5. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 5. 2006

Početí úspěchu politického marketingu Zelených prostřednictvím natvrdlého pendreku je deflorací zdravého rozumu...

Unáhlené závěry - koho vlastně?

Zelení zneužili příležitosti a zveřejnili okamžitě billboard s Kateřinou Jacques-Pajerovou a předsedou Martinem Bursíkem. Lákavá příležitost. Ale špatné načasování. Pro maximalizaci politického efektu zmlácení nevinné matky dvou dětí to chtělo počkat pár dní... Takhle vzniká logická otázka: Kde tak rychle vytiskli Zelení billboardy s Kateřinou Jacques-Pajerovou? Zároveň se výroky aktérů politického mače stylizuje debata v médiích - už nikoliv prostřednictvím faktů, ale prostřednictvím emocí, důvěry ve výpovědi aktérů a prostřednictvím víry v něčí neposkvrněnost. Nevinnost.

Spektakulární ukázku manipulativní reakce předvedl čtenářům Britských listů brněnský aktivista Dolejší. Ke své škodě. Protože polemizovat se musí s tím, co je vykonáno (napsáno), nikoliv s tím, co si autor z napsaného domyslel či co by rád napsané viděl. Co by se mu líbilo. S výkřiky pana Dolejšího je nutno vést polemiku stejně, jako ji vede publicista Ivan Brezina se zelenými aktivisty z Hnutí Duha. Pomalu a trpělivě. Bod po bodu... Popořádku.

Dolejší: Štěpán Kotrba na základě výpovědi policistky pro deník Právo předpokládá, že Kateřina Jacques ve věci průběhu svého zadržení na policejní služebně nemluvila pravdu. Zpochybňuje důvěryhodnost její výpovědi celkem třemi způsoby: Odkazy na záležitost se služebním odznakem policisty, angažmá Jacques v někdejší kauze Přibyl, a konečně na příbuzenský vztah poškozené k Monice Pajerové.

Vezměme to tedy popořádku.

poznámka ŠOK: Slovo nesrovnalost není slovo nepravda, ani slovo (ne)důvěryhodnost...

Fotografie Michala Wolfa dokazuje, že policista původně měl služební odznak a strhla mu jej až Kateřina Jacques během zápasu na zemi. Není tedy pravda, že se vyšetřovaný na místo dostavil bez čísla, jak v tiskové zprávě tvrdí Strana zelených. Avšak ani verze právního zástupce vyšetřovaného policisty Tomáše Čermáka, Jaroslava Janečka, podle které byl zásah proti Jacques stržením odznaku vyvolán, ve světle tohoto důkazu neobstojí. Jak se zdá, ani jedna strana tedy nepopisuje průběh událostí způsobem, který by byl v souladu se všemi doloženými fakty.

Ačkoliv ženy rozhodně nepodceňuji, zdá se mi za vlasy přitažené předpokládat, že Jacques za daných okolností realizovala předem připravený plán na skandalizaci Policie ČR. Spíše se přikláním k názoru, který se již 2. května v Britských listech objevil a podle kterého ke stržení odznaku došlo během zápasu mimoděk.

poznámka ŠOK:... a který jsem psal já. Netvrdil jsem, že paní Jacques nemluvila pravdu. Pouze jsem poukázal na nesrovnalost. Protože jsem u jejího zadržení nebyl, nemohu tvrdit, co je či co není pravda. Ona sama ale zmínila onu policistku jako člověka, který měl potvrdit její verzi událostí. Kateřina Jacques řekla, že přítrž jejímu týrání na policejní služebně v Praze ve Vyšehradské ulici učinila až policistka, jejíž jméno nezná. Policistka žádné "týrání" na služebně nepotvrdila. Smůla...

A už vůbec si nemyslím, že by Jacques mohla jakkoliv způsobit vytažení pistole, která se mihne v 54. vteřině videozáznamu Michala Vlka (upozornil na to ve svém mailu Ross Hedvíček).

poznámka ŠOK:... je to blábol, žádná pistole neexistuje. Byl to policejní blok... Pan Hedvicek je naprosto mimo. Jako vždy. Asi mu blikal monitor... Tento argument se notabene mne naprosto netýká.

Agažmá Jacques v případu bývalého vedoucího úřadu vlády Přibyla prosím nedokazuje naprosto nic v kauze jejího pondělního zmlácení. Skutečnost, že protipřibylovská kampaň byla konjukturální, protože kolem Grosse působila spousta lidí s tou či onou dávkou másla na hlavě po celá léta (způsob zajištění loajality podřízených obvyklý za normalizace...), přece ještě neznamená, že máme Jacques podezřívat ze zveličování nebo dokonce záměrného vyvolání incidentu při protinacistické demonstraci.

poznámka ŠOK:... To ovšem netvrdím. Do profilu paní Jacques-Pajerové jsem doplnil její příbuzenský vztah a další relevantní údaje k její osobě pro úplnost. Bez jediného slova komentáře. Stejný postup "backgroundu" používá četka...

