V hlavní roli Venezuela
10. 9. 2009 / Ilona Švihlíková
V poslední době se objevilo několik zajímavých mediálních událostí, které prezentují Venezuelu a jejího prezidenta Huga Cháveze poněkud jinak, než jsme zvyklí z klasických médií – jako zemi v rozkladu, s diktátorem v čele, který představuje hrozbu pro celý jihoamerický kontinent a především svého „mírumilovného“ souseda – Kolumbii. Ve Venezuele se již dlouho hovoří o tzv. „mediálním terorismu“ - očerňování Venezuely, dezinformace, překrucování výroků Huga Cháveze apod. je velice intenzivní především v USA. Amerika se Chaveze bojí.
K tomu "Oliver Stone: "Americká média démonizují zahraniční politiky jako naše nepřátele" ZDE
V poslední době se objevilo několik zajímavých mediálních událostí, které prezentují Venezuelu a jejího prezidenta Huga Cháveze poněkud jinak, než jsme zvyklí z klasických médií – jako zemi v rozkladu, s diktátorem v čele, který představuje hrozbu pro celý jihoamerický kontinent a především svého „mírumilovného“ souseda – Kolumbii. Ve Venezuele se již dlouho hovoří o tzv. „mediálním terorismu“ - očerňování Venezuely, dezinformace, překrucování výroků Huga Cháveze apod. je velice intenzivní především v USA. Amerika se bojí.
Prvním dokumentem, který se snažil ukázat pravdu o (neúspěšném) puči na prezidenta Cháveze v roce 2002 se stal The Revolution Won't Be Televised. Pokud se podívám do současnosti, zjistíme, že o Venezuele byl natočen a nedávno měl svou premiéru dokument Inside the Revolution, který se snaží mapovat deset let tzv. bolívarské revoluce, tj. politických, sociálních a ekonomických změn nastartovaných prezidentem Chávezem. Nejedná se při tom o žádnou oslavnou ódu, dokument se rozhodně nevyhýbá velkým problémům, jako je kriminalita, přetrvávající korupce či problémy s odpadovým hospodářstvím. Dokument je výjimečný tím, že mapuje Venezuelu zdola, nemluví v něm „nezávislí odborníci“, ale lidé z ulice a sami říkají, jak jejich životy stále probíhající bolívarská revoluce ovlivnila a ovlivňuje.
Za zmínku stojí v traileru zmíněná fakta: totiž, že Hugo Chávez si svým nekompromisním postojem udělal v celém světě mnoho mocných nepřátel. Novinář a dokumentarista John Pilger o tomto dokumentu řekl: „Toto je unikátní film o Venezuele, o zemi, procházející neobyčejnou změnou. Podívejte se na tento film, protože je upřímný a pravdivý a respektuje ty, kteří chtějí znát pravdu o tomto impozantním pokusu, chybách a všem ostatním, aby si mohli zpět vybojovat lidské zacházení pro obyčejné lidi.“
Inside the Revolution: Zdroj a trailer ZDE
Téměř bez zájmu světového tisku proběhla nedávná návštěva Noama Chomského v Caracasu, kde s prezidentem Chávezem hovořil o bolívarské revoluci a situaci v Jižní Americe, která byla v té době velmi zostřená americkými plány na výstavbu sedmi nových základen v Kolumbii. V programu státní televize se objevila také Eva Golinger – americká právnička - která mapovala skutečné pozadí puče v roce 2002.
Chomsky mimo jiné zmínil: „Já píšu o míru a kritizuji překážky míru, to je snadné. Těžší vytvořit lepší svět.... A to je tak vzrušující, když jsem konečně navštívil Venezuelu – mohu vidět, jak se tvoří lepší svět.“
Na rozdíl od převažující části tisku, Chomsky se nedomnívá, že Chávezova reakce na plánované základny v Kolumbii byla hysterická. Chomsky naopak tvrdí, že: „zvýšení vojenské přítomnosti na kolumbijských základnách je pouze součást širších snah k obnovení kapacity Washingtonu pro intervenci.“ A dále: „transformace, kterou Venezuela prochází směrem k jinému socio-ekonomickému modelu může mít globální dopad, pokud tyto projekty budou úspěšné.“
Zcela aktuální je pak film proslulého Olivera Stonea, spolupodepsaný Taríkem Ali, obsahující rozhovor s Chavezem, South of the Border. Ten byl slavnostně představen (i za účasti Huga Cháveze) na benátském filmovém festivalu.
Stone prezentuje některé výroky vrcholných amerických představitelů a jejich obsesi Hugem Chávezem: Chávez nebezpečnější než kdy byl Fidel Castro, Chávez podporující terorismus, Chávez, který vede válku (!) vůči USA, jejíž dopady mohou být horší než 11. září, Venezuela, která je negativní silou v regionu, Chávez ďábel v lidské podobě, esence zla. Stone se vydává do Venezuely, zpovídá jihoamerické prezidenty, hovoří s Chávezem a všímá si změn ve Venezuele. A Stone zjistil: „Prezidenti říkali totéž. Chtějí mít kontrolu nad svými zdroji, posilovat regionální vazby a jednat s USA jako rovný s rovným a stát se nezávislými na MMF.“
South of the Border: Trailer 04:02 ZDE
Všiml si i neutuchající americké snahy levici v Jižní Americe rozdělit na tu špatnou (Venezuela, Ekvádor a Bolívie) a tu dobrou (Brazílie). Tarík Ali, který se Stonem spolupracoval na scénáři řekl k hlavní myšlence filmu: „Ukázat americké veřejnosti, kdo jsou skutečně tito prezidenti, tak aby se mohli rozhodnout, vytvořit si názor.“ A dodal: „V Bolívii, Venezuele a Ekvádoru, vlády používají své zdroje, aby pomohly těm nejchudším. Dříve byli chudí neviditelní.“
Stone se neopomenul vyjádřit k médiím v USA: „Vzhledem k našim zkušenostem z Iráku, Američané musejí zpochybňovat roli, kterou hrají naše média v démonizování zahraničních představitelů jako našich nepřátel. Následky mohou být kruté.“
Stone už v traileru svého filmu konstatuje: „Chávez je hrozbou pro systém.“ A Hugo Chávez to sám potvrzuje, když říká: „Můžeme změnit průběh dějin.“
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 10.9. 2009
-
10.9. 2009 / Ústavní soud zrušil předčasné volby10.9. 2009 / Otázky o budoucnosti tohoto státu10.9. 2009 / Českou Akademii věd nezaložili komunisti10.9. 2009 / Obama se důrazně postavil za reformu zdravotnictví10.9. 2009 / Vědci vzkazují vládě, že budou nablízku10.9. 2009 / Spektakulární nové fotografie z Hubblova teleskopu10.9. 2009 / Skandál v Německu: Průzkum úložiště jaderného odpadu v Gorlebenu byl politicky manipulován10.9. 2009 / Záhada ze střižny aneb Media made easy10.9. 2009 / Citát dne aneb jak všichni šíleně věří Kalouskovi10.9. 2009 / Diskuse musí být svobodná10.9. 2009 / Uwe LadwigDrogy jako sociální problém, neboli Řešením někdy opravdu může být uvolnění trhu27.10. 2009 / Ideálně situovaný studentský byt na Starém Městě v Praze10.9. 2009 / Jiří Drašnar není Němec...1.9. 2009 / Hospodaření OSBL za srpen 2009