2. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 6. 2006

Bude po volbách co bilancovat?

Kolik to jen bylo pádných tahů na předvolební šachovnici! Jako kdyby hrozil málem soudný den, pokud by z uren měl vzejít jako vítěz politický konkurent! Ačkoli se mediální vynalézavost pohybovala spíše při zemi, bylo až příliš okatě do očí bijící, kolik bylo vynalo-ženo peněz a osobního angažmá do prezentace vlastní ikony čelných kandidátů! --- Zajiskřilo se i pohlavky a navenek též šikovně odtutlaným a dávno tušeným tajemstvím o tom, jaké vaz-by na politické činitele má podsvětí. Už nešlo ani o "sociální stát" (ČSSD) nebo o "rovnou daň" (ODS), ale především o vemlouvavou a imponující prezentaci vůdcovského umu dvou nepochybných uchazečů o premiérské křeslo. Takže "program -- neprogram" --- ovečky, přece musíte vědět, který beran nejlíp "beraní"...

Až příliš mimo hranice průměrného vkusu se mezi voliče místo věcné názorové konfrontace na základě informačně podloženého textu dařilo zasévat potenciálně kompromitující --- ne-li kriminalizující --- podtext. Že jsme jako občané (a stát) poměrně čerstvými členy Evropské unie --- s problémy kolem jejího příštího statutu a vlastní role v ní --- v naší předvolební atmosféře poznat nebylo. Že jsme jako stát stále dramatičtěji vtahováni do složitých sociálních, ekonomických a politických (ne-li také kulturních) procesů vnímaných zkratkovitě jen jako "globalizace", zůstalo v těch prezentacích zcela mimo onu legendární "mísu". Ačkoli dřívější "stoleté" záplavy teď přicházejí několikrát za desetiletí, dlouhodobější starost o možnou změnu zemského klimatu (a odpovídající předvídavá opatření k omezení účinků živelných katastrof) si zatím naše politika nedělá. Zvetšelé směrovky ideologické "pravicovosti", "levicovosti", nebo "levého či pravého středu" byly účelově nahrazeny pružnými nic neříkajícími hesly a zubícími se tvářemi čelných politiků z bilbórdů.

A jako by nebylo nic konkrétního v našich starostech. Malé a střední podnikání nemá v ČR nutně na růžích ustláno. Na ne zrovna pro všechny partnery vyvážený Zákoník práce bude jinak hledět nejen odborář menšinové organizace, ale také maloživnostník. Řešení problematiky nezaměstnaných zůstalo na poli deklarací: co "potom" jako vítězové voleb dokážeme. Z možného nasazování takto postižených lidí do obecně prospěšných prací (aby bylo okolí našich bydlišť čistší a úpravnější) nebolí hlava žádného z kandidátů na poslance. Nutnost pro příští čas konečně komplexně a účinně řešit penzijní systém také cudně zapadla za obzor adekvátního zájmu. Jak opravdu (tj. neverbálně!) bude pomoženo mladým manželským párům nebo nepárovým rodinám, zůstane také jen v rovině málo adresných slibů (ne-li neomalených rad)? Zajímavé samozřejmě je, že málem všichni chtějí svým působením jako poslanci sloužit vstřícně všem, bez výjimky, ačkoli na řadu závažných otázek vyjadřují vzájemně protichůdné názory. Znakem jejich principiálnosti nejednou je to, že místo pokusu naslouchat také odlišným názorům setrvávají na indoktrinovaném stanovisku delegovaném jejich vlastní stranou.

V české společnosti nejednou "jakoby" není síly k očistě. Týká se to nejen setrvalé touhy po lepší politice latentně přežívající přinejmenším sedmdesát let; hledá se spásonosný "Godot", který pořád nepřichází. Brzy bude kdekdo z nás držet palce našim fotbalistům; že je český fotbal prorostlý korupcí, dodnes překonáno nebylo. Ví se, že hazardní hry ničí osobnost hráče a mají doprovodně pustošivý vliv sociální; přesto hazardních heren neustále přibývá a potíží naopak přibývá těm, kteří by rádi rozšiřování této neblahé sítě přibrzdili. Kladl si někdo vůbec otázku, jaký je účel 24-hodinového provozu "zastaváren"? Problematika kouření nebo alkoholismu (a užívání drog) mladistvých taky se stále odsouvá do dalších "novel". Rozmanitá "individuální selhání" profesionálů po zatčení pachatelů nebo už soudně vyšetřovaných osob jsou rovněž až příliš často koloritem našich dní; Krejčířův případ asi vstoupí do dějin. Kdo by dal ruku do ohně za stávající režim našeho zdravotnictví? Řádově tu jde o stamiliardové částky ročně (170 miliard roku 2005); a jako kdyby tu šlo jen o ministra dr. Ratha, anebo navrhovaný privatizační režim "modré šance"!

Anebo si jen letmo povšimněme až příliš dlouho tradiční nepředvídavosti našich úřadů. Za komunismu bylo vždycky Ministerstvo školství překvapeno nárůstem počtu školáků populačně silných anebo naopak slabých ročníků, takže kvůli regulaci trhu práce se pak opakovaně buďto připravoval přechod na 9-letý, anebo zase naopak 8-letý cyklus povinné školní docházky. Něco obdobného se teď stalo se zahlcením našich silnic kamionovou dopravou (spolu s problémy kolem efektivního výběru mýta; o stavu dopravních tepen nemluvě).

