5. 4. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 4. 2004

Čí jsou atlantické ledovce? Naše, říkají Dánové a Kanaďané

Angličtina rozlišuje mezi ledovci, které velice pomalu stékají po úbočí pevniny do údolí nebo k moři (glaciers) a ledovci, které plují jako velké ledové hory po moři (icebergs). Ve článku reportéra Randyho Boswella agentury Canadian Press se jedná o ledovcích plujících od Grónska kolem Kanady dále na jih. Komu patří a kdo jich smí využívat?

Dva návrhy, jak rychle dopravit ledovce od kanadského východního pobřeží k vyprahlým oblastem jižní Evropy, narážejí na problém, kdo smí získat miliony dolarů, které jejich možné využití slibuje. Zdá se, že se opět dostává Dánsko do sporu s Kanadou. První spor se týká malého ostrůvku Hans Island, ležícího mezi kanadským ostrovem Ellesmere a Grónskem, které je spravováno Dánskem. Typické arktické ledovce jsou grónského původu, ale plují kanadskými vodami než se dostávají na volné moře. Jeden z nich potopil v r. 1912 osobní loď Titanic.

Jako zdroj pitné vody pro suché oblasti byly ledovce považovány již po celá staletí. Kapitán James Cook, který se setkával s ledovci na svých objevných cestách v 18. století, poznamenal v r. 1793, že by získání sladké vody z ledovce bylo sice zdlouhavé ale jednoduché. O tom, jak dopravit ledovce tam, kde jich je zapotřebí, se odborníci dohadují celé desetiletí. V 70. letech minulého století financovala Saúdská Arábie výzkum ledovců, který odhalil mnoho neznámých skutečností, ale nedospěl k praktickému využití.

Bizarní návrh dvou britských dobrodružných podnikatelů upoutal pozornost mezinárodní zájem během několika posledních týdnů: ledovce by měly být odtaženy k pobřeží Portugalska nebo Španělska pomocí velkých draků - průmyslové verze podzimní zábavy dětí i dospělých. Vedoucí projektu Tim Newall-Watson se snaží získat $300,000, aby dopravil jeden ledovec k Evropě, ale tvrdí, že bude financovat dopravu z vlastní kapsy, nenajde-li sponzory. Prohlásil to před několika dny britskému deníku "Guardian".

Tento návrh kritizoval Peter Wadhams na univerzitě v Cambridge, který je patrně největší světovou autoritou na ledovce: "Použití větru pro přetažení ledovce Atlantickým oceánem k Evropě je nepraktické a je dokonce nebezpečné pro posádku, která by měla draky řídit". Pan Wadhams je členem evropského konsorcia, které plánuje "zabalit ledovec do izolace" a táhnout jej několika loděmi k Iberskému poloostrovu.

Ledovec o hmotnosti 45 milionů tun by dodal sladké vody za 3 miliony dolarů a při tom by poskytnul dvakrát větší příjem z elektřiny, která by se vyráběla pomocí čpavkového výměníku tepla díky teplotnímu rozdílu mezi ledovcem a okolní vodou. Speciální izolace vyvinutá Francouzem Georgem Mouginem by snížila ztrátu ledu při dopravě o 20%.

Jiný plán navržený evropským konsorciem požadoval 4 miliony dolarů na poloprovozní pokus, ale byl zamítnut komisí Evropské unie pro problémy nedostatku pitné vody. Profesor Wadhams je přesvědčen, že vylepšení projektu a zhoršující se situace v Portugalsku a ve Španělsku přivedou EU k tomu, aby své názory změnila. Navíc hodlá získat podporu Kanaďanů, kteří mají bohaté zkušenosti s odtahováním ledovců. Soukromý odborník na problémy oceánů, pan Christopher Woodworth-Lynas, který pracoval dřív na kanadské Memorial University, chválí plán evropského konsorcia a je přesvědčen, že úspěšný pokus zvýší zájem o praktické využití ledovců. Poznamenal ale: "Bohužel je to nesnadný problém. Mohla by prodávat Kanada ledovce Evropské unii? Jsou využitelným přírodním zdrojem, ale nevznikly na kanadském území, nýbrž jím proplouvají. Jestliže by někdo začal úspěšně podnikat v oboru prodeje ledovců, dánská a grónská vláda by mohla přijít s námitkami a finančními požadavky. Dokud se nic neděje, nejsou ani námitky ani požadavky".

