Daníme v ČR zde vydělávající firmy?
2. 1. 2013 / Zdeněk Rous
Zatímco v Británii se strhla obrovská debata ohledně zdanění firem a bohatých jedinců, v Česku je ohledně této problematiky ticho po pěšině. V Británii jsou Starbucks či Amazon kritizování za to, že zde neplatí téměř žádné korporátní daně. Firma Starbucks měla v Británii za poslední tři roky objem tržeb 1.2 miliardy liber a nezaplatila tam žádnou korporátní daň. Prostřednictvím přesouvání peněz mezi jednotlivými zeměmi dokázala na účtech své společnosti v Británii vykázat ztrátu. V současnosti je řadou zákazníků bojkotován. Obří internetový obchod Amazon.co.uk byl v roce 2006 přesunut do vlastnictví lucemburské společnosti. Při ročním objemu tržeb v hodnotě přes tři miliardy liber nezaplatil v Británii žádnou korporátní daň. To hovoříme o placení daní ve Velké Británii, ve fungujícím liberálně demokratickém státě s dlohoudobou tradicí. Jaká asi bude situace v České republice? Asi by bylo naivní se domnívat, že velké firmy v ČR se chovají jinak. Kdyby tak jednaly, měly by konkureční nevýhodu vůči firmám, které se takových podvodů neštítí. Železný zákon konkurenceschopnosti je neúprosný.
Můj přítel který pracuje na vyšší pozici v nejmenované korporaci mi sdělil, že centrála jejich firmy kvůli zdanění nesídlí v ČR, a z toho důvodu jsou všechna důležitá rozhodnutí pro ČR oficiálně vydávána z centrály mimo ČR. Nejedná se o firmu, která by poskytoval nějaké služby po internetu, ale o firmu, která v ČR vyrábí i prodává materiální výrobky a tímto způsobem se vyhýba placení daní. Oficiálně je vše legalní. Podvodnost takového jednání je však zřejmá. Podle něj se tak chová celá řada dalších firem. Tyto peníze z neuskutečněného zdanění státu samozřejmě chybí. Toto se děje v době, kdy český stát škrtá kde se dá, šikanuje chudé a nezaměstnané občany a Ministerstvo práce a sociálních věci vyhrožuje občanům, že z nich kvůli práci na černo udělá bezdomovce.
Měla by nás zajímat otázka, kde sídlí a kde platí daně v Česku operující korporace. Je zde spousta práce pro investigativní novináře. Vyšetřování a medializace tématu ne/placení daní velkými firmami by umožnila nejen případný tlak na konkrétní firmy, ale rovněž vstoupení tohoto tématu do politického boje. No nebyla by z toho pěkná otázka pro volební kalkulačku?
VytisknoutObsah vydání | Středa 2.1. 2013
-
2.1. 2013 / Boris CvekJe logické, že výročí 20 let existence zkorumpovaného a rozkradeného státu oslavuje prezident a premiér tohoto státu propuštěním zlodějů2.1. 2013 / Třesou se mýty i skleněný strop1.1. 2013 / Rozdíl mezi dnešní vládou a vládou Miloše Jakeše31.12. 2012 / O kauze Přednádraží se píše čínsky31.12. 2012 / Co nás čeká v roce 2013?4.10. 2012 / Hospodaření OSBL za září 2012