21. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 3. 2006

O zdanění leteckého paliva a o mezinárodní politice

Ze čtvrteční volební debaty Václava Moravce lídrů Jihočeského kraje mě nejvíce zaujal programový střet Strany zelených s ostatními stranami v otázce nezdaněného paliva pro leteckou dopravu. Dana Kuchtová zastávala stanovisko zdanění této komodity, které má jistě logiku, kterou by uznali snad i ostatní strany, ale ti vyzdvihli problém mezinárodní konkurence, která by tento správný krok obrátila proti občanům České republiky. Jsem přesvědčen, že Dana Kuchtová a Strana zelených o tomto faktu ví a uznává ho. Jen je pro mě otázkou, jestli zařazení tohoto bodu do volebního programu pro Zelené znamená, že jsou připraveni přijmout tuto konkurenční nevýhodu a tím poškodit občany ČR.

Jinak řečeno: "Ideologicky se jako vzorová země obětovat", píše Jaroslav Jouja.

Doufal jsem, že tuto odpověď najdu v pasáži volebního programu SZ věnované zahraniční politice. Našel jsem odstavec, který se nejvíce přibližoval mé odpovědi na mou otázku:

"Chceme užší integraci -- Evropské státy stojí před výzvami, které nemohou vyřešit samy, nýbrž pouze užší spoluprací a integrací. Zelení usilují o posílení spolupráce v zahraniční politice tak, aby Unie svou vahou hrála důležitější roli v mezinárodních organizacích, především OSN, i při předcházení konfliktům a jejich řešení. ... Strana zelených usiluje o výrazný obrat v evropské energetické a dopravní politice. A především Unie potřebuje demokratizovat své rozhodování a zefektivnit ho."

Z tohoto odstavce sice mohu odvodit, že Strana zelených chce zdanit letecké palivo jen po dohodě všech ostatních členů této smlouvy z roku 1986 26. plenárního zasedání mezinárodní organizace pro leteckou dopravu (ICAO) v Montrealu, ale ve čtvrtek tento dojem voliči nabýt nemohli a je škoda, že ani v programu nenašli jasnou odpověď.

Ekologové a Strana zelených často spadá do pytle snílků a naivních myslitelů. Jsem přesvědčen, že pokud se člověk o ekologii zajímá, tak pochopí, že Strana zelený nabízí nejlepší možnou volbu, ale měla by se vyvarovat takovýchto proher před zraky voličů. Je třeba zaujmout konkrétnější stanovisko ve smyslu: "Strana zelených prosazuje zdanění leteckého paliva, ale pouze cestou mezinárodní dohody. Stejně jako u mnoha jiných bodů ví, že jsou prosaditelné jen touto cestou, proto je nutné zefektivnit rozhodování EU i OSN i za cenu, že se menšina bude muset podřídit. Nástrojem by mělo být zrušení práva veta." Vím, že to zavání něčím velmi ideologickým a naivním, ale je to lepší cesta, než obecná definice v programu SZ. Jen v případě, že se fungování planety přiblíží v rozhodovacích procesech demokratickým státům, je možno očekávat, že se začnou efektivně řešit neodkladné problémy, které pálí tuto planetu, kvůli tzn. společné vině. (stejnou naivitu jsem nacházel i v přístupu k jaderné politice, ale do těchto voleb jde SZ s kompromisním návrhem, tedy alespoň nechce zrušit Temelín.)

Každý den hltám články o ekologii, energetice apod. a i v letadle jsem si četl a pořád přemýšlel proč tam sedím. Abych se s tím nějak vyrovnal, jasně jsem si odpověděl: "Tento let by stejně letěl, já jsem jen stál včas ve frontě." Svět zmítají problémy převážně tohoto typu. Motivem je pohodlí, blahobyt, peníze, moc...ale to neříkám nic nového.