Bez problému ale není ani situace v Kanadě, která zakazuje vývoz pitné vody, přestože jí má zatím zejména na severu dostatek. Federální zákaz platí zřejmě z obavy, aby nepožadovaly Spojené státy právo na odkoupení veškeré sladké vody v Kanadě. Dokud se neprodává voda nikomu, nevzniká žádný nebezpečný precedens.

Wadhams upozornil na jeden akademický návrh, aby byly ledovce prohlášeny za globální přírodní zdroje a podléhaly mezinárodnímu právu. Autoři odůvodňovali tento návrh tím, že se ledovce vyskytují na širém moři. V tu chvíli sice, kdy jich někdo začne využívat, budou proti tomu pojetí vzneseny námitky, ale v dnešní době nepatří ledovce nikomu.

                 
Obsah vydání       5. 4. 2004
4. 4. 2004 Mohlo dojít v neděli ráno nad Ruzyní k letecké katastrofě? Jan  Čulík
5. 4. 2004 Slováci potrestali drzosť dzurindistov Lubomír  Sedláčik
5. 4. 2004 Trest smrti ve světě: 1146 popravených v roce 2003
5. 4. 2004 Budování demokracie a la Bremer Martin  Kloubek
5. 4. 2004 Čí jsou atlantické ledovce? Naše, říkají Dánové a Kanaďané Miloš  Kaláb
5. 4. 2004 Velikonoce 2004 tak hezky česky... Ivo V. Fencl
5. 4. 2004 Dvacet let pro Raula Riveru Simone  Radačičová
5. 4. 2004 Příliš emotivní článek o Černobylu
5. 4. 2004 Nájemné, Švédsko a co s tím? Robert  Axamit
5. 4. 2004 První výročí odvolání RRTV
5. 4. 2004 Koření do mediálního guláše je nutné, ale bez chyb Petr  Žantovský
5. 4. 2004 S českým školstvím od plotu k plotu? Miloš  Dokulil
5. 4. 2004 Francie: o hlavních protagonistech nové vlády Jana  Roy
5. 4. 2004 Serbske nalěćo
5. 4. 2004 Bundestag zbavil Striedera imunity
5. 4. 2004 Ztroskotání tankeru Exxonu Valdez po 15 letech Tomáš  Tetiva
4. 4. 2004 Čert na druhou aneb jak propojit média veřejné služby tak, aby přežila budoucnost Štěpán  Kotrba
4. 4. 2004 ČeRT Vlastimil  Ježek
9. 4. 2004 Šálóm - křest Kláry Ester Zdeněk  Bárta
2. 4. 2004 Fascinace životem na samém okraji společnosti Jan  Čulík
4. 4. 2004 Na počátku: logos není jen slovo Zdeněk  Bárta
2. 4. 2004 Poněkud dutá diplomacie Pavel  Urban
2. 4. 2004 Škoda, že není komu vyprávět o neutrinech ... Hynek  Hanke
2. 4. 2004 Neduhy českých médií Bohumil  Kartous
2. 4. 2004 Den, kdy nás Rusové pokropili césiem Radek  Mokrý
2. 4. 2004 Jsme v něčem ještě dědici Masarykových koncepcí a mělo by to smysl? Miloš  Dokulil
31. 3. 2004 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
22. 11. 2003 Adresy redakce
14. 3. 2004 Hospodaření OSBL za únor 2004