské firmy i kdyby obranný štít nefungoval. Je ale možné, aby při tom nebyly do vesmíru umisťovány zbraně? A je nutné, aby Kanada podporovala kosmické militaristické ambice amerického prezidenta?

Ve svém nedávném projevu k valnému shromáždění Organizace spojených národů opakoval nový kanadský ministerský předseda Paul Martin svůj odpor proti umisťování zbraní na oběžnou dráhu kolem Země a nabádal lidstvo, aby tuto poslední "frontu" udržovalo zbraní prostou. Téměř ve stejnou dobu ale kanadský ministr národní obrany Bill Graham promlouval poněkud jinak na Královském kanadském vojenském ústavu, kde byli zastoupeni i členové Atlantického kanadského výboru a Kanadského ústavu pro strategická studia.

Zdůraznil, že má jako ministr národní obrany zodpovědnost za ochranu kanadských občanů, a tedy si myslí, že by se měla Kanada zúčastnit amerického plánu na vybudování raketové obrany severní Ameriky. Řekl, že jsou "naši američtí přátelé rozhodnuti takovou obranu vybudovat ať s kanadskou účastí nebo bez ní - a my si uvědomujeme nutnost chránit Kanadu a také udržovat úzké přátelské vztahy se svými sousedy". Dodal, že Kanada požaduje od Spojených států potvrzení, že se v tomto systému nebudou umisťovat zbraně do vesmíru.

Redakce novin The Ottawa Citizen okamžitě velice pochválila pana ministra, že konečně mluví rozumně, protože až dosud jsme byli příliš často svědky protiamerické nálady nejen u voličů ale i u kanadských vládních politiků. Stanovisko redakce ovšem nikoho nepřekvapilo, protože ta vystupuje za všech okolností mnohem konzervativněji než samotná kanadská Konzervativní strana. Nelze jí ale upřít zásluhu na tom, že uveřejnila rozbor Susan Rileyové, která obvykla zastává názory diametrálně odlišné od redakce.

Rileyová především připomněla, že si pan ministr pospíšil podpořit amerického prezidenta Bushe, ačkoliv není jisté, že ten vyhraje v listopadových prezidentských volbách. Je známo, že je demokratický kandidát John Kerry vůči tomuto obrannému plánu velice skeptický a prohlásil, že by jeho uskutečňování nemělo u jeho vlády žádnou prioritu. Proto byla věta v projevu kanadského ministra "ať bude americká vláda republikánská nebo demokratická, chceme, aby se nám mohli podívat do očí a potvrdit, že jsme jejich spojenci", poněkud neuvážená. Podobně byla věta o tom, že "naše neúčast by silně ohrozila naši suverenitu".

Na první pohled si názory ministerského předsedy a ministra obrany odporují, jestliže si uvědomíme to, co si skutečně mnoho Kanaďanů myslí, že totiž povede raketová obrana severní Ameriky k umístění zbraní do vesmíru a že ty zbraně budou nukleární. V počátečním stádiu má "štít" spočívat na sestřelování atomových i biologických raket mířících na severní Ameriku ze Severní Koreje a Íránu a také náhodně odpálených raket z Číny a Ruska. K tomu účelu mají být používány rakety umístěné na pevné zemi a na moři. Kdyby mělo skutečně dojít k �raketové přestřelce� a kdyby americké rakety skutečně úspěšně sestřelovaly ty nepřátelské, obojí by padaly na kanadské území a tato země by to �schytala� od obou nebo více protivníků. Taková vyhlídka kanadské občany nijak netěší.  V rozpočtu amerického prezidenta na rok 2005 je už pamatováno na předběžné zkoušky zbraní ve vesmíru a na ně by měly navazovat průmyslové zkoušky vesmírných zbraní. Zpráva z Pentagonu o případném vlivu zkoušek na životní prostředí upozorňuje, že by mohly střepiny z vesmírných zbraní neblaze ovlivňovat Mezinárodní vesmírnou stanici.

