23. 8. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Spolana 20. 8.: Tady není nic k vidění...
23. 8. 2002

Spolana: Mluvčí nemluví, ale mlčí, do závodu se nesmí z hygienických důvodů

Pan Martínek z tiskového oddělení podniku UNIPETROL, mluvčí neratovické Spolany (GSM: 0602 316053), vytrvale odmítá od 20. 8. dodnes komunikovat na téma Spolana, kontejnery či ekologie. Odmítl návštěvu fotoreportéra v závodě s poukazem na bezpečnostní a hygienické důvody (a copak asi hygienicky závadného či nebezpečného může být v závodě, kde s jedy, hořlavinami a výbušninami pracují profesionálové?), do pondělka 26. 8. odmítl písemnou informaci o kontejnerech u Štěpánského mostu. V úterý 27. 8. má prý být tisková koference přímo ve Spolaně. Mezitím došlo k dalšímu úniku chlóru ze Spolany.

Živě si představuji hromadnou prohlídku vysušené, uklizené Spolany s pochytanými kontejnery všeho druhu pro široký okruh novinářů a fotografů, kde bude prostor pro jakékoliv vysvětlení, kde ale přitom nikdo nic nevysvětlí... Generální ředitel všem u vrátnice podá ruku, provede je po nejuklizenějších místech závodu v žluté přilbě (přesně podle příručky o bezpečnosti práce), zavtipkuje nad tácem plným chlebíčků o jejich hygienické nezávadnosti a novináři se způsobně budou ptát na to, co už budou předem vědět od rešeršistů. Řekne jim to ale "na mikrofon" ředitel... Pro ty méně připravené bude přítomen i chemický inženýr, který jim vše vysvětlí odbornými výrazy. Pro ty šťouravé bude přítomen vedoucí neratovického referátu životního prostředí, který je trpělivě uklidní.

Na rozloučenou dostanou novináři firemní tašku z měkčeného polyvinylchloridu, potištěnou pestrým logem Spolany spolu s výroční zprávou, tiskovým prohlášením, blokem a firemní propisovačkou. Poděkují zdvořile a úslužně tiskovému mluvčímu i generálnímu řediteli za vyčerpávající informace (zpožděné jejich "pracovním zaneprázdněním" minimálně o týden) dají mu svou vizitku a hrdě odjedou psát své "investigativní" reportáže (podle tiskového prohlášení a slovníku synonym) do svých redakcí.

Občané Neratovic uklidněně zasednou večer ke svým televizorům a s odevzdaností budou čekat, kdy opět zazní sirény 3. stupně nebezpečí chemického poplachu... Zemědělci z okolí se budou doprošovat za zničenou úrodu či kontaminované pozemky, ministr průmyslu bude hovořit o ekonomickém oživení průmyslových podniků v záplavové zóně a o tom, jak chemický průmysl v Čechách povodně neohrozily.

Starosta i místní poslanci se budou chemickým i ekologickým tématům dál a v klidu vyhýbat. Spolana je přece jedním z největších plátců daní, komunálním investorem i zaměstnavatelem v Neratovicích. O jejím vlivu na komunální i centrální politiku není a těžko asi může být sporu. Její rozpočet na komunikaci s veřejností (PR) bude určitě větší nežli plat jednoho poslance... Lidé budou také raději mlčet. Každý má ve Spolaně někoho blízkého zaměstnaného a o práci je teď na Neratovicku nouze. Vše bude dál v pořádku, brambory budou v řádku. O peníze jde přece až v prvé řadě...

Ve Spolaně opět unikl chlór...

23. 8. 20:46 NERATOVICE - Byl opět vyhlášen 3. stupeň chemického poplachu poté, co byl ve 20:00 vyhlášen stupeň druhý. Podle obecního úřadu Kly a dle informací pracovníků krizové linky unikl opětovně chlor ze Spolany. Lidé si mají připravit evakuační zavazadla. Příčina úniku není dosud známa, havárie nastala v novém skladu, ve kterém se měl chlór převádět na chlornan sodný. Podle tiskového mluvčího Martínka je však "ovzduší v Neratovicích a jejich okolí v pořádku", neboť na to přišli neratovičtí chemici měřením. Je zvláštní, proč tedy vyhlásili 3. stupeň nebezpečí....

23. 8. 21:48 BRANDÝS NAD LABEM, ČELÁKOVICE - Hasiči a policie projiždí městem a upozorňují na poplach a možnost evakuace.

