Filmová miniatura, která je pro české proromské organizace "příliš nepříjemně romská"

2. 3. 2010 / Jan Čulík



Tato filmová miniatura Dominiky Švecové vznikla před dvěma lety jako studentské cvičení na katedře dokumentárního filmu Edinburgh College of Art. Původně neměla být delší než tři minuty, ale vznikl z ní nakonec šestiminutový, hluboce empatický, mírně ironický, avšak sympatizující, skoro až hrdinský portrét romské "matky pluku", čtyřicetileté Ivety, dominující slovenské romské rodině, která dnes žije ve skotském Glasgow. Na filmu se mi líbí, jak dokáže v inteligentní zkratce vyhmátnout lidství osob, které zobrazuje, ukazuje s pochopením, jak mnoho máme všichni společného. Film byl vybrán pro prestižní program "Scottish shorts" na loňském Edinburském mezinárodním filmovém festivalu. Obecenstvo v přeplněném sále na některé sekvence živě reagovalo, občas smíchem. Zaujala mě poznámka Dominičiny učitelky na Edinburgh College of Art: "Na tom filmu je mj. pozoruhodné, jak jsou ti Romové na sebe hrdí, jak se jim zde ve Skotsku na rozdíl od rodného Slovenska vede dobře." (Ano, na Slovensku pravidelně celá rodina hladověla, když přijeli do Skotska, děti nemohly pořádně jíst, protože neustále zvracely, trvalo to pár týdnů, než se to opravilo.) "Přitom oni jsou neuvěřitelně chudí."

Nabídli jsme film českým proromským organizacím; odmítly ho, je prý příliš romský. Holt je pro české proromské organizace autentický portrét romské rodiny přijatelný zřejmě jen potud, pokud se chová jako bílí Češi... :)

Bývalý bosenský viceprezident zatčen na letišti v Londýně

2. 3. 2010

KD│ Britská policie v pondělí večer v Londýně zatkla bývalého bosenského viceprezidenta Ejupa Ganiće, a to na základě srbského obvinění, že spáchal válečné zločiny. Mezi současnými bosenskými představiteli tento krok britských úřadů vyvolal pobouření a označili ho za podkopávání bosenské suverenity. Třiašedesátiletý Ganić se měl podle srbské strany v roce 1992 během občanské války v bývalé Jugoslávii podílet na organizování vražd zraněných vojáků, které představují porušení Ženevských úmluv. V okamžiku zatčení se pokoušel opustit území Velké Británie.

Řecko a ČR:

Kdeže ty peníze jsou? Co se s nimi mohlo stát?

2. 3. 2010 / Petr Wagner

Na pozadí setkání bývalých spolužáků jsem se setkal i s kolegou z Řecka, bývalým spolužákem, dnes privátním lékařem na Kypru v řecké oblasti. V našem zralém věku nakonec došla řeč po dámách i na politiku.

Vcelku jsme nechápali, jak inteligentní lidé jako on mohou podporovat stávku, když je přece jasné, jak je Řecko zadlužené a směřuje ke státnímu bankrotu. My, zmasírovaní neustálým opakováním katastrofických zpráv o státním bankrotu, krachu důchodů, rozpadu zdravotnictví, nástupu kobylek a morových ran jsme se, ač lékaři, stali experty na státní obligace a jejich rating.

Kapitalizmus odsaď až pocaď!

2. 3. 2010 / Jan Polívka

Upřímně mne pobavily reakce našich (především pravicových)politiků a českých novinářů na vyhlášenou stávku dopravních odborů. Netvrdím, že každý musí být jejich rozhodnutím nadšený, dokonce ani s ním nemusí souhlasit. Ovšem to je asi tak všechno, co proti stávce může dělat. Ona totiž je stávka docela běžným prostředkem boje pracujících za jejich ekonomické zájmy. A ony "benefity", za které dopraváci bojují, jsou bezesporu součástí jejich příjmů, tedy chcete-li boj za ně je boj za udržení stávající životní úrovně stávkujících pracujících!

Čína "kráčí po visutém laně"

2. 3. 2010

Čínský ekonomický růst dlouho závisel na exportu - a země se nyní snaží podpořit domácí poptávku zvýšením podpor pro chudý venkov určených především na vybavení domácnosti a nákupy automobilů.

