15. 10. 2001
Po spravedlivé válce by mělo dojít ke spravedlivému řešeníNesmíme dopustit, aby nevinní lidé hladověliAmerická i britská vláda si zaslouží naši podporu, avšak nyní vyvstaly velmi podstatné otázky ohledně efektivnosti jejich strategie. Pokud má být zatčen Osama bin Laden a donucen zodpovídat se z činů své organizace - to je minimální cíl - musí ho Talibán vydat. Pokud to Talibán neučiní dobrovolně, západní speciální jednotky ho musejí zajmout. Šance na úspěch se velmi podstatně zvyšují, jestliže budou vojenské schopnosti Talibánu omezeny. Proto je vojenská infrastruktura Talibánu legitimním cílem amerických úderů.
Avšak vzhledem k tomu, že tento cíl byl nyní víceméně splněn, další prioritou musí být dobře vnímat hlas Komisařky OSN pro lidská práva Mary Robinsonové, která požaduje, aby bylo bombardování dočasně zastaveno a aby bylo tak umožněn rozvoz 250 000 tun potravin a bylo v Afghánistánu v letošní zimě zabráněno hladomoru, napsal včera týdeník Observer.
|
Shrnujeme redakční komentář včerejšího týdeníku Observer. Bombardování Afghánistánu už stálo stovky civilních životů, tvrdí Talibán. I kdyby byla jejich tvrzení přehnaná, každé ztráty na životech jsou politováníhodné a nepřijatelné. Avšak poté, co teroristé usmrtili 11. září více než 6000 nevinných lidí, a vzhledem k tomu, že existují důkazy, že se připravují další teroristické útoky, bylo nemožné neučinit nic. Americká i britská vláda si zaslouží naši podporu, avšak nyní vyvstaly velmi podstatné otázky ohledně efektivnosti jejich strategie. Nepříjemnou skutečností pro nevinné lidí v Afghánistánu je to, že jsou vláda Talibánu a teroristická organizace al-Qaeda propojeny. Pokud má být zatčen Osama bin Laden a donucen zodpovídat se z činů své organizace - to je minimální cíl - musí ho Talibán vydat. Pokud to Talibán neučiní dobrovolně, západní speciální jednotky ho musejí zajmout. Šance na úspěch se velmi podstatně zvyšují, jestliže budou vojenské schopnosti Talibánu omezeny. Proto je vojenská infrastruktura Talibánu legitimním cílem amerických úderů. Avšak vzhledem k tomu, že tento cíl byl nyní víceméně splněn, další prioritou musí být dobře vnímat hlas Komisařky OSN pro lidská práva Mary Robinsonové, která požaduje, aby bylo bombardování dočasně zastaveno a aby bylo tak umožněn rozvoz 250 000 tun potravin a bylo v Afghánistánu v letošní zimě zabráněno hladomoru. Apel prezidenta Bushe, aby každé americké dítě dalo dolar Afghánistánu, je správný, ale je nutno zajistit, aby nešlo o prázdná gesta. Potraviny je nutno začít rozvážet nyní. Nejde jen o humanitární postoj, je to tvrdá politika - jde o úsilí o globální udržení legitimity ohledně západních zásahů v Afghánistánu. Bomby samy o sobě nedostanou organizaci al Qaeda před soud. Západ potřebuje výzvědné informace, zběhy od Talibánu a spolupráci - a těch se mu nedostane, pokud nebude zjevné, že je na jeho straně spravedlnost. V tomto ohledu má velkou míru odpovědnosti Tony Blair. Stal se pro Ameriku velmi důležitým spojencem. Bez něho by koalice proti terorismu nebyla ani tak široká, ani tak silně angažovaná. Už nyní využívá svůj vliv, aby přesvědčil americké jestřáby, aby nerozšiřovali válku proti Iráku, požaduje, aby byl vyvinut nátlak na izraelského premiéra Ariela Sharona aby začal vyjednávat rozumným způsobem s Palestinci o míru, a také požaduje od OSN, aby začala aktivně připravovat poválečnou rekonstrukci Afghánistánu. Je to od Blaira chvályhodné, i když je možné, že Blair bude muset zanedlouho zaujmout vůči USA velmi ostrý postoj. Ale nejprve je nutno chytit bin Ladena. Můžeme podporovat první vlnu bombardování, avšak jestliže bude pokračovat příliš dlouho, pak bude muset Západ usilovat nejen o vítězství v pozemní válce, ale také ve válce slov. Příliš velké spoléhání na letecké údery by mohlo obojí toto vítězství ohrozit. |