Mnichovská dohoda
z 29. 9. 1938
o odstoupení sudetoněmeckého území
Německo, Spojené království Velké Británie, Francie, Itálie se shodly se zřetelem k dohodě, jíž bylo vpodstatě dosaženo, o odstoupení sudetoněmeckého území, na těchto podmínkách a způsobech tohoto odstoupení...
- Vyklizování započne 1. října.
- Spojené království, Francie a Itálie se shodují v tom, že vyklizení bude provedeno 10. října, a to bez zničení jakýchkoli existujících zařízení a že československá vláda je za to odpovědná...
- Podmínky vyklizení podrobně určí mezinárodní výbor, složený ze zástupců Německa, Spojeného království, Francie, Itálie a Československa.
- Postupné obsazování převážně německých území německými oddíly započne 1. října. Čtyři územní úseky, označené na přiložené mapě, obsadí německé oddíly v tomto pořadí:
- Římskou I označený úsek 1. a 2. října t.r.
- Římskou II označený úsek 2. a 3. října t.r.
- Římskou III označený úsek 3., 4. a 5. října t.r.
- Římskou IV označený úsek 6. a 7. října t.r.
Ostatní území převážně německého charakteru bude bez průtahu výše uvedeným mezinárodním výborem vytyčeno a do 10. října německým vojskem obsazeno.
- V paragrafu 3 uvedený mezinárodní výbor určí území, v němž se má provést lidové hlasování. Tato území budou až do skončení lidového hlasování obsazena mezinárodními formacemi...
- Konečné vymezení hranic provede mezinárodní výbor...
- Zavede se opční právo na přestup do sudetoněmeckých oblastí a pro vystoupení z nich...
- Československá vláda propustí do čtyř týdnů ode dne uzavření této dohody všechny sudetské Němce, kteří si toto propuštění přejí, ze svých vojenských a policejních svazků.
V téže lhůtě propustí československá vláda sudetoněmecké vězně, kteří si odpykávají tresty na svobodě pro politické přečiny.
Mnichov 29. září 1938
podepsáni Hitler, Daladier, Mussolini a Chamberlain
Mnichovská dohoda je citace z knížky: "Dějiny 20. století"(Jan Kuklík a Jan Kuklík), Praha 1995