30. 3. 2009
I když to tak na první pohled nevypadá...reakce na poznámku Karla Dolejšího k článku Štěpána Kotrby "Diverzifikovaná, decentralizovaná, občanská a komunální energetika" Jaderná elektrárna Dukovany skutečně MÁ kontejnment - ochrannou obálku, i když to tak na první pohled nevypadá. Ochranná obálka nemusí být jen válcového nebo kulového tvaru, jak jste možná zvyklí (i když je to tak výhodnější), píše tiskový mluvčí JE Dukovany Petr Spilka. |
Tento fakt uznává i EU a proto v přístupové dohodě ČR- EU nepožadovala EU odstavení JE Dukovany v ČR, stejně jako V2 v JE Jaslovské Bohunice na Slovensku na rozdíl od V1 - tamtéž ( - typ, který skutečně kontejnment nemá a proto byly oba tyto starší bloky V1 odstaveny, zatímco modernější (V2 s kontejnmentem ve stejné lokalitě Jaslovské Bohunice běží dál). V J Bohunicích jsou totiž dvě různé elektrárny.
To jen na okraj pokud vás taková maličkost, jako věcná pravda, zajímá.
I zde ovšem zcela chybí podrobnosti o použitém materiálu, technologii (je beton předepjatý?), s tím související odolnosti vůči tlaku či nárazu, které části zařízení jsou uvnitř a které vně atp. Nepochybuji ovšem, že narozdíl od západních společností jsou tyto údaje v ČR pečlivě tajeny, aby je novináři třeba nezneužili ke srovnávání s obdobnými konstrukcemi v zahraničí... Co se týče externího kontejnmentu koncipovaného jako hlavní tlaková a zároveň ochranná obálka elektrárny (external enclosure či missile shield), který by podle západních konvencí měl chránit celý primární okruh, v Dukovanech podle všeho i nadále chybí, protože by vyžadoval kompletní přestavbu celého objektu. Jen pro představu: evropský reaktor EPR chrání před případným útokem zvnějšku dvoudílná bariéra ze speciálního železobetonu o tloušťce 2,6 metru. Diskusi tedy nelze vést na úrovni tvrzení "zvonka to tak vyzerá"; o existenci tlakové obálky reaktoru (v plnohodnotném, tj. západním pojetí) v Dukovanech budu přesvědčen, až v areálu elektrárny bude místo tovární haly s reaktorem stát něco takového:
|