28. 11. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
30. 11. 2008

Vyšetřování útoků v Bombaji se soustředí na pákistánskou stopu

KD│ Zatímco roste počet zjištěných obětí, zatímco dochází k odhalování celé hrůzy prostřednictvím výpovědí traumatizovaných přeživších a fotografií mrtvol poházených kolem turistických letovisek v Bombaji, vyšetřování zvěrstev je v plném proudu, píše britský deník Daily Telegraph.

Už se objevuje znepokojující téma: Dva nejnenávistnější a nezvladatelné konflikty, totiž v Afghánistánu a v Kašmíru, se mohou spojit v jeden.

Stopa ozbrojenců, kteří řádili v ulicích a hotelech, podle indických úřadů vede divokým terénem pohraničních kmenových území Pákistánu, odkud skupiny napojené na al-Kájdu spřádají globální džihád. Tuto verzi podporuje i fakt, že se teroristé zaměřili na britské a americké občany, a také zprávy, že mezi útočníky byli "britští občané pákistánského původu", nejpravděpodobněji vycvičení na kmenových územích.

Ale ve hře jsou i jiné významné faktory. Teroristé ve své propagandě zmínili jako důvod svých akcí územní spor o Kašmír - kvůli němuž Pákistán s Indií svedl dvě války - a také stížnosti na chování hinduistické většiny k muslimům. Postavení obou důvodů vedle sebe není pro pozorovatele dění v regionu žádným překvapením. Indie a Pákistán ve sporu o Kašmír dlouho využívaly coby nástroje různé frakce.

Na počátku roku američtí zpravodajští důstojníci obvinili vysoko postavené příslušníky pákistánské zpravodajské služby Inter-Services Intelligence (ISI), že využili džihádisty k organizování krvavých teroristických útoků na indickou ambasádu v Kábulu.

Pákistán se obává rostoucího indického vlivu v Afghánistánu a obviňuje svého protivníka z vyzbrojování a financování Talibánu, stejně jako separatistů uvnitř samotného Pákistánu. Přitom je v tom pořádný kus ironie. Byl to Pákistán, kdo nejdříve sponzoroval Talibán, a spolu s ním jiné teroristické skupiny operující v indické části Kašmíru. Nyní se však cítí ohrožen těmi samými skupinami, které kdysi podporoval.

Pákistánská kmenová území se stala zdrojem zbraní a peněz, hřištěm světových zpravodajských služeb, které s džihádisty bojují nebo je sponzorují. Zejména Amerika zde vede nevyhlášenou válku, která s přesunem pozornosti od Iráku do Afghánistánu během prezidentství Baracka Obamy ještě nabude na intenzitě.

Kmenová území kdysi starostlivě hlídaná britskými koloniálními úředníky kvůli "divoké nezávislosti" příslušníků kmene Pathan, to je série nekonečných horských hradeb, které střídají skrytá údolí a náhorní plošiny. Údolí, od těch aridních až po oázy s ovocnými stromy a poli, vyplňují hliněné stavby připomínající pevnosti. Jejich obyvatelé jsou často zapojeni do staletí trvajících sporů a živí se obchodem, pašováním, únosy a vytloukáním maximálních zisků z neustále se měnících politických poměrů.

Pick-upy s bílými islámskými přívěsky na kapotách včera poblíž města Jamrud převážely oddíly dlouhovlasých, po zuby vyzbrojených militantů po hlavní cestě přes průsmyk Khyber. Patřili k frakci islámských ozbrojenců bojujících proti hlavnímu předákovi Talibánu v oblasti, Baitullahovi Mehsudovi.

"Jsou na naší straně. Přinejmenším pro tuto chvíli," říká Tariq Hayat, zástupce pákistánské vlády pro oblast Khyberu. Je veřejným činitelem s pravomocemi nominálně stanovenými na úrovni božstva, jeho bodyguardi jsou však vyzbrojeni pancéřovkami. Dostavil se kvůli inspekci hlídek, které zřídil na ochranu konvojů převážejících zásoby pro koaliční síly v Afghánistánu, poté co bylo tento měsíc uneseno již 12 vozidel, jejichž náklad zahrnoval také čtyři terénní vozy Humvee.

V oblastech pod svojí kontrolou militanti, kteří zahájili tažení pod pláštíkem "sociální reformy", vynucují vládu strachu, stínají hlavy informátorům, na něž padne podezření, kamenují ženy a dopouštějí se brutálních činů proti pákistánským bezpečnostním silám. Nedávno militanti zaútočili, když si žurnalisté prohlíželi budovy dobyté pákistánskou armádou. Vrtulníky Cobra musely vést těžkou palbu, aby je udržely v odstupu.

Hayat tvrdí, že největší část militantů tvoří "zločinci" placení Indií. Odvolává se na zpravodajské fotografie Afgánce opoštějícího indický konzulát s velkým batohem, které viděl v roce 2005. Jiná fotografie ukazuje téhož muže předávájícího batoh Baitullahu Mehsudovi. Pohraničí ovládají teorie spiknutí.

Výsledný chaos není jen pákistánským problémem. "Kmenová území jsou prostorem bez vlády, které činí z Pákistánu hrozbu pro globální bezpečnost," říká vysoko postavený západní zpravodajský úředník v Islámabádu.

Výsledkem je, že Amerika bere věci do vlastních rukou. Před týdnem byl při americkém raketovém útoku v Severním Waziristánu údajně zabit Rashid Rauf, britský občan podezřelý ze spolupráce s al-Kájdou prchající z vězení, a spolu s ním tři další osoby. V posledních třech měsících došlo přinejmenším ke dvaceti takovým útokům, což ukazuje americkou netrpělivost kvůli pákistánským militantům, kteří rozněcují afgánské povstání. CIA má na pákistánských kmenových územích a podél afgánské hranice monitorovací stanice, ale také rozvinutou síť kmenových informátorů.

V říjnu došlo k prvnímu raketovému útoku uvnitř kmenových území v okrese Bannu, zatímco tento týden příslušníci kmenů v Severním a Jižním Waziristánu údajně stříleli na přelétávající bezpilotní letouny Predator. Šéf US CENTCOM generál David Petraeus během nedávné návštěvy Pákistánu tvrdil, že Amerika při útocích sleduje zájmy Pákistánu. Jeho slova podpořil velitel námořní pěchoty generál James Conway, jenž tento týden řekl listu Wall Street Journal, že "Irák je nyní ve vztahu k al-Kájdě pouze akcí zadního voje. Jejich strategickou prioritou teď není Afgánistán ale Pákistán, protože Pákistán je místem, kde najdete nejužší spojení mezi terorismem a jadernými zbraněmi."

Úředníci říkají, že mezi americkou a pákistánskou armádou existuje tichá dohoda povolující raketové útoky. Stále hlasitěji však protestuje Pákistánská lidová strana, která vyhrála nedávné volby. Ta se neobává jen destabilizace kmenových území, ale rovněž ztráty moci v celé zemi: Většina Pákistánců zastává protiamerické názory a silně nesouhlasí s porušováním suveverenity. Mapa zveřejněná v jednom americkém pravicovém časopise, která zobrazovala pákistánské území rozdělené na menší etnické státy, vyvolala rozšířené přesvědčení, že si USA přejí rozpad Pákistánu.

Pákistánská armáda se rovněž obává, že americké raketové útoky ji zatáhnou do příliš mnoha bojů ve velmi těžkém terénu. Jeden z talibánských velitelů minulý týden prohlásil, že pokud dojde k dalším raketovým útokům, vypoví mírovou dohodu s pákistánskou armádou dodržovanou od roku 2006.

Barack Obama doufal, že přesvědčí Pákistán, aby se spíše než na Kašmír zaměřil na západ, na Afgánistán. Místo toho možná zjistí, že on i jeho spojenci vedou válku na dvou frontách.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       28. 11. 2008
30. 11. 2008 Vyšetřování útoků v Bombaji se soustředí na pákistánskou stopu
30. 11. 2008 Útoky v Bombaji a západní pokrytectví Zdeněk  Wognar
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Česká vláda se omluvila, že Reflex vydal "záznam" Sarkozyho rozhovoru s Topolánkem
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"
29. 11. 2008 Michael  Marčák
29. 11. 2008 Times of India: Spojené státy, Británie a Izrael poskytují Indii zpravodajskou pomoc
29. 11. 2008 Washington Post: Afgánský prezident požaduje plán odchodu západních jednotek
29. 11. 2008 Ruské námořnictvo oslavuje
28. 11. 2008 Stratfor: Možné geopolitické důsledky útoků v Bombaji
28. 11. 2008 Jordan Times: Směr Obamovy politiky
28. 11. 2008 ʹTen druhýʹ Lévi-Strauss se dožívá stovky
27. 11. 2008 Metro a Mafra lhaly, aby nemusely svým autorům zaplatit honoráře Fabiano  Golgo
1. 12. 2008 Veřejná služba v médiích
27. 11. 2008 Od Kundery k historické paměti Jiří  Holý
28. 11. 2008 Swastika Eyes pro Radu Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
27. 11. 2008 Rusko a PR John  Dunn
28. 11. 2008 Izrael provádí v pásmu Gazy pomalou genocidu Daniel  Veselý
28. 11. 2008 A jako autor a autentičnost, neboli Komu věřit co? Uwe  Ladwig
28. 11. 2008 "Když zhasne viržínko, je to, jako když umře chlap!" Jan  Paul
28. 11. 2008 Že by jen "na okraj" měsíce listopadu roku 2008? Miloš  Dokulil
27. 11. 2008 Pražský happening Karel  Košťál
28. 11. 2008 Panarin: další proroctví o těžkostech amerického dolaru
27. 11. 2008 Je to na Sněmovně. Senát schválil smlouvu o americkém radaru
27. 11. 2008 Senát zapsal do českých dějin "černý čtvrtek"
27. 11. 2008 Senát schválil smlouvy, o které většina Čechů nestojí
27. 11. 2008 Irácký parlament schválil odchod amerických vojsk
27. 11. 2008 Rozpočet Prahy na rok 2009 -- likvidace Dopravního podniku začíná?
28. 11. 2008 I po třicítce by člověk názory měnit měl Jan  Makovička
27. 11. 2008 Rada Českého rozhlasu hájí komerční zpravodajské stanice a portály Štěpán  Kotrba
27. 11. 2008 Pohlaví je pro práci stále znevýhodňující faktor, myslí si skoro polovina Čechů a Češek Jitka  Kolářová
27. 11. 2008 Rodičům v České republice chybí více alternativ v řešení situace po narození dítěte Anna  Čurdová
27. 11. 2008 President Obama's Foreign Policy: The Change We Really Want? Joanne  Landy
27. 11. 2008 Radar jako metafora a koule v Brdech Ivan  David
27. 11. 2008 Snižování daní v době krize, aneb Kancléřka Merkelová se ještě brání Uwe  Ladwig
26. 11. 2008 Bushův ministr obrany zůstane v Obamově nové vládě ve funkci
25. 11. 2008 Použij své iluze Slavoj  Žižek
9. 11. 2008 Hospodaření OSBL za říjen 2008