A konečně: Znevěrohodnění výpovědi Jacques poukazem na její příbuzenský vztah k Monice Pajerové je, ať se na mě Kotrba nezlobí, hodno starorežimního kádrováka. Copak jsme zodpovědní za činy všech svých příbuzných? Není to absurdní? Kdyby se však Štěpán Kotrba chtěl zmíněné metody i nadále držet, pomůžu mu: V tom případě vše, co jsem kdy napsal o krajní pravici, může označit za snůšku pokryteckých blábolů. Neboť můj strýc, vídeňský Čech, byl za války členem Hitlerjugend.

poznámka ŠOK:... Znevěrohodnění uvedením komplexních údajů o totožnosti Kateřiny Jacques-Pajerové není možné. Pokud autor neví víc, než napsal... A nemá strach.

Podle mého názoru je zřejmé, že se Strana zelených snaží využít zmlácení Jacques v předvolební kampani. S tím nesouhlasím a nelíbí se mi to, i když je to bohužel naprosto logické. Stále si však myslím, že není žádný důvod psát o nějakém "divadle" Kateřiny Jacques.

poznámka ŠOK:... "Divadlo" - to je výrok policistky z článku v Právu, ocitovaný pro Britské listy s uvedením zdroje.

Pokud by totiž policistka, která vypovídala pro Právo, náhodou bití na služebně skutečně nezabránila, dopustila by se tím zanedbání svých povinností a mohla by být trestána. A na služebně Michal Vlk fotografovat nemohl. Takže těžko očekávat,  že by dotyčná pospíchala s přiznáním (pokud tedy je co přiznávat). Na základě čeho se tu Kotrba tak rychle rozhodl, že tím, kdo nemluví pravdu, je právě Kateřina Jacques?

poznámka ŠOK: Vlk vůbec nebyl v místnosti, kde podávala vysvětlení Kateřina Jacques-Pajerová. Pan Dolejší blábolí nesmysly. Nic jsem nerozhodl, citoval jsem z článku v Právu. Tečka. Mé vlastní hodnocení nenastalo - nyní mne ale napadá - ve chvíli, kdy Karlu Dolejšímu jde evidentně o to, eliminovat či znevěrohodnit předložené informace, nepohodlné ale výkladu událostí, které koordinuje tiskové oddělení Strany zelených.

Předpokládá, že celý incident byl od počátku politicky motivován? Ale proč bychom potom podobnou motivaci neměli předpokládat u autora, z jehož textů je zřejmé, že (podobně jako redakce Práva) preferuje povolební spolupráci ČSSD s KSČM a silná Strana zelených se mu jednoduše nehodí do krámu?

poznámka ŠOK: Proto, že Britské listy byly první, které upozornily na informační zdroje celého případu, proto, že fotoreportér Vlk fotografoval a filmoval pro Britské listy. Proto, že úvodní zprávu jsem napsal a vydal v BL já. Proto.

Protože Inspekce Ministerstva vnitra ČR jako obvykle pracuje na politickou objednávku, pochybnosti ohledně obou verzí incidentu patrně s konečnou platností nerozptýlí - a každý si tedy bude muset nakonec sám vybrat, zda se přikloní spíše na stranu Jacques, policistů, nebo případně k názoru, že na utvoření definitivního závěru postrádá dostatek  informací.

poznámka ŠOK: Sprostota autora je v tomto případě žalovatelná. Kde je nezpochybnitelný důkaz, že inspekce jako obvykle pracuje na politickou objednávku? Z vyjádření fotoreportéra Vlka vím, že jeho výpověď na inspekci byla přijata korektně, pracovníci inspekce se chovali vstřícně. Výstup ministra vnitra Bublana nehovoří o snaze zakrývat smutnou realitu. Výroky premiéra nehovoří o podpoře zasahujícím policistům. Já nikde nevidím objednávku, ale poprvé vidím snahu nezametat policejní násilí pod koberec a určit policistům mantinely - nezávislým rozhodnutím jim nadřízených orgánů a soudu. Přesvědčení o potřebě personálních opatření v pražské i republikové policii mám já osobně už dlouho. Premiér je získal nejspíše z výroků policejních náčelníků o "poklidné demonstraci neonacistů".

