13. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 6. 2006

Proč je Česká republika proti KSČM

Pokud dovolíte, rozeberu příspěvek Jana Čulíka odstavec po odstavci, rozepsal se čtenář Ondřej Malý:

Je to nepochopitelné. Může to, prosím, někdo vysvětlit? Opět - jako už tak často - vzniká dojem, že je Česká republika jeden velká blázinec pro duševně postižené. Je tomu asi tak, jako kdyby v roce 1935 se najednou všichni zbláznili a 17 let po likvidaci rakousko-uherského impéria se začali obávat, že od zítřka vznikne znovu.

17 let po konci impéria tu nebyla žádná strana, která by Rakousko-Uhersko chtěla vrátit zpět, když pominu SdP, která chtěla zlikvidovat československý stát a jeho části připojit k německé Říši. Rozhodně strana, která by chtěla habsburské impérium, neměla 13 procent v prvorepublikovém Národním shromáždění. Nicméně 17 let po likvidaci "socialismu" bezpochyby je tu strana, která - chce "socialismus" - ZDE. Možná namítnete, že to je jiná iterace socialismu, než to, co tu bylo před rokem 1989. Nemám nicméně zájem na tom, abych se o tom přesvědčil na vlastní kůži, stejně jako (podle výsledků voleb) tento zájem nemá nadpoloviční většina občanů této země).

Jsou pochody českých myslí nepochopitelné? Jak může někdo brát vážně představu, že v České republice, pevném členu Evropské unie, by mohl vzniknout - uprostřed Evropy - komunistický totalitní skanzen?

O to ale vůbec nejde. Jde o to, že ČSSD, což je normální demokratická strana s programem, který nabízí větší míru přerozdělování v systému, na kterém existuje celospolečenská shoda (tedy ekonomice volného trhu), se vcelku otevřeně hlásí ke kooperaci se stranou, jejímž cílem je destrukce tohoto systému (či jeho "náprava", jak komunisté říkají).

Existuje tu tedy určité riziko, mám-li vycházet z projevů představitelů ČSSD, že proponenti "socialismu" získají nějakou rozhodovací pravomoc a nějaký vliv na to, jak tato země funguje či nefunguje, za rámec jejich poslaneckých mandátů. To považuji za nebezpečné. Jen úplný blázen by si myslel, že případná tolerance vlády ČSSD ze strany KSČM by byla zadarmo.

Nechápu, proč argumentujete EU - kdyby vyhráli komunisté s 45-50%, tak jako EU přijede s tanky s bílou hvězdou do Prahy, aby nás zachránila od kontra-kontrarevoluce? :-) Komické. Nevšiml jsem si, že Evropská unie by byla garantem toho, jaké zákony, které se netýkají evropské legislativy, se schvalují ve členských státech. Nejde také o "totalitní zákony" ve smyslu, že Topolánek by šel sedět a MF DNES by opanovaly Rudé gardy. Stačí, že KSČM by prosazovala svůj program a vůbec netuším, kam až by zašla při jeho naplňování. Jak jsem již řekl, nemám ani zájem to nějak zkoušet.

Jde o účelovou hysterii od ODS, která je frustrována tím, že nevyhrála volby a mstí se sprostou kampaní? To by snad bylo pod úroveň, ne?

ODS volby vyhrála. To jen takový malý detail. To že nejedná s komunisty, považuji za pochopitelné. To, že před volbami upozorňovala na existující hlasovací spojení ČSSD a KSČM, které prohlasovaly některé příšerné zákony, je vcelku logické. Jinak po volbách ODS pouze říkala, že s komunisty ne. Stejně jako před volbami a stejně jako KDU a SZ. Nevšiml jsem si žádné povolební hysterie a toho, že by komunisté vůbec někoho zajímali. :-) Pro upřesnění, za příšerný zákon považuji bezpochyby zákoník práce, který umožňuje odborovým organizacím vyjednávat i za pracovníky, které nejsou jejich členy, nezavádí výpovědní dobu podle délky zaměstnání (jako je to např. ve Finsku), nezavádí vcelku rozumné a logické vypovídání bez udání důvodu (samozřejmě za stanovenou finanční kompenzaci) atd. atd... vyšlo o tom už tolik článků, že výhrady by byly jen jejich opakováním. Byl jsem zaměstnán kdysi v jedné velké SW firmě, kde byly problémy s možností najímání lidí na zakázku ke konci projektu, což je běžné např. v Anglii, kde se běžně na poslední fázi projektu najmou programátoři & grafici ve velkém počtu a po ukončení projektu odcházejí. Teoreticky se to dá řešit zaměstnáním na dobu určitou, jenže pokud se vám projekt zdrží z jakýchkoli důvodů o měsíc proti plánu, jste nahraný a při počtu třeba 10 programátorů a 30 grafiků přijdete o nekonečné peníze. Řešením, které zaměstnanec preferuje, je větší využití stávajících zaměstnanců (přesčasy) a najímání méně lidí, což je pro mne jasný důkaz, že zákoník práce v podobě, v jaké existuje (a bude existovat), nezaměstnanost rozhodně nesnižuje.

Dalším bude asi zákon o neziskových nemocnicích, ale tady musím dát pouze na své přátele - lékaře, kteří dr. Rathovi nedokáží přijít na jméno. Jsem zdravotnický laik, takže bych se k tomu nerad vyjadřoval, přátelé jsou ale inteligentní a vzdělaní lidé, nemám tedy důvod nějak pochybovat o jejich úsudku. Ale jak říkám, s tím nemám konkrétní zkušenosti.

Není to pod úroveň i pro česká média se chovat jako kdyby byla v blázinci?

Tomu moc nerozumím, přiznám se. "Vypjatého" antikomunismu jsem si nevšiml, kritiky zákonů prohlasovaných ve sněmovně hlasy KSČM a ČSSD samozřejmě ano, to mohlo být doprovázeno nějakým varováním před povolební situací a před tím, že by tu něco podobného mohlo být další čtyři roky. Některé zákony, které prohlasovala ČSSD s KSČM jsou skutečně špatné, některé možná i protiústavní. Možná jsem si jenom zvykl nebrat média až tak vážně, takže extrémy filtruji a beru si jen to důležité :-)

Mohl by to, prosím, cizinci někdo vysvětlit?

Komunisté se snaží být pro ČSSD neodolatelnou vábničkou a ČSSD na toto vábení, zdá se, slyší. Pan Paroubek by se měl místo boje s ODS (který je ovšem pro něj jistě také důležitý) soustředit i na tvrdý boj s KSČM a pokusit se tuto stranu marginalizovat. Podle mého názoru je získání voliče KSČM pro ČSSD mnohem snazší, než získání voliče ODS či jedné ze středových stran. Místo toho se ale tváří, že spolupráce se stranou s programem, který je při vší úctě odporný, je něco, co je v roce 2006 OK.

Onen "vypjatý" antikomunismus předvolebních dní není, myslím, ale ani tak vyjádření odporu ke KSČM, ale spíše vyjádřením obavy z toho, že po případném vítězství ČSSD a menšinové vládě tolerované komunisty by se část komunistického programu skutečně realizovala. KSČM by si podporu vládě ČSSD určitě nechala zaplatit, o tom snad není pochyb.

                 
Obsah vydání       13. 6. 2006
13. 6. 2006 Nezrušitelnost komunistů Jiří  Jírovec
13. 6. 2006 "Západní civilizaci ohrožují barbaři"
13. 6. 2006 Současný český antikomunismus Jan  Čulík
13. 6. 2006 Komunisté jsou normalizátoři, nelze jim věřit Boris  Cvek
13. 6. 2006 Boris Cvek argumentuje zmateně Jan  Čulík
13. 6. 2006 Proč je Česká republika proti KSČM
13. 6. 2006 Ano, bojíme se
13. 6. 2006 ■ ■ ■ Ivan Martin Jirous
13. 6. 2006 Luxus, který vláda vaší strany neposkytovala
12. 6. 2006 Podivná reakce prezidenta Klause Jiří  Jírovec
13. 6. 2006 Čína ozbrojuje nejhorší režimy světa, aby podpořila svůj hospodářský růst
13. 6. 2006 "Nejzábavnější vtip na světě" napsal britský komik Spike Milligan
13. 6. 2006 Jeden ze sebevrahů v Guantánamo měl být propuštěn
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích
13. 6. 2006 Mezi americkou mládeží se šíří vyzváněcí tón pro mobily, který dospělí neslyší
13. 6. 2006
12. 6. 2006 Dvacáté století jako Věk nenávisti
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
13. 6. 2006 Kačenčina odpověď Darina  Martykánová
13. 6. 2006 Na Titaniku losujme! Darina  Martykánová
12. 6. 2006 Nenávisť predsa zvítězila Gustáv  Murín
13. 6. 2006 Třetí cesta? Pavel  Kopecký
12. 6. 2006 Bilderberg zasedal o víkendu v Kanadě Štěpán  Kotrba
12. 6. 2006 Jsem druhořadý občan?
12. 6. 2006 Vyřadil jste se z demokratické společnosti
12. 6. 2006 Komoušosocani v nás budí velké znepokojení
12. 6. 2006 V ČR žádná antikomunistická hysterie není Miroslav  Šuta
12. 6. 2006 Antikomunistická hysterie je v ČR pečlivě udržována
12. 6. 2006 Výhrůžky násilí přicházejí i ze strany levice
12. 6. 2006 Z buše chomutovského zooparku do parlamentní džungle Štěpán  Kotrba
12. 6. 2006 Kdo koho živí ?!? Ladislav  Žák
12. 6. 2006 Nakonec je to stejně cesta, na čem záleží Hynek  Hanke
12. 6. 2006 Rusko snižuje závislost na dolaru Karel  Dolejší
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
22. 11. 2003 Adresy redakce
12. 6. 2006 Hospodaření OSBL za květen 2006