V čem se liší ti, co se podobnou otázkou, jako já v letadle, nezabývají? Někdy si říkám, že v této pointě by se mohl skrývat jeden ze základních momentů, který dost rozděluje lidi. Ten kdo se tím trápí a je odhodlán obětovat něco ze svého vyspělého životního stylu alespoň v případě, že budou podmínky pro všechny lidi stejné, ten volí altruistické a humanistické myšlenky, které nacházím v zelených a levicových řešeních. Cesta integrace, dohody a bohužel i regulace a mezinárodní solidarity. Ten kdo se rozhodne, že nevěří v dobro lidí a v to, že by jednou takovýto systém mohl fungovat, protože prostě lidská povaha na to není stavěná, ten volí individualistické řešení s vlastní odpovědností a vírou, že každý začne u sebe a když ne, tak ho trh k tomu donutí. Tento postoj se nazývá pravicový a obsahuje stejnou naivitu, jako ten "levicový", věří trhu a tomu, že až to bude potřeba, tak si všichni na planetě uvědomí, že je potřeba méně spalovat fosilní paliva, kupovat dražší výrobky v šetrných obalech, nelétat na dovolenou... a to vše ve své svobodě a odpovědnosti, bez donucení a zbytečné regulace. A nebo také věří, že se o vše postará USA, že už na tom dělají a že opět oni se postarají o pořádek na světě.

                 
Obsah vydání       21. 3. 2006
21. 3. 2006 Miloš Zeman ve své knize "Vzestup a pád české sociální demokracie" Bohuslav  Binka
21. 3. 2006 Jak se dělá malé české my Bohumil  Kartous
21. 3. 2006 BBC radikálně zmodernizuje své internetové stránky
21. 3. 2006 Předání pozitivní ceny za ochranu soukromí
21. 3. 2006 Pokusy zbožíznalcovy Vít  Kremlička
21. 3. 2006 Přestaňte ve školách vyučovat kreacionismus
21. 3. 2006 EU hrozí sankcemi proti Bělorusku
21. 3. 2006 Demonstrace proti válce - tři roky poté Štěpán  Kotrba
21. 3. 2006 Chronické vystavení nízkým dávkám uranu škodí víc, než se dosud předpokládalo Jan  Beránek
21. 3. 2006 Starosta Londýna se namísto atomu rozhodl pro decentralizované, moderní a soběstačné město Jan  Beránek
21. 3. 2006 Občanská nauka a hlouposti moudrých Stanislav  Křeček
21. 3. 2006 Strana zelených: příčiny úspěchu a perspektivy
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
21. 3. 2006 Hlavní a alternativní nadpis, oddělené spojkou "aneb" František  Schilla
21. 3. 2006 O zdanění leteckého paliva a o mezinárodní politice
21. 3. 2006 Nová regulace chemikálií (REACH) může každoročně zabránit desítkám tisíc nemocí z povolání
21. 3. 2006 Divný způsob diskuse
21. 3. 2006 Radio Česko versus BBC World Service - nepochopení reality
21. 3. 2006 Proč jsem sledoval jugoslávskou televizi
21. 3. 2006 Pravda a spravedlnost by se neměla obhajovat nepravdami Jan  Friedlaender
20. 3. 2006 "Mám radost z představy, že dobrý britský právník bude mít povědomí o českém filmu"
20. 3. 2006 Mark Twain -- cestovatel Irena  Zítková
20. 3. 2006 Spojené státy a Indie: noví nejlepší přátelé? Immanuel  Wallerstein
20. 3. 2006 Druhá kniha Miloše Zemana a dva příklady mentální úrovně českého tisku II. Bohuslav  Binka
20. 3. 2006 Globální důsledky čínských hospodářských reforem Miloš  Pick
20. 3. 2006 Vzestup Zelených je dobrá zpráva Boris  Cvek
20. 3. 2006 Bůh nemá tvář Jan  Paul
20. 3. 2006 Metafyzika pohlavnej lásky Sylvia  Rychlá
20. 3. 2006 Ježek na stromě Jaroslav  Hutka
20. 3. 2006 Lékaři, víno Alex  Koenigsmark
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce