Některé akademické časopisy opouštějí "posvátný princip peer review"

24. 8. 2010

Vědecké články v akademických časopisech se po celé dvacáté století tiskly na základě tzv. "peer review" - doporučení jiných vědců v daném oboru. vědci odmítnutý či nedoporučený článek nevyšel.

Některé vědecké časopisy v oboru humanitních studií však nyní tento model opouštějí, anebo ho alespoň pozměňují. Vliv má věk internetu.

Ctihodný americký časopis The Shakespeare Quarterly (Shakespearovský čtvrtletník) rozhodl, že namísto tradiční "peer review" několika akademiků, začne používat internetu a otevře předkládané články rychlému kolektivnímu úsudku daleko širší veřejnosti.

Časopis umístil na internet čtyři vědecké články, které dosud nebyly přijaty k publikaci, a vyzval skupinu expertů, aby se k nim vyjádřila. Celkem napsalo 41 lidí více než 350 připomínek, mnohé z nichž vyvolaly reakce od autorů. Opravené verze pak zpracovali editoři vědeckého časopisu a s konečnou platností rozhodli, že články vyjdou v oficiálním vydání časopisu dne 17. září.

Deník New York Times, který o této nové praxi informoval, konstatuje, že nehumanitní vědci a ekonomové už takto hodnotí navzájem svou práci delší dobu.Například matematici používají blogy a stránky wikipedie k zhodnocení údajných matematických důkazů velmi rychle. V humanitních vědách dosud spíš vládla v digitální oblasti nečinnost, poznamenává NYT.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vytisknout

Obsah vydání | Úterý 24.8. 2010