Jeden fatální omyl globální prognostické studie
4. 1. 2013 / Zdeňka Petáková
Přešel advent a vánoční svátky, ten čas, kdy je silněji vnímáno jako žádoucí zklidnění, pomoc bližním, soustředění na duchovní hodnoty.
Pokud jde o naše bližní v širším slova smyslu -- o lidstvo jako celek, je nás v tuhle chvíli něco přes 7 miliard, a v roce 2030 nás má být o miliardu více.
Podle prognostické studie Global Trends 2030: Alternative Worlds, o níž Britské listy přinesly již několik zpráv (ZDE, ZDE, ZDE), je demografický vývoj hodnocen jako žádoucí v oblastech, kde počet obyvatel narůstá. V tomto ohledu je například Indie zemí, která v roce 2030 pravděpodobně předstihne Čínu v mnoha směrech ústících ve zvyšování HDP, hodnocena studií jako "úspěšnější".
Naopak stárnutí populace, způsobené nízkou porodností a prodlužováním života, je na mnoha místech studie komentováno jako nežádoucí -- standardně je nazýváno problémem. Takto může demografický vývoj, podle mého mínění, vnímat jen ten, kdo lidi chápe jako nějaký dobytek vhodný hlavně k tvorbě a zvyšování HDP. Vzhledem k rostoucímu počtu obyvatel Země i konečnosti jejích zdrojů -- vody, půdy, nerostných surovin -- je tato optika pozitivního hodnocení růstu HDP zcela zvrácená. Za dnešního stavu věcí by měl být naopak hodnocen jako žádoucí návrat k šetrnosti, nezvyšování či snižování spotřeby, a to ve všech oblastech, kde je to jen možné. Také snižování porodnosti, především tam, kde je již nyní nouze o zdroje.
Jako žádoucí by měl být hodnocen posun k nejvyššímu oceňování přirozeného řádu věcí, kdy první povinností silnějších je postarat se o slabší. A nikoli hromadění materiálních statků s důsledkem plenění přírodních hodnot, jak nám dnes předvádějí a vnucují. A podle čeho se nás i státy snaží řadit, porovnávat, hodnotit -- totiž podle MÍT -- a být schopen urvat ještě víc. A tak si s příchodem nového roku říkám: Kdy už konečně těm sociálním inženýrům západu, východu i středu někdo vysvětlí, že člověk přichází na svět proto, aby byl člověkem, pečovat a pomáhal -- nikoli aby vlastnil, porovnával, naparoval se pro majetek a vlastnění pokládal za nejvyšší hodnotu? A že jejich vidění a vedení světa je fatální omyl, v konečném důsledku zničující pro společnost i přírodu?
VytisknoutObsah vydání | Pátek 4.1. 2013
-
5.1. 2013 / Apokalyptický úpadek České republiky4.1. 2013 / Libor PrudkýNepotřebujeme prezidenta s ideologií jako základním východiskem pro jeho chování4.1. 2013 / Štěpán KotrbaEXKLUZIVNĚ: Věci veřejné podaly ústavní stížnost na církevní restituce. Za neústavní mají i část zákona o Ústavním soudu5.1. 2013 / Klausova amnestie hrozí ústavní krizí5.1. 2013 / Proč se v ČR vězní tolik lidí?5.1. 2013 / Špatná Rusalka ve Smetanově divadle v Praze4.1. 2013 / Martin KunštekVladimír Franz: Vetoval bych zákony, které odporují zdravému selskému rozumu4.1. 2013 / Američtí vojáci nestřílejí v USA civilisty4.1. 2013 / Dvacetiminutovka "ANO pro Plzeň!"3.1. 2013 / Past jménem druhý pilíř2.1. 2013 / Boris CvekJe logické, že výročí 20 let existence zkorumpovaného a rozkradeného státu oslavuje prezident a premiér tohoto státu propuštěním zlodějů3.1. 2013 / Zkušenosti z českých věznic3.1. 2013 / Vůbec bych se nedivil, kdyby podpis pod amnestií Klaus symbolicky parafoval ukradeným perem3.1. 2013 / Mladičké přítelkyni není co závidět2.1. 2013 / Třesou se mýty i skleněný strop4.10. 2012 / Hospodaření OSBL za září 2012