KD│ Nejvyšší vedení čínské komunistické strany vyšlo z globální ekonomické krize posíleno, nezatíženo omezeními, jimž čelí recesí zdevastované západní demokracie. Jenže zatímco čínský model centrálního plánování dokázal udržovat ohromný ekonomický růst, analytici varují, že čínští představitelé v předvečer výročního zasedání parlamentu kráčejí po visutém laně. Autoritativní model totiž umožňuje velice rychlé rozhodování, ale může se přitom také dopustit obrovských chyb.

Další trapný apel Britských listů o finanční příspěvek od čtenářů

23. 2. 2010

To, co považuje čtenář Petr Nachtmann za odpuzující na Britských listech, je, jak píše "žebrání o finanční příspěvky".

Jasně. V českém kontextu je nezvyklé, obracet se na veřejnost, aby si financovala vlastní nezávislý časopis. Je to vlastně trapas, požadovat od lidí, aby financovali, co čtou.

Avšak co nám zbývá. Časopis bohužel - už skoro patnáct let - vydáváme, většinou bez rozpočtu. Základní náklady však z něčeho uhradit musíme.

V současnosti nás čekají tyto jednorázové výdaje: účetnictví za rok 2009: 35 000 Kč. Nový redakční laptop: 20 000 Kč, nezbytné programovací úpravy: 20 000 Kč. Celkem: 75 000 Kč.

Naštěstí to není tak horentní částka jako na podzim, kdy bylo nutno obnovit naše servery, které nevyhovovaly intenzivnímu provozu, a čtenáři nám - překvapivě a zavazujícím způsobem - rychle potřebně finanční prostředky poskytli.

Nicméně jsme nyní nuceni se znovu obrátit na čtenáře s - krátkodobým -. apelem, aby mírně zvýšili finanční příspěvky na Britské listy, máme-li být schopni časopis provozovat i nadále - což znamená schopnost platit provozní poplatky..Potřebujeme je minimálně zvýšit aspoň o třetinu, tedy o cca 10-15 000 Kč měsíčně. Kdyby věnovalo pravidelnou stovku měsíčně dalších cca 100 - 150 lidí, pomohlo by to vydatně. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Jan Čulík, šéfredaktor

O kapitalismu s láskou v Chrudimi

1. 3. 2010

Protože poslední film Michaela Moora rozhodně nepatří k favoritům dramaturgů českých kin, dovoluji si upozornit diváky z východních Čech na jedinou jeho projekci, kterou jsem po měsících očekávání zaznamenal, píše Milan Daniel: je avizována na neděli 7. března v Městském kině v Chrudimi . Vstupenky si lze zajistit i prostřednictvím webových stránek kina (www.kinochrudim.cz/).

Rozhlasové odbory žádají odstoupení rady ČRo

2. 3. 2010

tisková zpráva rozhlasových základních odborových organizací k situaci v Českém rozhlase

Odstoupení posledního generálního ředitele ČRo Richarda Medka z funkce završilo praktické bezvládí, které v Českém rozhlase panuje už více než rok. Závěr působení Václava Kasíka, letní mezidobí tří měsíců, po němž nastoupil R. Medek, který pak vládl-nevládl pět měsíců, je etapou vyznačující se absencí jakýchkoli konstruktivních a perspektivních rozhodnutí. Veřejnoprávní rozhlas i za těchto podmínek funguje zcela plynule a kvalitně dál, protože jeho program vytvářejí svědomití profesionálové. Situace navozuje otázku, zda tedy ČRo generálního ředitele vůbec potřebuje.

Češství, česká státnost a Masaryk -- jako diskutabilní problémy? (3)

160. výročí narození TGM jako příležitost vidět souvislosti v novém zkreslení

2. 3. 2010 / Miloš Dokulil

1. Druhé předznamenání

Z tohoto sedmidílného cyklu zamyšlení nad jedním, a nejen českým odkazem zatím vyšly dvě části: ZDE ZDE

Vzhledem k té časové prodlevě (skoro měsíc od jejich zveřejnění) se hodí některé již naznačené výchozí podmínky k možné reflexi stručně znovu zmínit. Pokud cítíme jisté nutkání k případné analýze nějaké události či osobnosti, mělo by být takové uvažování podmíněno přiměřenou znalostí fakt, jimiž chceme operovat.

Univerzity po celém světě pořádají "Týden izraelského apartheidu"

2. 3. 2010

KD│ Filmař, antropolog a výzkumník v oboru ekonomie - to jsou tři z hlavních účastníků "Týdne izraelského apartheidu" - a všichni jsou Izraelci. Univerzitní kampusy ve více jak 40 městech po celém světě věnují celý týden přednáškám, filmům, multimediálním událostem, kulturním performancím a demonstracím, informuje Danna Harman pro Haaretz.

Německá pobřežní města se obávají zaplavení

2. 3. 2010

Síla bouře Xynthia ukazuje, že ani vyspělé průmyslové země nemusejí být bezpečné před záplavami. V Německu spolková vláda i vlády jednotlivých republik ročně investují do ochrany pobřeží stamiliony eur. Avšak může se ukázat, že je třeba hráze dále zvýšit, a napříště v záplavových oblastech stavět domy i komunikace pouze na vyvýšeninách, informuje Axel Bojanowski pro Spiegel Online.

Špinavá pravda o "čistém uhlí"

2. 3. 2010

Kdyby šlo o střet v ringu, uhelný průmysl by byl otřeseným boxerem v rohu, který se snaží uhýbat před opakovanými údery. V roce 2009 nebyla v celých USA zahájena výstavba jediné uhelné elektrárny. Zhruba 100 projektů bylo ukončeno nebo opuštěno, z největší části kvůli rostoucímu povědomí veřejnosti o tom, že uhlí představuje přežitek raně industriální minulosti.

KD│ Pokud jste v minulém týdnu sledovali zimní olympiádu, patrně jste opakovaně narazili na PR kampaň v ceně mnoha milionů dolarů placenou uhelným průmyslem, která se zaměřila na potenciální výhody technologie "čistého uhlí". Výchozí předpoklad půlminutového spotu byl jednoduchý: Uhlí může být "čisté", Amerika se potřebuje zbavit závislosti na cizí ropě a vytvořit pracovní místa doma s využitím rozsáhlých zásob uhlí, napsal Joshua Frank pro Truthout.

Zmeňme zlý systém vzdelávania!

2. 3. 2010 / Milan Šupa

Takmer všetko je v dnešnej dobe skrivené a prekrútené doslova v pravý opak! Prekrútený a pokrivený je i súčasný systém vzdelávania, pretože v deťoch cieľavedome rozvíja iba rozumový rozmer ich osobnosti, kým všetko ostatné je podradné a druhoradé!

Zádušní mše za Karla Kryla

1. 3. 2010

Vsobotu 6. března v 18 hod. bude v basilice sv.Markéty v Břevnovském klášteře v Praze celebrována zádušní mše u příležitosti 16. výročí úmrtí Karla Kryla.

Po mši se koná minikoncert z Karlových písní, informuje Martin Štumpf, Opus bonum.

Desatero slabin Západu

1. 3. 2010 / Karel Dolejší

Úvahy o vyhlídkách jakéhokoliv jednotlivého prvku nějaké delší rovnice - například malé obslužné ekonomiky České republiky - bez úvah o celkových souvislostech podávají v dobách, kdy se dlouhodobé vývojové trendy lámou, často poněkud zkreslený obraz. Postupují totiž zpravidla i za nových okolností metodou běžnou v "normálnějších" časech, tj. uvažují o celkovém kontextu jako o relativně nehybném pozadí, na němž se odehrávají drobné změny aktuálně zkoumaného jevu. Jestliže budou západoevropské ekonomiky, hlavně německá, prosperovat, a jestliže si česká ekonomika na zahraničních trzích uchová konkurenceschopnost, pak platí, že české hospodářství "nemusí mít špatné vyhlídky". Parafrázujeme-li okřídlený výrok Voskovce a Wericha, dostaneme výrok s prakticky totožnou logickou strukturou: Budeme-li mít vejce, mohli bychom si ho udělat na slanině - pakliže ovšem budeme mít tu slaninu. Takové "dobré zprávy" mohou být docela dobře projevem zdvořilosti, pokud ovšem nejde o těšínská jablíčka. Abychom to celé lépe posoudili, musíme si právě povšimnout širšího kontextu - a protože nemáme k dispozici výsledky mnohaleté práce multidisciplinárního expertního týmu, půjde v podstatě jen o několik aproximujících a nesystematických poznámek. Přesto i ony mohou snad leccos zhruba nasvětlit...

Predator drone

Z války k domácímu grilu a zpět během jednoho dne

1. 3. 2010 / Miloš Kaláb

Dnešní válka nemusí být nic strašného. Naopak to může být docela příjemná zábava, pokud správně funguje klimatizace bojiště a podpůrný personál nezapomíná včas doplňovat ledničku. Americký voják může svému nepříteli téměř hledět do tváře (na svém laptopu) a nemusí se ho bát, protože na něho hledí z velké dálky, z níž potom ničí živou sílu nepřítele.

Pan Sam Nelson žije v Las Vegas a bojuje v Afganistánu. Každý den jezdí svým vozem do pouště, tedy do nevadské pouště ze své garáže v Las Vegas, až do místa zvaného Indian Springs. Cestou poslouchá stanici Radio XM a snaží se zapomenout na denní starosti jako jsou splatné účty a nájemné, aby byl na svou směnu dobře připraven. Je leteckým kapitánem a jeho zaměstnání ho nutí, aby každý den zabil několik lidí.

K tomu "Věk robota zabijáka už není fantazií BL 22. ledna 2010 ZDE

Bože, ochraň nás před pokušením olympijských her

1. 3. 2010 / Miloslav Štěrba

Před posledním dnem získala pořadatelská země Kanada nejvíce zlatých medailí -- zatím 13, a to nás čeká ještě finále v hokeji: Kanada vs. USA. Není to nádhera, zažít takový sportovní úspěch v zemi, které bylo umožněno hostit sportovce celého světa? Jakých met a prvenství by asi dosáhla naše republika, kdyby jí olympijský výbor pověřil konáním letních OH v Praze?

Pokusím se sestavit žebříček našich prvenství, jakýsi TOP 10, nikoli ve sportovních disciplinách, o těch nemá celkem smysl tu psát, neboť kolová nebyla zařazena do programu OH.

200 ruských tanků bylo opuštěno v lese

1. 3. 2010

Ruská armáda čelí trapnému skandálu: 200 jejích tanků totiž bylo nalezeno opuštěných v jednom lese v centrálním Rusku. Byly nehlídané a odemčené.

Jeden zpravodajský server z Jekatěrinburku zveřejnil video zapomenutých tanků, na němž místní lidé do tanků lezou a hrají si tam s prázdnými muničními pásy. Chybí jen ostré střelivo a klíčky do zapalování tanků.

Energie sleduje své předurčení

1. 3. 2010 / John Michael Greer

Pokaždé, když k něčemu používáte energii, musíte části z ní dovolit, aby, možno-li tak říci, sledovala své předurčení a přešla z vyšší koncentrace do nižší. Čím více práce chcete udělat, tím více exergie vynaložíte; můžete toho dosáhnout tím, že dovolíte, aby se rozptýlilo malé množství vysoce koncentrované energie, nebo tím, že to dovolíte mnohem většímu množství mírně koncentrované energie, nebo něčím mezi tím. Nicméně tak či onak, celkový rozdíl mezi koncentrací energie zdroje a prostředí - celková exergie - se vykonáním práce snižuje. Všimněte si, můžete s energií provádět spoustu věcí, pokud jste ochotni za to zaplatit; můžete ji měnit z jedné formy na druhou, a můžete dokonce koncentrovat určité množství energie obětováním mnohem většího množství odpadního tepla; ale tak či onak, celková exegie systému se přitom sníží...

KD│ Průmyslová civilizace je složitá věc, a její úpadek a pád, zdá se, bude ještě složitější, ale obojí spočívá na jednoduchém základě v podobě fyzikálního zákona, který věci poněkud provětrá. Nezapomínat na to je zásadně důležité, neboť syrový emocionální dopad nevítané budoucnosti dýchající nám právě teď na záda může až příliš snadno vést k úniku do nějaké další formy sebeklamu.

