13. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 2. 2008

ANALÝZA

Bobošíková jako zkouška pevnosti hlasů koalice i opozice

"Nemaluj čerta na zeď," říkávala moje babička. Jak ale jinak v tajné volbě bojovat proti bezcharakterním přeběhlíkům, kteří vymění svůj hlas i své přesvědčení za lecjaké výhody či smlčení skutků, za něž se jde jinak "bručet"? Poslanci Pohankovi prý kdysi před změnou jeho přesvědčení ukázali vězení zevnitř. Jen tak. Pozvali ho na návštěvu a prohlídku... Jak projevit v tajné volbě nesouhlas - s oběma "favorizovanými" kandidáty činem, nejen slovy? Potkal jsem několik poslanců z obou táborů, rozhodnutých v tajné volbě nevolit nebo dát hlas "protivníkovi". Topolánek by to "rozhodně" popřel. Paroubek neméně "rozhodně" také. Přesto to byla realita před prvním kolem. A i proto byla volba veřejná. Jak přimět stranické lídry ke korekci jejich neuvážených "rozhodných" postojů a nebo přispět k jejich pádu "rozhodným" zhodnocením fanatické bipolarity?

Protestní volbou.

Pravicovou Janu Bobošíkovou nominovalo do pozice koaličního i opozičního outsidera sedmnáct zdánlivě "odvržených" komunistů - po souhlasu klubu. Nestalo se tak po dohodě s Paroubkem? Je to pravděpodobnější varianta, než kdyby se tak stalo po dohodě s Topolánkem nebo duem Weigl&Šlouf. Stalo se tak po dohodě, se kterou byli poslanci klubu KSČM seznámeni. A nebyla to ona dohoda o podpoře Švejnarovi.

Kdysi na neveřejné schůzce poslance Evropského parlamentu Ransdorfa s některými poslanci a členy ČSSD v mateřské organizaci Miloše Zemana v Praze v ulici na Rybníčku prohlásil tento enfant terrible, že radikální levici může legitimizovat buď rozumná umírněná levice, nebo pragmatická pravice. Idiocie krajní pravice to prozatím udělala spolehlivěji.

Projde-li tajná volba, stane se Bobošíková kandidátkou veřejné pravdy. O utajené věrnosti veřejně vyřčeným slovům a předsevzetím. Kandidátkou statistické pravdy o poslancích ODS, kteří nemilují Klause, stejně jako kandidátkou statistického vzdoru proti americké liberální variantě téhož Klause v osobě Jana Švejnara. Bude kandidátkou tajné alternativy. Hrozbou velkohubým slovům o stoprocentní podpoře tomu či onomu. Poučné divadlo. Už první kolo tajné volby řekne, o kolik víc než sedmnáct volitelů dostane odpor. Odpor vůči bezuzdnému triumfalismu ODS, stejně jako odpor vůči bezmocné volbě jediného Antiklause. Pokud těch hlasů odporu bude víc, může se stát, že do druhého či do třetího kola volby "svornosti" postoupí jeden z původních kandidátů a onen "outsider" - Bobošíková. A bude jasno. Ta chvíle může vést k jinému vnímání politiky než jako souboje dvou nesmiřitelných. Vyjednávání už nepovedou dva testosteronoví samci bez úcty k "těm druhým". Jejich mužství utrpí šrám, vedoucí k realističtějšímu zhodnocení situace a k přehodnocení původních úmyslů. A k možné vůli se dohodnout v jiném obrysu, než nerealistickém. Zelení budou muset slevit z protiatomového postoje, sociální demokraté se budou muset postavit tváří v tvář ekonomickému liberalismu, komunisté budou muset připustit důchodovou reformu. ODS se bude muset s prodejnou policií a manipulující tajnou službou stejně jako s obhroublým valašským siláctvím rozejít. A křesťané? Ti se mohou rozloučit s miliardovými částkami za církevní majetek a prosudetskou zradou části katolického kléru.