Utkvělou představu prezidenta Bushe, že právě tento "deštník" ochrání severní Ameriku, zatím nijak neovlivnil dosavadní vývoj ve válce proti terorismu, kdy skutečné odborníky více znervózňují zbraně, které by mohly být dopraveny do Spojených států po souši nebo po vodě než balistickými raketami přes severní pól.

Paní Rileyová zde upozorňuje, že současné tvrzení o nutnosti raketové obrany a požadavek, aby se zbraně neumisťovaly na oběžnou dráhu svědčí o naivním nebo nečestném uvažování. Vždyť kanadská Konzervativní strana, která obecně podporuje Bushovy vojenské ambice, přiznává jejich spojení. Tak například její kritik národní obrany pan Gordon O'Connor požaduje ve svém otevřeném dopise, aby se spojitost mezi raketovou obranou a umisťováním zbraní do vesmíru projednávala kanadskou vládou i parlamentem.

Náhlá přeměna pana ministra Grahama na jestřába ho staví do opozice vůči dřívějšímu ministrovi zahraničních věcí Grahamovi (tedy jemu samotnému) a ukazuje na úzkočnost liberální politiky. Ve své dřívější vládní funkci byl pan ministr Graham mnohem méně nadchnutý pro raketovou obranu a jednou se o ní zmínil jako o "fantazii podle Julese Verna", kdy by se jednou kulkou měla sestřelit jiná. Tehdy - ano, to bylo "tehdy" - pan ministr pochyboval o tom, zdali je to technicky možné. Dnes ale obrátil a řekl: "Můžete namítat, že toho dnes není možné dosáhnout, ale nevíme, zdali to bude nemožné i za deset roků".

Paní Rileyová upozornila, že byla v srpnu ve vší tichosti doplněna smlouva o NORADu, která umožňuje kanadsko-americké sledování raketové obrany, což vypadá na to, že vlastně byla mlčky taková obrana schválena. A potom jsou tu fámy o úžasných vojenských zakázkách pro kanadské firmy!

Nejsilnějším argumentem kanadského ministerského předsedy je údajná starost o kanadskou suverenitu. Prezident Bush, který může být znova zvolen, ale ukázal, že jedná naprosto jednostranně, když se domnívá, že je ohrožena americká bezpečnost. Kanadské odmítnutí účastnit se by tedy nemělo skoro žádný vojenský vliv, jenom by se na Kanadu ve Washingtonu hledělo ještě hůř. Pan Martin se zmínil o možnosti, že by byla nad kanadským územím sestřelena napřátelská raketa aniž by o tom byla Kanada uvědoměna - pochopitelně, takové věci se dějí rychle a není při nich čas na konzultace.

Co by se tedy stalo, kdyby se Kanada nezúčastnila? Paní Rileová se domnívá, že by se ochladily diplomatické vztahy. A kdyby se zúčastnila - mají snad Američani přichystánu nějakou odměnu? "Ne", odpovídá si reportérka, "žádná americká vláda nemá tu nejmenší tendenci a dokonce ani schopnost skončit se zastrašováním kanadských výrobců řeziva nebo znova otevřít společné hranice pro volný tržní pohyb kanadského hovězího dobytka odměnou za případnou kanadskou účast na uvedeném vojenském megaprojektu". Vyslovila naději, že se bude o všech těchto problémech jednat v kanadském parlamentu, ale výsledek nelze předpovědět. Konzervativní strana prohlašuje, že "zatím" není rozhodnuta přijmout ani odmítnout kanadskou účast. Noví demokraté, Quebecký blok a mnoho poslanců menšinové liberální vlády jsou proti účasti. Přes to je ale nesnadné představit si opatrnického ministerského předsedu Martina, že by měl takovou odvahu jako předešlý ministerský předseda Jean Chrétien a řekl "ne". I kdyby řekl "ano" z vlastního přesvědčení, bylo by to lepší než jeho obojaké jednání, které se ukazuje jako jeho charakteristický rys. Takže jeho ministr říká "ano" zatímco on předstírá, že říká "ne".