Monitor Jana Paula:

Chci vykročit ze svého stínu

1. 3. 2010 / Jan Paul

Ze Žižkova dolů Na Poříčí už delší dobu jezdí černovlasý kluk na cirkusácké jednokolce, proplétá se mezi chodci, sjíždí schody, a lidé se otáčejí. Blázen, či exhibicionista? Málokdo tuší, že je potomkem slavného předka. Petr Popper je tichý, nenápadný, a skromný, drobné štíhlé postavy s pronikavě hnědýma očima. Koluje v něm arménská krev. Ve čtrnácti letech mu maminka ukázala vzácnou relikvii, starý kufr plný dobových článků a v něm puntíkatý šátek. Tvůj děda byl Leonid Jengibarov!

Tony Blair v depresi řekl Gordonu Brownovi po invazi do Iráku, že odstoupí

1. 3. 2010

Bývalý britský premiér Tony Blair propadl po invazi do Iráku tak silné depresi, že řekl svému tehdejšímu ministru financí Gordonu Brownovi a svému náměstku Johnu Prescottovi, že nadcházejícího léta odstoupí z premiérské funkce, píše v neděli v týdeníku Observer Andrew Rawnsley, jsou to ukázky z jeho nové knihy.

Blairův fyzický a duševní kolaps byl tak hluboký, že se svěřil přátelům, že několikrát nevěděl, kde je během interpelací v parlamentu, a často se probouzel v noci zpocený.

O ČEM CHTĚL HOVOŘIT NORMAN FINKELSTEIN V PRAZE

Výsledek Goldstoneovy zprávy: VS OSN požaduje vyšetření války v Gaze

1. 3. 2010

ČTK│ Valné shromáždění OSN přijalo ve čtvrtek rezoluci vyzývající Izrael a Palestince k nezávislému vyšetření údajných válečných zločinů spáchaných za nedávné války v pásmu Gazy.

Oznámila to agentura Reuters. Rezoluci navrženou arabskými státy podpořilo 114 členů Valného shromáždění, proti bylo 18 a 44 se hlasování zdrželo. Proti dokumentu, který není právně závazný, se postavilo sedm zemí Evropské unie, mezi nimi i Česká republika, Slovensko, Německo, Maďarsko, Itálie, Nizozemsko a Polsko. A podle očekávání USA s Izraelem. Rusko se hlasování zdrželo.Izrael rezoluci odmítl a kritizoval VS OSN za její přijetí.

Z§vůle práva žádá vyšetření motivu pobodání romského žáka

1. 3. 2010

tisková zpráva

Nevládní organizace Z§vůle práva, zaměřená na právní ochranu romských občanů před diskriminací a pronásledováním, vyjádřila dnes vážné znepokojení nad vystupňovaným případem etnické šikany na základní škole v Chotěboři - ta skončila v minulých dnech pobodáním romského žáka. Organizace po zodpovědných institucích žádá důsledné vyšetření násilného incidentu, včetně možného rasového motivu. Upozorňuje také, že nepřátelská atmosféra na mnoha běžných školách je jedním z hlavních důvodů vysokého počtu romských dětí ve školách pro žáky s mentálním postižením.

Časopis Real-world economics review (RWCR) vyhlásil vítěze tzv. Dynamite Prize in Economics

1. 3. 2010

Cena byla ustanovena jako odezva na pokusy některých ekonomů vyhnout se zodpovědnosti za krizi tím, že ji klasifikovali jako nepředvídatelnou událost, (tzv. BlackSwan effect).

Hlasování se zúčastnilo 7500 předplatitelů RWCR, většina z nich ekonomové. Každý mohl hlasovat třikrát. Celkový počet hlasu byl 18 531.

Tři první místa mezi ekonomy nejvíce zodpovědnými za globální finanční krizi obsadili Alan Greenspan, Milton Friedman a Larry Summers, píše Jiří Drašnar.

O Bushovi a kapitalismu s láskou

26. 2. 2010 / Robert Bartoš

Tak jsem zase chtěl jít jednou do kina. Do pražské Lucerny na Mooreův "O kapitalismu s láskou". Záclonka na kase byla zatažená a když jsem se otočil, stály na schodech ke vchodu nepřátelsky se tvářící gorily. Jakýsi růžolící švejk mi prozradil, že dnes je kino rezervováno pro dýchánek HBO.