Bobošíkové vnitropolitické a ekonomické názory jsou bližší ODS než sociálním demokratům nebo komunistům. Její objevení se může být Antiklausem pro poslance ODS, aniž by museli zároveň volit Havla. Protože odpor k "plyšovému" prezidentovi a jeho manýrům včetně možného vítězství "pravdy a lásky" při televizní krizi v letech 2000-2001 je to, co spojuje jak Bobošíkovou, tak ODS, komunisty i polovinu sociálních demokratů. A právě na tomto, pro českou společnost dodnes traumatizujícím tématu je Jan Švejnar "představitelem občanského sektoru". Toho občanského sektoru, který aktivisticky podporoval Komerse a jeho bandu svíčkovými shromážděními před budovou zpravodajství na Kavčích horách... Tam, kde se formovala Čtyřkoalice, kde se sjednocovala fronta zestárlých skautíků a televizních komentátorů, herců a nových senátorů. Tam, kde vznikala kariéra současného ředitele České televize Janečka a nová kariéra dalších šašků této frašky. Tam, kde česká společnost podruhé přišla o panenství. Poprvé byla romantická duše Čechů deflorována o sametovém roce 1989 týmiž herci. Jenže tenkrát to bylo pečlivě zrežírované drama s katarzí, zatímco o jedenáct let později byl tentýž scénář fraškou. Až Táňa Fischerová a její "Klíčové hnutí" znovu začne cinkat ve jménu české kultury a demokracie, budou se už všichni smát. Protože sametu a vítězství "pravdy a lásky" už odzvonilo. Takové malé, osmnáct let trvající "humanitární bombardování". V Slovinsku roku 1991, při podpisu ostudných Daytonských dohod v roce 1995, při tajné schůzce zástupců USA a teroristické organizace UCK v Juniku 24. června 1998 či v při bombardování Bělehradu státy NATO v roce 1999 se bojovalo za Prahu roku 2008. Za prozření z idealistických snů o Spojených státech jako kolébce demokracie i odpovědného vládnutí. Ale za prozření z iluzí o čestném rozhodování politiků. Slovanská holubiččí lidskost i ona švejkovská pravda už tehdy prohrály proti havlovským lžím, německé nenávisti a americké nafoukané nevědoucnosti.

Českou vinu za ostudnou účast v první agresivní válce NATO nese dodnes tehdejší předseda sociálně demokratické vlády Miloš Zeman a jeho ministři stejně, jako tehdejší prezident Václav Havel. A zde je pozice Jany Bobošíkové nejbližší KSČM či tehdejšímu ministru zahraničí Kavanovi, který se ptal, zda lze z NATO vystoupit. Protože ani ČSSD dodnes nepřiznala svou odpovědnost za ono "humanitární bombardování". K džihádu proti křesťanskému Srbsku ve prospěch fundamentalistických albánských nacionalistů a kosovských separatistů tehdy vyzývali salonní levičáci Havel a Patočka, ale i katolík Halík. A fanatiky pro české členství v NATO v řadách ODS ani nenapadlo, aby se zamýšleli nad multilateralitou české zahraniční politiky.

Ateistka Bobošíková jako pragmatická středopravicová politička s úctou k národním tradicím i prolité krvi bojovníků za svobodu ale dnes nesouhlasí s evropskými sociálními vymoženostmi. Zde bude její dosavadní pozice blízká ODS a jejich podnikatelům a manažerům. Děsí ji spojení Vatikánu a arcibiskupství, podpořené stovkami miliard. Jako bruselskou realistku ji ale EU naučila vnímat české národní zájmy v průsečíku zájmů ostatních evropských zemí , nikoliv v idealisticky romantickém, ale naprosto zavádějícím boji za cizí zájmy v Nepálu, na Kubě či v Iráku. Případně v ustupování německé expanzi v regionu.

Takže - vyberte si, páni poslanci a senátoři. Lokální eurofob Klaus, globalistický eurooptimista Švejnar nebo osamělá eurorealistka Bobošíková. Tři pravicové volby. Každá jiná...