23. 8. 22:31 NERATOVICE - Podle neoficiálních informací uniklo ze Spolany několik desítek tun chlóru. Koncentrace v ovzduší se pohybují dle posledního měření zhruba pod polovinou povoleného, životu nebezpečného limitu. Byla uzavřena komunikace I/9 (silnice z Prahy v úseku od Líbeznice směrem na Mělník.). Výzvy k utěsnění oken byly dávány až v Odolené Vodě, vzdálené od Spolany cca 10 km. Na místo úniku chloru vyjelo 7 protichemických jednotek (2 z Prahy a 5 ze Středočeského kraje), další už jsou na místě. Chlór skrápí vodní mlhou...

23. 8. 19:58 ČTK - Ze Spolany při záplavách minulý čtvrtek unikly do ovzduší stovky kilogramů chlóru, firma přitom dosud tvrdila, že se uvolnilo pouze 14 kilogramů. Omyl vysvětluje tím, že v zatopeném areálu záchranáři nepoznali, že byly poškozeny dva, nikoli pouze jeden ze zásobníků.

Speciální odborný tým přijel do Spolany na žádost chemičky zmapovat průběh nedávných povodní. Mělo by z něj vyplynout, do jaké míry mohla firma čelit povodňovým škodám a zda přípravy na povodeň byly dostatečné. Členem týmu je i poradce Greenpeace Miroslav Šuta, který vždy patřil k hlavním kritikům vedení Spolany pokud jde o protipovodňová opatření a likvidaci objektů zamořených chemikáliemi. Podle vedoucího týmu, prezidenta České asociace zpracovatelů povodňových plánů Jana Papeže měla povodeň ve Spolaně hodnotu pětisetleté vody a obrovskou razanci a sílu. V týmu jsou také dva kanadští specialisté, kteří patří ke světově uznávaným odborníkům na chemické havárie při povodních.

Druhý pracovní tým tvoří policisté a další odborníci ze Zlína a firmy Barum Continental, kteří mají bohaté zkušenosti s ničivými povodněmi na Moravě v roce 1997. Průběžné výsledky práce odborných týmů ve Spolaně budou prezentovány ve Spolaně v sobotu a v neděli od 14:00.

23. 8. 23:08 NERATOVICE - Podle oficiálních zdrojů se mrak chlóru pohybuje k obci Libiš, evakuace prý není nutná. Příčinou nehody bylo prasklé potrubí, které poškodila povodeň. (podle tiskového mluvčího k havárii došlo v novém skladu - tak jaképak poškození potrubí povodněmi ? Oni si neratovičtí technici neprověřili potrubí předtím, než ho napumpovali chlórem ? Co je to za nesmysl??? - pozn. ŠK) Občané obce si mají obložit okna mokrými ručníky a mají zůstat doma.

24. 8. 00:47 NERATOVICE - V okolí Spolany Neratovice byl odvolán třetí stupeň chemického poplachu. Policie vyšetřuje havárii jako podezření z trestného činu obecného ohrožení.

24. 8. 12:10 ČTK - Mluvčí Unipetrolu Tomáš Zigmund řekl, že podle hrubých odhadů unikla do objektu chemičky asi tuna chlóru. Mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan uvedl, že pracovníci Spolany chtěli přečerpat chlór ze starého zásobníku do nového. Potrubí, které oba spojovalo, se však nečekaně uvolnilo. Již nyní je ale pravděpodobné, že většina uskladněného chloru unikla. Většina, zřejmě několik desítek tun, se rozpustila ve vodě, část unikla do ovzduší.

Ministr vnitra Stanislav Gross ustanovil tým vyšetřovatelů na objasnění pravdivých údajů a zjištění odpovědnosti za havárii.

Případnou trestní odpovědností za chybné kroky v ochraně obyvatelstva při únicích chlóru a při povodních se zabývá policie. Odborné posouzení, co, kdy a v jaké koncentraci uniklo do okolního prostředí, by měla vypracovat Česká inspekce životního prostředí. V areálu rovněž působí profesionálové z řad hydrologů a dalších specialistů na povodně, kteří mají vytvořit přesný dokument, kam voda v jednotlivých objektech dosáhla.

24. 8. 16:34 ČTK - Zástupci neratovické Spolany uvedli, že při páteční havárii z nového skladu chemičky do ovzduší uniklo zřejmě až několik set kilogramů plynného chlóru. Podle nich ale jde o předběžná čísla, která nyní nelze upřesnit. Při povodních z tohoto skladu uniklo zřejmě kolem 80 tun chlóru, který se ale rozpustil ve vodě, řekl novinářům ve Spolaně mluvčí firmy Jan Martínek. Zemědělci a pěstitelé z okolních obcí bezprostředně po úniku chlóru hlásili poškození stromů a plodin.

Minulý týden, kdy chlór unikl ze starého skladu, se podle Martínka do ovzduší dostalo kolem 300 až 400 kilogramů této jedovaté chemikálie. Ani tyto odhady ale firma podle Martínka není zatím schopna upřesnit. Ředitel Unipetrolu Švarc uvedl, že zaměstnanci manipulovali s chlórem bez vědomí vedení firmy.

