13. 2. 2008
BRITÁNIE:Vláda chce odříznout od internetu lidi, kteří porušují copyrightVláda chce přinutit poskytovatele internetového připojení, aby odřízli od internetu zákazníky, kteří si ilegálně stahují hudbu a filmy. Má to být součástí návrhu nového zákona, který bude zveřejněn příští týden. |
Uživatelé internetu, podezřívaní z ilegálního stahování materiálu z webu, dostanou nejprve emailové varování, napodruhé jim bude přístup k internetu dočasně odpojen a napotřetí jim bude přístup k internetu trvale odepřen. Údajně si v Británii stahuje ilegálně hudbu a filmy z webu 6 milionů osob ročně. Hudební vydavatelství a filmové společnosti si stěžují, že je to prý stojí "miliardy dolarů". Největší britští poskytovatelé internetového připojení samostatně vyjednávají s největšími hollywoodskými společnostmi už šest měsíců o možném dobrovolném projektu, jak stahování ilegálních filmů zabránit. Nevyřešeny zůstávají problémy, kdo by rozhodoval o sporných případech, kdy například se zákazníci brání, že si někdo stáhl film prostřednictvím jejich wifi připojení. Informace o připravovaném novém zákonu britské vlády přinesl deník Times a na fóru pod článkem na to čtenáři nereagovali zrovna pozitivně. Citujeme:
"Nechápu, že zrovna země, která se tolik staví proti zavedení občanských průkazů, chce tímto prosazovat zákon, který je na úrovni Číny. Proč ti lidi nechápou, že sdílení počítačových souborů mezi lidmi je součástí jejich soukromí, stejně jako právo na to se v soukromí setkávat. Co bude dál následovat? Budeme mít kamery státu v bytech?"
"Kdyby byly ceny cédéček a DVD v Británii stejně nízké jako v USA, dalo by se to pochopit. Ale cédéčko v Americe stojí asi 9 dolarů. Když ho dostanete v Británii za 9 liber, považuje se to tam za velmi výhodnou koupi. A s cenami DVD je to obdobné.
Ale nejotravnější je, že vydavatelské a filmové společnosti pořád tvrdí, že přicházejí o "miliardy dolarů". Nepřicházejí o nic. Lidi si stahují filmy a hudbu, protože to mají zadarmo. Jinak by si nic nekoupili. To máte, jako když jdete do Tesca a je tam nabídka zadarmo. Tak si to vezmete, proč ne, ale jinak byste za to ty peníze nedali. Mám kamaráda, který si často stahuje filmy, ale nikdy si žádné DVD nekoupil."
"Tohle je opravdu docela zábavné. To jsem tedy zvědav, jestli budou poskytovatelé internetových služeb vůbec reagovat. Vždyť jim trvá 20 - 40 minut, než zvednou zákazníkovi telefon. A kromě toho se jim to nepodaří, protože je opravdu obtížně zjišťovat, co lidi vlastně stahují. Stačí stahování zamaskovat a bude to vypadat, že si zákazník stahuje docela nevinnou, legální kopii. No, přeju nenažranému filmovému a hudebnímu průmyslu štěstí."
"Pokud by měl váš poskytovatel internetových služeb zjišťovat, jestli si stahujete ilegálně hudbu a filmy, musel by systematicky monitorovat všechno, co na internetu děláte. To by bylo vážným narušením zákazníkova soukromí a lehce by to mohlo vést ke krádeži jeho totožnosti, protože zaměstnanci poskytovatele internetových služeb by od vás měli všechno."
"Tohle prostě nebude fungovat. Zamlžování protokolu a používání kódování povede k tomu, že poskytovatel internetového připojení nebude moci dokázat, co se stahuje. Jen to povede k dalšímu zatížení sítě."
"Většina lidí, která je v zaměstnání, dostane za tři týdny práce třítýdenní mzdu. Hollywood pracuje tři týdny a pak mu platíme znovu a znovu a znovu. Vydávají totéž dílo do kin, na video, na DVD a desetkrát se to vysílá po mnoho desetiletí v televizi. A kdykoliv se objeví nový videoformát, lidi znovu musejí platit za tentýž výrobek, za který už zaplatili v kině, na videu a na DVD.
Kolik vlastně to DVD a ta krabička z umělé hmoty stojí? 2 pence? Jakou hodnotu mají data, která existují v éteru a pak mohou být milionkrát kopírována? Tenhle princip "Pracuju jednou a pak to prodávám znovu a znovu tisíckrát" je spojen s baráky s padesáti pokoji, s limuzínami a soukromými letadly. Tenhle neudržitelný, privilegovaný a chtivý podnikatelský model, který v minulosti vedl k vzniku tak ostentativního bohatství, musí v moderní době dotovat vládní útlak veřejnosti."
"DPI (Deep Packet Inspection) je nyní k dispozici,takže se to dá udělat. Jenže by to stálo desítky milionů liber to realizovat po celé celonárodní síti. Kdo to bude platit? Hudební a filmový průmysl? Ne, budeme to my, uživatelé broadbandu - prostě nám zvýší ceny. Tohle průmyslové odvětví prostě nemá tušení, jak jít s dobou."
"V Británii bude do roku 2012 21 milionů broadbandových připojení. Průměrná rychlost broadbandu se zvyšuje a optickými kabely lítají stamiliardy paketů za vteřinu. To bych rád viděl počítač, který to dokáže analyzovat, to prostě nepůjde, pokud nebudete mít na každém rohu superkomputer." Podrobnosti v angličtině ZDE |