Zatím redakční komentář velice chválí ministra obrany, že se zbavil "infekce slabosti", kterou se nakazil, když byl dříve ministrem zahraničních věcí a "konečně začal jednat správně". Těsně vedle článku paní Rileové tvrdí redakce, že varování pana Martina před umisťováním zbraní do vesmíru v žádném případě nebrání ministru obrany velice správně podporovat účast na americkém obranném štítu. Oba dva politici si prý podle redakce uvědomují, že nemohou dovolit, aby byly přátelské vojenské vztahy Kanady a Spojených států ohrožovány lidmi, jejichž nedostatečná láska k prezidentovi Bushovi jim zamlžuje obzory dlouhodobýcjh kanadských zájmů.

                 
Obsah vydání       27. 9. 2004
28. 9. 2004 Jimmy Carter varoval před volebními problémy na Floridě
27. 9. 2004 "Tony Blair to myslí upřímně"
26. 9. 2004 "Lítostivý" Blair požaduje jednotu tváří v tvář irácké teroristické hrozbě
27. 9. 2004 Stanislav Komárek se asi tvůrčím prozaikem nestane Jan  Čulík
27. 9. 2004 Přikloní se Kanada k americké raketové obraně kontinentu? Miloš  Kaláb
27. 9. 2004 Proč jsou církve konzervativní -- a proč by být neměly Boris  Cvek
27. 9. 2004 Proč v českém školství už deset let selhává management jakosti? Ivo V. Fencl
25. 9. 2004 Dědeček George W. Bushe měl podnikatelské styky s firmami v nacistickém Německu
26. 9. 2004 Brudlý krampoblouch - soutěž literárních sborníků českých škol
26. 9. 2004 V Londýně nouzově přistálo řecké letadlo
27. 9. 2004 Lidové noviny dál šíří bludy o detektoru lži Hynek  Hanke
24. 9. 2004 Rasismus v České republice
28. 9. 2004 V Praze se konalo České sociální fórum
28. 9. 2004 Sociální spravedlnost "není sen, ale možnost" Štěpán  Kotrba
26. 9. 2004 České sociální fórum začalo skromně, ale zřetelně - požadavkem na "jiný svět, který je možný" Štěpán  Kotrba
27. 9. 2004 Nové číslo časopisu A-kontra je věnované především freetekno kultuře
28. 9. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 13. - 17. září 2004
27. 9. 2004 Smrkovského argumenty a pseudoproblémy zamindrákovaných "strážců veřejného blaha" jsou opět na stole Karel  Kobosil
27. 9. 2004 Soužití kultur bez předsudků Milan  Valach
27. 9. 2004 Rovné příležitosti a vlamování se do otevřených dveří Jan  Čulík
27. 9. 2004 Dostávají podporu jen romské rodiny?
25. 9. 2004 Britská vláda se obává, že dojde k útokům proti muslimům
25. 9. 2004 Patron české země, nebo servilní kolaborant? Zdeněk  Bárta
24. 9. 2004 Nádraží u Svratky aneb Utopené miliardy Josef  Ludvík
24. 9. 2004 Incident na letišti Jan  Čulík, Jan  Sýkora
24. 9. 2004 Pan Zavřel má možnost domoci se práva Ivan  Válek
24. 9. 2004 "Osa BBC-Guardian zosobňuje vážné nebezpečí zájmům Spojených států"
24. 9. 2004 Jeďte studovat do Oxfordu! Jan  Čulík
23. 9. 2004 Miloš Zeman: "ČSSD bude úspěšná jen tehdy, bude-li vedena úspěšnými"
24. 9. 2004 Jednou měř, 2x neřež Claudia  Just
24. 9. 2004 Jednou měř, 2x neřež Claudia  Just
24. 9. 2004 Attila the Stockbroker Stanislav  Holubec
1. 9. 2004 Hospodaření OSBL za srpen 2004
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
22. 11. 2003 Adresy redakce
17. 6. 2004 Provizorní umístění starých archivů