Jan Papež, šéf týmu specialistů, který má vypracovat zprávu o povodni ve Spolaně, přirovnal situaci ve starém chlórovém skladu k malému Černobylu. Podle něj zde při povodních bylo v sázce hodně lidských životů. Papež upozornil na velké nebezpečí, které v době povodní představovaly železniční cisterny s dosud neznámými chemikáliemi v areálu firmy.

Generální ředitel Unipetrolu Pavel Švarc byl v pátek ministrem Grossem pověřen, aby vykonával supervizi nad rozhodnutími Spolany. Gross, který se zúčastnil jednání neratovického krizového štábu, Českému rozhlasu řekl, že vedení Spolany již definitivně ztratilo jeho důvěru. Pracovníci totiž porušili jeho pokyny, když o přečerpávání látky neinformovali hasiče.

24. 8. 16:52 NERATOVICE - Podle oficiální informace generálního ředitele Unipetrolu Pavla Švarce uniklo v noci ze Spolany Neratovice až 500 kg chlóru. Stále tam platí 2. stupeň chemického ohrožení. Ten bude platit zřejmě tak dlouho, dokud se nepřestane odčerpávat chlór z nového skladu ve Spolaně. Dosud není jisté, jak dlouho bude odčerpávání chlóru z nového skladu trvat.

Vyšetřování začalo - zapomeňte
aneb řekne už konečně lidem někdo pravdu?

25. 8. 01:27 BRITSKÉ LISTY, koš - Kolik chlóru vlastně bylo v tom zásobníku, kolik ho uniklo do vody a kolik do vzduchu? Kolik a jakých dalších jedovatých, biologicky neodbouratelných či žíravých látek uniklo během povodní a po nich do vody či do vzduchu? Monitorovala Spolana rozvodněnou řeku za svým závodem během povodní? S jakým výsledkem? Kdo kontroloval její měření?

Odhady od "14 kilogramů" po "80 tun" chlóru je rozptyl, který zavání úmyslným zatajováním údajů o dopadu chemické výroby na životní prostředí, klamáním veřejnosti a úmyslným veřejným ohrožením nesprávně uváděnými či hrubě zkreslenými údaji odpovědným krizovým štábům, veřejné správě i veřejnosti.

Vedení Spolany i Unipetrolu bude muset vysvětlovat novinářům i veřejnosti okolnosti úniku a množství uniklého chlóru daleko podrobněji, než jak to dosud dělalo... Bude muset zpřístupnit údaje i možnost jejich nezávislého ověření mnohem širšímu okruhu lidí, než dosud, včetně ekologických organizací.

Prozatím mlží všichni, kdo cokoliv vědí. Myslí si snad, že se na rozpory v jejich prohlášeních nepřijde či že se zapomene?

Občanskoprávní žaloby o náhrady škod na zemědělské výrobě, o ušlý zisk mnoha neratovických firem i trestněprávní dohry jim zcela určitě připomenou, že přezíravá arogance tiskových mluvčích i vedení firmy není tou nejlepší pomůckou v komunikaci chemické továrny s veřejností.