Kauza Finkelstein, aneb kdo se v Praze hrbí

26. 2. 2010 / Štěpán Steiger

Ve středečním Právu konstatoval Alexandr Mitrofanov, že ministerský předseda Fischer se před politickými lídry nehrbí. Je to asi pravda, byť možná "hrbí" není nejpřesnější výraz. Tím spíš ovšem překvapilo, že pokyn (rada? doporučení? - jistě ne příkaz) ke zrušení přednášky Normana Finkelsteina přišel z jeho kabinetu.

Martin Myant:

České hospodářství nemusí mít špatné vyhlídky

26. 2. 2010

◄ Rozhovor s Martinem Myantem v angličtině

Pro Humbox, britský univerzitní portál kulturněpolitických zdrojů jsme v angličtině natočili několik rozhovorů obsahujících základní informace o české literatuře, historii a ekonomice. Zde přinášíme rozhovor s profesorem Martinem Myantem, odborníkem na českou ekonomiku.

Níže přinášíme český překlad rozhovoru.

Tyto rozhovory jsou k dispozici pouze v angličtině:

Rozhovor o české historii ZDE
rozhovor o české literatuře 20. století ZDE
rozhovor o české literatuře 19. století ZDE

Stávka tramvajáků

27. 2. 2010

Nedlouho, snad za rok po seznámení s ním, myslím, že to bylo v květnu nebo červnu 1911, vyvolal Hašek stávku zaměstnanců pouličních drah pražských. Praha tehdy byla tři nebo čtyři dny bez provozu elektrických drah, nepočítáme-li několik vozů řízených stávkokazy z řad kontrolorů a podobných živlů. Že dostali i při policejní ochraně výprask, to jen tak mimochodem, Pražáci dobře dovedli. V naznačený čas v Riegrových sadech, na rozhraní Královských Vinohrad a "republiky" Žižkova, stála veliká pavilonová budova, zvaná Skating ring. To byl tehdy podnik, kde se pražské obecenstvo projíždělo v zimě, v létě, při hudbě na kolečkových bruslích. Do tohoto pavilonu byla svolána na půlnoční hodinu veřejná schůze nespokojených zaměstnanců Elektrických drah Královského hlavního města Prahy.

Tak svět mediálně odplácí?

26. 2. 2010 / Miloš Dokulil

Dne 25. února časně ráno našeho času měla ČR a její reprezentanti na olympijských hrách několik želízek v ohni. Je zajímavé, že nejednou náš rozhlas, když náhodou ve sportu dojde na Jóbovy zvěsti, raději je ani pak v krátkých zprávách vůbec nehlásí. Aby to následně neohrozilo "produktivitu práce"?

Dokázat se vzepřít

26. 2. 2010 / Karel Sýs

V pražském nakladatelství Futura právě vyšel Danielu Strožovi rozsáhlý knižní rozhovor, který s ním pořídil Emil Hruška. Strož v té neobyčejně zajímavé publikaci nazvané Dokázat se vzepřít vypravuje o svém dětství a mládí v Praze a hodně prostoru pak také věnuje svému více jak dvacetiletému exilu v Německu. Zde také kupříkladu mnichovské Svobodné Evropě, zrovna jako svému dlouholetému přátelství s Karlem Krylem. Nechybí samozřejmě vypravování o Strožově vlastní tvorbě, vydavatelské činnosti, anebo o jeho popřevratové spolupráci s KSČM. A konečně i o mandátu poslance Evropského parlamentu, který mu skončil v minulém roce. Knihu doprovází množství fotografií, některé doslova unikátní.

