3. 12. 2001
Američané připravují útok proti IrákuAmerika zamýšlí svrhnout Saddáma Husajna tím, že poskytne vojenskou podporu iráckým opozičním skupinám po celé zemi, zjistil týdeník Observer.
Prezident George Bush nařídil CIA a svým čelným vojensjým velitelům, aby připravily podrobné plány vojenské operace, která pravděpodobně začne do několika měsíců.
Tento plán, proti němuž se staví Tony Blair a ostatní vedoucí představitelé Evropské unie, zřejmě povede k rozkladu stále nestabilnějšího mezinárodního konsensu pro Američany vedenou "válku proti terorismu".
|
Součástí plán je společná operace, kdy americká letadla budou bombardovat klíčovou vojenskou infrastrukturu Saddáma Husajna a americké jednotky budou při tom pomáhat opozičním skupinám na severu a na jihu Iráku vyvolat povstání. Podle jedné verze plánu se povstání mají účastnit i vyslané pozemní americké jednotky. Navzdory tomu, že Spojené státy podezřívají, že se Irák podílel na útocích z 11. září, útok proti Iráku má vyvolat to, že se Irák, jak se očekává, odmítne podrobit se obnoveným inspekcím zbraní hromadného ničení podle sankcí OSN, uvalených na tu zemi po válce v Perském zálivu. Útok proti Iráku se plánuje pod vedením amerického ústředního velení na McDillově letecké základně v městě Tampa na Floridě, kde je velitelem generál Tommy Franks, který řídí nynější válku proti Afghánistánu. Jiným důležitým hráčem je prý bývalý šéf CIA JAmes Woolsey. Woolseyho prý vyslal do Londýna brzo po 11. náměstek amerického ministra obrany a zastánce tvrdé linie Paul Wolfowitz, aby se tam zeptal iráckých opozičních organizací, zda by byly ochotné se účastnit na povstání proti Saddámu Husajovi, pokud by jim Spojené státy poskytly vojenskou podporu. New York Times v sobotu cituoval čelného představitele americké vlády, který přiznal, že Bushovi poradci zkoumají možnosti jak posílit organizace, které se stavějí proti Saddámu Husajnovi. Richard Armitage, náměstek ministra zahraničních věcí, konstatoval, že k zásahu proti Iráku nedojde okamžitě, ale dojde k němu, "v čase a v místě, o nichž budeme rozhodovat my". Washingtonu sdělili jeho spojenci, že důkazy, které Amerika předkládá ohledně údajné souvislosti mezi útoky z 11. září a Irákem, jsou v nejlepším případě nepřímé. Avšak američtí navrhovatelé rozšíření války jsou přesvědčeni, že důvodem pro útok proti Saddámovi může být jeho plán vyrábět zbraně hromadného ničení. Opozice od Tonyho Blaira a francouzského prezidenta Jacquese Chiraca asi Američany nepřesvědčí, aby se tohoto plánu vzdali. Jeden evropský vojenský činitel, který se nedávno vrátil z ústředí generála Frankse na Floridě, uvedl:" Američané jednají bez důkazů. Jsou přesvědčeni, že v současnosti dokáží všechno a Tony [Blair] proti tomu nezmůže absolutně nic." |