                 
Obsah vydání       23. 8. 2002
23. 8. 2002 Osudný příkaz povodňového štábu ochraně metra Radek  Mokrý
23. 8. 2002 Pražské metro: Atomový hrobeček Houfka Simpsona Štěpán  Kotrba, Radek  Mokrý
23. 8. 2002 Jděte pryč, tady čerpáme my! Radek  Mokrý
23. 8. 2002 Spolana: Mluvčí nemluví, ale mlčí, do závodu se nesmí z hygienických důvodů Štěpán  Kotrba
23. 8. 2002 Pátek večer: další únik chlóru ze Spolany Neratovice
22. 8. 2002 Stránky pro monitorování toxického znečištění během povodní
23. 8. 2002 Poslanecké souznění ve stavu legislativní nouze Karel  Mašita
23. 8. 2002 Automobilisté v Londýně budou platit za jízdu do města
23. 8. 2002 Matiční zeď ve Francii
23. 8. 2002 USA: "Šéfové al Qaedy se skrývají v Iráku"
23. 8. 2002 Vedení pražského metra vyslýchá policie
23. 8. 2002 Bude se stavět rampa k Sovovým mlýnům
22. 8. 2002 Spolana: dosud utajený průšvih Lenka  Kučerová
22. 8. 2002 Článek o Spolaně obsahuje dohady a nepřesnosti Václav  Šťastný
22. 8. 2002 Databáze pomoci postiženým povodněmi na stránkách povodne.aktualne.cz
23. 8. 2002 Ako prišiel jed do tela Rudolfa Schustera? Lubomír  Sedláčik
23. 8. 2002 Pro Západ byl 21. srpen 1968 požehnáním Jiří  Jírovec
23. 8. 2002 Bonmoty Jiřího Jírovce Jan  Čulík
23. 8. 2002 21. srpen 1968: Nezavírejme oči Marcela  Šiková
21. 8. 2002 21. srpen 1968 a Pražské jaro - prostředek pro sovětskou armádu, jak se dostat do Československa Jan  Čulík
23. 8. 2002 Chlór spálil zemědělcům úrodu
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Rajo a.s. nabízí povodňovému trhu mutanta mléka a zapáchajícího tvarohu Jan  Paul
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
23. 8. 2002 Tajná moderní křižácká výprava Miloš  Kaláb
22. 8. 2002 Povodeň v Zálezlicích: obec na zbourání
22. 8. 2002 Charitativní akce Karlínské náměstí 12
22. 8. 2002 Státní informační politika ve vzdělávání: kostlivec ve skříni MŠMT Jan  Wagner
23. 8. 2002 Castro: Zrekonstruovali jsme školy Fidel Castro Ruz
22. 8. 2002 Projev jakoby z jiného světa Zdeněk  Jemelík
22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?
18. 8. 2002 Domácí násilí: jak se tento problém snaží řešit v Británii
15. 8. 2002 "Správná ženská má vydržet trochu bolesti."
23. 8. 2002 Česká diakritika v Britských listech
17. 6. 2002 Byl zprovozněn seznam článků podle autorů
23. 7. 2002 Chronologický archiv starších vydání Britských listů
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
25. 8. 2002 Spolana: Kdo strhal označení ze tří sudů u Štěpánského mostu? Štěpán  Kotrba
24. 8. 2002 Práva nájemce bytu postiženého povodní   
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
23. 8. 2002 Vedení pražského metra vyslýchá policie   
23. 8. 2002 Bude se stavět rampa k Sovovým mlýnům   
23. 8. 2002 Jděte pryč, tady čerpáme my! Radek  Mokrý
23. 8. 2002 Osudný příkaz povodňového štábu ochraně metra Radek  Mokrý
23. 8. 2002 Pražské metro: Atomový hrobeček Houfka Simpsona Radek  Mokrý, Štěpán Kotrba
23. 8. 2002 Spolana: Mluvčí nemluví, ale mlčí, do závodu se nesmí z hygienických důvodů Štěpán  Kotrba
22. 8. 2002 Spolana: dosud utajený průšvih Lenka  Kučerová
22. 8. 2002 Povodeň v Zálezlicích: obec na zbourání   
22. 8. 2002 Stránky pro monitorování toxického znečištění během povodní   
22. 8. 2002 Článek o Spolaně obsahuje dohady a nepřesnosti Václav  Šťastný
22. 8. 2002 Databáze pomoci postiženým povodněmi na stránkách povodne.aktualne.cz   

Ekologické znečištění Spolany RSS 2.0      Historie >
25. 8. 2002 Hexen u Štěpánského mostu: Reklamně poutací akce ekologických aktivistů Štěpán  Kotrba
25. 8. 2002 Spolana: Kdo strhal označení ze tří sudů u Štěpánského mostu? Štěpán  Kotrba
23. 8. 2002 Chlór spálil zemědělcům úrodu   
23. 8. 2002 Spolana: Mluvčí nemluví, ale mlčí, do závodu se nesmí z hygienických důvodů Štěpán  Kotrba
23. 8. 2002 Pátek večer: další únik chlóru ze Spolany Neratovice   
22. 8. 2002 Spolana: dosud utajený průšvih Lenka  Kučerová
22. 8. 2002 Článek o Spolaně obsahuje dohady a nepřesnosti Václav  Šťastný
21. 8. 2002 Hodnotit dosah havárie a záplav ve Spolaně je předčasné   
21. 8. 2002 Spolaně uplavaly kontejnery s hořlavinami Štěpán  Kotrba
20. 8. 2002 Evakuovala Spolana před povodní svůj "toxický koktejl"?   
20. 8. 2002 Policie se zajímá o Spolanu Neratovice   
9. 4. 2002 Sdružení Arnika: Zůstane Spolana na věčné časy zamořena rtutí?   
22. 3. 2002 Greenpeace žádá ředitele Spolany, aby zabezpečil před povodní provozy zamořené rtutí   
21. 3. 2002 Greenpeace: Bývalý ředitel Spolany nominován na Ropáka   
20. 3. 2002 Ministr Kužvart zorganizoval tiskovou konferenci "jen pro spřízněné spiklence"