Když je parlament v demokracii na obtíž

26. 2. 2010 / Miloš Kaláb

Zatím se nejedná o parlament České republiky. Žiji v Kanadě od r. 1966 a s parlamentem zde nebyly problémy. Nyní se ale domnívá ministerský předseda Stephen Harper, že této zemi nejlépe prospěje, když parlament rozpustí. Aspoň na dva měsíce. Není to nic obtížného i když se dosud považuje Kanada za demokratickou zemi, v níž je parlament místem, kde zvolení zástupci občanů navrhují zákony. Vláda dbá prostřednictvím ministerstev, aby se přijaté zákony dodržovaly. Poslance (a tedy i ministry) platí stát čili daňoví poplatníci bez ohledu na to zdali šli k volbám. V Kanadě budou nyní poslanci v parlamentu dva měsíce placeni, ale nebudou pracovat. Rozpracované návrhy zákonů se při tom spláchnou bez užitku, jako když zemědělci vylijí vyrobené mléko do kanálu.

Chiliasté

26. 2. 2010 / Bruno Solařík

Proto všecek lid, nechtěje před mocí, násilím i ukrutností odpadnout od dobrého a ustoupit
od víry obecné, s jednou vůlí i jednomyslným souhlasem i radou mistrů
pražských i jiných kněží, tehdy řečený lid spravujících, zdvihl válku z nutnosti,
nikoli dobrovolně, a to jedině na obranu řečených pravd i na ochranu
věrných, kteří tyto pravdy z povinnosti hájili, válku, hlavně namířenou k tomu cíli,
aby tak zničen byl všecek blud Antikristův, jakkoli zakuklený, a aby
byla rozšířena víra Kristova, řád, spravedlnost i pravda...
Mikuláš z Pelhřimova, Táborská kronika, po r. 1444

Jen od vás, věřte mi, záleží, kdy přijde čas,
kdy pro vás začne nebe na Zemi.
V+W+J, Nebe na Zemi, 19361

Se zrušením všech dnešních kast
I dnešní předsudky se zřítí
Poznávat znamená už žíti
Vesmír je naše pravá vlast
Vítězslav Nezval, 19322

V lednu 1932 upozornil Vítězslav Nezval, že moderní básník, tj. "člověk s imaginací, obrněný dialektickým materialismem", proměňuje univerzální revoltou (nad jiné vhodnou "k intenzivní účasti na třídním boji") své bytí a vědomí v aktivní sílu, osvobozuje "ve své psýše síly nebezpečné kapitalistickému pořádku, síly zapovězené, deklasované, imorální": neguje maloměšťácké hodnoty stejně "jako komunista v parlamentu".3

Za hranice "zeleného kapitalismu"

26. 2. 2010

KD│ Opovržení přírodním prostředím charakterizovalo kapitalismus od samého začátku. Jak poznamenal Marx, kapitál ždímá půdu ve stejné míře, v jaké exploatuje dělníka. Sklony k ekologickému kolapsu jsou tedy od kapitalismu neodmyslitelné. Žádný střízlivý pozorovatel dnes nepopírá vážnost environmentální krize, ale není zatím široce rozpoznána coby krize kapitalismu, to znamená jako krize vyrůstající a opakovaně vyvolávaná vládou kapitálu, neboli nemající v rámci kapitalismu řešení, napsal pro server Monthly Review Victor Wallis.

Je užitečné připomenout si, že ačkoliv Marx původně situoval krizové tendence kapitalismu do sféry obchodního cyklu (přesněji řečeno, do fáze hospodářského poklesu), současně s tím uznával, že tyto tendence se mohou projevit i jinou formou - na prvním místě formou sklonu ke globální expanzi. Tyto projevy nejsou nutně cyklické; jde o setrvalé trendy. Mohou být sporadicky kompenzovány, ale pokud kapitalismus převažuje, nemohou být úplně odstraněny. Zahrnují: (1) rostoucí koncentraci ekonomické moci; (2) rostoucí polarizaci mezi bohatými a chudými, a to jak uvnitř hranic národního státu, tak v oblasti mezinárodních styků; (3) permanentní připravenost k vojenskému angažmá na podporu zmíněných sklonů; a (4) to co nás zde zvlášť zajímá, nepřetržité znehodnocování nebo vyčerpávání vitálně důležitých přírodních zdrojů.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2010

2. 2. 2010

V lednu 2010 přispělo finančně na Britské listy 174 osob celkovou částkou 34369.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 1. 2010 částku 83 466.48 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP. Jsme plni uznání vůči čtenářům Britských listů, že umožnili další provoz našeho časopisu nedávným financováním nových serverů. Mnohokrát děkujeme a prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.