Je však mým nezvratným přesvědčením, že při této volbě si nelze vypomáhat aplikací postupů z arzenálu bolševických kádrováků.

poznámka ŠOK: Autor dovozuje z článku něco, co v něm není obsaženo a jeho hodnocení je - mírně řečeno - vypovídající o něm samém. I bez Hitlerjugend. Autor totiž zapomněl podotknout, že on sám je bývalý spolupracovník brněnské pobočky Hnutí Duha a dnes aktivista "lidskoprávní" Amnesty International, jejíž agenda je shodná s agendou Kateřiny Jacques-Pajerové... Čili - má konflikt zájmů. Což mu ovšem nevadí. Účel politického úspěchu za každou cenu světí použité výrazové prostředky.

                 
Obsah vydání       5. 5. 2006
8. 5. 2006 Digitální televize: Budou vás nutit dívat se na reklamy
8. 5. 2006 Strana zelených: potřebujeme policii, které můžeme věřit
8. 5. 2006 Humanitární pracovníci zneužívají nezletilé dívky pro sex
8. 5. 2006 Komunální úřady investovaly více než 700 milionů liber do mezinárodního obchodu se zbraněmi
8. 5. 2006 Stačí vyměnit pár slov - žargón je stejný
8. 5. 2006 Kouření konopí zřejmě zvyšuje pravděpodobnost duševních chorob Jan  Čulík
8. 5. 2006 Nezávislá závislost na marihuaně Štěpán  Kotrba
6. 5. 2006 Kultura úvěrové zadluženosti vede k rekordnímu počtu osobních bankrotů
6. 5. 2006 Spiklenci zahájili manévry s cílem odstranit Blaira z politiky
6. 5. 2006 "Toto není vláda, to je boj o koryta"
6. 5. 2006 Dnes na Letné - devátý ročník demonstrace za legalizaci marihuany
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody
5. 5. 2006 Blair se snaží zachránit svou vládu Jan  Čulík
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa
5. 5. 2006 ...večerní máj, byl práce čas... Karel  Dolejší
5. 5. 2006 Hurá ! Stavebnice Merkur žije a má své muzeum Štěpán  Kotrba
5. 5. 2006 Malá veselá píseň Ivan  Blatný
5. 5. 2006 Nešlo jen o ZHN, ale i o zlepšení životních podmínek iráckých žen... Jakub  Rolčík
5. 5. 2006 Běloši Petry Procházkové Štěpán  Kotrba
5. 5. 2006 Jedovaté kouře Darina  Martykánová
5. 5. 2006 Ženská práva jsou lidská práva Věra  Říhová
6. 5. 2006 Štěpán Kotrba obviňuje Zelené ze zinscenování konfliktu Kateřiny Jacques s policií - a zároveň to popírá Karel  Dolejší
6. 5. 2006 Politikové nepřípustně zasahují do případu Jacques
5. 5. 2006 Štěpán Kotrba dělá unáhlené závěry Karel  Dolejší
5. 5. 2006 Početí úspěchu politického marketingu Zelených prostřednictvím natvrdlého pendreku je deflorací zdravého rozumu... Štěpán  Kotrba
5. 5. 2006 Zelená hvězdička - rvačka v čase bulváru
5. 5. 2006 Paroubek žádá do úterka či středy personální změny na vnitru Štěpán  Kotrba
5. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
5. 5. 2006 Předvolební násilí Oskar  Krejčí
5. 5. 2006 Kateřina Jacques-Pajerová - pěkně zahrané divadlo... Štěpán  Kotrba
5. 5. 2006 Dolejš a čítanková mediokracie po česku Jaroslav  Kuba
5. 5. 2006 Afrika a její "čínská budoucnost" Mesfin  Gedlu
5. 5. 2006 Staví se obří americké velvyslanectví
5. 5. 2006 Hrobník lopaťák Václav  Dušek
5. 5. 2006 Přehled čísel týkajících se vlivu radiace na člověka Vladimír  Wagner
5. 5. 2006 Sedm principů rozumné veřejné politiky
4. 5. 2006 ČT1: Události, komentáře policejního prezidenta Husáka Štěpán  Kotrba
4. 5. 2006 Hledáme další foto a videozáznamy incidentu
4. 5. 2006 Šéf pražské uniformované policie Zdeňka Bezouška - pravda a nic než pravda...
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
1. 5. 2006 Policista zmlátil ředitelku sekce pro lidská práva Úřadu vlády, policie zatkla fotoreportéra Britských listů Štěpán  Kotrba
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"
4. 5. 2006 Jak si poradili Středoevropané v Londýně
4. 5. 2006 Připravuje se papež, že schválí kondomy?
2. 5. 2006 Parodie na maturitu III.
30. 4. 2005 www.rozhlas.cz/valka Štěpán  Kotrba
6. 5. 2006 Hospodaření OSBL za duben 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce