Situace v Libyi
24. 3. 2011
- Americký šéf vojenského štábu pro akce v Libyii admirál Gerard Hueber tvrdí, že nepřicházejí žádné zprávy o civilních obětech usmrcených západnímo vojenskými akcemi, nazdory opačným tvrzením Kaddáfího vlády. Britský vicemaršál Greg Bagwell se vyjádřil, že Kaddáfího letectvo "už jako bojová jednotka neexistuje".
čtvrtek 11.15 AL DŽAZÍRA
- 28 velvyslanců u NATO právě zahájilo čtvrtý den jednání ohledně toho, jak a kdy má NATO převzít velení nad vojenskou operací proti Kaddáfímu.
- Tunisko podobně jako USA a EU zmrazilo libyjská aktiva.
- Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé uvedl, že doufá, že vojenská intervence v Libyii bude varováním vládám v Sýrii, v Saúdské Arábii i jinde. Dodal, že vojenské akce proti Kaddáfímu budou zřejmě trvat dny až týdny, nikoliv však měsíce.
- Ali Tarhouni, nový ministr financí libyjské opoziční národní rady, který vystudoval v USA, sdělil reportérům, že vzbouřenecká armáda má asi 1000 profesionálních vojáků. Přiznal, že na východě země dochází při vzbouřeneckých vojenských akcích k chaosu. Dodal, že vzbouřenci nemají nedostatek peněz, přestože je Tripolis odřízl od finančních zdrojů. Četné země poskytly vzbouřencům kredit, Británie například, jak tvrdil, poskytla úvěr ve výši 1,1 miliardy dolarů.
- Z Libye uprchlo v důsledku konfliktu 290 000 lidí a dalších 600 000 lidí v zemi potřebuje humanitární pomoc, varuje International Medical Corps.
- Šedesát procent Američanů podporuje americké vojenské akce v Libyi. Považují způsob, jak rozhoduje prezident Obama, za "opatrný a oceňují, že Obama široce konzultuje", anebo za "silný a rozhodný". 36 procent Američanů charakterizuje Obamovo jednání jako "nerozhodné a váhající".
- Republikání v americkém Kongresu kritizovali prezidenta Obamu. Dotazovali se, co je účelem akce v Libyi, kolik to stojí a jaká je strategie odchodu.
čtvrtek 11.00: BBC
- Rusko zpochybňuje cíl mezinárodní intervence v Libyi. Konstantin Kosačev, předseda výboru státní dumy pro zahraniční záležiosti, sdělil BBC: "Rezoluce OSN byla v pořádku, ale současné akce protiřečí duchu a liteře této rezoluce. Nejsou ničeny pouze protiletadlové systémy, ale byl bombardován i palác plukovníka Kaddáfího a je ničeno i mnoho jiných vojenských objektů a to je podle našeho názoru svým způsobem zasahování do vnitřních záležitostí suverénního státu."
- V Syrii dochází k hromadnému zatýkání aktivistů po sedmi dnech protivládních protestů. Ve středu bylo usmrceno střelbou 15 lidí v městě Deraa, informují humanitární organizace.
- V jihovýchodním Jemenu dochází k vojenským střetům mezi pravidelnou armádou a elitní republikánskou gardou prezidenta Saleha.
- Občan z města Misurata sdělil rozhlasu BBC: "V Misuratě ve středu došlo k záměrnému ostřelování hlavní nemocnice Kaddáfího tanky. Tři civilisté byli usmrceni. Na civilisty také střílejí ze střech Kaddáfího ostřelovači."
- Oficiální libyjská tisková kancelář JANA informovala, že v noci došlo k třem náletům na Tripolis, které usmrtily "velké množství civilistů". Nálety se podle ní "zaměřily na civilisty, kteří se snažili vyprošťovat raněné a mrtvé z trosek." Toto tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
- Vzbouřenci v Bengází skandují: "Děkujeme vám, Davide Camerone." Zdůrazňují však, že nechtějí pozemní invazi západních vojsk.
- Kaddáfí začal znovu střílet na město Misurata. Obyvatelé města uvádějí, že město nemá žádné zdravotnické zásoby, nemocnice jsou plné raněných, ve městě nejsou potraviny a lidé pijí dešťovou vodu. Náměstek Kaddáfího ministra zahraničí uvedl, že v Misuratě ve čtvrtek dochází jen k omezeným potyčkám.
Obsah vydání | Čtvrtek 24.3. 2011
-
24.3. 2011 / Situace v Libyi24.3. 2011 / Cvičení24.3. 2011 / Murphyho zákony pro libyjskou intervenci22.3. 2011 / Putin: Rusko v roce 2013 zdvojnásobí výrobu raket8.3. 2011 / Hospodaření OSBL za únor 2011