12. 5. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 5. 2008

Za radar se zpívá, proti němu se hladoví

Podstata diskuse, která by zejména poukázala na fakt, že skutečný problém je na straně USA a že teprve tehdy, kdy USA předloží jasné a především důvěryhodné důvody k eskalaci globálního zbrojení a k tomu, že toto zbrojení má skutečný pozitivní význam nejen pro ČR a Evropu, ale konečně také pro geopolitický vývoj, se bohužel ztrácí kdesi mimo dohled a doslech veřejnosti a řeší se pouze okrajově.

Celou českou diskusi o vybudování elementu globálního militantně mocenského systému v Brdech deformuje zvláštní, vskutku osobitý přístup na straně advokátů vize nového amerického století, ale podobnou měrou také na straně "organizovaných" odpůrců tohoto přístupu. Samozřejmě není možné nezmínit média, jejichž schopnost stavět hranice této diskusi je významná, ovšem místo toho, aby obě strany předcházely riziku mediální deformace, často přímo dráždí média ke kutilské tvořivosti. Rychle tak kyne těsto umíchané ze lží, povrchních a zavádějících politických prohlášení, politického zastrašování a vyhrožování, neinformovanosti a nízké úrovně práce médií nahrazované domnělou "vyvážeností" i z amatérského a naivního přístupu skutečně nevelké skupinky aktivistů, které míní obalit diskusi podle receptu hospodské diskusní kuchyně a servírovat veřejnosti nestravitelnou a odrazující šlichtu. A ta místo chuti diskutovat vzbuzuje pouze odpor a apatii.

Místo vyvracení závažných argumentů zpochybňujících smysluplnost, účel, funkčnost a celkový vliv amerického radaru začala ministryně obrany zpívat. Kromě komického vyznění celého angažmá ministryně obrany v blábolu fosilního písničkáře má celý tento jev jedno velmi důležité sdělení, které ministryně obrany tolik toužila předat "svému publiku": nejsem schopna vést diskusi, ale protože musím obhajovat neobhajitelné, je nutné něco pro to učinit. Zoufalý a sebedestrukční zpěv byl a je důkazem toho, že establishment není schopen udělat pro obhajobu veřejností odmítaného globálního tahu na geopolitické šachovnici víc než vypotit politický kýč, který je těžko akceptovatelný i pro jeho jinak běžné konzumenty a producenty.

Bez jakéhokoliv sentimentu je nutné říct, že podobného jednání se dopouští i představitelé občanské aktivity zaměřené proti záměrům vlády kšeftovat s veřejným zájmem. Vlády, která navzdory silně převažujícímu názoru, že nemá žádné právo bez veřejného potvrzení dojednávat smlouvy s následkem daleko převyšujícím časově i obsahově její mandát, nechává manipulovat veřejné mínění špatným "píáristou", kterého si veřejnost navíc musela zaplatit ze svých peněz. Vlády, která používá kombinaci sugesce, manipulace a vyhrožování, aby nakonec nedokázala přesvědčit nikoho z těch, kdo chtějí v tomto případě rozhodovat sami. To je dobře, horší by to bylo opačně.

Protiradaroví aktivisté tak mohli čerpat z neschopnosti české vlády, z mínění veřejnosti i z informací, které se daří publikovat navzdory mediálnímu mainstreamu, nevídanou podporu pro to, aby se podařilo celé téma dostat v širokém kontextu na úroveň celospolečenské diskuse. To by pomohlo nejen v případě samotného "radaru", z jednání o němž je celá společnost diktátorským postojem vlády vyloučena, ale oživení zmrzačeného politického prostředí vůbec. Dobře organizovaná a dobře realizovaná nevládní politická aktivita mohla podpořit vývoj směrem k občanské společnosti, která zde i přes příležitostné kecy politiků o ní chybí.