                 
Obsah vydání       13. 2. 2008
13. 2. 2008 Spojené státy obviňovány, že chtějí uspořádat monstrprocesy s šesti muži z Guantánama
13. 2. 2008 Bobošíková jako zkouška pevnosti hlasů koalice i opozice Štěpán  Kotrba
13. 2. 2008 Komunisté na Topolánkově cestě do ztracena Lubomír  Novotný
13. 2. 2008 Chladné ANO pro radar i NATO je totéž, co teplé NE - rozhodně nikterak vřelé vztahy k USA Martin  Martínek
13. 2. 2008 Rozpadlé NATO už Spojeným státům jako zástěrka neposlouží
13. 2. 2008 Stálá komise pro sdělovací prostředky bude rozhodovat o odvolání Marie Ptáčkové Štěpán  Kotrba
12. 2. 2008 Jana Bobošíková třetím kandidátem na prezidenta ČR Štěpán  Kotrba
13. 2. 2008 Šok z Bobošíkové Boris  Cvek
13. 2. 2008 Tajné usnesení KSČM Boris  Cvek
13. 2. 2008 Jana Bobošíková na Hrad! ...? Jan  Hamáček
13. 2. 2008 Bobošíková jako trojský kůň ODS v KSČM veze V. Klause
12. 2. 2008 Kde se berou v sociální demokracii odpadlíci? Jan  Makovička
13. 2. 2008 Nadcházející finanční krize bude zřejmě v Japonsku
13. 2. 2008 Pecku králem! Milan  Daniel
13. 2. 2008 Vydírali poslance Snítilého?
13. 2. 2008 Vláda chce odříznout od internetu lidi, kteří porušují copyright
13. 2. 2008 Dlouhověkost zřejmě závisí na sportování po sedmdesátce
13. 2. 2008 Umělecké dílo v očích pozorovatelů, neboli Od jediného díla k neočekávané rozmanitosti dojmů Uwe  Ladwig
12. 2. 2008 Zabitý bobr, aneb kdo bude bručet, pane Langere? Štěpán  Kotrba
12. 2. 2008 Budeme s ďáblem i nadále tančit? Josef  Brož
12. 2. 2008 Ruský projev, o němž se v novinách nepsalo
13. 2. 2008 Aktualne.cz rozhoduje, co smějí čtenáři vědět a co budou nevědět
12. 2. 2008 Opět akce "Olovo"? Kosta  Dimitrov
12. 2. 2008 Co dělat proti zrádné české vládě bez mandátu?
13. 2. 2008 Co dělat a co nedělat Rudolf  Převrátil
13. 2. 2008 Občanské aktivity majitelů klíčů se rozvíjejí
12. 2. 2008 Co dělat Milan  Valach
12. 2. 2008 Volba prezidenta - jak se kdo tvářil
12. 2. 2008 Spáchali již američtí Demokraté sebevraždu? Greg  Evans
12. 2. 2008 Britský ministr zahraničí: Británie má morální povinnost vojensky bojovat za demokracii
12. 2. 2008 Nechci anonymy Petr  Wagner
12. 2. 2008 Deus ex machina Boris  Valníček
10. 2. 2008 Kdo jak hlasoval při volbě prezidenta Michal  Škop
12. 2. 2008 Komunisti, neblbněte Milan  Sova
11. 2. 2008 Ošuntělost Václav  Chyský
10. 2. 2008 Sherbetmassacre.net
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede
30. 11. 2007 Jací jsme
12. 2. 2008 Hospodaření OSBL za leden 2008

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
13. 2. 2008 Jana Bobošíková na Hrad! ...? Jan  Hamáček
13. 2. 2008 Chladné ANO pro radar i NATO je totéž, co teplé NE - rozhodně nikterak vřelé vztahy k USA Martin  Martínek
13. 2. 2008 Rozpadlé NATO už Spojeným státům jako zástěrka neposlouží   
13. 2. 2008 Bobošíková jako zkouška pevnosti hlasů koalice i opozice Štěpán  Kotrba
13. 2. 2008 Komunisté na Topolánkově cestě do ztracena Lubomír  Novotný
12. 2. 2008 Kde se berou v sociální demokracii odpadlíci? Jan  Makovička
11. 2. 2008 Pohlad na volby z odlišného zorného uhla Igor  Daniš
11. 2. 2008 Poučení z krizového vývoje při volbě prezidenta Michael  Kroh
11. 2. 2008 Otázka k volbám, neboli Že by voliči s premiérovým cílem souhlasili? Uwe  Ladwig
11. 2. 2008 Proč se nezjišťoval počet těch, kdo se zdrželi hlasování?   
11. 2. 2008 Modří bolševici vtahují do hry rudé Zdeněk  Bárta
11. 2. 2008 Veřejná volba jako princip informování voličů Pavel  Zoch
11. 2. 2008 Tu máš -- a vyber si! Karel  Dolejší
11. 2. 2008 Veřejná volba Michal  Vimmer
10. 2. 2008 Proč nevyhrál Klaus? František  Řezáč