Pokud tu je lidská společnost jako relativně "civilizovaná" struktura, vždy dávala "na přetřes" svým občanům nějaké hodnoty k asimilaci. V těch našich letošních českých parlamentních volbách vesměs nepřicházelo v úvahu ani --- byť jen mlhavě artikulované --- "osobní štěstí" (založené na zdravějším osobním životě v ekologicky přijatelném životním prostředí), ani případně současný "standard" (spotřebovávejte; i kupování na splátky je pro české hospodářství přínosné!). Místo toho se ozývalo jen hlasité a nepřehlédnutelné: ZVOLTE NÁS; dejte nám na čtyři roky MOC! Stejně můžete na nás pak po volbách opětně zapomenout. Pokud budeme v Poslanecké sněmovně, však už si tam za odpovídající požitky chvílemi zchrupneme, nebo v pokleslém bulvárním plátku kapánek počteme, případně zajdeme na "drink"... A za čtyři roky se zase --- s obdobnou křečí, že nám jde o život --- opětně ozveme.

Byla ta předvolební kampaň jen obrazem toho, jací jsme my voliči? Jak jinak by si matadoři volebního rituálu mohli dovolit často být tak neomalení nebo informačně chudokrevní?!

Chce někdo za těchto okolností vsadit již teď na posilování "demokracie"? Ne-li na příští "občanskou společnost"?

                 
Obsah vydání       2. 6. 2006
4. 6. 2006 Paroubek chce odejít do opozice
2. 6. 2006 Vojáci USA podezřelí z dalšího masakru Iráčanů
2. 6. 2006 Michael  Marčák
3. 6. 2006 Zneužívá ředitel IZIP databázi zdravotního systému k politickému lobbingu pro ODS ? Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Témata Britských listů - nejen pro předvolební poučení
2. 6. 2006 Průvodce volbami do Poslanecké sněmovny
2. 6. 2006 Jak dopadly volby v roce 2002 a proč Štěpán  Kotrba
2. 6. 2006 Veřejná zpráva se stala tajnou. Proč? Až po volbách...
2. 6. 2006 Policejní volby Oldřich  Průša
3. 6. 2006 HOMR: Tisíc + jeden důvod proč nevolit KSČSSD Girolamo  Giormani
2. 6. 2006 "Schicksalswahl"? Ne, obyčejné volby! Jiří  Pehe
2. 6. 2006 Štampach: Nevolte bídu a teror zabalené do "občanských" frází Ivan Odilo Štampach
2. 6. 2006 ČTK: Paroubek podal tretní oznámení na Kubice
2. 6. 2006 Lepší pravý Bursík v hrsti než bláto na střeše Milan  Daniel
2. 6. 2006 Tolik náhod pár dní před volbami? Tak to už je fakt moc.
2. 6. 2006 Pivo, zelenou nebo třešňovici? Miroslav  Šuta
2. 6. 2006 Demokracie nejsou volby, ale to, co je mezi nimi Jiří  Jírovec
2. 6. 2006 Dračí setba Ladislav  Žák
2. 6. 2006 Nebojte se nevolit za každou cenu Bohumil  Kartous
2. 6. 2006 Ožeň se, bratře, ožeň se, bratře... František  Gellner
2. 6. 2006 Bude po volbách co bilancovat? Miloš  Dokulil
2. 6. 2006 Vítězem i poražený? Zdeněk  Dostál
2. 6. 2006 Prezidentovi nakonec nic jiného nezbude
2. 6. 2006 Špinavá předvolební kampaň, pokleslá žurnalistika Jakub  Rolčík
2. 6. 2006 Zelení: podle sdělení tiskové mluvčí Rolečkové je minimálně jeden podpis pod údajnou frakcí falešný
2. 6. 2006 Čtyři důvody, proč nemít školné Jan  Čulík
2. 6. 2006 Je otázkou, zda pohled zevnitř je pohled objektivní Vladimír  Šob
2. 6. 2006 Motivace ke studiu by měla mít jinou podobu -- více lidskou Petr  Hlaďo
31. 5. 2006 ODS -- cesta nejprve vzhůru a pak dolů (ten Topolánek...) Irena  Ryšánková
2. 6. 2006 Pozornost pedagogům František  Augusta
2. 6. 2006 Budou se moderní učebnice upalovat v inkvizičních procesech? Ondřej  Cakl, Jitka  Cardová
2. 6. 2006 Kubice a mandelinky Boris  Cvek
1. 6. 2006 Policejní odbory se distancují od Kubiceho
2. 6. 2006 Čtveráci a Čtverákov Václav  Dušek
1. 6. 2006 Britskoamerická rada pro bezpečnostní informace vyzývá k odtajnění studie NATO o protiraketové obraně
2. 6. 2006 Nový ředitel ČRo 6 Petr Duhan: "Byť s obtížemi se daří udržet neutralitu" Petr  Žantovský
2. 6. 2006 Mlha a moc Mirek  Vodrážka
2. 6. 2006 Ako to s rozbitím Československa popravde bolo
2. 6. 2006 Dubčekov syn -- Hlavná nádej pre Nádej ? Lubomír  Sedláčik
2. 6. 2006 Mimořádná osobnost - geolog Václav Cílek v Ostravě
2. 6. 2006 Strana filozofů ještě nevečeřela Pavel  Kopecký
2. 6. 2006 Studie o vývoji práv dětí v ČR v letech 2003 - 2005
6. 5. 2006 Hospodaření OSBL za duben 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce