15. 10. 2001
Bude britská vláda schopna potlačit v britských médiích bin Ladenova videa?Vedoucí představitelé britských televizních stanic byli povoláni na jednání do sídla ministerského předsedy Tonyho Blaira v Downing Street k diskusi o tom, jak zařazovat do vysílání videoprojevy Osamy bin Ladena, informovaly BBC a např. týdeník Observer.
Britská vláda vyjádřila znepokojení nad vysíláním videozáznamů bina Ladena a členů jeho organizace al Qaeda. Obává se, že jsou prý možná součástí videozáznamů tajné, zakódované informace pro teroristy v Británii.
Alistair Campbell, Blairův "ředitel pro komunikace", se chystá napsat britským médiím, že by měli přistupovat k videozáznamům bina Ladena a Talibánu "skeptičtěji". Také jim bude psát, že by britská média měla uvádět, že informace, poskytované bin Ladenem a Talibánem "není možné ověřit".
|
Očekává se, že tyto pokusy povedou ke konfliktu mezi britskou vládou a britskými médii. BBC dala najevo, že nezmění svou politiku, v jejímž rámci vysílá části videozáznamů bin Ladenových projevů. Kritikové poukazují na to, že britská vláda je zřejmě přesvědčena, že s bin Ladenem prohrává v propagandistické válce. Nynější úsilí přimět britská média, aby byla poslušnější vůči vládě, zřejmě dále zhorší styky mezi BBC a vládou. V minulých dnech totiž britská vláda zaútočila na BBC za to, že prý předčasně zveřejnila informace o plánované cestě Tonyho Blaira do Ománu, dříve, než byla tato zpráva schválena k publikaci. Slavná reportérka BBC Kate Adie konstatovala, že uvažuje, že bude žalovat bulvární deník The Sun i úřad britského premiéra Blaira v Downing Street za to, že tvrdily, že předčasným zveřejněním údajů o Blairově cestě do Ománu Adieová ohrozila jeho bezpečnost. Datum pro jednání mezi vládou a médii o této věci dosud nebylo určeno. Mluvčí BBC konstatovala: "Byli jsme pozváni do Downing Street k diskusi o tom, do jaké míry je vhodné vysílat záběry Osamy bin Ladena a jeho společníků. Půjdeme tam. Vyslechneme, co nám mají co říci." Mluvčí Downing Street řekla: "Jsme přesvědčeni, že je důležité hovořit nyní s médii o některých otázkách, které vznikají, když existuje konflikt, v němž ovládá přístup do sdělovacích prostředků organizace, která skrývá teroristy a která od samého začátku šíří lži a propagandu." Ředitel BBC News Richard Sambrook zdůraznil, že v televizním vysílání BBC byla použita jen malá část videozáznamů Osamy bin Ladena a že byly jeho výroky nadabovány do angličtiny, nad čímž nemohl mít Osama bin Laden žádnou kontrolu. Nikdy nebyly bin Ladenovy výroky vysílány mimo širší kontext. Odmítl jakékoliv pokusy vnutit BBC cenzuru. Dodal: "Existuje argument, že by se bin Ladenovi vůbec neměla poskytovat žádná publicita. Nesouhlasím. Je lepší, aby bylo známo, co říkají, a my všichni musíme vědět, jak uvažují. Poučili jsme se z pokusů [Margaret Thatcherové] potlačovat výroky severoirské organizace Sinn Féin, se styky s Irskou republikánskou armádou, že to prostě nefunguje." Komerční televizní zpravodajství Independent Television News (které mj. vyrábí také Channel Four News) konstatovalo, že pozvání z Downing Street obdrželo a uvažuje, jak reagovat. Televizní stanice al-Jazeera obhajovala svou praxi vysílání bin Ladenových videoprojevů. Konstatovala, že je životně důležité poskytovat kompletní informace ohledně celého úsilí Spojených státl proti bin Ladenovi a jeho organizaci. Ahmed Sheikh, ředitel zpravodajství televizní stanice al-Jazeera, sdělil BBC, že každá zpravodajská stanice, která se považuje za objektivní, musí odvysílat i výroky zveřejněné Osamou bin Ladenem a organizací al Qaeda. |