Místo toho se však podařilo postavit vládě skutečně "rovnocenného" oponenta ve způsobu i obsahu komunikace směrem k veřejnosti. Protestních akcí, tedy alespoň těch, které byly organizovány mediálně "nejvýraznějším" hnutím Ne základnám, bylo poměrně hodně, ale jejich dopad je nijaký a jejich vliv má klesající tendenci. Jejich úroveň je trvale nízká a bezobsažná, jak zdokumentoval Jan Čulík. Vláda může být přímo nadšená z toho, že radarová opozice je takto bezzubá a snad by se s tím mohla i chlubit. Poslední emocionální vzepětí v podobě hladovky je jen stupňující se rezignací na pozici, kterou aktivní protest proti despotickému jednání české vlády mohl mít a kterou trestuhodně zesměšnil. Přirovnání ke Gándhímu v tiskové zprávě Humanistického hnutí vzbuzuje úsměv, ačkoliv následky hladovění aktivistů mohou být v konečných důsledcích tragické, zvláště tehdy, stal-li se jejich "boj" proti radaru bojem za osobní hrdost a udržení sebeúcty. A k tomu, jak se zdá, naneštěstí došlo.

A tak se diskuse pomalu vytrácí v monotónně se opakujících prohlášeních, která oživují jen různé excesy na obou stranách. Média se pravděpodobně záměrně vyhýbají jakýmkoliv podstatnějším otázkám, které celá událost vzbuzuje, protože pevnost mediálního uchopení všech možných souvislostí je mizivá a možnost vlastního ztrapnění vysoká. Lidé, kteří skutečně mají co říct, jsou slyšet sporadicky nebo raději vůbec, často dokonce z vlastní vůle. Podstata diskuse, která by zejména poukázala na fakt, že skutečný problém je na straně USA a že teprve tehdy, kdy USA předloží jasné a především důvěryhodné důvody k eskalaci globálního zbrojení a k tomu, že toto zbrojení má skutečný pozitivní význam nejen pro ČR a Evropu, ale konečně také pro geopolitický vývoj, se bohužel ztrácí kdesi mimo dohled a doslech veřejnosti a řeší se pouze okrajově. Vše se omezuje na morální, psychické i fyzické sebepoškozování aktérů, jakoby šlo o "jejich" boj, nikoliv o veřejný zájem. Co z toho? Body za komičnost?

                 
Obsah vydání       12. 5. 2008
12. 5. 2008 Ukradený porod Petra  Švecová
12. 5. 2008 Zničení radaru jako varování před raketovým útokem? Jan  Kavan
12. 5. 2008 Stará ohraná písnička
12. 5. 2008 Uhodí-li tě do levé tváře, nastav jim pravou Štěpán  Kotrba
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
12. 5. 2008 Za radar se zpívá, proti němu se hladoví Bohumil  Kartous
12. 5. 2008 Německá CDU/CSU chce amerikanizovat politiku Richard  Seemann
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Myšlenky nad množstvím náhrobních kamenů, neboli O národní a individuální vině Uwe  Ladwig
12. 5. 2008 Jak dlouho vydrží evropské elektroenergetické rozvodné sítě zimní odběrové špičky?
12. 5. 2008 Podomácku si vyrafinujete naftu do auta v ceně 4,50 Kč za litr
12. 5. 2008 Kauza heparinový vrah Petr  Wagner
12. 5. 2008 Návštěva na kótě 718
12. 5. 2008 ■ ■ ■ Karel  Hoff
12. 5. 2008 Podvýbor Kongresu USA: případný radar bude americký
10. 5. 2008 Strategické plánování britských univerzit Jan  Čulík
10. 5. 2008 Píseň písní o jednom českém frajerovi Karel  Březný
9. 5. 2008 Orientační překlad článku z japonštiny do češtiny? Google pomůže
9. 5. 2008 Je odpor Evropanů k Americe odůvodněný?
9. 5. 2008 Turek a Pick: čím byla a co znamenala ekonomická reforma šedesátých let? Miloš  Pick, Otakar  Turek
9. 5. 2008 Mazuchové populistický výkřik do ztracena Štěpán  Kotrba
9. 5. 2008 Druhá zpráva o demokracii v okolí Kosova Egon T. Lánský
9. 5. 2008 Kubánská bloggerka nesměla přijmout významnou novinářskou cenu Fabiano  Golgo
9. 5. 2008 Nevolte radar, volte důvěryhodné strany Milan  Daniel
8. 5. 2008 Americké náboženské organizace protestují proti továrně na jaderné hlavice
5. 5. 2008 Hospodaření OSBL za duben 2008