Problémy českých občanů na hranicích s Německem, aneb pro nás neplatí Schengen?
24. 2. 2010 / Daniel Strož
Českou veřejnost čím dál víc znepokojuje, jakým způsobem je již po nějakou dobu zacházeno s mnoha českými občany nejenom přímo na česko-bavorských a česko-saských hranicích, ale dokonce i po ujetí několika desítek kilometrů v německém vnitrozemí. Bývají velmi často a hlavně bezdůvodně obtěžováni potupnými kontrolami a nezáleží přitom, cestují-li hromadnými dopravními prostředky nebo individuálně, vlastními automobily. Kontroly navíc většinou neprovádějí ani uniformovaní policisté nebo celníci, ale převážně muži v civilu, bez jakéhokoli zřetelného označení.
V roce 2006 jsem patřil k těm europoslancům, kteří v Evropském parlamentu vystupovali proti pokusům odložit termín přistoupení tehdy deseti nových členských států, včetně naší republiky, k takzvanému Schengenskému informačnímu systému (SIS I for all). Napojením na tento systém, který se nám nakonec podařilo prosadit bez odkladu a začal platit od 21. prosince 2007, měl být i našim občanům umožněn volný pohyb na území Evropské unie. Napřed vše probíhalo bezproblémově; než se ale rok s rokem sešel, vystaly první potíže. Hned po několika prvních stížnostech lidí popisujících mi hrubé zacházení ze strany německých orgánů obrátil jsem se na tehdejšího českého ministra vnitra Ivana Langera s návrhem, aby podal žádost o vysvětlení evropské instituci. Pokud vím, Langer se situaci pokoušel řešit, ale Brusel se mu (a ani dodnes jeho nástupcům) k těmto případům nikdy oficiálně nevyjádřil. Šikana českých občanů pokračuje mezitím ve zvýšené míře a Němci si k jejímu ospravedlnění vymýšlejí neustále nové důvody. Tím nejnovějším je prý údajná liberální drogová politika v České republice.
Koncem dubna 2009 jsem nezávisle na snaze domácích politiků na toto téma vystoupil před Evropským parlamentem ve Štrasburku. Využil jsem k tomu rozpravy na téma práv cestujících v autobusové a autokarové dopravě, jinam se mi můj příspěvek nepodařilo zařadit. Plénu EP jsem sdělil následující (přepisuji to z parlamentního záznamu):
Jelikož jsem svou europarlamentní činnost v minulém roce ukončil, nezbyl mi už čas, abych celou záležitost nadále sledoval. Apeluji tedy na současné české europoslance (máme jich přece celkem dvaadvacet!), aby si alespoň někteří z nich -- ačkoli by byla nejvhodnější společná akce -- vzali toto téma za své. Nelze přece nečinně přihlížet tomu, že se v tomto ohledu ocitáme v unijním prostředí v roli jakési druhořadé země, se kterou lze nakládat a třeba ji i diskriminovat, jak se komu zachce.
VytisknoutObsah vydání | Středa 24.2. 2010
-
24.2. 2010 / Daniel VeselýPár poznámek k vystoupení Normana Finkelsteina v České televizi a mediálnímu přístupu vůči jeho osobě24.2. 2010 / Uwe LadwigPolsko předstihne Německo, neboli O jakési pošetilosti, která však má svůj smysl24.2. 2010 / Daniel StrožProblémy českých občanů na hranicích s Německem, aneb pro nás neplatí Schengen?24.2. 2010 / Pavel PečínkaFinanční krize prý letos ještě neskončí, po volbách se změní parlament, vláda i zastupitelstva obcí. Ptáme se proto: Co očekáváte od roku 2010?23.2. 2010 / John Michael Greer zase "trochu" špatně22.2. 2010 / "Závidím těm, kdo nenávidí Izrael"22.2. 2010 / Přeběhlictví -- krůček ke korupci22.2. 2010 / Obrovsky výhodné nízke platy?22.2. 2010 / NATO usmrtilo v Afghánistánu dalších 33 civilistů22.2. 2010 / Čína opět zpřísnila pravidla poskytování úvěrů2.2. 2010 / Hospodaření OSBL za leden 2010